Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Aby klouby nebolely
Unsplash
Životní styl / Zdraví

Aby klouby nebolely

datum: 30. 8. 2018 16:42 autor: -red-
S přibývajícím věkem jsou kloubní chrupavky stále více zatěžovány a dochází k jejich opotřebování – klouby následně ztrácejí svou přirozenou pružnost a začnou se o slovo hlásit bolestí. Co dělat, abychom svůj pohybový aparát udrželi co nejdéle v kondici?

Naše klouby jsou tím, co nás udržuje v pohybu a umožňuje nám aktivní životní styl. Pohybový aparát je složitý komplexní systém. Měli bychom mu tedy věnovat i kompletní péči a nečekat, až se dostaví první problémy. Na prevenci je dobré myslet už od mládí, nejpozději začátkem středního věku. Inspirujte se pěti kroky, s kterými dáte kloubům zelenou.

  1. Pohyb Pravidelný pohyb má prokázaný příznivý vliv na klouby. Samozřejmě ale platí, že nic se nesmí přehánět – nárazové zatížení, jako např. při squashi, tenisu či volejbalu, zvyšuje riziko opotřebení chrupavky. Přiměřená aktivní zátěž ale naopak pomáhá udržet normální metabolismus a funkci kloubních chrupavek. Mezi nejčastěji doporučované tělesné aktivity patří jízda na kole, plavání, cvičení ve vodě a jak jinak: chůze. V případě, že vás zastihne bolest nebo ztuhlost kloubů, začnete se pravděpodobně fyzické aktivitě vyhýbat. Nezapomeňte ale, že pravidelný pohyb zajišťuje přirozené promazávání a výživu kloubů, udržuje svaly kolem nich silné a tím je chrání při nadměrné zátěži. Nepřestávejte se tedy přiměřeně hýbat ani tehdy, když klouby bolí nebo jste po úraze. 
  2. Váha Udržujte si přiměřenou tělesnou hmotnost. Každé kilo navíc zbytečně zatěžuje nejen vaše klouby, ale i celý organismus. Snížením hmotnosti už o 5 kg prospějete svému zdraví. Je přece rozdíl, jestli na sobě nosíte pětikilové závaží, nebo ne. Pokud máte nadváhu nebo trpíte obezitou, snižujte svou hmotnost pod dohledem lékaře.
  3. Pestrá strava Dopřejte si vyváženou stravu obsahující dostatek minerálů, vitaminů a kvalitních bílkovin – základní stavební kameny kostí, svalů, chrupavek i pojivové tkáně. Kloubům prospívají zejména nenasycené mastné kyseliny (Omega 3), vápník, magnesium a stopové prvky jako mangan, měď a vitamin C. Do svého jídelníčku zařaďte potraviny, které tyto látky obsahují. Hořčík je důležitý pro vstřebávání vápníku, fosforu, sodíku, draslíku a vitaminu C. Ve velkém množství ho obsahují banány, ořechy, mandle nebo celozrnné pečivo. Vitamin C má antioxidační a regenerační vlastnosti, podporuje imunitu, buněčný metabolismus a přispívá ke správné tvorbě kolagenu. Velké množství tohoto vitaminu najdete v černém rybízu, šípcích, jahodách, kiwi, paprikách či brokolici. Nezapomínejte také vypít dostatečné množství tekutin, minimálně 2 litry denně.
  4. Kloubní výživa Vsaďte na správně vybranou kvalitní a kompletní kloubní výživu, která dodá vašim svalům a kloubům potřebné látky. Jestliže už obtíže s klouby občas zaznamenáváte, dopřejte jim intenzivnější kloubní výživu, která obsahuje základní stavební složky kloubní chrupavky a pojivových tkání: glukosamin sulfát, chondroitin sulfát a kolagen typu II (např. doplněk stravy Proenzi Intensive). Při akutní bolesti – ať už následkem poranění, nebo opotřebení – zvolte cílené a šetrné analgetikum přímo určené pro bolest kloubů, šlach a svalů. A že se vaše klouby ještě neozývají? Otočte to ve svůj prospěch a začněte o ně pečovat včas se základní kloubní výživou, která o ně pomůže pečovat v předstihu. A nezapomeňte, ani kloubní výživa nebude fungovat, pokud ji nebudete užívat dlouhodobě a v takovém množství, jaké je doporučeno.
  5. Předcházení zraněním Snažte se předcházet i drobným zraněním svalů a kloubů. Pokud už k nějakému úrazu dojde, zvolte vhodnou léčbu na míru vašim obtížím. Na trhu jsou k dostání léčivé přípravky, které zajistí přesně cílenou léčbu bolesti pohybového aparátu, nebo gely k lokální aplikaci, které jsou vhodné při poranění měkkých tkání. Pokud vás trápí artróza kolene a s ní spojené pocity ztuhlosti a bolesti, vsaďte na léčivé přípravky, které vám od těchto příznaků uleví a zpomalí další postup artrózy. V každém případě by součástí léčby měla být i rehabilitace či fyzioterapie, stejně jako adekvátní dlouhodobá a kompletní kloubní výživa.

 


Další články z rubriky

Oči potřebují hydrataci

Oči potřebují hydrataci

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 14. 11. 2024 0:05

Kratší dny a méně denního světla, chladné a větrné počasí, suchý vzduch ve vytápěných místnostech,…

Jaké jsou hlavní výhody používání sonického zubního kartáčku v porovnání s manuálním kartáčkem?

Jaké jsou hlavní výhody používání sonického zubního kartáčku v porovnání s manuálním kartáčkem?

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 4. 11. 2024 0:05

Na otázky čtenářů odpovídá Marie Zbořilová, DiS, dentální hygienistka, Oclean

Podzimní alergie útočí! Pomůže prevence

Podzimní alergie útočí! Pomůže prevence

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 1. 11. 2024 15:45

Podzim je nejen časem slábnoucí intenzity slunečních paprsků a zlátnoucího listí, ale také dobou,…

7 každodenních drobností, kterými nevědomky škodíte svým očím

7 každodenních drobností, kterými nevědomky škodíte svým očím

Autor: Petra Průchová, oprometristka Lentiamo, Datum: 30. 10. 2024 0:05

Mnutí očí, prošlá kosmetika, špatné osvětlení a další na první pohled neškodné návyky mohou škodit…

Co nevíme o žloutence C aneb 7 mýtů, které mohou škodit její diagnostice

Co nevíme o žloutence C aneb 7 mýtů, které mohou škodit její diagnostice

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 23. 10. 2024 0:05

Hepatitida C (HCV) je obklopena řadou polopravd. Není to totiž jenom nemoc narkomanů, většina…

Jak poradenská linka pomáhá v situaci, kdy nám odchází blízký člověk? A pro koho je tato linka určena?

Jak poradenská linka pomáhá v situaci, kdy nám odchází blízký člověk? A pro koho je tato linka určena?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 17. 10. 2024 0:05

Na otázky čtenářů odpovídá Hana Haráková, zakladatelka a předsedkyně správní rady Nadačního fondu…

Světový den zraku se letos zaměřuje na zdraví očí u dětí a dospívajících: Ohrožuje je nedostatečná péče i digitální zařízení

Světový den zraku se letos zaměřuje na zdraví očí u dětí a dospívajících: Ohrožuje je nedostatečná péče i digitální zařízení

Autor: redakce ve spolupráci s oční klinikou NeoVize, Datum: 10. 10. 2024 0:05

Každoročně si v říjnu připomínáme Světový den zraku, jehož cílem je upozornit, jak stěžejní vliv na…

Ostrý zrak umožňuje aktivní život i po sedmdesátce

Ostrý zrak umožňuje aktivní život i po sedmdesátce

Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Šárkou Skorkovskou, primářkou Oční kliniky NeoVize Brno, Datum: 1. 10. 2024 12:00

Každoročně si 1. října připomínáme Mezinárodní den seniorů. Aby mohli lidé žít aktivně i v…