Již zmiňovaná klíšťata se řadí do skupiny roztočů. V přírodě se s nimi můžeme setkat obvykle přibližně od března do listopadu.
Od prosince do února přežívají na ptácích a malých savcích, pokud je ale zima mírná a teploty se drží několik stupňů nad nulou, hrozí nám napadení klíštětem také během tohoto období. Nejvíce se zdržují ve vysoké trávě a na keřích. Jejich aktivita vzrůstá zejména po dešti a naopak přechodně klesá s nástupem suchých letních dnů.
Nebezpečí klíšťat spočívá v přenosu vážných virových a bakteriálních nákaz. Velké riziko představuje především virus klíšťové encefalitidy. Virové částice, které se nachází ve slinných žlázách klíštěte, přechází po přisátí klíštěte do krve, kde se začnou množit.
„Infekce se typicky nejprve projeví chřipkovými příznaky, jako je zvýšená teplota, bolest hlavy a svalů a únava. Po přibližně týdenním ústupu nemoci může nastoupit druhá fáze nemoci v podobě zánětu mozkových blan, mozkového zánětu, případně také zánětu míchy. Pokud dojde k zasažení důležitých center v prodloužené míše, může mít nemoc fatální důsledky,“ popisuje MUDr. Mazylkinová z MOJE AMBULANCE průběh nemoci, kterou se jen v roce 2024 v Česku nakazilo 670 lidí.
Pro lymeskou boreliózu, další z nemocí přenášených klíšťaty, je v raném stadiu nemoci typický vznik charakteristické červené skvrny na kůži, někdy se ale vůbec neprojeví.
Objevuje se přibližně dva až čtyři týdny po přisátí klíštěte. V tomto stadiu je nemoc dobře léčitelná antibiotiky. V případě, že ale není odhalena včas, může se rozvinout vážné postižení nervové soustavy, svalů, srdce nebo očí včetně zánětu sítnice.
Jak se před nemocemi přenášenými klíšťaty nejlépe chránit? Pokud jde o klíšťovou encefalitidu, máme k dispozici velmi účinné očkování. Vakcína proti lymeské borelióze, kterou se u nás loni nakazilo přes čtyři tisíce osob, ale zatím neexistuje.
Riziko nákazy nejlépe snížíme kombinací několika opatření, jako je použití repelentu, dlouhé rukávy a nohavice a důkladná kontrola těla i oblečení po příchodu z venku.
Pokud se už klíště přisaje, stačí mu k přenosu infekce několik málo hodin.
Tělo Toxoplasma gondii nebo také kokcidie kočičí se skládá z jediné buňky, infikovaného člověka ale může doslova ovládat. Jak je to možné?
Parazit, který přežívá v buňkách, může vyvolat zánětlivé procesy v mozku. To, jak ukazují výzkumy, může vést k depresivním poruchám a zvýšenému riziku sebevražedného chování nebo k větší ochotě riskovat, což je spojeno s vyšší nehodovos
K dalším projevům toxoplazmózy patří například únavové stavy, zvětšení lymfatických uzlin, zvýšené teploty, bolesti hlavy nebo svalů. Všechny tyto potíže mohou přetrvávat celé měsíce. Toxoplazma představuje nebezpečí také pro zrak: oční záněty mohou vést k nitroočnímu krvácení i poškození sítnice. U pacientů s poruchou imunity hrozí také encefalitida neboli zánět mozku.
Přesné údaje o nákaze toxoplazmou se těžko určují, odhaduje se ale, že se s ní setkala přibližně třetina až polovina lidí. Velmi závažné je, když se s infekcí poprvé setká těhotná žena.
V závislosti na stupni těhotenství hrozí spontánní potraty, smrt plodu, slepota nebo mentální postižení dítěte. Těhoté ženy by měly v případě nejistoty požádat o cílené vyšetření.
Toxoplazmózu máme obvykle spojenou s výskytem parazita u koček. Ty se však ve skutečnosti na nákaze podílejí menšinově: infikovaná kočka totiž vylučuje zárodky toxoplazmy pouze po dobu dvou až tří týdnů.
„Vůbec nejčastějším zdrojem nákazy je nedbale umytá zelenina, která může být znečištěná kočičími výkaly, nebo nedostatečně tepelně upravené pokrmy z masa. Samozřejmostí by mělo být nejen dodržení správných zásad pro zacházení s potravinami, ale také důsledná hygiena po kontaktu se zemědělskými zvířaty i domácími mazlíčky,“ připomíná MUDr. Mazylkinová.
Askarióza neboli nákaza škrkavkou dětskou sužuje celosvětově okolo jedné miliardy lidí, v našich končinách ale patří k okrajovým infekcím. Za rok 2024 bylo na našem území evidováno jen sedm případů nemoci.
Daleko větší ohrožení v Česku představuje toxokaróza způsobená škrkavkou psí nebo škrkavkou kočičí. S nákazou se v Česku prokazatelně setkalo až 18 % populace.
Ačkoli je člověk pro tyto cizopasníky jen náhodným hostitelem, mohou se jejich larvy šířit do plic, jater, srdce, ledvin nebo svalů a způsobovat nejrůznější zdravotní potíže.
Nákaza se může projevovat nespecifickými příznaky, jako jsou bolesti hlavy, svalů nebo břicha, vyrážka, kašel či horečka. Tato forma převládá zejména u dětí. Dospělé naopak často postihuje oční varianta nemoci, která je příčinou očních zánětů ohrožujících vidění.
Protože jsou vajíčka škrkavek vylučována exkrementy psů a koček a dozrávají v půdě, spočívá ochrana, stejně jako v případě toxoplazmy, v dodržování hygieny a ve správném zacházení s potravinami. Chovatelé psů a koček pak musí myslet na jejich pravidelné odčervování.
V případě, že přece jen dojde k nákaze, mohou praktičtí lékaři předepsat antihelmintika ve formě tablet, které parazity účinně zlikvidují. To platí nejen pro škrkavky, ale i pro velmi rozšířené roupy, tasemnice, háďata střevní a další cizopasníky.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Dostat se k lékaři? Pro někoho to může být mise na týdny dopředu, někdy i kvůli nedostatku…
Chronickými bolestmi zad a kloubů způsobenými Bechtěrevovou nemocí trpí podle odhadů až 2 % české…
Češi i před Velikonocemi sahají po přípravcích na problémy s trávením. Místo střídmosti při jídle…
Na otázky čtenářů odpovídá Mgr. Ondřej Pleskot, lékárník z Lékárna.cz.
Pylová sezóna je pro mnoho lidí obdobím plným nepříjemných projevů, jako je rýma, slzení očí, kašel…
Před rokem o něm téměř nikdo nevěděl, dnes patří mezi nejprodávanější doplňky stravy. Berberin,…
Historie antikoncepce je dlouhá, zajímavá a sahá až do dávných civilizací. Už ve starověkých dobách…
V běžném životě by rada „Sáhni si na pindíka!“ většinu lidí pohoršila. Pokud se však vysloví v…