
Novinka v boji s migrénou: Biologická léčba
V současné době migrénou trpí přibližně 15–20 % žen a 6 % mužů v dospělé populaci. V České republice se migréně nevyhne více než jeden milion občanů. A přitom řada z nich pořád slýchá: „Máš migrénu? Tak to tě jenom bolí hlava, nebo ne?“
Migréna je přitom závažné neurologické onemocnění, které se nevyhýbá ani umělcům, státníkům a vědcům. Elvis Presley, Caesar, Nobel, Chopin nebo Freud, Tolstoj nebo Darwin. I jim vstupovala do života v těch nejnevhodnějších situacích a narušovala jejich sny a cíle.
Migréna se neptá, kdy může přijít
Její projevy mají zničující dopad nejen na denní fungování každého migrenika, ale i jeho blízkých. Vmžiku dokáže stopnout plány bez ohledu na to, jestli se jedná o schůzku s klientem, nebo maturitní ples dcery. Akutní záchvat pulzující bolesti hlavy doprovázený žaludeční nevolností, přecitlivělostí na světlo, průjmy, zimnicí a celkovým vyčerpáním může trvat až 72 hodin.
První pomocí jsou pro pacienta často bolest tlumící analgetika. Dnes už se ale medicína věnuje především prevenci a jejím aktuálně novým typem je cílená biologická léčba. Jaká byla ale cesta k ní? Pojďte se s námi podívat do minulosti na to, čím si migrenici prošli v cestě za zkrocením tohoto onemocnění.
Už staří Egypťané
Migréna tu s námi je už opravdu dlouho. Vůbec první popis migrény se dochoval ze starověkého Egypta. Na jednom papyru, jehož původ je odhadován k roku 2500 př. n. l., jsou definovány příznaky migrény. Vylepšení se její popis dočkal v době Hippokrata, který popsal migrenickou auru.
Na řeckého lékaře navázal výjimečným vyobrazením Galén z Pergamu, který popsal typické migrenické bolesti jedné poloviny hlavy v období 200 n. l. Byl to právě Galén, kdo začal používat termín hemikranie, neboli polovina hlavy, který dal nakonec vzniknout pojmu migréna.
Otvor v lebeční kosti
Pacienti si při čekání na vhodnou léčbu migrény prošli ledasčím. Před nástupem nejmodernější preventivní léčby, která má za cíl záchvatům předcházet, se řešení migrény omezovalo pouze na tlumení akutní bolesti. V mladší době kamenné byla úlevou od bolesti hlavy tzv. trepanace lebky. Metodou pokus a omyl se naši předkové naučili vyvrtat otvor do lebeční kosti. Zákrok byl prováděn bez umrtvení a přežila ho pouze třetina pacientů.
Rozvoj farmakologie v 19. století přinesl první léky na tlumení bolesti. Jedno z prvních analgetik, notoricky známý Aspirin, bylo mimo jiné používáno i na migrenické bolesti.
Sofistikovanější léky
Před nástupem nejnovějšího typu preventivní léčby vládla světu migrény doba triptanů. Triptany jsou určeny k léčbě akutních záchvatů a v 90. letech minulého století představovaly další významný milník v rozvoji akutní léčby migrény. Řadí se do skupiny antimigrenik a i v současné době stále hrají významnou roli při tlumení akutních projevů migrény.
Důležité však je dostat se k odborníkovi, tedy neurologovi, který má největší přehled o nových metodách léčby a dokáže správně určit typ migrény.
„Novou možností v léčbě migrény je cílená biologická léčba, která může snížit počet migrenózních dnů, intenzitu záchvatů a jejich četnost,” dodává MUDr. David Doležil, předseda Společnosti pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy a neurolog z Headache Centra Praha.
Klíčem k nalezení individuálního řešení migrény je aktivní přístup pacienta. Na podporu osob s migrénou vznikl například projekt Migréna-help. Další informace o migréně najdete také na portále info-zdraví.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky

Berberin: Nový hit na hubnutí působí přímo na buňky v těle
Autor: PharmDr. Kamila Horníčková, specialistka na zdraví a přírodní medicínu v Lékárna.cz, Datum: 3. 4. 2025 9:40Před rokem o něm téměř nikdo nevěděl, dnes patří mezi nejprodávanější doplňky stravy. Berberin,…

Kdy je vhodnější jednohormonální antikoncepce?
Autor: MUDr. Vanda Hořejší, gynekoložka, gynekologicko-porodnická praxe MATICE-GYN, České Budějovice, Datum: 27. 3. 2025 10:48Historie antikoncepce je dlouhá, zajímavá a sahá až do dávných civilizací. Už ve starověkých dobách…

Sáhněte si na pindíka
Autor: Vendula Presserová, Datum: 26. 3. 2025 16:58V běžném životě by rada „Sáhni si na pindíka!“ většinu lidí pohoršila. Pokud se však vysloví v…

7 mýtů o pásovém oparu
Autor: Hana Lorencová, Datum: 26. 3. 2025 0:05Pásový opar je opředen mnoha mýty. Které z nich opravdu platí?

Jarní slunce může být zrádné pro oči
Autor: redakce ve spolupráci MUDr. Radanem Zugarem, primářem Očního centra Praha, Datum: 11. 3. 2025 13:02Jarní slunce láká k procházkám, sportu i dlouhému pobytu venku. Po měsících šera se oči musí znovu…

Co je hlavním benefitem online lékáren?
Autor: -red-, Datum: 10. 3. 2025 9:00Na otázky čtenářů odpovídá PharmDr. Kamila Horníčková, odbornice na přírodní medicínu v Lékárna.cz

Oční alergie: Od svědění, pálení a slzení uleví studená voda i oční kapky
Autor: redakce ve spolupráci s oční klinikou Gemini, Datum: 6. 3. 2025 7:00Zhruba každého třetího Čecha trápí nějaká alergie, každý druhý alergik se navíc během alergie…

Obezita je nemoc, kterou je bez odborné pomoci prakticky nemožné vyléčit
Autor: MUDr. Kateřina Šédová, Loono, Datum: 4. 3. 2025 10:56Každoročně připadá na 4. března Světový den obezity. V Česku přibližně 25 % dospělých obyvatel…