Lékárnice Pavla Horáková: Být online není handicap, ale výhoda
Mgr. Pavla Horáková, vedoucí online poradny první a největší lékárny na českém internetu Lékárna.cz pracuje v intimitě online prostředí, kde ji není reálně vidět, ale jak sama říká:
„Není to hendikep. Někdy je to naopak výhoda, protože e-lékárníci mají na zákazníky, kteří radu potřebují, více času než v klasické lékárně.“
Role lékárníka v internetové lékárně je stále možná pro mnohé imaginární. Jak byste ji výstižně popsala?
„Jsem klasický farmaceut, který pracuje v online prostředí.
Naše úloha je stejná jako v kamenné lékárně: poskytujeme odborné poradenství, doporučujeme léky a staráme se o zdraví pacientů. Dodržujeme všechny normy a zákony. Rozdíl je v tom, že lékárník za tárou mluví s pacienty napřímo a e–lékárník komunikuje s pacienty digitálně – přes internet, chat či e–mail.
Technologie 21. století jsme si osvojili a přizpůsobili pro odborné rady na míru, které dnes umíme dát zájemcům bezpečně, osobně a na míru. Lidé se na nás obracejí, když potřebují rychlé a odborné informace, a my jim pomáháme najít ta nejlepší řešení pro jejich zdravotní problémy. Jsme úplně stejní lékárníci, jen nás je méně vidět, ale o to víc s pacienty musíme komunikovat.“
Proč by měl běžný člověk vyhledat právě lékárenskou radu online. V čem je její benefit?
„Hlavně v pohodlí. Za námi e–lékárníky nemusíte do lékárny chodit, prostě jste doma a my přijdeme virtuálně za vámi. To je velká výhoda v době, kdy se šíří různé virózy a pak pro nemocné, kteří mají omezenou pohyblivost nebo jsou zaneprázdnění. Navíc má online lékárník často více času věnovat se individuálním potřebám pacientů. S týmem zkušených odborníků se snažíme být pacientům k dispozici vždy, když nás potřebují.“
Kdo nakupuje léčivé přípravky volně prodejné na internetu, možná nepotřebuje službu lékárníka, protože kupuje to, co zná. Navíc internetové lékárny smějí ze zákona prodávat jen volně prodejné léčivé přípravky.
„Kdo si přijde pro konkrétní krabičku, ten často radu nepotřebuje. Možná nepotřebují, ale přesto jsme v pozadí k dispozici, abychom poradili s výběrem nebo správnými kombinacemi léčivých přípravků a léků, které už třeba zákazník užívá.
Tady už má odborná rada svoje místo a jsem si jistá, že posun od prodeje krabiček ke službám byl v případě Lékárna.cz správný krok.
Dáváme totiž pacientům garanci, že jejich zdraví je v bezpečí, i když si vybírají a nakupují bez asistence lékárníka. Stejnou garanci, jakou jim dávají po staletí lékárníci v klasických lékárnách, protože my v internetové lékárně se řídíme stejnými pravidly a zákony.
Jen jsme si vybrali, že svou profesi budeme realizovat v jiném prostředí, v online světě. Všichni ale máme stejné vzdělání, ctíme stejné principy a plníme stejné povinnosti, které nám určuje legislativa.“
Třeba ale připustit, že určité rozdíly tam samozřejmě jsou…
„Jako online farmaceutka mám více času věnovat se individuálním potřebám pacientů. Nemusím se stresovat dlouhými frontami přede mnou a mohu se soustředit na konkrétní otázky a problémy. A samozřejmě nevydávám léky vázané na recept.
Na druhou stranu v kamenné lékárně máte možnost budovat osobní vztah s pacientem, což je velmi cenné. I já se po celou svoji 15letou profesní éru snažím pěstovat důvěru zákazníků, i když je to v anonymním online prostředí samozřejmě obtížnější. Ale už vím, že to není nemožné.
Vždycky mě ohromně potěší, když mi pacient zavolá nebo napíše, že mu moje rada pomohla, nebo se mi ozývá opakovaně.
Obě formy farmacie mají své výhody a společným cílem je vždy pomoci pacientovi. A vím, že jsme na dobré cestě – čím dál více lidí si uvědomuje výhody online služeb. Legislativa se sice pomalu, ale postupně vyvíjí, takže jednoho dne bude jistě i v České republice profese lékárníka plně srovnatelná v tradičním i online prostoru.“
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky
Oči potřebují hydrataci
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 14. 11. 2024 0:05Kratší dny a méně denního světla, chladné a větrné počasí, suchý vzduch ve vytápěných místnostech,…
Jaké jsou hlavní výhody používání sonického zubního kartáčku v porovnání s manuálním kartáčkem?
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 4. 11. 2024 0:05Na otázky čtenářů odpovídá Marie Zbořilová, DiS, dentální hygienistka, Oclean
Podzimní alergie útočí! Pomůže prevence
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 1. 11. 2024 15:45Podzim je nejen časem slábnoucí intenzity slunečních paprsků a zlátnoucího listí, ale také dobou,…
7 každodenních drobností, kterými nevědomky škodíte svým očím
Autor: Petra Průchová, oprometristka Lentiamo, Datum: 30. 10. 2024 0:05Mnutí očí, prošlá kosmetika, špatné osvětlení a další na první pohled neškodné návyky mohou škodit…
Co nevíme o žloutence C aneb 7 mýtů, které mohou škodit její diagnostice
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 23. 10. 2024 0:05Hepatitida C (HCV) je obklopena řadou polopravd. Není to totiž jenom nemoc narkomanů, většina…
Jak poradenská linka pomáhá v situaci, kdy nám odchází blízký člověk? A pro koho je tato linka určena?
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 17. 10. 2024 0:05Na otázky čtenářů odpovídá Hana Haráková, zakladatelka a předsedkyně správní rady Nadačního fondu…
Světový den zraku se letos zaměřuje na zdraví očí u dětí a dospívajících: Ohrožuje je nedostatečná péče i digitální zařízení
Autor: redakce ve spolupráci s oční klinikou NeoVize, Datum: 10. 10. 2024 0:05Každoročně si v říjnu připomínáme Světový den zraku, jehož cílem je upozornit, jak stěžejní vliv na…
Ostrý zrak umožňuje aktivní život i po sedmdesátce
Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Šárkou Skorkovskou, primářkou Oční kliniky NeoVize Brno, Datum: 1. 10. 2024 12:00Každoročně si 1. října připomínáme Mezinárodní den seniorů. Aby mohli lidé žít aktivně i v…