Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Nezapomínejte na nohy
freepik.com
Životní styl / Krása

Nezapomínejte na nohy

datum: 13. 8. 2020 15:00 autor: -an-
Nosí nás celý život, proto bychom jim měli dopřávat pozornost a péči po celý rok.

Mezi nejčastější problémy patří ztvrdlé a popraskané paty, ale také křečové žíly. A proto péče o nohy nikdy nekončí a je třeba hýčkat je každý den.

V létě otékají, v zimě se „dusí“

V horkých dnech je „trápíme“ na vysokých podpatcích, v páskových sandálech a mnohdy také dlouhým stáním. Nohy se potí, jsou více vystavované riziku vzniku puchýřů a odřenin. Teplé počasí je pak „ideálním“ časem pro otoky a pocity těžkých nohou, které mohou být prvotním příznakem vzniku křečových žil.

A ani v zimních měsících nohy neodpočívají. Přestože chodidla schováváme do ponožek a plných bot, i tak mohou trpět otlaky v nevhodné obuvi a „dusit se“ v umělých materiálech. Správná péče – profesionální i domácí – je proto alfou a omegou spokojených a zdravých noh po celý rok.

Pedikúra z rukou profesionálů

Pedikúra by se měla řadit mezi ta ošetření, která si ženy, ale i muži, dopřávají pravidelně. Frekvence je individuální a závisí na stavu chodidel. Pedikérky nejčastěji doporučují rozmezí od šesti týdnů až po návštěvu jednou za tři měsíce.

Díky pravidelné návštěvě pedikúry lze snížit riziko vzniku různých kožních a ortopedických onemocnění. Zanedbání péče může vést také k rozvoji bolestivých a nehojících se prasklin na patách, k zarůstání nehtů, bolesti zad či nevratným deformitám chodidla. U diabetiků pak k rozvoji diabetické nohy.

Domácí hýčkání

Návštěvu pedikérky byste měli pravidelně kombinovat s domácí péčí. Pozor si však dávejte na správný postup a vyvarujte se základních chyb, kterými jsou provádění domácí pedikúry nasucho (takové ošetření je lepší nechat na profesionálech) nebo špatné zastřihávání nehtů.

Nohy by se měly alespoň na 10 minut „naložit“ do vodní lázně, následně osušit, teprve pak odstranit zrohovatělou kůži pemzou, vyhladit povrch chodidel peelingem, zastřihnout nehty do rovného tvaru a důkladně promazat hydratačním krémem či pěnou.

Počátky žilního onemocnění

Péče o nohy by rozhodně neměla začínat u chodidel a končit u kotníků. Dalším – nejen estetickým – problémem, který je třeba řešit dříve než později, jsou otoky nohou a křečové žíly. Ty podle statistik aktuálně trápí každou druhou ženu.

Otoky, brnění, křeče a eventuální další nepříjemné pocity v oblasti nohou mohou signalizovat počínající žilní onemocnění,“ říká MUDr. Jana Vojtíšková, praktická lékařka z Prahy, a dodává: „Žilní onemocnění je celoživotní a zhoršuje se s věkem. Pokud přijde pacient včas, můžeme spolupracovat na tom, aby se průběh zpomalil a příznaky se zmírnily. V případě, že diagnóza následuje několik měsíců až let po prvních příznacích, přechodné otoky a metličky se mohou změnit ve varixy, tedy křečové žíly, posléze trvalé otoky a následně trofické kožní změny podmíněné špatnou cirkulací. Konečně posledním stadiem onemocnění je bércový vřed.“ 

Zaměřeno na masáž

Jedním z preventivních opatření proti otokům mohou být masáže nohou. Masáž byl měla být prováděna směrem od chodidel vzhůru na stehna ve směru žilního oběhu. Samotná „domácí procedura“ pak spočívá v jemných krouživých pohybech, které skvěle uleví unaveným a oteklým nohám. Nohy masírujte pomocí prstů, dlaní i předloktí.

Výbornou prevencí proti otokům je také osvěžující masáž střídavě studenou a teplou vodou. Nezapomeňte skončit vždy studenou vodou. Domácí masáž si dělejte nejlépe každý den alespoň po dobu pěti až deseti minut. Odměnou vám bude lehký a zdravý krok a krásné nohy po celý rok.

K odborníkům můžete zajít na masáž lymfatickou, která pozitivně působí při nedostatečnosti žilního systému. Díky ní dochází ke zlepšení posunu neokysličené krve v krevním řečišti. Krev se potom okysličuje rychleji a celkově dochází k oživení a ulehčení funkce celého cévního systému. Takové ošetření si dopřejte alespoň jednou za měsíc.

Když masáž nestačí

Jedním z účinných nástrojů proti otokům a křečovým žilám jsou kompresní punčochy. V letních měsících ale není jejich nošení nejpohodlnější. Místo stlačení žil je proto zkuste posílit.

S tím vám pomohou venofarmaka, která může doporučit a případně předepsat praktický lékař. Vhodné je jejich dlouhodobé užívání, proto návštěvu neodkládejte. Tyto léky jsou vhodné jak při prvních příznacích onemocnění, tedy otocích a nepříjemných pocitech, tak při metličkách a křečových žilách.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další podobné články

Dejte nohy na stůl!

Dejte nohy na stůl!

Autor: -an-, Datum: 4. 6. 2020 10:00

Křečové žíly se neobjeví jen tak z ničeho nic. První varování může přijít nenápadně v podobě…

Mykózy nohy nezdobí

Mykózy nohy nezdobí

Autor: -an-, Datum: 23. 4. 2019 15:53

Všimli jste si, že se vám vytratil lesk nehtů na nohách? Svědí vás pokožka a odlupuje se vám kůže…

Petra Kliková: „Nohy máme každý vždy jen po jednom páru a jiný nedostaneme.“

Petra Kliková: „Nohy máme každý vždy jen po jednom páru a jiný nedostaneme.“

Autor: Eva Zelinková, Datum: 11. 9. 2019 0:05

Když jsme se zeptali podoložky Ing. Petry Klikové, která řídí v Praze podologický institut Hilarion…

Umíte chodit?

Umíte chodit?

Autor: -mav-, Datum: 9. 7. 2019 15:51

Průměrný občan střední Evropy udělá za den asi devět tisíc kroků! Víte, že za celý svůj život pak…

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o krmivo pro kočky

12. 7. 2024 14:57 autor -red-