Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Co mám všechno zahrnout do úvah, abych zvládl splácení úvěru?
cinkcink.cz
Životní styl / Poradny

Co mám všechno zahrnout do úvah, abych zvládl splácení úvěru?

datum: 4. 1. 2020 11:00 autor: -red-
Na otázky čtenářů odpovídá Soňa Šenfelderová, finanční poradkyně a specialistka projektu cincink.cz.

Co mám všechno zahrnout do úvah, abych zvládl splácení úvěru? (4.1. 2020)

Pořídit si nemovitost bez úvěru může jen málokdo. Proto vás pravděpodobně čeká hypotéka nebo úvěr jako zdroj financování. Toto je i první krok, protože právě finanční možnosti přímo ovlivňují váš další výběr. Rozhodně doporučujeme rady odborníka.

Pokud si chcete pořídit vlastní bydlení, nechte si hned na začátku u banky spočítat, na co dosáhnete. A protože hypotéka ovlivní váš život na dalších 20–30 let, je dobré se nad ní zamýšlet z dlouhodobé perspektivy.

Položte si otázky: kolik si mohu dovolit splácet z dlouhodobého hlediska / jaké mne v budoucnu čekají náklady a jaké v budoucnu očekávám příjmy / kde je hranice splátek, která už pro mě není komfortní / co všechno chci sobě a své rodině v budoucnu dopřát / jaké budou budoucí náklady na samotnou nemovitost a tak dále. Také je potřeba si krýt záda. Dnes můžete mít dobrou práci, ale přesto zapracujte na finanční rezervě, která v budoucnu pokryje případnou kratší krizi, výpadek zaměstnání nebo dlouhodobější ztrátu příjmu. Rezerva se doporučuje ve výši 3–6 měsíčních příjmů. 

Když dostanete dobrou úrokovou sazbu, určitě si ji zafixujte, v současnosti mají tendenci růst. Po uplynutí tzv. fixu (záleží na době domluvené s bankou) můžete svůj úvěr „přeskládat“ nebo refinancovat u jiné banky.

Pokud máte dotaz na finanční a realitní poradce, pište prosím na redakce@casjenprome.cz

Prodáváme starší neudržovaný dům po rodičích. Víme, že nesmíme zamlčet kupujícímu případné závady. Ale jak je odhalíme? (15.11. 2019)

Prodáváte nemovitost? Nezapomeňte, že existuje pětiletá ochranná lhůta, ve které se může přihlásit nový majitel a reklamovat vady, o kterých jste mlčeli nebo hůře – neměli ani nejmenší zdání. Bohužel i nemovitost, kterou dobře znáte, může skrývat nepříjemná překvapení. Chcete, aby byl prodej nemovitosti co nejhladší? Seznamte kupujícího s protokolem o stavu nemovitosti a informujte ho o všech vadách dříve, než podepíše kupní smlouvu. Snížíte tím riziko budoucí reklamace a přizpůsobíte kupní cenu skutečnému stavu nemovitosti. Vyhnete se tak vyjednávání o ceně a budoucím problémům.

Pozvěte si odborníka – technického inspektora. Jde o podrobnou kontrolu technického stavu objektu, která zkontroluje nemovitost od suterénu až po střechu. Inspektor zhodnotí a do podrobné zprávy pro kupujícího sepíše stav a stáří rozvodů a elektroinstalace, ověří si plošnou výměru, zkontroluje technické zařízení nemovitosti a posoudí statiku domu. Kromě vyjmenovaných nedostatků či nedodělků zároveň odhadne výši nákladů na jejich nápravu plus navrhne postup, jak je odstranit. 


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Jaké jsou kroky k řešení párové neplodnosti?

Jaké jsou kroky k řešení párové neplodnosti?

Autor: -an-, Datum: 21. 10. 2020 10:00
Jak poznám meningokovou meningitidu?

Jak poznám meningokovou meningitidu?

Autor: -am-, Datum: 14. 10. 2020 10:00
Je rozdíl mezi pedikúrou a podologií?

Je rozdíl mezi pedikúrou a podologií?

Autor: -an-, Datum: 6. 10. 2020 15:00
Proč je podzim ideální pro laserovou epilaci?

Proč je podzim ideální pro laserovou epilaci?

Autor: -red-, Datum: 27. 9. 2020 11:00
Kdo se nejčastěji potýká s vypadáváním vlasů?

Kdo se nejčastěji potýká s vypadáváním vlasů?

Autor: -an-, Datum: 24. 9. 2020 10:00
Kdy zajít s pihou nebo znaménkem k lékaři?

Kdy zajít s pihou nebo znaménkem k lékaři?

Autor: -an-, Datum: 8. 9. 2020 10:00
Máme se bát koronaviru u školních dětí?

Máme se bát koronaviru u školních dětí?

Autor: -an-, Datum: 29. 8. 2020 11:00
Tip šéfredaktorky

Černucha zvaná „smrkačka“ byla medicínou faraonů

15. 10. 2020 10:00 autor -red-