Musím v létě nosit sluneční brýle, i když se nedívám přímo do sluníčka?
Musím v létě nosit sluneční brýle, i když se nedívám přímo do sluníčka? (4. 6. 2021)
Viditelné světlo může dráždit oči, ale pokud se nedíváte přímo do slunce, tak oči nepoškodí. Škodlivou složkou slunečního záření je neviditelné UV záření. To může v dlouhodobém horizontu způsobit šedý zákal, věkem podmíněnou makulární degeneraci nebo i zhoubný nádor. Přímý pohled do slunce zase vyvolává vznik jizvy v místě žluté skvrny sítnice.
Chystám se v létě na měsíční putování skrz celou Českou republiku, kdy budu přespávat pod stanem. Jak to ale vyřešit s hygienou spojenou s kontaktními čočkami? (4. 6. 2021)
Při nošení kontaktních čoček je nutné přísně dodržovat hygienická pravidla, aby se vaše dovolená neproměnila v trápení s vracejícími se očními záněty. Na cestách, zejména v přírodě, bývá ale komplikované dodržovat patřičnou hygienu, mít dostatečnou zásobu čoček, a navíc ještě pouzdro i roztok při sobě. Čočky mohou být v neotevřeném pouzdře maximálně 30 dnů. Navíc po otevření blistru začíná běžet doba životnosti. To znamená, že například čtrnáctidenní čočky můžete nosit pouze 14 dnů od otevření, nikoli čtrnáct dnů v součtu, jak se lidé mylně domnívají. Čočky nikdy nenoste delší dobu, než na kterou jsou určené, a střídejte je s brýlemi, aby si oči ve vedrech občas odpočinuly a rohovka se mohla zhluboka „nadechnout“ kyslíku.“ Všechna tato omezení se však dají jednoduše vyřešit laserovou operací.
Musí v létě nosit sluneční brýle i děti? (4. 6. 2021)
Kvalitní sluneční brýle zabraňující zánětům spojivek či rohovky kvůli UV záření, a to alespoň s filtrem UV 400, jsou v létě nutností obzvlášť u dětí. Nejvíce nebezpečné lidskému oku je ultrafialové záření – elektromagnetické záření o malých vlnových délkách (do 400 nm), které je pro člověka neviditelné. Při pobytu u moře se dále doporučuje zatmavení brýlí 50 až 60 %. V našich zeměpisných šířkách u malých dětí do dvou let nejsou ale sluneční brýle příliš vhodné kvůli riziku vzniku světloplachosti. Zrak dětí se v tomto věku stále rozvíjí. V tomto období tedy postačí chránit oči kšiltovkou nebo širším kloboučkem, který oči zacloní. Ideální však je takto malé dítě slunečním paprskům příliš nevystavovat.
Mám oční vadu, ale když běhám, klasické brýle mi vadí a kontaktní čočky nevyhovují. Můžu běhat bez brýlí? (4. 6. 2021)
Pokud neběháte s dioptrickými brýlemi nebo s čočkami, můžete mít takzvané astenopické potíže, tedy únavu očí, rozmlžené vidění a bolest hlavy. Pokud jste indisponováni refrakční vadou, měli byste ji korigovat speciálně upravenými brýlemi či kontaktními čočkami, nebo můžete podstoupit laserový zákrok na odstranění dioptrií, a pak používat jen ochranné sportovní brýle. Obtíže při aktivním pohybu jsou jedním z nejčastějších důvodů refrakčních operací na naší klinice. Týká se to nejen vrcholových, ale i rekreačních sportovců. Zrak totiž zásadně ovlivňuje každý sportovní výkon. Moderní laserové operace jsou velmi bezpečné a šetrné, ošetření je přesné, bezbolestné a dokáže vyřešit různé dioptrické vady i poměrně vysoký počet dioptrií natrvalo. Výhodou laserového zákroku je, že se ke sportu můžete vrátit už během několika dní.
Na dovolené se mi rozbily se mi náhradní brýle, měl jsem je v batohu a syn na ně omylem sednul. Má cenu si pořizovat nové, když už jedny mám a tyto náhradní jsem v podstatě nenosil? (4. 6. 2021)
Mnoho našich pacientů nám po návratu z dovolené vypráví příběhy o tom, kterak o brýle přišli. Osudy brýlí jsou různé. Některé jsou zcizeny společně s kabelkou, jiné se nenávratně ztratí ve vlnách, další skončí zlomeny na dně plážové tašky. Dovolená se v tu chvíli mění na detektivní misi s účelem najít optiku a v nekonečné čekání na výrobu nových skel nebo celých brýlí. Už při třech a více dioptriích člověk téměř nevidí a dovolená bez brýlí se tak stává utrpením. Proto rozhodně doporučuji mít náhradní brýle, zvláště u řidičů, kteří by za volant bez správné korekce oční vady neměli vůbec usednout!
Pokud máte dotaz na očního lékaře, pište prosím na redakce@casjenprome.cz
Když je na sjezdovce oblačné počasí, zhoršuje se mi vidění. Proč? (6. 1. 2021)
Částečky sněhu nebo vodní páry při oblačnosti nebo v mlze vyvolávají takzvané difúzní světlo. Rozptylují světelné paprsky a významně snižují viditelnost. Redukují stíny, snižují kontrast v detailech a zkreslují tak, že se i sjezdovka plná boulí a nerovností jeví naprosto bezpečně. Pomohou sluneční brýle se speciální úpravou – polarizací. Polarizovaná skla obsahují filtr, který blokuje difúzní světlo.
Při sportování mi v zimě slzí oči. Co s tím? (6. 1. 2021)
Slzení se zvyšuje, pokud se dostaneme do prostředí, kde proudí vzduch, ke klimatizaci, do průvanu. Při aktivním sportu se člověk proudění vzduchu de facto nemůže vyhnout. Řešením jsou kvalitní sportovní ochranné brýle.
Četla jsem, že pokud je člověk nemocný, měl by přestat nosit čočky. Je to pravda? (6. 1. 2021)
Myslím, že je to u chřipky i dalších onemocnění rozumné. Následný rozvoj onemocnění může způsobit zánět spojivek a zhoršit podmínky nošení kontaktních čoček.
Pokud máte dotaz na očního lékaře, pište prosím na redakce@casjenprome.cz
Jaké problémy může přinášet práce na počítači během home office? (11. 11. 2020)
Práce při home office trvá v průměru o dvě hodiny déle za den, než když lidé pracují na svém pracovišti. Pokud tedy máme osmihodinovou pracovní dobu, přidáme dvě hodiny a jde o práci na počítači, tak lidé stráví přibližně deset hodin soustředěním se a zaostřováním do blízka na monitor. To rozhodně pro oči není přirozené ani správné. Při takovémto přetěžování očí dochází zákonitě i u zdravého člověka k jejich únavě. Dále vystoupí všechny problémy, jež do té doby mohly zůstat skryté. Zaprvé začne více obtěžovat dioptrická vada, kterou člověk do té doby nemusel ani vnímat, oči neustále přiostřují a unavují se. Z toho mohou vznikat bolesti hlavy, bolesti očí, za očima a pálení očí. V takovém případě je rozhodně nutné navštívit očního lékaře, nechat si přeměřit dioptrickou vadu a napsat správné brýle, protože bez nich jsou oči přetížené.
Je mi 25 let a nikdy jsem brýle nenosila, ale v posledních týdnech, kdy jsem na home office a trávím víc času u monitoru, mám pocit, že vidím hůře. Jak je to možné? (11. 11. 2020)
I u mladého zdravého člověka při dlouhodobé práci do blízka vzniká takzvaný akomodační spasmus neboli křeč zaostřovacího svalu. Ta u člověka, který nikdy neměl dioptrie, může způsobit následnou krátkozrakost. Je sice dočasná, ale obtěžuje, a v lidech vyvolává úzkost, že jim vznikla dioptrická vada.
Jak mohu očím pomoci, aby nebyly z práce na počítači tolik unavené? (11. 11. 2020)
Pro cvičení na uvolnění zaostřovacího svalu platí pravidlo 20/20/20: každých 20 minut se na 20 vteřin podívat do dálky 20 stop, tedy alespoň pět metrů. Tím vznikají krátké přestávky, při kterých se zaostřovací sval uvolní, a je to prevence právě zmíněné křeče zaostřovacího svalu.
Když dlouho pracuji na počítači, začnou mě oči pálit a mám pocit, jako bych v nich měla zrnka písku. Co s tím mohu dělat? (11. 11. 2020)
Při přeostřování a soustředění se při práci na počítači zapomínáme mrkat, takže povrch oka osychá, čímž rohovka není tak průhledná a vidění je horší... Vzniká začarovaný kruh: o to více zaostřujeme a nemrkáme. Při těchto problémech pomáhá myslet na to, že musíme mrkat, občas zavřít oči a je dobré si pořídit oční kapky zvané umělé slzy, jsou volně prodejné v lékárně. Ty při takovémto přetížení a dlouhé práci na počítači uleví od pálení očí a pocitu písku v očích, mohou zlepšit i komfort vidění.
Jak bych si měl nastavit pracovní prostředí, abych minimalizoval problémy s očima? (11. 11. 2020)
Za problémy s očima mohou stát i špatné podmínky pro zrakovou práci, zejména z hlediska světelnosti, která může způsobovat velký oční diskomfort. Obrazovka by neměla být přesvětlená ani příliš ztlumena. V okolní místnosti by mělo být mírné difúzní osvětlení. Na práci na klávesnici nebo text bychom si měli přisvítit lampičkou, tím se samozřejmě myslí ve zhoršených světelných podmínkách, které nyní na podzim zažíváme velkou část dne. Počítač by neměl být umístěn tak, aby nás oslňovalo světlo z okna.
Svou roli hrají také ergonomické vzdálenosti a úhly. Správná vzdálenost obrazovky počítače je cca 60 až 80 cm. To ale souvisí s velikostí obrazovky, velikostí písma a rozlišením, takže toto je třeba vždy řešit individuálně vzhledem ke konkrétním podmínkám. Důležitý je také sklon našeho pohledu při sledování obrazovky. Hlava by měla být lehce skloněna, aby dobře viděla na obrazovku, která je uložena mírně níže. Dobré tedy je dát si židli trochu výše, stůl trochu níže, abychom mohli dodržet tuto nejlepší ergonomickou polohu pro naše tělo, oči i krční páteř.
Pokud máte dotaz na očního lékaře, pište prosím na redakce@casjenprome.cz
Je pravda, že i v podzimních měsících je třeba chránit oči před slunečním zářením? (19. 8. 2020)
Podzimní počasí, podobně jako to jarní, bývá ideální na sport a výlety do přírody. Mnoho lidí ale na podzim podceňuje ochranu před slunečním zářením, což je obrovská chyba. Kromě kůže, která je ohrožena rakovinou z nebezpečného UV záření, jsou ohroženy i naše oči – v podzimních a zimních měsících nejvíce na horách. Právě tam důrazně doporučuji nosit sluneční brýle s UV ochranou. To platí především pro mladé lidi do 20 let, kteří ještě nemají dostatečné množství ochranného žlutého pigmentu.
Vystavení UV záření způsobuje takzvané oftalmoheliózy, tedy různé typy podráždění či poškození oka, od zánětu spojivek, přes zánět sítnice až po sněžnou slepotu. Tu provází úporná bolest a zarudnutí očí, vznikající při pobytu na zasněžených pláních a na ledovcích, kde jsou nechráněné oči nejvíce vystavené působení odražených paprsků. Ideální sluneční brýle by proto měly zabránit pronikání 99–100 % UVA a UVB paprsků, navíc chrání před prachem a povětrnostními podmínkami.
Pozor si dávejte také na hygienu, pokud nosíte kontaktní čočky. Po výletě nebo sportovním výkonu si vždy řádně umyjte ruce, než budete čočku vyjímat z oka či naopak, předejdete tak zbytečným a často velice nepříjemným zánětům. Pokud vás ale čočky nebo brýle v životě omezují, je podzim ideální období na to jít na operaci očí, kde vám provedou laserovou korekci většiny očních vad. Naši pacienti se pak vždy radují z toho, že opět mohou „žít“ bez omezení – například jezdit na kole nebo lyžovat.
Pokud máte dotaz na očního lékaře, pište prosím na redakce@casjenprome.cz
Může mi sluníčko poškodit oči, i když se do něj přímo nedívám? (25. 7. 2020)
Viditelné světlo může dráždit oči, ale pokud se nedíváte přímo do slunce, tak oči nepoškodí. Škodlivou složkou slunečního záření je neviditelné UV záření. To může v dlouhodobém horizontu způsobit šedý zákal, věkem podmíněnou makulární degeneraci nebo i zhoubný nádor. Přímý pohled do slunce zase vyvolává vznik jizvy v místě žluté skvrny sítnice.
Chci si splnit svůj sen a vypravit se na měsíční trek. Nosím ale kontaktní čočky, proto by mě zajímalo, jak dlouho vydrží čočky v neotevřeném pouzdře? (25. 7. 2020)
Čočky mohou být v neotevřeném pouzdře maximálně 30 dnů. Navíc po otevření blistru začíná běžet doba životnosti. To znamená, že například čtrnáctidenní čočky můžete nosit pouze 14 dnů od otevření, nikoli čtrnáct dnů v součtu, jak se lidé mylně domnívají. Na cestách, zejména v přírodě, bývá komplikované dodržovat patřičnou hygienu, mít dostatečnou zásobu čoček, a navíc ještě pouzdro i roztok při sobě. Všechna tato omezení se dají jednoduše vyřešit laserovou operací.
Pokud máte dotaz na očního lékaře, pište prosím na redakce@casjenprome.cz
Je bezpečné v době pandemie koronaviru používat kontaktní čočky, anebo je vhodnější alternativou přejít na brýle? (11. 4. 2020)
Myslím, že uživatelům kontaktních čoček vyšší riziko nákazy koronavirem nehrozí. V období všudypřítomné hrozby nákazy je však potřeba více než kdy jindy dbát na zvýšenou hygienu při jejich výměně. Tedy nejen dodržovat všechna standardní doporučení, ale vzhledem k tomu, že většina nositelů je nedodržuje, doporučuji je zpřísnit. Nepřekračujte délku použitelnosti, takže čtrnáctidenní čočky je nutné vyhodit, i když je nositel měl jen dvakrát za ty dva týdny. Dále používat roztoky z lékáren, dbát na dobu použitelnosti, měnit častěji pouzdro na čočky. Samozřejmostí je důkladné mytí rukou při jejich vyndávání a nasazování. Abyste zamezili vniknutí infekce, snažte se nedotýkat očí, obzvlášť v rizikových prostředích, například městská hromadná doprava. Nejhygieničtější variantou jsou čočky jednodenní. Pokud používáte vícedenní, vždy je na noc vyjměte a uložte do pouzdra s dezinfekčním roztokem. Zároveň pokud člověk začne pociťovat příznaky COVID-19, jako jsou kašel nebo teplota, měl by s nošením čoček přestat. Následný rozvoj onemocnění může totiž způsobit zánět spojivek a zhoršit podmínky nošení kontaktních čoček. V těchto případech doporučuji nosit brýle.
Co lépe ochrání oči před nákazou koronavirem? Kontaktní čočky nebo dioptrická skla? (11. 4. 2020)
Abychom minimalizovali rizika, kromě zakrytí obličeje rouškou se doporučuje nosit také ochranné brýle. Bylo by ovšem mylné se domnívat, že podobnou funkci mohou plnit i kontaktní čočky. Ty totiž kryjí jen rohovku, ale virus se přenáší přes spojivku, která kryta není. Někteří lidé si za účelem ochrany před koronavirem pořizují také brýle z drogérií či supermarketů, tzv. „hotovky“ – a to i přesto, že netrpí oční vadou. Pokud člověk v těch brýlích vidí, uškodit mu nemohou, nicméně jejich dlouhodobé nošení může vést k bolestem hlavy, špatnému soustředění nebo třeba k červeným očím. Dalším řešením jsou brýle s čirými skly, případně sluneční brýle – přestože stoprocentní ochranu také neposkytují. Údajně obyčejné brýle oči neochrání, ale podle mého názoru každá mechanická zábrana před kapénkami může mít svůj smysl. Čím větší plochu brýle zakrývají, tím lépe chrání. Nejdůkladnější ochranu poskytují ochranné brýle, které přiléhají těsně ke kůži.
Jak na patálie s brýlemi – například zamlžení při nasazené roušce – v době koronavirové? (11. 4. 2020)
Lidé s dioptrickou vadou, kteří nosí brýle, se nyní mohou potýkat s novými patáliemi. Řadu z nich například trápí mlžný opar na skle, vznikající při nošení roušky. Tento problém můžete eliminovat tím, že je ošetříte přípravkem proti zamlžování, případně tenkou vrstvou tuhého mýdla, rozetřeného hadříkem z mikrovlákna na obou stranách. Protože na brýlích se mohou zachytit nečistoty včetně virů, nezapomeňte je po příchodu domů důkladně umýt teplou vodou a mýdlem. Na rozdíl od roušek je však nevyvařujte, aby nedošlo k poškození obrub, ani nepoužívejte agresivní dezinfekce, jako je Savo. Zároveň více než kdy jindy dbejte na to, aby vám brýle dobře seděly – například nepadaly z nosu a byly dobře fixovány za ušima. Jejich posouváním se totiž zbytečně dotýkáte prsty obličeje, což je v této době nežádoucí. Nechte si je proto srovnat v optice, které mají výjimku a zůstaly ve většině případů otevřené. Raději si ale předem telefonicky zjistěte, jaká je aktuální provozní doba.
Pokud máte dotaz na očního lékaře, pište prosím na redakce@casjenprome.cz
Na jakém principu funguje laserová operace očí a jak dlouho trvá? (18. 3. 2020)
V současnosti nejmodernější metodou je odstranění nejen dioptrií, ale i šedého zákalu tzv. femtosekundovým laserem. Princip laserové korekce dioptrií spočívá v úpravě tvaru oční rohovky takovým způsobem, aby výsledný obraz byl přesný a ostrý. Laser přitom dokáže pracovat uvnitř rohovky bez toho, aby ji jakkoli porušil.
Výhodou laserové operace za pomoci nejmodernějších přístrojů je nejen rychlost rekonvalescence, ale i samotného zákroku, který trvá pouze v řádu minut.
Po operaci již není zapotřebí nadále nosit brýle nebo kontaktní čočky. Zrak se díky zákroku opět vrátí do skvělé kondice a bude spolehlivý a ostrý v kteroukoliv denní i noční dobu.
Kolik laserová operace očí stojí? (18. 3. 2020)
Kvalitní laserovou operaci obou očí včetně předoperačního vyšetření a pooperační péče lze pořídit za 40 tisíc korun. Tedy za třetinovou cenu oproti dvacetiletému nošení kontaktních čoček, ovšem s tím rozdílem, že zákrok vyřeší oční vadu jednou provždy. Při rozložení počátečních vysokých nákladů do deseti let vychází laserová operace na zhruba 330 Kč měsíčně. Při rozložení na dvacet let činí náklady na operaci 5 korun a 50 haléřů denně.
Našla jsem na internetu nabídku levnější operace očí. Jak je to možné? (18. 3. 2020)
Ráda bych varovala pacienty před podezřele levnými nabídkami zákroků, se kterými se v poslední době doslova roztrhl pytel. Nízká cena je sice lákavá, ale může být počátkem nepříjemných a vleklých zdravotních komplikací. V žádném případě totiž nepokryje náklady na skutečně špičkové a zkušené lékaře, na kvalitní přístroje, a především na předoperační a pooperační péči.
Jak dlouho trvá předoperační vyšetření? (18. 3. 2020)
Opravdu kvalitní vyšetření očí před operací trvá minimálně dvě hodiny. Musí totiž odhalit i skryté oční vady, které by na výsledek operace mohly mít negativní vliv. Nedávno k nám přišla na konzultaci pacientka, která podstoupila na zahraniční klinice operaci s nedokonalým předoperačním vyšetřením, kdy jí nebylo provedeno takzvané vyšetření v cykloplegii, neboli rozkapání očí. To je při tom před operací naprosto zásadní. Lékaři tak špatně diagnostikovali oční vadu, nyní pacientka špatně vidí na dálku i na blízko, ale odoperovanou rohovku jí už nikdo nevrátí a ponese si, pravděpodobně, doživotní následky.
Mohu v jeden den postoupit předoperační vyšetření i samotnou operaci? (18. 3. 2020)
To není možné. Pokud tento postup některé kliniky umožňují, je to známkou nekvalitního přístupu. Kliniky se tváří, že pacientovi šetří čas, ale přitom jen hazardují s jeho zdravím. Při nezbytném rozkapání očí během předoperačního vyšetření dojde k uvolnění svalu, který drží oční čočku a s jehož pomocí oko zaostřuje. Toto vyšetření umožní odhalit i skryté oční vady. Ale rozkapané oko se vrátí do původního stavu až po 24 hodinách a teprve potom je možné laserovou operaci provést.
Jaké jsou nejmodernější technologie v oblasti laserových operací? A za jak dlouho se můžu vrátit zpět ke svým koníčkům a práci? (18. 3. 2020)
V případě dioptrických vad jsou světovým trendem precizní a bezpečné zákroky prováděné femtosekundovým laserem, jejichž výhodou je rychlá rekonvalescence a téměř okamžitý návrat k běžným činnostem. Nové operace typu NeoSMILE 3D umožňují upravit dioptrie pomoci 3D femtosekundového laseru, který odstraní dioptrie velmi šetrným způsobem bez narušení pevnosti rohovky. Pacient se tak prakticky hned druhý den vrací do normálního života a už za dva týdny se může například koupat. To bylo u starých metod nemyslitelné. Ale tyto špičkové zákroky rozhodně není možné provést za pár tisíc korun. Lidé by si měli uvědomit, že šetřit na vlastním zdraví se rozhodně nevyplácí. A to nejen u očí, ale prakticky u veškeré zdravotnické péče.
Pokud máte dotaz na očního lékaře, pište prosím na redakce@casjenprome.cz
Podle čeho si mám vybrat dioptrické kontaktní čočky? Když si pořídím levné, může mi to nějak uškodit? (14. 2. 2020)
Podle výzkumu České kontaktologické společnosti vybírá celá čtvrtina uživatelů kontaktní čočky pouze na základě nízké ceny. Čočky pochybného původu zakoupené bez konzultace s lékařem však mohou způsobit nevratné poškození zraku. Při výběru kontaktních čoček je nutné znát zakřivení oka, jeho průměr a také ohniskovou vzdálenost. Ta je však jiná než u brýlí. Navíc existuje řada různých typů kontaktních čoček, které se liší materiálem, obsahem vody, konstrukcí i dobou nošení. Jejich výběr je vždy individuální a je nezbytné jej konzultovat s očním lékařem.
Jaké komplikace mohou být spojeny s užíváním kontaktních čoček? (14. 2. 2020)
Podle lékařských studií má alespoň jednu komplikaci spojenou s užíváním kontaktních čoček 60 % jejich nositelů, řada z nich proto musí jejich nošení přerušit a jsou potom odkázáni na brýle nebo na laserovou operaci. Přestože jsou kontaktní čočky měkké, stále je to cizí tělísko, na které oči reagují. Příčinou diskomfortu jsou nejčastěji sezónní alergie, nečistoty, prach, přílišné horko nebo suchý vzduch, ale i ztráta tekutin a větší spotřeba kyslíku při sportu. Oči se mohou zdát čočkami chráněny, avšak výsledky laboratorních stěrů ukázaly, že pod čočkami se nejčastěji vyskytují stafylokoky, streptokoky a pseudomonáda. Množí se zde především kvůli překračování doby doporučeného nošení či nedůsledné hygieně.
Nedávno jsem oslavil 46. narozeniny a v posledních měsících pociťuji, že se mi zhoršuje zrak. Má to souvislost s přibývajícím věkem? (14. 2. 2020)
Zraková ostrost dosahuje maxima ve třiceti letech a udržuje se dlouho na vysoké úrovni. Až do 45. roku života hovoří odborníci o tzv. refrakčně stálém období, postupně dochází ke snižování výkonu akomodačního procesu. Akomodace zajišťuje schopnost vidět ostře předměty, které se nachází v různé vzdálenosti od nás. V průběhu stárnutí dochází ke slábnutí akomodačního výkonu (již od útlého mládí), což kolem 45 roku života většinou vyústí k projevu presbyopie a nutnosti použít brýlovou korekci na čtení. Ve věku 70 let pozbývá akomodační proces funkčnosti, protože akomodační amplituda se u takových věkových hranic přibližuje nule. Nároky kladené na zrak jsou stupňovány s velmi rychlým rozvojem výpočetní technologie, častějším používáním tabletů, mobilů a čteček.
Pořídil jsem si multifokální brýle, ale stále si na ně nemohu zvyknout. Je to obvyklé? (14. 2. 2020)
Speciálně muži si v 80 procentech případů na multifokální brýle nezvyknou. Naši pacienti, muži i ženy, si také stěžují, že se jim při větší fyzické aktivitě hýbe prostor a mívají při ní bolesti hlavy. Stěžují si i na neustálou potřebu vyměňovat multifokální brýle za speciální brýle určené k práci s počítačem.
Proč lidé nejčastěji podstupují laserovou operaci očí? (14. 2. 2020)
Operovat lze krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus, vetchozrakost a další vady. Mezi nejčastější oční operace u pacientů ve věku od 18 do 40 let patří právě laserové odstranění dioptrií.
Pokud máte dotaz na očního lékaře, pište prosím na redakce@casjenprome.cz
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky
Jaké jsou hlavní výhody používání sonického zubního kartáčku v porovnání s manuálním kartáčkem?
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 4. 11. 2024 0:05Na otázky čtenářů odpovídá Marie Zbořilová, DiS, dentální hygienistka, Oclean
Jak poradenská linka pomáhá v situaci, kdy nám odchází blízký člověk? A pro koho je tato linka určena?
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 17. 10. 2024 0:05Na otázky čtenářů odpovídá Hana Haráková, zakladatelka a předsedkyně správní rady Nadačního fondu…
Je pravda, že při fyzické aktivitě tvoří tělo stejné látky jako některá psychofarmaka?
Autor: Hana Lorencová, Datum: 8. 10. 2024 8:00Na otázky čtenářů odpovídá fyziolog Radim Šlachta, zakladatel společnosti Elonga.
Jak v tomto období posílit imunitu u dětí?
Autor: -an-, Datum: 25. 9. 2024 20:05Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Richard Rýznar, pediatr z Rýmařova.
Jak pomáhá prevence i zdravotní pojišťovny v odhalení onkogynekologických diagnóz?
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 20. 9. 2024 0:05Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Jitka Vojtová, MBA, zdravotní ředitelka OZP.
Jak přizpůsobit jídelníček prudkému ochlazení?
Autor: -red-, Datum: 11. 9. 2024 7:30Na otázky čtenářů odpovídá PharmDr. Kamila Horníčková, odbornice na přírodní medicínu v Lékárna.cz
Jaké jsou podmínky dárcovství krevní plazmy?
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 18. 8. 2024 15:09Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Miroslav Šuta, lékař plazmaferetického centra Amber Plasma.
Jaká preventivní opatření bychom měli jako uživatelé přijmout, abychom předešli kybernetickému vydírání?
Autor: -mav-, Datum: 2. 8. 2024 10:00Na otázky čtenářů odpovídá David Strejc, jednatel společnosti Apertia Tech