Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Ze světa vlasů
Dreamstime
Životní styl / Krása

Ze světa vlasů

datum: 3. 9. 2018 15:11 autor: Jitka Vlasáková
Co prozradí vlasy?

Vlasy můžeme dělit podle jejich tvaru a struktury, a to na typ mongolský (zcela rovné vlasy), kavkazský (lehce zvlněný) a africký (kudrnatý). Rovné vlasy přitom mají při průřezu kulatý tvar, zatímco kudrnaté oválný.

Padání vlasů Vzhledem k tomu, že běžný jedinec má 80-100 000 vlasů, jež mu rostou průměrnou rychlostí 1-2 cm za měsíc (a to po dobu maximálně sedmi let), není divu, že čas od času nějaké vypadnou. Dokud si však denně nevyčešeme třeba plnou hrst vlasů, ale třeba jen kolem 70-80, je vše v pořádku a nemusíme se znepokojovat.

Kouzla barev Vlasy lze dělit i podle barvy (zrzavé, blond, hnědé, černé a šedé). Barvu jim dodává pigment melanin, resp. pheomelanin (světlý) a eumelanin (tmavý). V zrzavých vlasech jsou oba jeho typy, přičemž světlý převažuje. Podle jeho množství jsou vlasy zbarveny více méně do zrzava, měděnou barvu zase zajišťuje podíl tmavého melaninu. Také blond vlasy obsahují oba melaniny, ale buněčných struktur, jež produkují barvivo, je málo, a tak i barviva je méně. Hnědé a černé vlasy disponují jedině tmavým typem melaninu. Vytváří ho množství velkých buněk. U šedých vlasů dochází ke změně v tvorbě barviva, jehož zrnka nahrazují duté struktury zvané vakuoly.

Další zajímavosti najdete v článku Vlasy pod lupou


Další články z rubriky

Jaké materiály do veder? Malá exkurze po zkratkách

Jaké materiály do veder? Malá exkurze po zkratkách

Autor: Lýdie Malchárková, Datum: 4. 6. 2019 10:00
3 rady, jak pečovat o zralou pleť v létě

3 rady, jak pečovat o zralou pleť v létě

Autor: -mav-, Datum: 31. 5. 2019 10:00
7 tipů pro krásné a zdravé vlasy

7 tipů pro krásné a zdravé vlasy

Autor: -mav-, Datum: 13. 5. 2019 10:00
Tip šéfredaktorky

Monacká kněžna Grace (†52): Žila opravdu „jako v pohádce“?

11. 6. 2019 0:04 autor Luboš Y. Koláček