Morbidní obezita: Velká zdravotní hrozba
U pacientů s nadměrnou obezitou už nestačí pouze diety a cvičení, proto lékaři v posledních letech stále více hledají efektivní léčbu. Nejnovějším trendem jsou gastrické bypassy, které zachraňují životy milionům nadměrně obézních lidí.
Nové možnosti léčby
„Gastrický bypass je nejmodernější chirurgické řešení pro lidi s BMI nad hodnotu 35, kteří trpí nadměrnou obezitou. Jde o neinvazivní operaci, která pomůže pacientům trvale zhubnout a zároveň umožňuje rychlý návrat do normálního života. Tuto operaci navíc hradí většina pojišťoven, pacienti tak na ní nemusí nic připlácet,“ vysvětluje přední český odborní MUDr. Pavel Beňo, který má jako primář CPLO oddělení na klinice ISCARE bohaté zkušeností s gastrickými bypassy.
Obezita není v genech
Prognózy říkají, že za šest let by mohlo být na světě 2,3 miliardy dospělých s nadváhou a více než 700 milionů lidí trpících nadměrnou obezitou. Situace se dotýká i našich potomků. S nadváhou se potýká přinejmenším dvacet milionů dětí starších pěti let. Obezita není dána geneticky, jedná se o civilizační onemocnění. Gastrický bypass se provádí u pacientů s druhým a třetím stupněm obezity, kteří trpí nemocemi způsobenými obezitou. Mezi ty se řadí například vysoký krevní tlak, záněty žil, cukrovka II. typu, degenerativní onemocnění kloubů a páteře, neplodnost u žen, vysoká hladina cholesterolu, dušnost.
Zmenšení žaludku
Tato miniinvazivní operace patří mezi nejúčinnější metody chirurgické léčby obezity a s ní spojených metabolických poruch. Je to laparoskopicky prováděná bariatrická operace, u které se kombinuje zmenšení objemu žaludku s mírným zmenšením plochy vstřebávání. Operace rozdělí žaludek na horní menší část a dolní větší část, která zůstává vyřazena z pasáže i s částí tenkého střeva. Hospitalizace není nutná delší než 3-4 dny, pacient se pak vrací domů a pomalu i do normálního života.
„Váhový pokles je po gastrickém bypassu výrazný pohybuje se dle výchozí hmotnosti od 40 až přes 80 kg, jeho stabilitu ovlivňuje i spolupráce pacienta s lékařem po operaci a dodržování jitých režimových opatření, které musí nemocný dodržovat i po operaci, kde největším nepřítelem jsou cukry,“ doplňuje MUDr. Pavel Beňo.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky
7 každodenních drobností, kterými nevědomky škodíte svým očím
Autor: Petra Průchová, oprometristka Lentiamo, Datum: 30. 10. 2024 0:05Mnutí očí, prošlá kosmetika, špatné osvětlení a další na první pohled neškodné návyky mohou škodit…
Chřipka, covid, nebo obyčejná rýma? Odpověď dá průběh i antigenní test
Autor: MUDr. Ludmila Mazylkinová, MOJE AMBULANCE, Datum: 22. 10. 2024 0:05Návrat do kanceláří a školních tříd, výkyvy venkovních teplot a nástup sychravého počasí vytvářejí…
Jak poradenská linka pomáhá v situaci, kdy nám odchází blízký člověk? A pro koho je tato linka určena?
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 17. 10. 2024 0:05Na otázky čtenářů odpovídá Hana Haráková, zakladatelka a předsedkyně správní rady Nadačního fondu…
Konec sladkých časů?
Autor: redakce ve spolupráci s Fórem zdravé výživy, Datum: 15. 10. 2024 0:0516. října 2024 pořádá Fórum zdravé výživy každoroční Celostátní odbornou konferenci. V letošním…
Potraviny jako lék
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 23. 9. 2024 7:30Jak si udržet dobrou náladu i během pochmurných podzimních dnů? Velkou roli hrají potraviny.
Jak přizpůsobit jídelníček prudkému ochlazení?
Autor: -red-, Datum: 11. 9. 2024 7:30Na otázky čtenářů odpovídá PharmDr. Kamila Horníčková, odbornice na přírodní medicínu v Lékárna.cz
Prevence rakoviny kůže: Příznaky pozná nová aplikace
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 10. 9. 2024 10:30Každý osmý melanom se podaří odhalit pozdě. Situaci může zlepšit umělá inteligence. OZP proplatí…
Víte, kdy je Mezinárodní den čistého ovzduší?
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 4. 9. 2024 0:05Každý rok se 7. září slaví Mezinárodní den čistého ovzduší, který byl ustanoven Valným shromážděním…