Pro pacienta je zásadní nejen přístup k odborným informacím, ale i k těm praktickým. Bechtěrevova nemoc přináší řadu výzev, ale správná strava a pohyb mohou hrát klíčovou roli v tom, jak se s ní žije. Nově proto portál přináší benefit – osobní zkušenosti Lindy Pacourkové, která se s touto diagnózou denně potýká a vysvětluje, mimo jiné, že cvičení je potřeba si zautomatizovat.
Linda Pacourková: „Cvičení je pro bechtěreviky náročné. A není to ani tak samotným pohybem, jako absencí návyku. Sama to vím. Odmalička jsem sportovala, a přesto se mi každý den plácat cviky na jogamatce nechtělo. Ale tuhle prvotní nechuť jsem zlomila a ráda se s vámi podělím o to jak. Víte, co mě na začátku nejvíce brzdilo? Vlastní hlava. Nevěřila jsem totiž, že mi nějaké cvičení pomůže a uleví od bolestí. Pokud to tak máte taky, mám pro vás dobrou zprávu. S každodenním cvičením jsem začala na konci roku 2021 a dnes můžu s čistým svědomím říct, že to opravdu pomáhá. Opět sportuji jako dřív a bolesti jsou ojedinělá záležitost.“
Pacienti se na webu mohou zorientovat i v systému pracovních a sociálních dávek – dozví se, jak žádat o invalidní důchod, průkaz osoby se zdravotním postižením, příspěvky na pomůcky nebo parkovací kartu.
Informační portál k Bechtěrevově nemoci vznikl ve spolupráci s Českou revmatologickou společností a Revmatologickým ústavem v Praze. Jeho odborným garantem je prof. MUDr. Jiří Vencovský, DrSc., který zároveň dohlíží na odborný obsah v sekci farmakologické léčby.
Digitální pomocník v kapse pacienta Pears Health Cyber Europe má více než 20 let zkušeností s digitální komunikací ve zdravotnictví. I proto je kladen důraz na moderní formy obsahu. Na webu Bechtěrevova nemoc najdou pacienti edukativní videa i praktické články. Videoobsah pomáhá přiblížit složité téma srozumitelně a lidsky – ať už jde o léčbu, pohyb nebo práci se stresem.
Co je Bechtěrevova nemoc? Ankylozující spondylitida (Bechtěrevova choroba) se projevuje především bolestmi a ztuhlostí páteře. ● První příznaky se objevují zpravidla mezi 20. a 30. rokem života a typická je tzv. zánětlivá bolest zad, která se zhoršuje v klidu a naopak zmírňuje pohybem. ● Onemocnění postihuje především páteř, sakroiliakální a periferní klouby, může ale zasáhnout i paty, oči či kůži. ● Příčina nemoci není dosud přesně známá, existuje však genetická predispozice, která souvisí se změnou imunitní reakce organismu. ● Nemoc není nakažlivá, ale je dlouhodobá a vyžaduje komplexní přístup k léčbě.
Zdroje informací: Bechtěrevova nemoc a revmaticke-nemoci.cz
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Dostat se k lékaři? Pro někoho to může být mise na týdny dopředu, někdy i kvůli nedostatku…
S příchodem prvních teplejších dní si z vycházek do přírody můžeme domů přinést nezvaného hosta:…
Češi i před Velikonocemi sahají po přípravcích na problémy s trávením. Místo střídmosti při jídle…
Na otázky čtenářů odpovídá Mgr. Ondřej Pleskot, lékárník z Lékárna.cz.
Pylová sezóna je pro mnoho lidí obdobím plným nepříjemných projevů, jako je rýma, slzení očí, kašel…
Před rokem o něm téměř nikdo nevěděl, dnes patří mezi nejprodávanější doplňky stravy. Berberin,…
Historie antikoncepce je dlouhá, zajímavá a sahá až do dávných civilizací. Už ve starověkých dobách…
V běžném životě by rada „Sáhni si na pindíka!“ většinu lidí pohoršila. Pokud se však vysloví v…