Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Devatero mýtů a pověr o klíšťatech
Depositphotos_12760580_XL
O čem se mluví

Devatero mýtů a pověr o klíšťatech

datum: 24. 8. 2023 0:05 autor: Markéta Vavřinová
Lidové léčitelství a rady babiček dokážou mnohdy užitečné. Někdy jde ale o vědecky stokrát vyvrácené pověry, které jsou bohužel v myslích lidí pevně zakořeněné. Například mýtus, že vitamin B odpuzuje klíšťata nebo, že na někoho klíšťata zkrátka nejdou. Právě to může být jedním z důvodů, proč je v Česku stále nízká proočkovanost proti klíšťové encefalitidě nebo a proč je tu tolik případů lymské boreliózy.

1. Pověra: V případě nákazy, nasadí lékaři antibiotika

Fakt: Antibiotika fungují jen na lymskou boreliózu

Přes všechna upozornění a vysvětlování odborníků je v Česku stále 51 % lidí mylně přesvědčeno, že klíšťovou encefalitidu je možné léčit antibiotiky, případně jinou specifickou léčbou. Antibiotika jsou přitom spojena s lymskou boreliózou, tedy bakteriálním onemocněním.

„Proti nákaze klíšťovou encefalitidou je účinné jedině očkování. Je to nejspolehlivější metoda, jak se vyhnout riziku prodělání nemoci a trvalým následkům včetně ochrnutí,“ říká MUDr. Dita Smíšková z Kliniky infekčních nemocí, Nemocnice Na Bulovce.

Očkování není nijak finančně náročné – pro lidi nad 50 let je plně hrazené ze zdravotního pojištění a ostatním přispívají pojišťovny. Vzhledem k tomu, že v posledních letech byla více než třetina případů obou nemocí zaznamenána od září do prosince, vyplatí se zahájit očkovací proces i teď.


Parazitům začíná sezóna. Jak se před nimi ochránit?

2. Pověra: Vitamin B a pivo odpuzují klíšťata

Fakt: Ani basa piva vás nezachrání

Mnoho lidí věří, že vyšší příjem vitaminu B odrazuje klíšťata a jiný hmyz a jako prevence proti nemocem, co přenáší, to postačí. Vitaminy skupiny B jsou pro lidský organismus nezbytné a mají mnoho prokazatelných zdravotních účinků. Odpuzující účinek vitaminu B na hmyz ale nikdy prokázaný nebyl. Dvojité dávky ani zvýšená konzumace piva vás před nimi neochrání.


Předpověď svědčí klíšťatům

3. Pověra: Náramky a repelenty z lékárny postačí

Fakt: Samotný repelent nestačí

Repelenty jsou vhodný způsob, jak se před hmyzem chránit. Je třeba mít na paměti, že účinek repelentu netrvá věčně a nástřik je třeba pravidelně opakovat. Podle informací ze Státního zdravotního ústavu (SZÚ) platí, že pokud je u přípravku uvedeno dávkování a doba účinku na komáry, je třeba počítat s tím, že pro klíšťata bude účinnost přibližně poloviční. SZÚ také na popud veřejnosti kontroloval účinnost repelentních náramků. Ze čtyřech náhodně vybraných repelentních náramků neposkytoval ochranu ani jeden. Pozor na to, co používáte.

4. Pověra: Domácí repelenty más ochrání

Fakt: Proti nemocem přenášeným klíšťaty neochrání

Samostatnou kapitolou jsou podomácku vyrobené repelenty, masti a postřiky z různých bylinek, které mají odpuzovat hmyz a klíšťata. Můžete najít recepty z rozmarýnu a vinného octa, z vody a citrusů, z Alpy a hřebíčku a mnoho dalších. Na rozdíl od repelentů zakoupených v lékárně jim nelze připisovat dostatečnou ochranu, i kdybyste se v nich vykoupali.

5. Pověra: Pro klíšťata je přitažlivá především krevní skupina A

Fakt: Polovina populace v ČR má skupinu A

Na internetu lze najít články, které říkají, že lidé, které nakazilo klíště lymskou boreliózou či klíšťovou encefalitidou, měli častěji krevní skupinu A než ostatní. Jenomže v České republice má asi polovina lidí krevní skupinu A (40-45 %). Je pochopitelné, že i mezi lidmi, kteří prošli nemocemi přenášenými klíšťaty, bude větší výskyt lidí s „áčkem“. Mít konkrétní krevní skupinu neznamená nic.

6. Pověra: Na mě klíšťata nejdou

Fakt: O klíštěti často ani nevíte

Klíště má více vývojových stadií (vajíčko, larva, nymfa, dospělec) a člověk se může stát hostitelem kteréhokoliv stadia.

„Dospělá samice hledá delší dobu vhodné místo k přisání, navíc je i nápadnější, a proto je častěji odhalena ještě před samotným přisáním. Larvy přece jen trochu více preferují menší hostitele, byť na lidech sají rovněž. Nejčastěji je ale člověk napadán nymfami v porovnání s ostatními stadii,“ varuje parazitolog doc. RNDr. Jan Votýpka, Ph.D. z Katedry parazitologie Přírodovědecké fakulty UK.

Právě nymfy jsou z hlediska přenosu klíšťové encefalitidy i lymské boreliózy nejnebezpečnější, protože jsou malé a lehko přehlédnutelné. Někdy odpadnou samy bez povšimnutí, a proto se zdá, že na někoho klíšťata nejdou.

7. Pověra: To musel být komár

Fakt: Komár nepřenáší boreliózu ani encefalitidu

Ve světě je považován komár za jednoho z nejnebezpečnějších členovců, zodpovědného například za přenos malárie, japonské encefalitidy, dirofilariózy, žluté zimnice, viru dengue, viru zika nebo například horečky chikungunya. V České republice jsou komáři spíše otravní než nebezpeční. Komár saje krev pár vteřin a k přenosu klíšťové encefalitidy na člověka dochází řádově do 2 hodin po zakousnutí. U lymské boreliózy je to až po 24 hodinách.

8. Pověra: Klíště je nutné zakapat olejem nebo potřít krémem

Fakt: Klíště udusíte a urychlíte přenos

Myslíte si, že potření olejem nebo krémem je záruka, že se klíště samo po chvíli samo pustí? Tímto krokem jen urychlíte přenos bakterií a virů, které může klíště přenášet. Nejlepší je použít pinzetu bez ostrých konců, abyste klíště neutrhli, a jemným trpělivým vikláním ho vytahovat. Nakonec místo potřete dezinfekcí nebo čirým alkoholem.

9. Pověra: Červená skvrna s bledým středem se neobjevila, vše je v pořádku

Fakt: Skvrna se objevuje jen někdy. Nepřítomnost nic nedokazuje

Mezinárodní průzkum z roku 2022, který probíhal i v České republice, ukázal, že 64 % dotázaných mylně spojuje červenou skvrnou s bledým středem s klíšťovou encefalitidou. Ve skutečnosti to bývá příznak lymské boreliózy, který se ale objevuje jen v necelé polovině případů. Nepřítomnost skvrny není záruka, že nemáte lymskou boreliózu. První projevy onemocnění připomínají chřipku, a pokud se neobjevila ona skvrna a ani si nepamatujete přisáté klíště, je velice těžké nemoc diagnostikovat a včas nasadit antibiotika.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Rychlé hubnutí může být nezdravé

Rychlé hubnutí může být nezdravé

Autor: Mgr. Jarmila Pohorná, bylinkářka, Naděje, Datum: 10. 4. 2024 0:05

Nedostatek pohybu, špatná strava, sedavé zaměstnání i stres. Faktorů, které stojí za nadváhou, je…

Jednoduchý návod, jak se naučit podélně parkovat

Jednoduchý návod, jak se naučit podélně parkovat

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 9. 4. 2024 0:05

Za volantem jste jako doma, hravě zvládnete každý terén, každou zatáčku i složitou dopravní situaci…

Newyorská Dvojčata WTC: Útok 11. září 2001 nebyl první

Newyorská Dvojčata WTC: Útok 11. září 2001 nebyl první

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 4. 4. 2024 0:05

V kalendáři je 4. dubna 1973. V New Yorku se oficiálně otevírá „Twin Towers“, Světové obchodní…

Pozor! Vši berou školy a školky útokem

Pozor! Vši berou školy a školky útokem

Autor: redakce ve spolupráci s lekarna.cz, Datum: 3. 4. 2024 15:44

V poslední době stoupá zájem o přípravky proti vším a hnidám. Prodeje jsou někdy až 2,5krát vyšší…

Nový KVÍZ: Jak dobře znáte princeznu Kate?

Nový KVÍZ: Jak dobře znáte princeznu Kate?

Autor: -mav-, Datum: 21. 3. 2024 9:24

Nejen Britové spekulují, co se vlastně děje s princeznou Kate. Královská rodina totiž o zdravotním…

Zdravá hmotnost je prevence proti onemocnění, říkají endokrinolog MUDr. Petr Hlavatý a nutriční specialistka PhDr. Karolína Hlavatá

Zdravá hmotnost je prevence proti onemocnění, říkají endokrinolog MUDr. Petr Hlavatý a nutriční specialistka PhDr. Karolína Hlavatá

Autor: Jana Nováková, Datum: 21. 3. 2024 0:05

Zdravá hmotnost je klíčovým prvkem prevence mnoha onemocnění, která postihují obyvatele moderního…

Voda nad zlato?

Voda nad zlato?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 20. 3. 2024 0:05

Tvoří více než polovinu lidského těla a je voda důležitým zdrojem života, který ovšem není…

1 ze 3 poukázek TRIOLA po 500 Kč může být vaše. Nová SOUTĚŽ právě začíná

1 ze 3 poukázek TRIOLA po 500 Kč může být vaše. Nová SOUTĚŽ právě začíná

Autor: -mav-, Datum: 18. 3. 2024 9:30

Léto se kvapem blíží a obchody se plní novými kolekcemi plavek. Novinky představila i TRIOLA, která…

Tip šéfredaktorky

Hans Christian Andersen: Autor Malé mořské víly byl podivín a možná i pedofil

3. 4. 2024 0:05 autor Anna Vágnerová