
6 tipů, jak správně dýchat
Proto bychom měli svému dechu věnovat náležitou pozornost. Nádech znamená, jak dokážeme vychutnat přítomný okamžik, žít tady a teď. Při výdechu naopak necháváme odejít minulost a otevíráme se novému. Ve chvílích, kdy zažíváme strach nebo nějakou skutečně silnou negativní emoci, se v nás všechno doslova sevře. Najednou jako bychom se zablokovali. Zastaví se v nás dech. Jde o to, aby nás negativní emoce nenaplnily. Na druhou stranu v případě pozitivních emocí dýcháme zcela volně.
Teď už se konečně dostáváme k tomu, jak správně dýchat. Připravili jsme pro vás 6 tipů, díky kterým se můžete správnému dýchaní snadno naučit.
- Vleže a nosem to půjde nejlépe Zahajte svoji výuku dýchání doma, kde vás nebude nikdo rušit. Vezměte si na sebe pohodlné bavlněné oblečení, ve kterém se budete cítit dobře. Buďte, pokud možno naboso. Lehněte si. V poloze vleže se dokážete soustředit nejlépe. Nadechujte a vydechujte nosem. Můžete si pustit relaxační hudbu. Počítejte si v duchu. Na dvě nádech, na čtyři výdech. Když vás něco vyruší, prodlužujte výdech, to vás vrátí zpátky do klidu.
- Uvolněte se na plný nádech V dolní části trupu začíná plný nádech, který pokračuje přes podbřišek, hrudní koš a bedra. Pořádně nadechnout se dokážete jenom ve stavu uvolnění od napětí. Plný nádech člověka doslova nastartuje, oživí naše vnímání okolí.
- Zvýšíte svoji výkonnost Vydechujte pomalu, úplně a pravidelně a hluboce. Zejména při námaze je důležité, abyste dokázali vydechnout všechen vzduch z plic. Díky tomu budete umět využít maximum kapacity vašich plic. To využívají například vytrvalostní běžci nebo plavci na dlouhou vzdálenost. Většina lidí ale vydechuje povrchně, jenom z poloviny. Vyzkoušejte si běh. Pokud to zvládnete, potom i na delší vzdálenost. Uvidíte, že skutečně hluboké výdechy vaši výkonnost zvýší, a to až o 50 %.
- Délka je důležitá Jakkoli se vám to možná bude zdát divné, tak výdech je důležitější než nádech. Shodují se na tom i lékaři. Mnohdy se říká: „Nadechnu se na to a zvládnu to.“ Ve skutečnosti ale platí: „S hlubokým výdechem to zvládnu.“ Součástí dýchání je totiž nejenom okysličování krve, ale zároveň také schopnost vyloučit z plic toxický vzduch. Vzhledem k tomu, že je nutné maximálně vyprázdnit plíce, měl by být výdech delší než nádech.
- Měli byste se pozorně vnímat Soustřeďte se na svůj dech. Vnímejte svoje dýchání každým pórem svého těla. Že vám to na poprvé moc nejde? Nevadí. Postupným tréninkem to dokážete. Nechte myšlenky odplynout do dálky, neřešte minulost, nepřemýšlejte o budoucnosti. Jste tady a teď. Určitě se vám už daří vnímat svůj dech o poznání lépe. Když se toto naučíte, dokážete lépe zvládat nečekané stresové situace a okamžiky nepříjemného jednání.
- Jděte na to zhluboka Trénujte hluboké nádechy a výdechy. Třeba když půjdete do schodů. Krok znamenající dva schody je jeden nádech, krok přes další dva schody výdech. S časem, kterým se budete cílenému tréninku věnovat, se budou vaše schopnosti zlepšovat. Velkou chybou je mělké dýchání, ke kterému dochází ve stresu. Tímto mělkým dýcháním se snižuje hladina kyslíku v krvi. Mění se pH krve na alkalické, což dostává mozek do situace útoku či útěku. Dýcháním zhluboka tomu předejdete.
Autor článku Pavel Štěpka je odborníkem na přírodní a tradiční čínskou medicínu, kterým se věnuje už přes 20 let. Je ředitelem a spolumajitelem obchodu Superionherbs.cz, do kterého osobně vybírá kvalitní přírodní produkty z medicinálních hub a bylin. Pravidelně navštěvuje jihovýchodní Asii, odkud si vozí nové poznatky z alternativní medicíny, které pak předává dál.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky

Co je hlavním benefitem online lékáren?
Autor: -red-, Datum: 10. 3. 2025 9:00Na otázky čtenářů odpovídá PharmDr. Kamila Horníčková, odbornice na přírodní medicínu v Lékárna.cz

Jídlem proti zimním chmurám
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 25. 2. 2025 7:00Zima je pořád v plném proudu a slunce je pro nás stále vzácností. Krátké dny, chladné počasí a…

Pistácie: Zelený zázrak kuchyně
Autor: -red-, Datum: 5. 2. 2025 12:00Pistácie si okamžitě získají pozornost každého z nás svou jedinečnou zelenou barvou, která pokrmům…

Bylinkářka radí: Jak podpořit tělo během očisty? Dopřejte mu vitaminy a relax
Autor: Jarmila Pohorná, bylinkářka, Naděje, Datum: 23. 1. 2025 0:05Pouštíte se do očisty těla, protože se cítíte bez energie? Podobný nápad má v zimním období spousta…

Bylinkářka radí: Padá na vás zimní deprese? Inspirujte se dánskou filozofií hygge
Autor: Jarmila Pohorná, bylinkářka, Naděje, Datum: 19. 12. 2024 0:05Pět rad, jak změnit svůj život. Spousta z nás každého prvního ledna plánuje, že začne zdravě jíst,…

Skořice: Superhrdinka podzimu
Autor: -red-, Datum: 26. 11. 2024 19:24Skořice je báječným hřejivým a posilujícím prostředkem, který potlačuje promrzlost a zahání…

Švestky: Symbol podzimu a zdroj vitaminů a minerálů
Autor: -mav-, Datum: 14. 11. 2024 15:00Švestky jsou symbolem českého podzimu a neodmyslitelnou součástí mnohých tradičních receptů.

Šípková Růženka z Levandulového údolí
Autor: -ket-, Datum: 15. 10. 2024 16:00Kvalitní spánek je základem pro zdraví a celkovou pohodu organismu a platí to stejně pro děti i…