Spouštěčů tohoto problému může být hned několik – od častého pohybu ve větrném prostředí přes rostoucí věk až po individuální zdravotní stav. V důsledku dnešní doby na nás však číhají i další rizika, která diskomfort ještě zvyšují.
Ať už jsme nadměrně vystavováni digitálním technologiím, pracujeme v klimatizované kanceláři nebo se v pracovní době neobejdeme bez respirátoru, k potlačení pocitů suchého oka anebo k jeho prevenci nám postačí zvlhčující oční kapky, takzvané umělé slzy. Ty poskytují okamžitou úlevu podrážděným a unaveným očím, rychle zmírňují bolestivé příznaky, zvlhčují oči a podporují jejich regeneraci.
Správná aplikace očních kapek ale není zdaleka tak jednoduchá. Odhaduje se, že téměř dvacet procent lidí si nedokáže nakapat roztok do očí správně.
„Hlavu vždy mírně zakloňte, stáhněte spodní víčko a do prostoru vytvořeného mezi okem a spodním okrajem víčka kápněte jednu až dvě kapky. Na povrchu oka se vám okamžitě vytvoří plnohodnotný slzný film, který je svými vlastnostmi srovnatelný přirozené slzné vrstvě, jež má i stejné pH - 7,4, a oči chrání až po dobu osmi hodin,” vysvětluje Slaný, který doporučuje kapky kombinovat s úlevovými brýlemi nebo povrchovou úpravou filtrující modré světlo.
Pokud problém nadále přetrvává, je na místě navštívit očního lékaře, který pacienta vyšetří a určí přesnou diagnózu. Tou často bývá právě syndrom suchého oka, při kterém musí lékař zjistit, jaká složka slzného filmu je postižena a na základě toho pak stanovit vhodnou léčbu.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Kratší dny a méně denního světla, chladné a větrné počasí, suchý vzduch ve vytápěných místnostech,…
Na otázky čtenářů odpovídá Marie Zbořilová, DiS, dentální hygienistka, Oclean
Podzim je nejen časem slábnoucí intenzity slunečních paprsků a zlátnoucího listí, ale také dobou,…
Mnutí očí, prošlá kosmetika, špatné osvětlení a další na první pohled neškodné návyky mohou škodit…
Hepatitida C (HCV) je obklopena řadou polopravd. Není to totiž jenom nemoc narkomanů, většina…
Na otázky čtenářů odpovídá Hana Haráková, zakladatelka a předsedkyně správní rady Nadačního fondu…
Každoročně si v říjnu připomínáme Světový den zraku, jehož cílem je upozornit, jak stěžejní vliv na…
Každoročně si 1. října připomínáme Mezinárodní den seniorů. Aby mohli lidé žít aktivně i v…