Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Mám velmi citlivé zuby a často mě bolí, když piji příliš studené. Jak to mohu zmírnit?
Dentální klinika Hradčanská
Životní styl / Poradny

Mám velmi citlivé zuby a často mě bolí, když piji příliš studené. Jak to mohu zmírnit?

datum: 8. 1. 2020 10:00 autor: -an-
Na otázky čtenářů odpovídá MDDr. Ondřej Šrámek, vedoucí lékař Dentální Kliniky Hradčanská.

Mám velmi citlivé zuby a často mě bolí, když piji příliš studené. Jak toto mohu zmírnit? (8. 1. 2020)

Mnoho lidí trápí nepříjemná citlivost zubů. A jedním z projevů je právě i reakce při pití studených nápojů. Nepříjemnou citlivost zubů může mít na svědomí několik různých příčin. Jsou to například obnažené zubní krčky vlivem paradentózy nebo špatného postavení a přetěžování zubů. Citlivost ale může být způsobena i úbytkem skloviny, zubním kazem, starými výplněmi, nebo celkově špatným stavem chrupu. Dobré je pravidelně čistit zuby, používat měkké kartáčky, které jsou šetrné na zubní sklovinu, a nekonzumovat často kyselé ovoce. Trápí-li vás silná bolest z citlivosti zubů, je dobré zajít k zubnímu lékaři, který stanoví původ bolesti a zahájí případnou léčbu.

Pokud máte dotaz na stomatologa, pište prosím na redakce@casjenprome.cz

Vytahuje žvýkačka plomby?  (5. 12. 2019)

Mnoho lidí se obává, že žvýkačky jsou na zuby nezdravé a mohou vytahovat plomby. Opak je ale pravdou. Žvýkačky bez cukru naopak pomáhají neutralizovat kyseliny v puse. Navíc kvalitní plomby se nedají jen tak vytáhnout žvýkačkou. Důležité je ale mít vždy žvýkačky bez cukru, protože cukr je potravou bakterií, které způsobují zubní kaz.

Jaké potraviny jsou vhodné pro zdraví našich zubů?  (5. 12. 2019)

Pokud patříte mezi milovníky sýrů, tak máte další důvod si je i nadále s klidným svědomím vychutnávat. Jsou totiž bohaté na vápník a bílkoviny (kasein), které posilují zubní sklovinu. Navíc výzkum odborného periodika General Dentistry zjistil, že konzumace sýrů zvyšuje v ústech hladinu pH a tím snižuje i riziko zubního kazu. Sýry také musíme díky jejich konzistenci při jídle žvýkat a to zvyšuje výskyt slin v ústech. Ty napomáhají udržovat čistotu a rovnováhu v dutině ústní a eliminují bakterie. A jaký sýr vybrat? Studie ukazují, že ideální je čedar, protože je zásaditý.

Velmi prospěšné je také po jídle občas vypít trochu mléka. Především po mlsání sladkostí. Mléko umí dobře neutralizovat kyseliny v ústech. Navíc obsahuje vápník, který dobře posiluje zubní sklovinu a snižuje vznik paradentózy.

I když vysoká konzumace ovoce (především citrusových plodů) se obecně kvůli zdraví zubní skloviny příliš nedoporučuje, naopak přínosná jsou jablka. Již naše babičky říkaly: „Když nemáš kartáček, tak si vyčisti zuby jablkem.“ Toto je samozřejmě přehnané tvrzení, ale malinká pravda tam je. I když jablka obsahují cukr, tak zároveň obsahují i vodu a vlákninu. Navíc „vláknovitá „struktura jablka dobře masíruje dásně a jeho žvýkání mírně odstraňuje povrchové nečistoty, takže má tzv. abrazivní účinky.

V zeleném a černém čaji jsou obsaženy sloučeniny polyfenoly, které pomáhají v ústech zpomalovat růst bakterií. Vědci na univerzitě v Chicagu dokonce zjistili, že lidé, kteří si několikrát denně vyplachovali ústa neslazeným černým čajem, měli na zubech méně plaku než lidé, kteří si po stejnou dobu vyplachovali ústa čistou vodou. Polyfenoly také pomáhají bojovat proti špatnému dechu.

Co může způsobit neléčebný zubní „váček“? (27.11. 2019)

Zubní „váček“ je v podstatě místo, ve kterém se mobilizuje imunitní systém tak, aby zabránil šíření infekce ze zubu dále do těla. Tento stav často bývá dlouhou dobu nepozorovaný. Nicméně může přijít spouštěč, který naruší tuto rovnováhu. Bakterie se poté mohou rozšířit dále do těla. Nejdříve do okolí zubu a následně i do vzdálených míst pomocí krevního oběhu. Projevy takového rozšíření zánětu bývají velice nápadné a pro pacienta nepříjemné. Jsou spojeny s teplotou, otokem postiženého místa, zarudnutím, ztepláním a celkovou alterací jedince. V terapii je často potřeba nejen odstranit zdroj infekce, ale také doplnit léčbu antibiotiky.

Jak by měla vypadat správná zubní hygiena, abychom předcházeli špatnému dechu? (11.10. 2019)

Prevencí proti zápachu je spousta, a pokud je příčina skutečně pouze v ústech, pak základem je dobrá a pravidelná hygiena, kterou můžeme doplnit ústními vodami, škrabkami na jazyk či žvýkačkami bez cukru. Používejte také mezizubní kartáček. Mezizubní plošky zubů zaberou až 30 procent čištěného povrchu. Kdo nepoužívá mezizubní kartáček, jen těžko se zbaví zápachu z úst! Naopak výběr pasty nemá zásadní vliv. Pasta dech osvěží pouze na chvíli. Především záleží na tom, zda jsou zuby čisté. Určitě je dobré nejíst tolik sladkého (včetně nápojů). Cukr je velmi dobrou půdou pro bakterie v ústech, které pak mohou způsobit i nepříjemný dech. Pijte také hodně vody, ta má vliv na tvorbu slin. Sliny obsahují zabraňuji množení bakterií.

Je v rámci dobré prevence zdraví mít speciální zubní pasty? Nebo stačí obyčejné? (11.10. 2019)

Ve správné péči je nejdůležitější správná a pravidelná hygiena. To jak drahou zubní pastu, či jak „exkluzivní“ značku máte, nehraje roli. Mnoho lidí zbytečně utrácí za speciální pasty, které nám mají zuby zázračně vybělit či uzdravit. Zubní pasta je ale především doplněk k čištění. Důležitá je správná technika. Vlastně pokud zvládáme dobrou techniku čištění, tak pastu nemusíme ani používat a zubům tím neuškodíme. Pasta by nám měla být hlavně příjemná, nemusí být zbytečně drahá a stačí jí malé množství. Někomu mohou pomoci pasty proti citlivosti.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další podobné články

Jak ošetřit pokožku obličeje v době „porouškové“?

Jak ošetřit pokožku obličeje v době „porouškové“?

Autor: -mav-, Datum: 28. 5. 2020 10:00

Na vaše otázky odpovídá MUDr. Mirka Pelechová, primářka Ústavu lékařství a kosmetiky.

Poradna kosmetičky

Poradna kosmetičky

Autor: -red-, Datum: 6. 8. 2018 9:51

Na vaše otázky odpovídá Jana Petráková, kosmetička a majitelka Salonu Korunka.

Poradna oční lékařky

Poradna oční lékařky

Autor: -mav-, Datum: 9. 8. 2018 15:23

Na vaše otázky odpovídá MUDr. Jana Mikšovská, zástupkyně primářky Oční kliniky DuoVize Praha.

Poradna právníka

Poradna právníka

Autor: -red-, Datum: 6. 9. 2018 9:56

Na vaše otázky odpovídají Mgr. Štěpán Ciprýn a JUDr. Pavel Kiršner, partneři Advokátní kanceláře…

Tip šéfredaktorky

Hody, hody, doprovody: 4 skvělé recepty na velikonoční pohoštění

1. 4. 2025 14:20 autor Vendula Presserová