Pro dlouhodobý vztah podvědomě hledáme spíš protikladnou osobnost. Potřebujeme, aby partner vyvážil naše slabé stránky. Také nám imponuje to, co sami neumíme, nebo se chceme inspirovat.
„Dokud v rodině nejsou děti, je snazší hledat kompromisy, nebo se jeden z partnerů přizpůsobuje víc než druhý. A ono to nějak funguje. Ale s příchodem potomků se dynamika rodiny mění – přijde mnoho radosti, ale i spousta nových povinností a starostí. Častěji jsme ve stresu a místo konstruktivní domluvy vznikají emocemi nabité konflikty. Velmi často kvůli nesouladným přístupům ve výchově. Jejich příčinou bývají často rozdíly v našich osobnostech,“ vysvětluje autorka Teorie typů.
A pak se snadno přihodí, že projevy partnera, které jsme v zamilovanosti oceňovali, najednou vnímáme negativně. Na začátku vztahu nám třeba imponovalo, že je rozvážný. Teď si ovšem říkáme: Proč mu všechno tak trvá! Nebo se nám líbilo, že si dokáže poradit s každou nečekanou situací. Teď ale nemůžeme vystát, že nechává věci na poslední chvíli, mění již dohodnuté! Nebo nám imponovalo, že partner/ka ovládá své emoce. Teď nám je líto, že působí strašně chladně a nebere v úvahu, jak se cítíme. Toto nastavení se samozřejmě projevuje i ve vztahu k dětem.
„Líbilo se vám na partnerce, jak je strukturovaná a ukotvuje vás do reality? K dětem je ale podle vás až moc přísná a nemají žádnou svobodu. Oceňovali jste na partnerovi, jak je citlivý a vnímavý? Teď se vám zdá, že vůči dětem by měl pevněji nastavovat hranice. Užívali jste si s partnerkou dobrodružné výpravy? Děti by ale podle vás potřebovaly větší režim a řád,“ uvádí příklady Šárka Miková.
Nesnažte se druhého předělat k obrazu svému. Partnerův přístup nemusí být horší než váš. Možná je pro typ vašeho dítěte dokonce výhodnější. A pokud dítěti fyzicky ani psychicky neubližuje, je na čase si připustit, že inspirací pro výchovu by vám možná měl být on, nebo ona.
„Přestože se můžete snažit dělat pro dítě to nejlepší, ve skutečnosti nemusíte vědět, co pro něj skutečně nejlepší je,“ ponouká psycholožka k zamyšlení a doplňuje: „Možná máte za sebou výchovné kurzy a načteno mnoho knih, ale z nich si vybíráte to, co vyhovuje vaší osobnosti. Jenže vaše dítě může být úplně jiným typem než vy.“
Nebo vám u druhého dítěte nefunguje to, co platilo na první. Děti totiž nejsou stejné. I když je vychováváte stejně, kvůli rozdílným vrozeným osobnostem se projevují jinak.
Když diskutujete o výchově nebo hledáte dohodu v každodenních situacích, zkuste víc naslouchat, co se vám druhý opravdu snaží říct. Doptávejte se, jak to myslí, co by si přál, nebo co by potřeboval. Pokud si budete myslet, že jenom vy máte pravdu a budete se o ní snažit druhého za každou cenu přesvědčit, skončí to oboustrannou frustrací a pocity ublíženosti.
Aktivně pracujte na tom, aby ve vašem vztahu nepřevážila vzájemná nevraživost. Aby pozitivní smýšlení o sobě navzájem i vašem vztahu převažovalo nad negativními pocity. Proto si pravidelně uvědomujte a také druhému říkejte, co na něm oceňujete. Nevadí, že se občas hádáte, pokud si dokážete sebe navzájem pořád vážit.
První dva body se vám budou mnohem lépe uvádět v život, pokud budete rozumět vzájemně svým typům osobnosti.
„Někdy máme pocit, že nám partner některé věci dělá vyloženě naschvál. Ano, jsou i takové situace. Nicméně někdy to může být tím, že váš partner je jiným typem osobnosti než vy. Může být třeba více zaměřený na přítomnost a akci, takže je těžké s ním něco plánovat. Ale neznamená to, že vám chce vaše plány vědomě bojkotovat. Podobných situací by se dalo zmínit hodně. Každopádně vědomí, že vám partner schválně nehází klacky pod nohy, ale je zkrátka jinak nastavený, může mezi vámi zmírnit napětí,“ dodává psycholožka Šárka Miková.
Kde rozklíčovat, jakým typem osobnosti podle tzv. Teorie typů jste vy, váš partner, děti nebo kdokoliv blízký? Pomohou knihy Milovat nestačí, Nejsou stejné a také Ani mámy nejsou stejné.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Závislost na hazardních hrách a problémové hraní mohou hluboce zasáhnout do života člověka a jeho…
Úzkost je jedním z nejběžnějších psychických problémů, který postihuje miliony lidí po celém světě.…
Se stresem se potkal v životě každý z nás. Ale když začne ovládat naše každodenní fungování, je na…
Dlouhodobý stres, tlak na výkon i neustálá dostupnost. To jsou faktory, které mohou vést k syndromu…
Termín přijímaček na střední školy a víceletá gymnázia se nezadržitelně blíží. U řady dětí jde o…
Náhlé a neočekávané úmrtí přináší pozůstalým nejen hluboký zármutek, ale také řadu psychických a…
Mozek nám umožňuje dýchat, přemýšlet i prožívat různé momenty života. Aby však fungoval na své…
Když jsme zamilovaní, vidíme partnera v ideálním světle. Rozdíly mezi námi přehlížíme, nebo je…