Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
11 mýtů o šedém zákalu
freepik.com
Životní styl / Zdraví

11 mýtů o šedém zákalu

datum: 18. 2. 2022 15:00 autor: -gul-
Opravdu tomu věříte? Na každém šprochu je pravdy trochu? Ne vždy to platí!

Oční onemocnění zvané šedý zákal, jež trápí zejména seniory, je velmi časté. Podle statistik postihuje každého druhého člověka staršího 70 let. Přestože se jedná o problém, který lze snadno řešit díky rychlé a bezbolestné operaci, stále se o něm objevuje řada nepřesností a polopravd. Oční lékařky nám prozradily, s jakými mýty se nejčastěji setkávají.

 1. Šedý zákal si přivodíte, když budete číst při špatném světle Pravá příčina nemoci není známa, ale jedno je jisté: Souvisí s přirozeným stárnutím oka, proto obvykle postihuje lidi starší 60 let. Rizikovými faktory jsou vedle věku také vyšší dioptrické vady, diabetes, záněty oka, dlouhodobé užívání některých léků, kouření, těžké úrazy oka, nadměrné infračervené a ultrafialové záření či některá metabolická a celková onemocnění. V žádném případě ale nemůže být vyvolán čtením při špatném osvětlení. Tím si můžete oči maximálně unavit.
 2. Nemoc lze léčit kapkami Neléčený šedý zákal může vést až k úplnému oslepnutí. V rozvojových zemích je katarakta dokonce jednou z nejčastějších příčin slepoty. Nepomohou vám však oční kapky, ani léky či speciální brýle. Změny na čočce jsou nevratné, přesto je tu dobrá zpráva: Kataraktu je možné odstranit během krátké a bezbolestné operace, při které oční chirurg vymění poškozenou čočku za umělou. Základní zákrok hradí v České republice všechny zdravotní pojišťovny.
 3. Při operaci se musí použít skalpel Nemusíte mít strach z ostrých nástrojů! Při odstranění šedého zákalu lze využít femtosekundový laser LenSx, který zcela nahrazuje skalpel. Operace řízená počítači je velmi přesná, je zcela přizpůsobena každému pacientovi na míru a umožní rychlejší hojení. Tento typ zákroku však není hrazen z veřejného zdravotního pojištění.
 4. Mělo by se počkat, až šedý zákal „dozraje“ Dříve opravdu platilo, že se šedý zákal operoval až v pokročilé fázi. Dnes už je ale vše jinak. „Čím dříve přijdete, tím bude operace jednodušší a šetrnější. Čím je šedý zákal větší, tím je oční čočka tvrdší a její odstranění je při operaci náročnější," vysvětluje MUDr. Lucie Valešová z Oční kliniky NeoVize Praha. Vhodné načasování operace konzultujte s očním lékařem a nespoléhejte na to, že se onemocnění rozvíjí pomalu a na řešení je dost času. U každého je totiž rozvoj onemocnění jinak rychlý, a zatímco u jednoho člověka může trvat roky, u jiného je to otázka měsíců. Navíc kvůli pozvolnému vývoji může pacientovi subjektivně připadat, že vidí dobře, ale ve skutečnosti tomu tak není. Proto je důležité, aby lidé nad 60 let pravidelně navštěvovali očního lékaře každý rok.
 5. Po operaci budu muset nosit brýle Ještě v 80. letech minulého století se zkalená čočka při operaci vyjmula celá z oka, rána se šila a výsledkem bylo, že oko zůstalo bez čočky. Proto se potom předepisovaly tlusté brýle plus deset dioptrií, které nahrazovaly odstraněnou čočku. Dnes je operace šedého zákalu naopak ideální příležitost, jak závislost na brýlích snížit! Umělá nitrooční čočka dokonale nahrazuje dioptrickou sílu původní oční čočky, takže volbou vhodného typu čočky lze odstranit krátkozrakost, dalekozrakost i astigmatismus. Většina lidí po operaci šedého zákalu při aplikaci monofokálních nitroočních čoček nepotřebuje brýle na dálku. Novinkou je pak čočka Vivity s prodlouženou hloubkou ostrosti. Mohou si ji zvolit i lidé, kteří z různých důvodů nemohou mít trifokální čočku, přesto chtějí vidět ostře na dálku i na střední vzdálenost. „Méně než třetina pacientů s Vivity žádá předpis brýlí do blízka, ve většině případů jsou pacienti spokojeni i s viděním do blízka bez brýlí. Ohlasy pacientů jsou velmi příznivé,“ hodnotí doc. MUDr. Šárka Skorkovská, CSc, primářka Oční kliniky NeoVize Brno. Při správně zvoleném typu nitrooční oční čočky tedy můžete brýle definitivně odložit a získat ostrý zrak ve všech situacích.
 6. Po čase budu muset na operaci znovu Kdepak! Kvalitní umělá nitrooční čočka nepodléhá biodegradaci a zůstává v oku natrvalo, v průběhu života ji tedy není třeba vyměňovat. Právě proto je ale důležité si vybrat správný typ nitrooční čočky, jelikož vám zůstane v oku až do konce života. Takzvaná explantace čočky neboli její vynětí z oka se provádí pouze ve výjimečných případech. Pacient by se vždy před operací měl ptát, o jak kvalitní implantát jde. Měl by si ověřit, jestli jde o renomovaného výrobce používaného ve světě v širším měřítku s dobrými pooperačními výsledky. Může rovněž napovědět země původu výroby čoček. Měl by si zjistit používaný materiál – nejlepší jsou hydrofobní akrylát nebo hydrofilní akrylát s hydrofobním povrchem, ty vykazují nejlepší dlouhodobou čirost materiálu.
 7. Čočka se může po operaci znovu zakalit Zakalení vlastní čočky se vrátit nemůže, ale může dojít k zakalení pouzdra čočky, do kterého se vkládá nová čočka. Tomuto stavu se říká následný šedý zákal. Je to buď jizevnatá reakce organismu, nebo se objevuje tzv. regenerovaná katarakta, vlákna čočky dorůstající z okrajových částí pouzdra čočky. Na výskyt této reakce má vliv jak materiál, tak i tvar nitrooční čočky. Obecně nejmenší výskyt je po použití hydrofobní nitrooční čočky s ostrým (pravoúhlým) okrajem.
 8. Kvůli operaci musím být hospitalizován Dříve tomu tak opravdu bylo – ale ty časy už jsou dávno pryč. Pacienti dříve leželi týden po operaci katarakty v nemocnici, měli zalepené oči. Dnes je většina očních operací jednodenní ambulantní chirurgií. Pacient absolvuje operaci a jde domů. Zákrok probíhá ambulantně a trvá přibližně 15–20 minut, délka záleží na náročnosti výkonu u konkrétního pacienta. Operace druhého oka se pak provádí asi za 14 dní.
 9. Operace je bolestivá Obavy z bolesti jsou časté, opět jde o mýtus. „Operace opravdu nebolí. Před zákrokem kapeme všem pacientům znecitlivující kapky, takže vůbec nic necítí. Po zákroku může pacient pociťovat mírné řezání, které postupně odezní, ale bolest ne,“ ubezpečuje primářka Skorkovská, zároveň však podotýká, že obavy z operace jsou přirozené. „Jde se o chirurgický zákrok, navíc jde o zrak – nejdůležitější z našich smyslů, kterým přijímáme až 80 % informací. Proto se každému pacientovi maximálně věnujeme. Některým pacientům pomůže podrobné vysvětlení průběhu zákroku a technologií, se kterými pracujeme. Někteří zase ocení rozhovor s někým, kdo již zákrok sám podstoupil. Mezi zaměstnanci naší kliniky máme hned několik kolegů, kteří operaci očí podstoupili, takže dokážeme pacienty na zákrok perfektně připravit,“ říká Skorkovská.
 10. Kvůli zákroku budu „vyřazen z provozu“ Řada pacientů se obává, že budou muset kvůli operaci šedého zákalu na dlouhou dobu omezit své oblíbené aktivity – to ovšem není nutné. „Před zákrokem není třeba dodržovat speciální režim, stačí klidový režim. Odpočinek doporučujeme i po zákroku. Důležité je užívat kapky dle doporučení lékaře. Návrat k běžným činnostem je možný prakticky ihned, záleží hlavně na tom, jak se pacient cítí,“ vysvětluje oftalmoložka Skorkovská. V den zákroku je oko zakryto obvazem, hned od druhého dne ale může pacient vykonávat běžné aktivity.
 11. Operaci není možné podstoupit v létě Na ročním období nezáleží, překážkou nejsou ani vedra či mrazy. „Operujeme po celý rok bez omezení. Na průběh zákroku ani na rekonvalescenci nemá roční období vliv,“ vysvětluje primářka Lucie Valešová.

Laserová operace místo zamlžených brýlí

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další podobné články

10 mýtů a pravd o zraku

10 mýtů a pravd o zraku

Autor: -an-, Datum: 26. 1. 2022 10:00

Vařenou mrkev sníš, je dobrá na oči. Tuto větu jsme občas slýchávali od svých babiček, maminek nebo…

5 věcí, které škodí očím

5 věcí, které škodí očím

Autor: -red-, Datum: 17. 11. 2020 10:00

Dokonalý make-up a rouška nejdou příliš dohromady. Líčení se pod ní stírá. Svou pozornost proto…

Kdy jste naposledy byli na vyšetření očí?

Kdy jste naposledy byli na vyšetření očí?

Autor: -an-, Datum: 25. 9. 2018 18:48

Ženy chodí na preventivní prohlídku u očního lékaře pravidelně, muži ji zanedbávají.

Když se mi dostane kouř do očí, mám je velmi podrážděné. Co s tím mohu dělat?

Když se mi dostane kouř do očí, mám je velmi podrážděné. Co s tím mohu dělat?

Autor: -an-, Datum: 13. 4. 2022 15:00

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Eva Jerhotová, lékařka oční kliniky NeoVize Praha.

Tip šéfredaktorky

SOUTĚŽTE o 3 balíčky Miniverse od MGA

30. 5. 2024 17:20 autor -mav-