Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Jiný pohled na svět...
freepik.com
Životní styl / Zdraví

Jiný pohled na svět...

datum: 19. 5. 2022 15:00 autor: redakce ve spolupráci s klinikou NeoVize
 Díky moderním technologiím lze bez obav odstranit oční vady již ve 20 letech!

Nová generace femtosekundových laserů způsobila v oftalmologii revoluci. Krátkozrakosti, dalekozrakosti i astigmatismu je díky nim možné se dnes zbavit mnohem dříve, než tomu bylo v minulosti. Už kolem 20 let lze zahodit brýle i kontaktní čočky.

Operace už ve dvaceti?

Spousta mladých lidí, které trápí refrakční oční vady, podléhá mýtu, že je lepší s odstraněním dioptrií vyčkat, až se vada „ustálí“.

Pak se ale zbytečně trápí a kvůli nutnosti nošení kontaktních čoček či brýlí omezují své aktivity. Odborníci ovšem v současné době uvádějí jako ideální dobu, kdy si nechat odstranit dioptrickou vadu, čerstvou dospělost, nejlépe ve věku kolem 20 let.

Nové možnosti

Moderní technologie totiž přinášejí nové možnosti. Laserovou operaci díky nim lze v případě potřeby v budoucnu doplnit, a to i několik let po prvním zákroku. Je proto vhodné zvolit zákrok s doživotní zárukou.


Laserová operace místo zamlžených brýlí

Již máme dlouholeté zkušenosti, že i výsledky tohoto doplnění bývají výborné a pacienti si užívají dobrý zrak dlouhodobě. Na naší klinice dokonce takovýto zákrok provádíme bezplatně v rámci garance původní laserové operace dioptrií – tím vyjadřujeme také to, že věříme své práci, a že těchto doplňujících operací je velmi malé množství,“ uvádí MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky NeoVize Praha.

Pro pacienty to znamená, že už nemusejí vyčkávat, ale mohou se zbavit brýlí a čoček už po završení plnoletosti.

Odhodlával jsem se dlouho...

„Ideální čas k operaci dioptrií laserem je mladá dospělost, jelikož vada už je z větší části ustálená, a protože si výsledek operace člověk užije celý život a zlepšení zraku pro něj má dlouhodobý efekt,“  argumentuje Valešová, proč je pro mladé lidi výhodné se zbavit oční vady včas.


Kdy je opravdu nutné měření zraku a proč bychom se měli objednat?

Přesto však mnoho mladých lidí zákrok odkládá a trvá jim, než se odhodlají udělat první krok. Patřil mezi ně i sedmadvacetiletý kajakář Adam Satke, který nosil brýle od 5. třídy. Protože mu však dioptrická skla na nose překážela v jeho sportovních aktivitách, přesedlal přibližně v patnácti letech na čočky. Ani ty ale pro něj nebyly ideálním řešením.

„Nosil jsem je častěji, než je zdravé, a oči mě pak pálily. Několikrát mi dokonce čočka vypadla při tréninku, když jsem zajel do vodního válce,“ přiznává mistr České republiky v dlouhém sjezdu.


10 mýtů a pravd o zraku

Neustálé komplikace spojené s oční vadou mu vadily natolik, že začal uvažovat o laserové operaci. Dlouho se však nemohl odhodlat, až jej k akci nakonec popostrčila sestra.

Jako dárek k narozeninám svému bratrovi zařídila operaci na Oční klinice NeoVize a oznámila mu, že je vše domluvené. Byl postavený před hotovou věc a už mu bylo hloupé couvnout. Události nabraly rychlý spád a koncem roku 2020 podstoupil zákrok, při kterém mu odstranili dioptrie na obou očích.

„Je to nádherné, protože člověk najednou nemá žádné starosti. První měsíc nebo dva jsem si každý den uvědomoval, jak je to krásné. Teď už jsem si natolik zvykl, že už si jen občas vzpomenu, jaké to bylo dřív,“ dodává úspěšný sportovec.

Péče o brýle či kontaktní čočky 

Každodenní péče o brýle a zejména o kontaktní čočky zabere čas. Brýle je nutné denně čistit, často opakovaně. Jejich nositelé potvrdí, že jim tato údržba zabere minimálně 5–10 minut denně. Neméně času strávíte i péčí o kontaktní čočky a jejich aplikací – vyndání z fyziologického roztoku, nandání, pak opětovné vyndání, vyčištění a uložení do pouzdra s čistým roztokem.


Co pro své oči můžete udělat ve 20, 40 nebo 60 letech?

Pokaždé je samozřejmě nutné důkladně umýt mýdlem a teplou vodou i ruce, abyste si do oka nezanesli nečistoty. I zkušený „čočkař“ procedurou stráví pět minut ráno a pět minut večer. Dohromady to dělá 3650 minut ročně, tedy přes 60 hodin. Místo toho můžete například přečíst 12 tenčích knih (když počítáme, že v průměru strávíte 5 hodin u každé z nich), jet na 5 celodenních výletů nebo zhlédnout všechny díly seriálu Hra o trůny. A to nepočítáme návštěvy optiky, řešení rozbitých brýlí a další záležitosti spojené s nošením korekčních pomůcek.

Stačí několik sekund

Samotná laserová operace očí je oproti tomu velmi krátká, na sále stráví pacient obvykle kolem 20 minut. Ostrý zrak lze získat rychleji, než by vám dorazila objednávka pizzy nebo jste zhlédli jeden díl sitcomu. Už druhý den se můžete radovat z nového pohledu na svět.

„Laser udělá třímilimetrový vstupní řez, aniž by se chirurg skalpelem musel dotknout oka. V hloubce odstraní tenkou vrstvičku tkáně a operatér tímto malým otvůrkem tuto takzvanou lentikulu vyjme z oka ven. Odstraněním tkáně dojde ke změně tvaru rohovky a tím k odstranění dioptrií. Povrch rohovky přitom zůstává celistvý a během zákroku nedochází k narušení její stability a pevnosti,“ vysvětluje princip operace MUDr. Lucie Valešová.

Na očních klinikách NeoVize v Praze a v Brně mají navíc jako první zařízení v Česku k dispozici nejmodernější femtosekundový laser nové generace, který dokáže zkrátit působení laseru o více než 60 %. Vytvoření rohovkové lamely s jeho pomocí trvá jen 5 sekund při standardní operaci femtoLASIK a vytvoření rohovkové lentikuly při operaci zvané Smile trvá 10 sekund.

„Výrazně se tím zkrátí čas takzvané sukce, tedy přisátí laseru, která je důležitá na spolupráci pacienta. Pacienti se před výkonem často strachují, zda dokážou v určité části výkonu zafixovat svůj pohled do jednoho místa a dobře spolupracovat. Díky dobré komunikaci s operatérem to nakonec nebývá problém. Každopádně výrazně zkrácená doba sukce přispěje k tomu, že tato obava už bude zcela irelevantní,“ uvádí doc. MUDr. Šárka Skorkovská, CSc., primářka Oční kliniky NeoVize Brno.  

Investice se vrátí nejpozději do deseti let

Podstoupit laserovou operaci v nižším věku se vyplatí i z finančních důvodů. Nákup brýlí, čoček a roztoků totiž v dlouhodobém horizontu znamená neustálé náklady. Uvědomila si to i sedmadvacetiletá učitelka Markéta Stará z Vlašimi.

Přešla na jednodenní čočky, které si ráno vzala a večer vyhodila. Tím pádem ušetřila za roztok, do něhož se čočky ukládají, nicméně pořizovací cena těchto čoček je vyšší.

„Kupovala jsem si plato na 3 měsíce, což mě vyšlo asi na 1000 korun,“ přiznává.


Nehrozí vám zelený zákal – „tichý zloděj zraku“?

To dělá 4000 Kč za rok jen za čočky, další náklady padly na brýle. Čočky nenosila stále, aby si oči odpočinuly, ale při sportovních aktivitách se jim nevyhnula. Někdy si je brala pouze na dvě hodiny, když šla hrát volejbal – a tyto dvě hodiny se potom prodražily. 

I to byl důvod, proč začala uvažovat o laserovém odstranění dioptrií a poohlížet se po klinikách, kde by ji oční vady zbavily. Laserové odstranění dioptrií s doživotní zárukou stojí od 21 000 Kč za jedno oko včetně předoperačního vyšetření a pooperační péče.

„Doporučuju jít do toho! Cena je sice vyšší, ale do lepšího zraku se vyplatí investovat. Navíc se dá operace platit i na splátky. A nebudu si muset kupovat nové brýle a čočky, takže se mi to v průběhu let vrátí,“ vysvětluje Markéta Stará.

Když jde na operaci mladý člověk okolo 20 let, už v 27,5 letech se mu investice vrátí (za předpokladu, že nosí pravidelně kontaktní čočky a k tomu za 7,5 roku pořídí dvoje brýle v hodnotě 6000 Kč). A každoročně ušetřené 4000 korun pak může využít na řadu užitečných věcí. To nejdůležitější však je, že mu odpadnou starosti s brýlemi a čočkami při sportu, koupání, cestování, studiu, zamlžování skel při nošení respirátoru či vaření, komplikace při výběru slunečních brýlích i během mnoha dalších každodenních situací.

 4 časté mýty, kvůli kterým mladí lidé odkládají laserovou operaci očí

„Počkám, až se vada ustálí!“

Toto platilo dříve, s moderními technologiemi lze však vadu kdykoliv v budoucnu znovu korigovat. Vždy si však ověřte, zda vámi vybraná oční klinika nabízí možnost doživotní záruky, která garantuje opětovnou operaci při navrácení oční vady. Bez doživotní záruky totiž mohou následné operace konečnou cenu laserové korekce zraku navýšit.

„Raději to nechám až po dětech!“

Mnoho žen se setkává s mýtem, že je lepší vyčkat s odstraněním dioptrií až po porodu. „Nárůst dioptrií po porodu je výjimečný, při kojení k němu nedochází nikdy. Krátkozrací lidé mohou mít i během celého života mírný nárůst dioptrií, ale i s tím si v budoucnu umíme poradit,“ vysvětluje MUDr. Valešová. Stejně jako v předchozím případě platí, že pokud se vada vlivem těhotenství znovu objeví, díky nejnovější generaci femtosekundových laserů lze oko operovat opakovaně, a to i mnoho let po původním zásahu.

„Operace bude nepříjemná a bolestivá!“

Mezi ty, kdo operaci odkládali, patří i devětadvacetiletý slackliner Lukáš Černý. Ačkoliv mu brýle i čočky vadily při lezení i akrobatických kouscích, které předvádí na pružném popruhu upevněném mezi dvěma body, k zákroku se dlouho nemohl odhodlat. „Největším problémem, proč jsem to nezkusil dřív, byl můj strach ze samotné operace. Pro mě bylo náročné už jen naučit se nosit čočky, bylo mi nepříjemné sahat si do oka. Proto jsem se hrozně bál i operace, jak to budu zvládat. Váhal jsem dlouho, ale nakonec bylo všechno v pohodě – totálně bezbolestné, rychlé. Kdybych věděl, že to bude takové, už bych se odhodlal dřív,“ přiznává Lukáš Černý.

„Nebudu se moci dlouho věnovat svým koníčkům a aktivitám!“

Podle dosavadních studií provedených ve Velké Británii, Německu, Francii a Dánsku dosáhne pacient zrakové ostrosti do dvou hodin po výkonu. Již večer po zákroku může většina pacientů sledovat televizi a po týdnu, kdy se vidění stabilizuje, se lze věnovat sportovním aktivitám. „Samotná operace trvala asi 15–20 minut, až jsem z toho byl překvapený. Bylo to rychlejší, než jsem čekal! Už za týden jsem fungoval normálně,“ sdílí svou zkušenost Lukáš Černý.

 


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

7 tipů, jak si užít svátky i s cukrovkou

7 tipů, jak si užít svátky i s cukrovkou

Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Šárkou Svobodovou, Ph.D., internistkou Obezitologického centra Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, Datum: 6. 12. 2022 15:30

Smažený kapr v trojobalu, bramborový salát s majonézou, hromady sladkého cukroví z poctivých…

Máte tmavé oči? Nechte si vyšetřit nitrooční tlak!

Máte tmavé oči? Nechte si vyšetřit nitrooční tlak!

Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Lucií Valešovou, primářkou Oční kliniky NeoVize, Datum: 13. 11. 2022 0:05

Barva duhovky, pohlaví, věk, povolání, geny... Co všechno může být rizikovým faktorem očních nemocí…

Pětina českých mužů přichází k lékaři pozdě

Pětina českých mužů přichází k lékaři pozdě

Autor: -an-, Datum: 11. 11. 2022 10:37

Rakovinou prostaty ročně onemocní téměř 7000 mužů a zemře průměrně 1400. Toto onemocnění patří k…

5 rad, jak ulevit očím

5 rad, jak ulevit očím

Autor: -nic-, Datum: 9. 11. 2022 15:00

Cítíte se unavení a nesoustředění, bolí vás hlava a pálí oči? Viníkem může být roční doba, přesněji…

Nejznámější oční vady

Nejznámější oční vady

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 4. 11. 2022 10:00

Patrně už jste slyšeli o krátkozrakosti či dalekozrakosti a možná jste se i vy sami někdy setkali…

Víte, že špatný chrup může i za kardiovaskulární potíže?

Víte, že špatný chrup může i za kardiovaskulární potíže?

Autor: redakce ve spolupráci s dentální hygienistkou Šárkou Havlíčkovou, Datum: 2. 11. 2022 16:26

Vědeckými studiemi už byla prokázána její souvislost s rozvojem kardiovaskulárních chorob nebo s…

Připravte se na další vlnu covidu a dodržujte „pravidlo tří“

Připravte se na další vlnu covidu a dodržujte „pravidlo tří“

Autor: -an-, Datum: 1. 11. 2022 15:00

Téma koronaviru pomalu zapadá v souvislosti s ožehavějšími světovými událostmi a my si zvykáme, že…

Odkládání těhotenství se nemusí vyplatit

Odkládání těhotenství se nemusí vyplatit

Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Liborem Hradeckým, vedoucím lékařem kliniky Next Fertility Plzeň, Datum: 30. 10. 2022 13:50

Touha založit rodinu a přivést na svět potomka je pro člověka přirozená. Kvůli odsouvání…

Tip šéfredaktorky

PŘEDVÁNOČNÍ SOUTĚŽ o 5 balíčků hydratačního séra Sebamed

6. 12. 2022 13:45 autor -red-