Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Řekněte stresu sbohem aneb Tipy na rychlé zrelaxování
freepik.com
Životní styl / Psychologie

Řekněte stresu sbohem aneb Tipy na rychlé zrelaxování

datum: 11. 8. 2019 12:00 autor: Jana Vavřinová
Stres na vás během dne může číhat na každém kroku. Jakmile cítíte, že se vás začíná zmocňovat, proveďte jeden či více z následujících cvičení, které vám dopomohou vrátit se opět nohama pevně na zem. Ať už jste doma nebo v zaměstnání, za pár minutek se opět budete cítit klidní a vyrovnaní.

Stres doma

Pokud se necítíte ve své kůži hned po probuzení, pošlete hřejivé a hojivé paprsky slunce do své duše například:

  • Objímejte pět minut svoje dítě, člověka, kterého milujete, domácího mazlíčka nebo sebe sama. Okamžitě to sníží krevní tlak.
  • Vydejte se na desetiminutovou procházku a spojte se s přírodou, abyste se zbavili úzkosti a nahradili ji klidem. Telefon nechte doma. Neberte si s sebou ani sluchátka na poslech hudby. Vstřebávejte jen všechno, co vidíte, co slyšíte, čeho se dotýkáte nebo co cítíte, zatímco se procházíte.
  • Pět minut se věnujte střídavému dýchání nosem. Poté cvičte 15 minut jógu nebo se jemně protahujte, abyste probudili svou energii, zbavili se napětí a osvěžili své tělo. Pomůže vám i dlouhá pomalá procházka. Nakonec se položte na záda se zavřenýma očima a pět minut se věnujte meditaci.

Stres v práci

Jakmile začnete pociťovat frustraci na pracovišti, podrážděnost nebo napětí, vyzkoušejte:

  • Vstaňte od svého stolu a běžte ven nebo do nějaké prázdné místnosti, kde se můžete na chvíli posadit. Zavřete oči a desetkrát se zhluboka nadechněte a vydechněte nosem, abyste zpomalili srdeční tep a snížili krevní tlak. 
  • Tři minuty žvýkejte žvýkačku, abyste uvolnili napětí v čelistech. Během žvýkání otáčejte krkem, abyste jej co nejvíce uvolnili.
  • Zavřete oči. Palcem si promasírujte dlaň a každý prst. Následně tlakem stimulujte oblast mezi palcem a ukazováčkem.
  • Když vás začnou ovládat emoce, učiňte čtyři po sobě jdoucí kroky: zastavte se, pozorujte své okolí, „odpojte“ se od reality a nakonec se probuďte do nejlepší verze svého já.

Stres po práci

Nesete si uplynulých 12 hodin v každé buňce svého těla. Je potřeba je nechat odplynout a netahat si je „až do postele“. Večer přece chcete strávit v harmonii a se svými nejbližšími, nehodláte se zaobírat tíživými myšlenkami, co jste měli stihnout a nestihli apod.

  • Zbavte svou mysl napětí prostřednictvím rekapitulace. Během pěti minut si v hlavě přehrajte události uplynulého dne v rychlém sledu od chvíle, kdy jste se probudili. Věnujte každé aktivitě nebo události jen sekundu. Rychle si přehrávejte celý den, jako by jste drželi prst na tlačítku rychlého přehrávání na ovladačí.
  • Prohýbejte rameny dopředu a dozadu. Vztyčte ruce vzhůru a protáhněte celé tělo od chodidel až po špičky prstů. Poté udělejte pažemi několik kruhů. Pokud se cítíte svěže, udělejte na závěr deset výskoků.
  • Po večeři zpomalte. Zapalte si svíčku, uvařte si čaj, užijte si koupel nebo si pochutnejte na čokoládě nebo skleničce dobrého vína. 

Těchto deset jednoduchých cvičení udrží vaše tělo a mysl ve stálém režimu beze stresu. Jestliže se jim oddáte, budete během svých každodenních aktivit zažívat méně krizových situací.

O metodách, které člověku pomohou zbavit se stresu a úzkosti, se více dočtete v publikaci Odstresujte se: Průvodce k zesílení vlastní osobnosti a naplnění duše mírem. Vyšlo v nakladatelství Pragma. Knihu můžete zakoupit u svého knihkupce nebo objednat na www.booktook.cz.

 


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Zaměřeno na muže po padesátce

Zaměřeno na muže po padesátce

Autor: -an-, Datum: 20. 10. 2020 15:00
7 druhů pohybu pro 7 typů žen

7 druhů pohybu pro 7 typů žen

Autor: -dab-, Datum: 20. 10. 2020 10:00
Výpověď může být pro mnohé horší než dostat „kopačky“

Výpověď může být pro mnohé horší než dostat „kopačky“

Autor: redakce ve spolupráci s psychologem Mgr. Tomášem Prajzlerem, Datum: 8. 10. 2020 10:00
Patero přikázání sebevědomé ženy

Patero přikázání sebevědomé ženy

Autor: -dab-, Datum: 29. 9. 2020 15:00
Nedávejte do svého vztahu představy z romantických filmů

Nedávejte do svého vztahu představy z romantických filmů

Autor: redakce ve spolupráci s párovou terapeutkou Lenkou Matouškovou, Datum: 16. 9. 2020 10:00
10 (ne)známých mýtů o mozku

10 (ne)známých mýtů o mozku

Autor: -red-, Datum: 14. 9. 2020 15:00
7 cest k dobrému usínání i spánku

7 cest k dobrému usínání i spánku

Autor: -mav-, Datum: 12. 9. 2020 11:00
Rozumíte řeči těla?

Rozumíte řeči těla?

Autor: -mav-, Datum: 31. 8. 2020 10:00
Tip šéfredaktorky

Černucha zvaná „smrkačka“ byla medicínou faraonů

15. 10. 2020 10:00 autor -red-