Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Jak dlouho před sluněním máme nanášet opalovací krém? Je velký rozdíl mezi krémy z lékárny a drogérie?
Perfect Clinic Dermatology
Životní styl / Poradny

Jak dlouho před sluněním máme nanášet opalovací krém? Je velký rozdíl mezi krémy z lékárny a drogérie?

datum: 26. 6. 2020 15:00 autor: -red-
Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Lucia Mansfeldová, Perfect Clinic Dermatology.

Jak dlouho před sluněním máme nanášet opalovací krém? (26. 6. 2020)

Aby se ochranné látky navázaly na rohovou vrstvu pokožky, potřebují svůj čas. Doporučuji je aplikovat 30 minut před sluněním, rovnoměrně, nejlépe ve dvou vrstvách. Kvalitní opalovací krémy zaručují fotostabilitu, tedy stálost na pokožce při vystavení slunci, ale to neznamená, že stačí jedna aplikace.

Opalovací krém je důležité nanést rovnoměrně, nejlépe ve dvou vrstvách, při druhé aplikaci se zatřou zapomenutá místa. Zvláštní pozornost věnujeme citlivým partiím těla, jako nos, rty, ušní boltce a chodidla. Často se také lidé zapomínají mazat na místech kolem okraje plavek, klíční kosti či hřbety rukou.

Kolik opalovacího přípravku máme nanášet? (26. 6. 2020)

Špatné dávkování opalovacích přípravků je nejčastější příčinou spálení na sluníčku. Velmi důležité je, kolik krému na tělo nanesete. Doporučené množství opalovacího přípravku činí 2 mg/cm² kůže. V praxi to znamená, že na celé tělo průměrné dospělé osoby použijeme asi šest čajových lžiček krému. Použijete-li jen polovinu doporučeného množství, sníží se úroveň ochrany o dvě třetiny.

Za jakou dobu je vhodné nanesení krému obnovit? (26. 6. 2020)

Ochrannou vrstvu je vhodné obnovit zhruba každé dvě hodiny, nejen po koupání, ale i když se více potíme. Na to mnoho lidí zapomíná, protože pot „odplavuje“ krém také. Sunscreen může být z pokožky setřen také ručníkem, pískem, při slunění na dece či na lehátku. Při obnovení ochranné vrstvy po pečlivé první aplikaci už není nutné čekání na účinek krému.

Jak dlouho vydrží opalovací krém? (26. 6. 2020)

Ochrannou vrstvu je vhodné obnovit zhruba každé dvě hodiny, ne jenom po koupání, nebo když se více zpotíme. Sunscreen může být z pokožky setřen také ručníkem, pískem, při slunění na dece či lehátku.

UVA i UVB záření proniká i pod vodní hladinu. Při koupání dochází k rychlému smývání ochranného opalovacího přípravku. Proto je vhodné vybírat voděodolné opalovací prostředky. Testy prokázaly výdrž 40–80 minut při pobytu ve vodě.

Je velký rozdíl mezi krémy z lékárny a drogérie? (26. 6. 2020)

Filtr opalovacího krému může být dvojího druhu – chemický, kterým disponuje většina levnějších krémů, a minerální, na který častěji narazíme v lékárnách. Ten je vhodnější zejména pro citlivou a dětskou pokožku. Trendem je také obohacování sunscreenů o antioxidanty, které posilují ochranou schopnost buněk před UV zářením. Důležitý je výběr kvalitního produktu s řádným označením.

Pokud máte dotazy z oblasti estetické medicíny, pište prosím na redakce@casjenprome.cz.

Je pravda, že při spaní na břiše se tvoří vrásky kolem očí? (20. 5. 2020)

V očním okolí máme spousty mimických svalů. Navíc je zde pokožka velmi jemná a delikátní, a proto je toto místo i více náchylné na tvorbu vrásek. Mimické vrásky od smíchu jsou přirozené a dodávají nám charakter. Časem se ale mohou změnit v neestetický doplněk, přidávající na věku.

Zkuste například neusínat na břiše, protože tím, že spíte se zkrabatělým obličejem na polštáři se vrásky prohlubují. Spíte-li na břichu či boku nepřirozeně tlačíme obličej do polštáře, a tím se podporuje tvorba očních vrásek či rýh v dekoltu. Vhodné je také, pokud již spíte na boku, zvolit ložní materiál, po kterém bude pokožka příjemně „klouzat“ – jako je hedvábí či satén. Bavlna je sice příjemná, ale obličej zbytečně krabatí.

Jak správně pečovat o pleť v okolí očí? (20. 5. 2020)

Péče o křehké oční okolí by měla být proto důkladná a dlouhodobá. S vhodnými očními krémy je dobré začít již od 25 let. Samozřejmostí by měl být i kvalitní hydratační krém, určený speciálně pro oční okolí. Aplikujte ho vždy jemným poklepáváním.

Ideální je používat krémy obsahující kyselinu hyaluronovou, která na sebe dokáže velmi efektivně vázat vodu a skvěle tak hydratuje pleť. Dobrou volbou je  pořídit si sérum s tříprocentní koncentrací kyseliny hyaluronové a v malých dávkách aplikovat na pleť každý večer a ráno. Vhodné jsou také přípravky s obsahem peptidů a vitamínů C a K.

Sluneční brýle nenoste pouze na jaře a v létě, ale během slunečných dnů i v zimě. Brýle ochrání před slunečními paprsky a zároveň zabraňují mžourání do sluníčka, které prohlubuje mimické vrásky. V boji proti vráskám je důležitý i dostatečný pitný režim. Káva ani alkohol se nepočítají. Ideální je čistá voda či neslazené bylinné čaje.

Je na okolí očí vhodný make-up? (20. 5. 2020)

Vrásky kolem očí vizuálně prohlubuje i mnoho vrstev make-upu. Používejte kvalitní hydratační make-upy, které nanášejte ve tenkých vrstvách. Korektory mějte tekuté a vždy o jeden tón světlejší, než je make-up. Vyhnout byste se měli pudru.

Co když už speciální přípravky na oční okolí nestačí?  (20. 5. 2020)

Pokud jsou vrásky kolem očí již viditelné, tak bohužel prevence ani „zázračné“ krémy nepomohou. Jednou z možností, jak dodat pokožce vláhu a zmírnit vrásky kolem očí je mezoterapie očního okolí. Jde o velmi účinný anti-agingový zákrok, při kterém se aplikuje speciální regenerační roztok s přídavkem kyseliny hyaluronové do citlivé pokožky v oblasti očí. Výsledkem je intenzivní hydratace s následným vyhlazením a zpevněním pokožky. Na výrazné vrásky kolem očí je vhodný botulotoxin. Jeho efekt přetrvá 4 až 6 měsíců.

Pokud máte dotazy z oblasti estetické medicíny, pište prosím na redakce@casjenprome.cz

Jak správně chránit pokožku před slunečním zářením? (22. 4. 2020)

Na pozoru musejí být lidé s velmi světlou kůží (fototyp I) a ti, kteří mají mnohočetná znaménka, případně u nich někdo v rodině prodělal rakovinu kůže. Zde opravdu platí přísná doporučení při pobytu na slunci a opalování není vhodné ani 15 minut. Při pobytu na sluníčku je samozřejmě důležitý krém s ochranným faktorem.

Číslo ochranného faktoru značí, kolikrát déle můžete být na slunci podle svého fototypu. V našich podmínkách je na jaře a v létě, pokud se intenzivně neopalujete, ideální SPF 20–25. Faktor by nikdy neměl být menší než 15, a to i když patříte k jedincům s tmavší pokožkou. Krém si nanášejte minimálně 20 minut před sluněním, aby měl dostatek času se vstřebat. Při opalování na přímém sluníčku používejte na pleť faktor minimálně 50, jinak si zahráváte s předčasným stárnutím pleti.

Všem bych určitě doporučila nechat si preventivně vyšetřit kůži a znaménka u dermatologa. Především u lidí po čtyřicátém roku a jedinců, kteří mají mnohočetná znaménka, jsou pravidelné kontroly velmi důležité.

Mohou na slunci zůstat děti? (22. 4. 2020)

Nejvíce bychom měli chránit před sluníčkem naše děti, protože silné spálení pokožky v dětském věku může mít i fatální následky. U dětí se doporučují speciální oděvy, které ochrání před UV zářením a do 1 roku by děti vůbec neměly pobývat na přímém slunci. Samozřejmostí by měla být ochrana zraku certifikovanými brýlemi proti UV u dětí i dospělých.

Dětská kůže je nezralá a neumí se UV záření bránit a vzniká velké riziko kožních nádorů v dětském i dospělém věku. Děti proto musíme chránit nejvíce. Jedno spálení ještě nemusí způsobit vznik kožního nádoru, ale při častém spálení pokožky si zahráváme s našim zdravím.

Pokud máte dotazy z oblasti estetické medicíny, pište prosím na redakce@casjenprome.cz

Jak se bavit strií? (19. 2. 2020)

Někteří lidé mohou mít k jejich vzniku genetickou predispozici a u nich strie vznikají bohužel spontánně. Více než 80 % žen se pak potýká s výskytem strií v těhotenství (hlavně v období 7. a 8. měsíce). Ty se nejčastěji vyskytují na břiše, stehnech, hýždích, prsou, ale i zádech. Výjimkou ale nejsou ani u dětí, které vyrostly příliš rychle, či u sportovců, kteří cvičí s velkou zátěží. Bohužel již velmi viditelné strie nezmizí, ale za pomoci metod estetické dermatologie včetně laserové terapie lze jejich vhled efektivně zmírnit. Co ale můžeme ovlivnit je jejich vznik – dobrou prevencí.

Dodržujte proto pravidelný pitný režim a v rizikových oblastech si kůži často promazávejte, doporučují se přípravky s vitamínem E, kyselinou hyaluronovou, Aloe Vera či ricinový olej. Do svého jídelníčku byste také měli zařadit potraviny se zinkem, který je dobrou prevencí. Vyskytuje se například v mořských plodech, ořechách a luštěninách.

Pokud jste fanouškem radikálních diet, které s sebou nesou i velké riziko jojo efektu, a vy tak střídavě hubnete a přibíráte, je velmi pravděpodobné, že se strie po rychlém nabrání váhy objeví také. Je tedy důležité ztrácet na váze postupně a ideálně pod odborným dohledem. To samé platí, i pokud naopak chcete na váze přibrat. S tím mají problém především lidé, kteří chtějí rychle získat svalovou hmotu a intenzivně cvičí s velkou zátěží. Navštěvujete-li posilovnu, zvyšujte zátěž postupně. Po cvičení si kůži promasírujte mastným krémem.

Samotné odstranění strií je relativně problematické. Existují však metody, které mohou vzhled významně zlepšit. Jednou z nejlepších je radiofrekvence nebo mikrojehličková radiofrekvence. Zarudlé a lividní strie mohou zesvětlit i pomoci cévního nebo pulzního barvivového laseru. Dobrý efekt může mít i mikroneedling se speciálními roztoky proti striím či po ošetření plazmou. Na starší strie pomůže CO2 frakční laser. Pro dosažení dobrého výsledku je důležité jednotlivé metody opakovat a kombinovat.

Pokud máte dotazy z oblasti estetické medicíny, pište prosím na redakce@casjenprome.cz

Ráda bych si nechala odstranit mateřská znaménka. Je lepší laser nebo chirurgický zákrok? (30. 9. 2019)

Pokud lékař určí, že máte znaménko jednoznačně nezhoubného původu, nejčastěji se používá k odstranění vysokovýkonný laser CO2, který znaménko či pihu „odpaří“. Po odstranění přetrvává drobný stroupek, který se přibližně do deseti dnů odloučí. Po odstranění zůstává drobná plošná jizvička, která se časem stává téměř neviditelnou.

Ovšem podezřelé, rizikové znaménko je vždy záhodno odstraňovat chirurgicky, tzv. excizí (vyříznutí skalpelem tak, aby se neporušila struktura tkáně), protože je nutné histologické vyšetření tkáně, což u laseru, který vše kompletně „odpaří“, není již možné. Po chirurgickém zákroku vzniká ranka, která se buď ponechá volně zhojit, nebo se uzavře stehem.

Z mladické lehkovážnosti mám tetování, které bych rád již neměl. Lze se dobře a viditelně zbavit nechtěného tetování? (30. 9. 2019)

Nevydařené tetování lze sice opravit nebo překrýt jiným motivem, ale je to další, nemalá investice, a ne vždy lze takový „cover“ jednoduše provést. Tetování může být také odstraněno laserem. Úspěch ovšem závisí na barevnosti tetování a typu použitých pigmentů. A rozhodně nejde o žádnou levnou záležitost.

Odstraňování se totiž většinou provádí v opakovaných sezeních - jedná se o dva až čtyři zákroky, přičemž starší tetování se obvykle odstraňuje snáze než nově zhotovené. Ačkoliv lze odstranit tetování i zcela bez jizev, vždy existuje možnost nekompletního odstranění či jizvení.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Co je hlavním benefitem online lékáren?

Co je hlavním benefitem online lékáren?

Autor: -red-, Datum: 10. 3. 2025 9:00

Na otázky čtenářů odpovídá PharmDr. Kamila Horníčková, odbornice na přírodní medicínu v Lékárna.cz

Měsíc bez alkoholu – pomůže to játrům, nebo je to spíš jen symbolická výzva?

Měsíc bez alkoholu – pomůže to játrům, nebo je to spíš jen symbolická výzva?

Autor: -an-, Datum: 27. 2. 2025 15:18

Na otázky čtenářů odpovídá lékárnice Mgr. Pavla Horáková, vedoucí online poradny Lékárna.cz

V období chřipek a nachlazení lidé často rovnou sáhnou po volně prodejných lécích. Může se stát, že se na nich stanou závislými?

V období chřipek a nachlazení lidé často rovnou sáhnou po volně prodejných lécích. Může se stát, že se na nich stanou závislými?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 8. 2. 2025 0:05

Na otázky čtenářů odpovídá Mgr. Ondřej Pleskot, lékárník z Lékárna.cz.

Jaké jsou nejčastější chyby v užívání minerálů a vitaminů?

Jaké jsou nejčastější chyby v užívání minerálů a vitaminů?

Autor: -red-, Datum: 6. 12. 2024 14:48

Na otázky čtenářů odpovídá Mgr. Zdenka Morvai, odborná farmaceutka online poradny Lékárna.cz.

Jaké jsou hlavní výhody používání sonického zubního kartáčku v porovnání s manuálním kartáčkem?

Jaké jsou hlavní výhody používání sonického zubního kartáčku v porovnání s manuálním kartáčkem?

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 4. 11. 2024 0:05

Na otázky čtenářů odpovídá Marie Zbořilová, DiS, dentální hygienistka, Oclean

Jak poradenská linka pomáhá v situaci, kdy nám odchází blízký člověk? A pro koho je tato linka určena?

Jak poradenská linka pomáhá v situaci, kdy nám odchází blízký člověk? A pro koho je tato linka určena?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 17. 10. 2024 0:05

Na otázky čtenářů odpovídá Hana Haráková, zakladatelka a předsedkyně správní rady Nadačního fondu…

Je pravda, že při fyzické aktivitě tvoří tělo stejné látky jako některá psychofarmaka?

Je pravda, že při fyzické aktivitě tvoří tělo stejné látky jako některá psychofarmaka?

Autor: Hana Lorencová, Datum: 8. 10. 2024 8:00

Na otázky čtenářů odpovídá fyziolog Radim Šlachta, zakladatel společnosti Elonga.

Jak v tomto období posílit imunitu u dětí?

Jak v tomto období posílit imunitu u dětí?

Autor: -an-, Datum: 25. 9. 2024 20:05

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Richard Rýznar, pediatr z Rýmařova.

Tip šéfredaktorky

Hody, hody, doprovody: 4 skvělé recepty na velikonoční pohoštění

1. 4. 2025 14:20 autor Vendula Presserová