Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Linka bezpečí pomáhá už 30 let
Linka bezpečí
Životní styl / Psychologie

Linka bezpečí pomáhá už 30 let

datum: 3. 9. 2024 0:05 autor: Markéta Vavřinová
Linka bezpečí odbavila za 30 let své existence na 10 milionů kontaktů. V posledních letech jsou nejpočetněji zastoupena témata spojená s psychickými obtížemi. V souvislosti s pandemií covidu-19 však přibyla i problematika strachu z nemoci či hospitalizace nebo obavy o blízké. Po začátku války na Ukrajině se přidal také strach z ozbrojeného konfliktu.

Druhá v Evropě

Linka bezpečí vznikla v roce 1994 jako druhá linka svého druhu v Evropě. Od té doby přijala a odbavila již více než 10 milionů kontaktů – telefonických, ale i písemných či online. Vytížena je neustále bez ohledu na společenské události či konkrétní časové období. 

Tématům nyní vévodí psychické obtíže, poruchy příjmu potravy. sebepoškozování či myšlenky na sebevraždu, na ústupu je naopak školní prospěch či nechtěná gravidita. V uplynulé dekádě objevilo téma sexuální identity, okolo roku 2007 začalo přibývat i téma potíží na internetu, které v počátcích fungování Linky bezpečí děti vůbec neznaly.

Linka bezpečí během svého třicetiletého působení postupně začala nabízet svým klientům čím dál komplexnější služby. V rámci krizové intervence je to nyní kromě nonstop telefonické krizové služby na čísle 116 111 i intervence vykonávaná po e-mailu či chatu. Zásadní důraz je kladen také na preventivní aktivity. Ty zahrnují poradnu na webových stránkách, edukační videa či projekt Linky bezpečí NAŽIVO.

 

„Telefonická linka nadále představuje nejčastější způsob, jakým s námi klienti komunikují. Výhoda online chatu nebo e-mailu nicméně spočívá v tom, že nejsou tak závislé na momentální personální kapacitě naší krizové služby. Díky tomu dokážou rychle zasáhnout široké spektrum klientů,“ říká ředitelka Linky bezpečí Soňa Petrášková a dodává: Na webu www.linkabezpeci.cz navíc nabízíme velké množství poradenského obsahu, kde si děti a jejich blízcí mohou najít užitečné informace i tipy k řešení svých problémů, přečíst si blog či poslechnout podcasty Na tenké Lince a Utržené sluchátko. S projektem Linka bezpečí NAŽIVO navíc vyjíždí naši zkušení lektoři za dětmi přímo do škol, volnočasových či sportovních klubů,“ doplňuje Petrášková.

Linku bezpečí zná naprostá většina Čechů

V současné době je Linka bezpečí nejznámější organizací v České republice, na kterou se mohou obracet děti i rodiče s různými problémy. Linku bezpečí zná naprostá většina Čechů (93 %). Osobní zkušenost s ní má šest procent populace, nejčastěji se jedná o mladší ženy z větších měst.

„Na Linku bezpečí se mnohem častěji obracejí dívky než chlapci. V loňském roce poměr obou pohlaví činil přibližně 70:30. Pravděpodobně je to dáno tím, že jsou dívky obecně sdílnější a mnohem častěji se snaží své problémy s někým řešit. Chlapci jsou v tomto ohledu uzavřenější. Často jsou vychováváni tak, že mají vše zvládnout a nestěžovat si. Potom se jim ale bohužel hůř říká o pomoc,“ uvádí Kateřina Lišková, vedoucí odborných služeb Linky bezpečí.

Průzkum také ukázal, že lidé vnímají Linku bezpečí zejména jako službu, která pomáhá řešit především problémy v rodině nebo ve škole. Tato témata uvedly čtyři pětiny respondentů, 70 % dotazovaných si pak Linku bezpečí spojuje s řešením problémů, jako je sebepoškozování, sebevražedné sklony, psychické potíže a deprese.

„Povědomí o Lince bezpečí znamená pro nás velkou odpovědnost. Klíčová je pro nás nejen vysoká odborná úroveň služeb, které poskytujeme zdarma, ale i jejich další rozvoj. To zahrnuje kromě krizové intervence také preventivní a edukační aktivity, které považujeme za stěžejní pro budoucnost,“ vysvětluje Radek Dudáš, předseda představenstva Linky bezpečí.

10 milionů kontaktů 

Deset milionů odbavených kontaktů od založení Linky bezpečí nepředstavuje celkový počet klientů, ale skutečně jednotlivých kontaktů. Klienti totiž zůstávají v anonymitě, někteří se na Linku obracejí opakovaně, mohou volat z více čísel nebo využijí i možnosti telefonické, e-mailové či chatovací krizové intervence.

V rámci preventivního projektu Linka bezpečí NAŽIVO navíc získalo od doby jeho založení v roce 2011 radu dalších více než 35 000 dětí. Tisíce lidí zároveň neustále čerpají informace z článků, blogů či podcastů dostupných na webu Linky bezpečí, který má 2 400 návštěv denně.


Všímejme si

U příležitosti oslav svého 30letého výročí spouští Linka bezpečí 1. září kampaň nazvanou Všímejme si. Ta se zaměřuje především na české děti a dospívající, kteří řeší náročné životní situace.

Cílem je tuto zranitelnou skupinu nasměrovat k tomu, aby Linku bezpečí vnímala jako organizaci, která ví, že si každý problém zaslouží odpovídající pozornost, a která jej hlavně pomáhá účinně zvládnout, a proto má smysl se na ni obrátit.

Linka bezpečí chce zároveň kampaní širokou veřejnost upozornit na to, že k odhalení problémů dětí v nesnázích často vedou maličkosti, kterých si však v každodenním shonu lidé nemusí vždy všimnout. Záštitu nad projektem převzala první dáma Eva Pavlová, zapojil se do ní i výtvarník Maxim Havlíček.

Chcete podpořit Linku bezpečí? Zapojit se může každý, veškeré informace jsou k dispozici na stránkách Klubu Linky v bezpečí www.klublinkyvbezpeci.cz


Zdroje informací: Linka bezpečí


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Konfliktům můžete předejít vhodně zvolenou komunikací

Konfliktům můžete předejít vhodně zvolenou komunikací

Autor: redakce ve spolupráci s Mgr. Šárkou Mikovou, psycholožkou, Datum: 21. 11. 2024 0:05

Každé roční období je něčím specifické. Potemnělý podzim nás „nutí“ se více zastavit a ponořit do…

Deprese postihuje tisíce lidí ročně včetně dětí. Vliv hraje genetika, hormony i konflikty v rodině

Deprese postihuje tisíce lidí ročně včetně dětí. Vliv hraje genetika, hormony i konflikty v rodině

Autor: Mgr. Pavlína Rasochová, psychoterapeutka, Hedepy, Datum: 20. 11. 2024 0:05

Ztráta energie i zájmu o oblíbené aktivity, poruchy spánky, pozornosti a v neposlední řadě také…

5 varovných signálů, že člověk nemá vnitřní sílu, ale jen velké ego

5 varovných signálů, že člověk nemá vnitřní sílu, ale jen velké ego

Autor: Hana Lorencová, Datum: 15. 11. 2024 0:05

Co to znamená být silný? Na první pohled často vnímáme jako silné ty lidi, kteří jsou hlasití, umí…

Krize ve vztahu: Jak poznat, jestli to má ještě smysl?

Krize ve vztahu: Jak poznat, jestli to má ještě smysl?

Autor: redakce ve spolupráci s psychoterapeutkou Beátou Koňařík Bakošovou, Datum: 3. 11. 2024 0:05

Jste spolu roky a věřili jste, že tohle už je opravdu „ono“. Po čase jste se ale jeden druhému…

Jana přemýšlela o sebevraždě, dnes pomáhá mladým odlepit se ze dna

Jana přemýšlela o sebevraždě, dnes pomáhá mladým odlepit se ze dna

Autor: podle příběhu Jany V. napsala Alžběta Morávková, Datum: 31. 10. 2024 0:05

Psychické problémy mezi mladými Čechy sílí. Většina ale mlčí, nemá se komu svěřit. Markeťačka a…

Jak poradenská linka pomáhá v situaci, kdy nám odchází blízký člověk? A pro koho je tato linka určena?

Jak poradenská linka pomáhá v situaci, kdy nám odchází blízký člověk? A pro koho je tato linka určena?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 17. 10. 2024 0:05

Na otázky čtenářů odpovídá Hana Haráková, zakladatelka a předsedkyně správní rady Nadačního fondu…

Netrpíte chronickým stresem?

Netrpíte chronickým stresem?

Autor: Mgr. Šárka Míková, psycholožka, Datum: 9. 10. 2024 0:05

Věděli jste, že se od roku 1992 slaví 10. října Světový den duševního zdraví? Možná se o tomto…

Jak předcházet demenci a jak ji rozpoznat?

Jak předcházet demenci a jak ji rozpoznat?

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 21. 9. 2024 0:05

V Česku trpí demencí více než 165 tisíc lidí a do roku 2050 se toto číslo může vyšplhat až na 280…