Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Jak teď poznám, který spotřebič je nejúspornější, když se změní značení energetických tříd?
archiv firem
Životní styl / Poradny

Jak teď poznám, který spotřebič je nejúspornější, když se změní značení energetických tříd?

datum: 25. 1. 2021 10:00 autor: -red-
Na otázky čtenářů odpovídá Juraj Krivošík, ředitel SEVEn, The Energy Efficienci Center, z.ú.

Jak teď poznám, který spotřebič je nejúspornější, když se změní značení energetických tříd? (25. 1. 2021)

Energetická účinnost jednotlivých spotřebičů se nijak nemění, dále díky novému štítkování se daný přístroj přesune do třídy, které budou jeho hodnoty nově odpovídat. Hlavním cílem je, aby bylo značení přehlednější a víc motivovali k výběru energeticky úspornějších modelů.

Dosud bylo totiž možné zakoupit např. pračku v energetické třídě A+++, ale také A+++ (-40%), což značí, že přístroji už nestačilo ani „+++“ a výrobci tak potřebovali ukázat, že daný spotřebič je o 40% úspornější oproti minimálnímu požadavku na danou energetickou třídu. Naopak spotřebiče třídy A až D se na trh již vůbec nedodávali. Toto značení už proto bylo nekomfortní pro výrobce a matoucí i pro zákazníky.

Nový rozsah energetických tříd tedy bude ve škále A až G. Pokud si nebudete jistí, sledujte hodnoty spotřeby v kWh, popř. můžete využít pro srovnání i QR kód, který bude na každém štítku umístěn a při nascanování chytrým telefonem vám ukáže hodnoty přístroje a další dokumentaci k danému modelu v evropské databázi EPREL.

Starý štítek a nový, který bude platit od března 2021.

Jak ale zjistím hodnoty u přístroje, když nemám chytrý telefon a nemohu si QR kód nascanovat? (25. 1. 2021)

Ani zákazníci, kteří nemají chytrý telefon, se nemusejí obávat. Údaje o spotřebě energie a další parametry jsou přímo na energetickém štítku a kompletní údaje včetně produktového listu k přístroji by vám měl předložit každý prodejce.

Bude na energetických štítcích ještě něco jinak? (25. 1. 2021)

Ještě se změní uváděné hodnoty roční spotřeby na spotřebu za 100 cyklů u praček, sušiček, kombinovaných praček se sušičkami a myček nádobí. Tyto přístroje nejsou v provozu nepřetržitě a každý uživatel je používá jinak v jiné frekvenci. Naopak u chladniček zůstane roční spotřeba uvedena, jelikož tento typ přístroje je v provozu nepřetržitě. Třeba u praček a myček bude navíc uváděn i čas trvání hlavního pracího nebo mycího cyklu.

Pokud máte dotazy k změnám energetických štítků, pište prosím na  redakce@casjenprome.cz


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Dokážu jako laik rozpoznat příznaky lymeské boreliózy od klíšťové encefalitidy?

Dokážu jako laik rozpoznat příznaky lymeské boreliózy od klíšťové encefalitidy?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 12. 8. 2025 0:05

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Dita Smíšková, Ph.D., z Kliniky infekčních nemocí Fakultní…

Co je syndrom polycystických vaječníků?

Co je syndrom polycystických vaječníků?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 4. 8. 2025 9:22

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Lucie Sovová, IVF advisor kliniky Repromedia.

Co se bude dít, když dítě onemocní novorozeneckou žloutenkou?

Co se bude dít, když dítě onemocní novorozeneckou žloutenkou?

Autor: -red-, Datum: 18. 7. 2025 9:00

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Juraj Ružek, primář novorozeneckého oddělení Nemocnice Slaný.

Jaký zubní kartáček si mám vzít na dovolenou?

Jaký zubní kartáček si mám vzít na dovolenou?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 9. 7. 2025 10:00

Na otázky čtenářů odpovídá Denisa Roučková, zdravotní sestra ze Stomatologie Budějovická.  

Je pravda, že je dobré na dovolenou v zahraničí připravit zažívání?

Je pravda, že je dobré na dovolenou v zahraničí připravit zažívání?

Autor: -mav-, Datum: 5. 7. 2025 15:41

Na otázky čtenářů odpovídá Mgr. Ondřej Pleskot, lékárník z Lékárna.cz.

Pro jaká očkování a v jaké části roku je nejvhodnější doba?

Pro jaká očkování a v jaké části roku je nejvhodnější doba?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 3. 7. 2025 9:35

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Jan Dvořák, Centra očkování a cestovní medicíny Avenier

Je mi 67 let a v poslední době mám pocit, že vidím jakoby přes mlhu. Může to být šedý zákal a dá se to vyřešit i jinak než operací?

Je mi 67 let a v poslední době mám pocit, že vidím jakoby přes mlhu. Může to být šedý zákal a dá se to vyřešit i jinak než operací?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 27. 5. 2025 19:13

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Zdeněk Vaníček, lékař oční kliniky Lexum Praha Budějovická

Zapomeňte na olej nebo mast – klíště musíte zmrazit

Zapomeňte na olej nebo mast – klíště musíte zmrazit

Autor: -red-, Datum: 26. 5. 2025 15:58

Na otázky čtenářů odpovídá Mgr. Zdenka Morvai, odborná farmaceutka online poradny Lékárna.cz.

Tip šéfredaktorky

Příběhy ke mně stále přicházejí, říká spisovatelka Blanka Kovaříková

7. 8. 2025 0:05 autor Markéta Vavřinová