Důležité je myslet nejen na množství léčiva, ale také na podmínky jeho skladování. „Některé léčivé přípravky vyžadují přechovávání v lednici, jiným třeba nesvědčí vlhko nebo sluneční paprsky. Vždy bychom si proto měli přečíst příbalový leták a v případě nejasností se spojit se svým praktickým lékařem nebo ošetřujícím specialistou, eventuálně lékárníkem, kteří nám poradí, jak s lékem nakládat, abychom nenarušili jeho účinnost,“ vysvětluje MUDr. Ludmila Mazylkinová.
Sluneční paprsky mají spoustu blahodárných účinků: ovlivňují tvorbu vitaminu D i hormonu serotoninu, který je nezbytný pro udržení dobré nálady. Platí ale, že bychom se slunci nikdy neměli vystavovat bez opalovacího krému. Výši ochranného faktoru vybíráme podle takzvaného fototypu, který se určuje podle přirozeného odstínu naší pokožky, barvy vlasů a očí.
„Obecně platí, že čím světlejší pleť a vlasy máme, tím vyšší by měl být ochranný faktor. Tmavším typům může poskytnout dostatečnou ochranu i faktor 20, lidé s nejsvětlejší pokožkou by měli sáhnout po přípravcích s faktorem 50. Při nedostatečné ochraně pokožky může dojít k tvorbě zhoubných kožních nádorů,“ říká hlavní lékařka zdravotnických zařízení MOJE AMBULANCE MUDr. Ludmila Mazylkinová.
Pro případ, že bychom se přece jen spálili, doporučuje přibalit sprej nebo gel obsahující panthenol, který pomůže zklidnit sluncem podrážděnou pokožku.
Sluneční záření není nebezpečné jen pro kůži. Chránit bychom si před ním měli i zrak. Kvalitní sluneční brýle jsou samozřejmostí, po ruce bychom ale měli mít také oční kapky na zvlhčení očí. Při jejich pořizování bychom neměli zapomenout ani na zvýšené riziko očních infekcí a doplnit je také o kapky s antiseptickým účinkem.
K nejčastějším obtížím vůbec patří bolesti a horečka. Úlevu nám v obou případech přinesou léky s obsahem ibuprofenu nebo paralenu.
„Vždy bychom ale měli mít na paměti, že bolest a horečka jsou pouze příznaky konkrétního onemocnění, eventuálně úpalu či úžehu. Pokud léky nezaberou nebo potíže do dvou dnů neustoupí, měli bychom kontaktovat lékaře. Samozřejmě je ale nutné zvažovat i ostatní okolnosti a brát v úvahu i věkovou kategorii nemocného. U dětí a seniorů se zdravotní stav může rychleji zhoršit než u jinak zdravých mladých jedinců,“ upozorňuje MUDr. Mazylkinová.
Připraveni bychom měli být také na běžné respirační virózy, které hrozí v podstatě po celý rok. Od bolesti v krku pomohou volně prodejné antiseptické spreje, od ucpaného nosu nosní kapky, ideálně s obsahem mořské vody. S sebou bychom měli mít také přípravky k léčbě suchého i vlhkého kašle.
Nezbytnou součást lékárničky tvoří také vybavení pro případ úrazu: dezinfekční přípravek, náplasti včetně voděodolných, obvaz, obinadlo, nůžky, pinzeta a přípravek na podporu hojení ran, nejlépe s antiseptickým účinkem.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Kratší dny a méně denního světla, chladné a větrné počasí, suchý vzduch ve vytápěných místnostech,…
Na otázky čtenářů odpovídá Marie Zbořilová, DiS, dentální hygienistka, Oclean
Podzim je nejen časem slábnoucí intenzity slunečních paprsků a zlátnoucího listí, ale také dobou,…
Mnutí očí, prošlá kosmetika, špatné osvětlení a další na první pohled neškodné návyky mohou škodit…
Hepatitida C (HCV) je obklopena řadou polopravd. Není to totiž jenom nemoc narkomanů, většina…
Na otázky čtenářů odpovídá Hana Haráková, zakladatelka a předsedkyně správní rady Nadačního fondu…
Každoročně si v říjnu připomínáme Světový den zraku, jehož cílem je upozornit, jak stěžejní vliv na…
Každoročně si 1. října připomínáme Mezinárodní den seniorů. Aby mohli lidé žít aktivně i v…