Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Mohu zánět močových cest ovlivnit i díky jídelníčku? Které potraviny nebo nápoje bych do něj měla zařadit?
UroKlinikum Praha
Životní styl / Poradny

Mohu zánět močových cest ovlivnit i díky jídelníčku? Které potraviny nebo nápoje bych do něj měla zařadit?

datum: 7. 6. 2021 10:00 autor: -mav-
Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Monika Purmová, uroložka Uroklinikum Praha.

Mohu zánět močových cest ovlivnit i díky jídelníčku? Které potraviny nebo nápoje bych do něj měla zařadit? (6. 6. 2021)

Do svého jídelníčku zařaďte více močopudných (diuretických) potravin, jako jsou petržel, celer nebo okurky. Tyto potraviny sice již propuknutou infekci neléčí, ale pomáhají odstraňovat moč z močového

měchýře a spolu s ní i bakterie. Zároveň dodržujte pitný režim. Denně vypijte minimálně dva litry, neuškodí ani tři litry tekutin. Vodu také můžete prokládat urologickými čaji, anebo čaji z česneku, libečku, kopřiv nebo pampelišek. Také posilujte svou imunitu dostatečným přísunem vitaminů, a to především vitaminu C. Ten pomáhá okyselit moč a močový měchýř potom není vhodným prostředím pro výskyt bakterií, které zánět močového měchýře způsobují. Jako účinná prevence poslouží i konzumace brusinek v jakékoliv formě, ať už čerstvé, sušené, v džusu, anebo v čaji.

Je pravda, že zánět močových cest ovlivňuje i správné oblékání? (6. 6. 2021)

Ano, dbejte zejména na to, abyste od pasu dolů neprochladla. Nesedejte si tedy na studené povrchy a dobře se oblékejte. Je vhodné nosit dlouhá trika a v chladných dnech dlouhé svetry, které kryjí záda v oblasti ledvin. Při sezení venku pomůže i šátek omotaný kolem pasu nebo košile zastrčena do kalhot. Podbřišek a ledviny není třeba přehřívat, ale chránit před odkrytím. Také nenoste příliš často tanga, přestože jsou pohodlná a slušivá. Úzký proužek na jejich zadní části snadno zachytává bakterie z okolí konečníku. Ty se potom mohou přesunout až do močové trubice a způsobit zánět močových cest. V případně letního koupání nezůstávejte v mokrých plavkách, ale po vylezení z vody se převlékněte do suchých.

Už několikrát se mi stalo, že po sexu se u mě objevilo nepříjemné pálení při močení. Jak se tomu vyvarovat? (6. 6. 2021)

Po pohlavním styku choďte na toaletu – moč zdravého člověka je sterilní a pomůže vyplavit bakterie. Dodržujte také správnou hygienu. Na toaletě by se ženy měly vždy utírat směrem dozadu a při menstruaci pravidelně vyměňovat tampony a vložky

Pokud máte dotaz na urologa, pište prosím na redakce@casjenprome.cz

Už několik let mám po odstranění dělohy občasné úniky moči, hlavně při zvedání tašek s nákupem nebo hraní si s vnoučaty. Žádné vložky nenosím, ale nevím, jestli se stav nemůže zhoršit a jestli není nutné nějaké vyšetření (je mi 59 let). (10. 9. 2018)

Únik moči (močová inkontinence) omezuje a znepříjemňuje život nejen spoustě žen, ale i mužů. Často je únik moči zejména ve vyšším věku mylně považován za nedílnou součást stárnutí. Některé formy inkontinence můžeme velmi účinně řešit, nebojte se proto problém konzultovat se specialistou, ideálně urologem. Pro stresovou inkontinenci je charakteristické, že k únikům dochází při zvýšení nitrobřišního tlaku (typicky při cvičení, kašli, smíchu nebo zvedání těžkého předmětu). Tento typ inkontinence vzniká vlivem oslabení svalstva pánevního dna, u žen zejména po opakovaných porodech nebo gynekologických či urologických operacích. V počátečních stavech onemocnění jsou účinné cviky na posílení pánevního dna. Pokud je cvičení bez efektu lze zvážit operační výkon – nejčastěji se provádí tzv. závěsné (slingové) operace. Při těchto výkonech je zvýšeně pohyblivá močová trubice přizvednuta páskou, která zajistí její lepší oporu a uzávěr, tím se zamezí únikům moči.  

Hyperaktivní močový měchýř

V poslední době nejsem schopná udržet moč, než najdu někde záchod. Nejčastěji se mi to stává při cestování do města, nebo když jdu na nákupy. Doma je to docela v pořádku. Občas mě taky trochu pálí při močení. Na koho se mám obrátit a jak se to dá řešit? (10. 9. 2018)

Úniky moči při náhlém a intenzivním nucení na močení či nemožnost doběhnout na toaletu označujeme jako urgentní inkontinence. Často jsou tyto obtíže označovány také jako hyperaktivní (dráždivý) močový měchýř. Tyto příznaky se však mohou vyskytovat i jako projev jiného, mnohdy závažného onemocnění. Vyšetření urologem je proto nezbytné. Je třeba vyloučit například přítomnost nádorového onemocnění měchýře, kamenů či infekce. Mezi doporučená režimová opatření v případě urgentní inkontinence či hyperaktivního močového měchýře patří omezení alkoholu a kofeinových nápojů nebo snížení nadměrně kořeněných jídel a citrusových plodů. Ve farmakoterapii se užívá několik skupin léků, mezi nejpoužívanější patří anticholinergika. Jedná se léky, které pomáhají účinně tlumit nadměrnou kontraktilitu měchýře a zvyšují tak jeho jímavost. Nevýhodou těchto léků jsou četné nežádoucí účinky – především sucho v ústech a zácpa. Tyto léky se většinou podávají pravidelně a dlouhodobě. Pokud jsou obtíže spojené pouze s určitou situací, například cestováním, je u některých pacientů možné podání krátkodobě působícího léku pouze v případě potřeby.

Bylo mi třicet a už mnoho let se léčím s dráždivým měchýřem, vystřídala jsem spoustu doktorů a pořád mi dávali jenom antibiotika nebo další prášky. Slyšela jsem o možnosti botoxu nebo jakýchsi výplachů, můžete mi říct, jestli je to ověřená léčba a jestli to pomáhá?(10. 9. 2018)

Syndrom hyperaktivního (dráždivého) močového měchýře zahrnuje několik příznaků - mezi nejčastější patří časté močení, náhlé nucení na močení s neschopností močení oddálit (urgence), často spojené s úniky moči. Léčba většinou kombinuje režimová opatření s užíváním léků.

Mezi doporučená režimová opatření patří omezení příjmu alkoholu a kofeinových nápojů, dále vynechání nadměrně kořeněných jídel a citrusových plodů. Ke zmírnění příznaků může pomoct také posilování svalů pánevního dna nebo tzv. trénink močového měchýře s cílem zvýšení jeho kapacity. Ve farmakoterapii se užívá několik skupin léků – nejčastěji anticholinergika (antagonisté muskarinových receptorů) a nově také mirabegron. Anticholinergika pomáhají zmírnit urgence tím, že napomáhají tlumit nadměrné kontrakce močového měchýře a zvyšují tak jeho jímavost. Tyto léky se většinou užívají dlouhodobě a pravidelně. Mirabergon je lék vyvolávající přímou relaxaci hladké svaloviny měchýře, zvyšuje tak jeho kapacitu a snižuje počet urgencí a úniků moči. Výhodou je nižší výskyt nežádoucích účinků.

Při nedostatečném efektu léků lze dále doporučit neurostimulační metody. Stimulací pánevních nervů nebo nervů dolních končetin lze příznivě ovlivnit také funkci močového měchýře.

Další možností, jak syndrom hyperaktivního močového měchýře řešit je aplikace botulotoxinu. Endoskopicky (přístupem přes močovou trubici) lékař do několika míst stěny močového měchýře vpíchne botulotoxin, který způsobuje ochabnutí svaloviny močového měchýře, zvýší tak jeho jímavost pomůže tím zmírnit příznaky hyperaktivního měchýře. O vhodnosti jednotlivých léčebných metod se poraďte se svým urologem.

Manžel (61) má jít na CT ledvin. Má strach, že to bude bolet. Jak se takové CT provádí? (10. 9. 2018)

CT (computer tomography, počítačová tomografie) je radiodiagnostické vyšetření, při kterém se pomocí rentgenového záření zobrazují struktury vyšetřované části těla. Vyšetření je neinvazivní a nebolestivé a není důvod se ho obávat. Vyšetření se provádí v poloze na zádech, lehátko s pacientem zajíždí do prstence CT přístroje (někdy označovaného jako tunel). Vyšetření trvá 10 – 20 minut. Při vyšetření pro kameny ledvin je možné provést CT bez aplikace kontrastní látky, pro podrobnější zobrazení ledvin je podání kontrastní látky nutné. Kontrastní látka se nejčastěji aplikuje do žíly.

Partnerovi je 42 a poslední měsíc cítí mírnou bolest, spíš jen takový tlak jen v pravém varleti, které je i citlivější na dotek. Tlak je jen občas přes den, říká, že je to už docela nepříjemné. Žádný úraz neměl. Totéž se mu stalo asi před půl rokem, ale samo to přestalo. K doktorovi se bojí. Děkuji za radu. (10. 9. 2018)

Problém s bolestivostí varlat potká v průběhu života snad každého muže. Je mnoho příčin, které mohou bolesti varlat způsobovat. Někdy je důvod bolesti velmi jednoduchý, například těsné spodní prádlo, jindy může jít o závažný stav, nutné je vyloučit zejména nádor či zánět. Bolestí varlat se mohou projevovat i onemocnění jiných částí těla jako například bolesti zad, tříselná kýla nebo ledvinová kolika. Urologické vyšetření k vyloučení onemocnění varlat je v tomto případě nutné.

Manžel (59) byl před rokem byl na operaci prostaty. Operace proběhla v pořádku a výsledky má velice dobré. Bohužel pořád neudrží moč. Je možné s tím něco dělat? Nebo to tak už zůstane? (10. 9. 2018)

Únik moči je obávanou komplikací každého operačního výkonu na prostatě. S touto komplikací se setkáváme zejména při radikální operaci pro karcinom prostaty, kdy se odstraňuje celá prostata a semenné váčky. Následkem operace může dojít k oslabení některých svalů nebo porušení nervů, které kontrolují svěrač močového měchýře. Krátce po operaci jsou úniky moči poměrně časté. K urychlení opětovného získání kontroly nad močovým měchýřem může pomoct posilování svalů pánevního dna. Úniky moči se většinou časem zlepšují, největší zlepšení převážná část mužů popisuje po 3 až 6 ti měsících od operace, u některých mužů však mohou potíže s únikem moči přetrvávat. Za nejvhodnější metodou léčby výrazné stresové inkontinence po radikální prostatektomii je považována implantace umělého svěrače. Tento výkon má však řadu komplikací a ne u každého muže je vhodný. Je proto nutné poradit se svým urologem.

Před dvěma měsíci jsem byla hospitalizována s ledvinovou kolikou, na ultrazvuku se ukázal kamínek velký přibližně 3 mm. Byl mi zaveden stent z ledvinové pánvičky do močového měchýře a byla jsem propuštěna domů s tím, že jsem dostala termín na LERV, aktuálně jsem dva dny po tomto zákroku. Trápí mě bolest břicha, zvláštní křeče (pod žebry), je to symetrická bolest, hlavně při chůzi a bolest zad v kříži. A asi největší problém je, že teď špatně snáším námahu, někam dojdu, něco udělám, ale vytíží mě to a v moči se mi objeví krev. Zajímá mě, jestli to s tím souvisí. (10. 9. 2018)

Jako ledvinová koliku označujeme bolestivý stav spojený s průchodem močových krystalů nebo kamenů močovodem. U menších kamínků je velká šance na spontánní odchod, větší konkrementy projít nemusí a mohou močovod zablokovat. V těchto případech je nutné zajistit odtok moči z ledviny. Stent je tenká dutá hadička, která kámen obejde a zajistí tak průchodnost močových cest. Konkrementy pak podle velikosti a uložení řešíme buď endoskopicky, nebo rozbíjením rázovou vlnou. Endoskopický výkon znamená odstranění kamenů v narkóze přístupem přes močovou trubici nebo punkcí dutého systému ledviny před kůži. Při drcení močových kamenů rázovou vlnou (LERV – litotrypse rázovou vlnou) je konkrement rozbit na malé kousíčky, které následně odchází podél stentu. Odchod fragmentů může být spojen s nepříjemnými pocity, někdy až s kolikovitými bolestmi. Při zavedeném stentu se dále mohou objevit bolesti v bedru, zejména při naplněném močovém měchýři, kdy dochází stentem k reflexu moči do ledviny. Při intenzivním pohybu se může objevit krev v moči, což bývá způsobeno drážděním stěny měchýře koncem stentu. Proto je při zavedeném stentu nutné dodržovat dostatečný přísun tekutin a vyvarovat se větší fyzické aktivity. Ulevit od bolesti mohou i spasmoanalgetika, která relaxují močové cesty.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Jaké jsou hlavní výhody používání sonického zubního kartáčku v porovnání s manuálním kartáčkem?

Jaké jsou hlavní výhody používání sonického zubního kartáčku v porovnání s manuálním kartáčkem?

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 4. 11. 2024 0:05

Na otázky čtenářů odpovídá Marie Zbořilová, DiS, dentální hygienistka, Oclean

Jak poradenská linka pomáhá v situaci, kdy nám odchází blízký člověk? A pro koho je tato linka určena?

Jak poradenská linka pomáhá v situaci, kdy nám odchází blízký člověk? A pro koho je tato linka určena?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 17. 10. 2024 0:05

Na otázky čtenářů odpovídá Hana Haráková, zakladatelka a předsedkyně správní rady Nadačního fondu…

Je pravda, že při fyzické aktivitě tvoří tělo stejné látky jako některá psychofarmaka?

Je pravda, že při fyzické aktivitě tvoří tělo stejné látky jako některá psychofarmaka?

Autor: Hana Lorencová, Datum: 8. 10. 2024 8:00

Na otázky čtenářů odpovídá fyziolog Radim Šlachta, zakladatel společnosti Elonga.

Jak v tomto období posílit imunitu u dětí?

Jak v tomto období posílit imunitu u dětí?

Autor: -an-, Datum: 25. 9. 2024 20:05

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Richard Rýznar, pediatr z Rýmařova.

Jak pomáhá prevence i zdravotní pojišťovny v odhalení onkogynekologických diagnóz?

Jak pomáhá prevence i zdravotní pojišťovny v odhalení onkogynekologických diagnóz?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 20. 9. 2024 0:05

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Jitka Vojtová, MBA, zdravotní ředitelka OZP.

Jak přizpůsobit jídelníček prudkému ochlazení?

Jak přizpůsobit jídelníček prudkému ochlazení?

Autor: -red-, Datum: 11. 9. 2024 7:30

Na otázky čtenářů odpovídá PharmDr. Kamila Horníčková, odbornice na přírodní medicínu v Lékárna.cz

Jaké jsou podmínky dárcovství krevní plazmy?

Jaké jsou podmínky dárcovství krevní plazmy?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 18. 8. 2024 15:09

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Miroslav Šuta, lékař plazmaferetického centra Amber Plasma.

Jaká preventivní opatření bychom měli jako uživatelé přijmout, abychom předešli kybernetickému vydírání?

Jaká preventivní opatření bychom měli jako uživatelé přijmout, abychom předešli kybernetickému vydírání?

Autor: -mav-, Datum: 2. 8. 2024 10:00

Na otázky čtenářů odpovídá David Strejc, jednatel společnosti Apertia Tech