Jak poradenská linka pomáhá v situaci, kdy nám odchází blízký člověk? A pro koho je tato linka určena?
Jak poradenská linka pomáhá v situaci, kdy nám odchází blízký člověk? A pro koho je tato linka určena? (17. 10. 2024)
Tato linka pomáhá již dvanáctým rokem lidem, kteří trpí nevyléčitelným onemocněním, jejich rodinám a blízkým. Na telefonním čísle 604 414 346 poskytují sociální pracovníci podporu a informace o službách v oblasti hospicové, sociální i zdravotní. Linku mohou využít i zdravotničtí a sociální pracovníci, kteří o těžce nemocné pečují. Poradenství je poskytováno zcela bezplatně a anonymně uživatelům z celé České republiky.
Co poradna nabízí? (17. 10. 2024)
Zavolat může kdokoliv, kdo se potřebuje poradit o aktuální situaci, v níž se on nebo jeho blízký či pacient nachází. Nejčastěji se na nás obracejí rodinní příslušníci nemocného, jehož zdravotní stav se horší (případně se blíží jeho propuštění z nemocnice), a oni hledají možnosti, jak dále pečovat. Čím dál častěji se na nás také obracejí rodiny, které chtějí pečovat o svého blízkého doma, doprovodit ho v jeho posledních týdnech či dnech, a netroufají si, protože s tím nemají zkušenosti. Probereme s nimi všechny možnosti pomoci a oni se mohou v klidu rozhodnout, jak postupovat. Volají nám i sociální pracovníci, zdravotní sestry a lékaři a konzultují nabídku domácí hospicové péče pro své pacienty v regionu.
Jaké jsou první kroky, pokud bychom chtěli začít pečovat o blízkého v domácím prostředí, ale nemáme s tím žádné zkušenosti? (17. 10. 2024)
Pokud nastane situace, kdy byla ukončena léčba a rodina se chce o svého blízkého postarat doma, může se obrátit na jeho ošetřujícího lékaře, který by je měl informovat o možnostech následné péče (paliativní, hospicová) v daném regionu. O domácí hospicovou péči může zažádat i rodina samotná. Důležitou podmínkou je, aby byl v rodině k dispozici alespoň jeden pečující (či více pečujících), který se o něj může nepřetržitě starat. Před kontaktováním hospice je dobré mít připravenou poslední lékařskou zprávu, seznam léků a shrnutí celkového zdravotního stavu. Péče poskytovaná v domácím prostředí je pacientům a jejich rodinám dostupná 24 hodin 7 dní v týdnu a úroveň zdravotní péče je zcela srovnatelná s péčí poskytovanou v lůžkových zařízeních.
Když nejsem zdravotník, zvládnu péči o umírajícího? (17. 10. 2024)
Péči o umírajícího s podporou domácího hospice, který je pro pečující rodinu velkou oporou, může zvládnout každý. Důležitá je vůle a ochota pečovat, není potřeba zdravotnické vzdělání ani ošetřovatelská zkušenost. Pracovníci domácího hospice pečujícím vysvětlí veškeré potřebné zdravotnické a ošetřovatelské úkony, ukáží, jak používat pomůcky, poučí je o možných situacích, které mohou nastat, vybaví je pohotovostním číslem, kam lze zavolat v kteroukoliv denní i noční hodinu, když si pečující není jistý nebo když se stav pacienta rychle zhorší. Pomohou odstranit i strach z toho, že péči sami nezvládnou a nemocnému nějak uškodí. Péče o umírajícího blízkého může být pro rodinu vyčerpávající i psychicky. Proto je vedle dobré péče o pacienta klíčová také péče o pečující. Domácí hospice nabízejí psychologickou či duchovní podporu nejen pacientům, ale i jejich blízkým, kteří o ně pečují.
Je možné se dočasně uvolnit ze zaměstnání? (17. 10. 2024)
Péče o blízkého člověka v závěru života je velmi náročná jak psychicky, tak časově a často nejde skloubit se zaměstnáním. V těchto případech může pečující čerpat tzv. Dlouhodobé ošetřovné, a to v případě, že ošetřující lékař vyhodnotí stav pacienta po propuštění z hospitalizace tak, že vyžaduje celodenní domácí péči. Dávka také poskytuje rodině čas na rozhodnutí o dalším způsobu péče nebo na vyřízení žádosti o příspěvek na péči podle zákona o sociálních službách. Maximální doba čerpání ošetřovného je 90 dní.
Co můžeme udělat pro zajištění komfortu umírajícího člena rodiny? (17. 10. 2024)
Velkými pomocníky v péči o umírajícího člena rodiny jsou různé zdravotní a kompenzační pomůcky, které pomáhají ulevit nejen nemocnému, ale usnadňují život i osobě pečující. Jedná se například o polohovací lůžka s antidekubitní matrací, toaletní židle, invalidní vozíky, koncentrátory kyslíku, chodítka apod. Pomůcky je většinou možné si zapůjčit přímo od hospice nebo vám pracovníci hospice poradí, kde pomůcky zajistit. V některých oblastech však kvůli absenci takovýchto půjčoven zůstávají tyto pomůcky pro pečující zcela nedostupné. V této souvislosti otevřel Nadační fond Umění doprovázet v Novém Strašecí půjčovnu pomůcek, která pomáhá zejména pečujícím na Rakovnicku, kde zcela chybí domácí hospicová péče. Pronájem pomůcek je možné si domluvit pouze telefonicky, a to na čísle 605 071 663. Aktuální přehled pomůcek a ceník půjčovného je k dispozici na webových stránkách fondu umenidoprovazet.cz.
Bude rodinu tato péče něco stát? (17. 10. 2024)
Zdravotní péče je zpravidla hrazená z veřejného zdravotního pojištění, protože většina mobilních hospiců má smlouvu se zdravotní pojišťovnou. Je to však potřeba ověřit u konkrétního hospice, protože existují i menší hospice, které smlouvu se zdravotní pojišťovnou nemají. Náklady na dodatečné služby se pohybují v řádech nižších stovek korun. Většinou jsou vyčíslené jako poplatek za každý den hospicové péče. Platba je však vždy nastavená tak, aby byla péče mobilního hospice dostupná každému. Výši příspěvku je možné zjistit vždy na webových stránkách konkrétního hospice. Pečující o těžce nemocného člověka má samozřejmě nárok i na státní příspěvek. S žádostí jim může pomoci sociální pracovnice hospice při zahájení péče. Je možné obrátit se také na naši poradenskou linku, kde jim sociální pracovnice ráda poradí.
Jsou pro pečující rodinu dostupné nějaké další možnosti podpory? (17. 10. 2024)
Péče o blízkého v konečné fázi života, je jedna z nejnáročnějších životních situací. Je normální a zcela v pořádku, když cítíte vyčerpání a máte pocit, že už to nezvládnete. Běžnou součástí služeb domácího hospice jsou podpůrné sociální služby např. terénní odlehčovací služby, asistenční služby. Některé organizace můžou zprostředkovat i dobrovolnictví pro krátkodobé vystřídání v péči o pacienta, které vám umožní si na chvíli vydechnout a zajistí prostor pro vyřízení ostatních záležitostí.
Co když zjistíme, že už je péče doma nad naše síly? (17. 10. 2024)
Může se to stát a není to selhání. Někdy už je to příliš náročné. Konzultujte situaci s týmem mobilního hospice. Znají vás, vaši situaci i pacienta a navrhnou možná řešení či dostupné služby. Existují možnosti dočasného odlehčovacího pobytu v hospici pro pacienta. Požádejte váš domácí hospic o návštěvu sociálního pracovníka, který vám s volbou vhodné sociální služby pomůže. Pokud situace přetrvává, je na místě zvážit přeložení pacienta do lůžkového hospice.
Pokud máte dotazy k hospicové péči a k péči o těžce nemocné v domácím prostředí, pište prosím na redakce@casjenprome.cz
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky
Jaké jsou hlavní výhody používání sonického zubního kartáčku v porovnání s manuálním kartáčkem?
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 4. 11. 2024 0:05Na otázky čtenářů odpovídá Marie Zbořilová, DiS, dentální hygienistka, Oclean
Je pravda, že při fyzické aktivitě tvoří tělo stejné látky jako některá psychofarmaka?
Autor: Hana Lorencová, Datum: 8. 10. 2024 8:00Na otázky čtenářů odpovídá fyziolog Radim Šlachta, zakladatel společnosti Elonga.
Jak v tomto období posílit imunitu u dětí?
Autor: -an-, Datum: 25. 9. 2024 20:05Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Richard Rýznar, pediatr z Rýmařova.
Jak pomáhá prevence i zdravotní pojišťovny v odhalení onkogynekologických diagnóz?
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 20. 9. 2024 0:05Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Jitka Vojtová, MBA, zdravotní ředitelka OZP.
Jak přizpůsobit jídelníček prudkému ochlazení?
Autor: -red-, Datum: 11. 9. 2024 7:30Na otázky čtenářů odpovídá PharmDr. Kamila Horníčková, odbornice na přírodní medicínu v Lékárna.cz
Jaké jsou podmínky dárcovství krevní plazmy?
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 18. 8. 2024 15:09Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Miroslav Šuta, lékař plazmaferetického centra Amber Plasma.
Jaká preventivní opatření bychom měli jako uživatelé přijmout, abychom předešli kybernetickému vydírání?
Autor: -mav-, Datum: 2. 8. 2024 10:00Na otázky čtenářů odpovídá David Strejc, jednatel společnosti Apertia Tech
Jak je to s tzv. „mužským přechodem“ a snížením plodnosti?
Autor: -mav-, Datum: 31. 5. 2024 11:15Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Lukáš Bittner, FEBU, FECSM, vedoucí lékař Centra andrologie ISCARE.