Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Jak se starat o stříbro
www.moshna.cz
Životní styl

Jak se starat o stříbro

datum: 16. 10. 2018 9:00 autor: Pavla Poučová
Stříbro je cenově dostupné pro každého. Zlaté či platinové šperky bývají drahé, levná bižuterie je často zdraví nebezpečná. Stříbro je elegantní, nadčasové a nepodléhá příliš módním výstřelkům. Může nás provázet do školy, do zaměstnání, do společnosti, stejně tak na rodinné oslavy, za zábavou i sportem.

Starověcí klenotníci tvrdili, že stříbro pochází z kostí bohů, zatímco zlato jen z jejich svaloviny. A musíme si přiznat, že se stříbrem to dávní mistři uměli excelentně. Ze stříbra vyráběli šperky, nádobí, trůny, zbroj, koňské postroje i sarkofágy. Dnes už stříbrné poháry či lžičky k našemu uspěchanému životu tak nutně nepotřebujeme, a tak nejčastěji zůstávají výrobci u stříbrných šperků. My je milujeme hlavně pro jejich cenovou dostupnost, kvalitu, chladivý lesk a zdravotní nezávadnost. Jen pro zajímavost, šperk, z tzv. ryzího „sterlingového“ stříbra, má-li více než tři gramy, musí nést na dostupném a viditelném místě puncovní označení. Nejčastěji to je skupina čísel 925/1000. Je-li výrobek starší, nese i jiné platné puncovní znaky. Jejich seznam a vyobrazení najdete např. na www.moshna.cz

Pozor na to, co nosíte v uších

V tuzemsku je dost tradičních českých značek a výrobců, u nichž se nemusíte bát o kvalitu a pravost ryzích kovů. Ovšem zbystřete, pokud nakupujete na neznámém zahraničním webu či v náhodně navštívených zemích. Puncovní odpovědnost tamních řemeslníků může být diskutabilní. Nejednou se stalo, že zlatý prstýnek dovezený z Balkánu či z Orientu měl ke drahému kovu dost daleko. Ještě horší je to s bižuterií, ať už koupenou u nás v neznačkových obchodech či na e-shopech. Česká inspekce životního prostředí zjistila, že každý šestý bižuterní výrobek představuje zdravotní riziko. U nestandardní bižuterie se z těžkých kovů v nadlimitní míře objevují nejčastěji nikl, olovo a kadmium. Jak víme že školních lavic, je naše pleť a pokožka „propustná“, takže se přes ni dostávají tyto jedy do našeho organismu, kde mohou způsobit kožní problémy, genetické mutace i rakovinové bujení. Nejčastějším výrobcem takové bižuterie je východní Asie.

Důvěřuj, ale prověřuj

Ideální je mít svého výrobce šperků v regionu, tzv. „za humny“. Abyste si mohli ověřit jeho výrobní historii, ohlasy a reference, platné výrobní standardy, ocenění či kritiky. Renomovaní šperkaři dokážou nabídnout svým zákazníkům různé výhody, záruky, speciální servis a hlavně kontakty na sebe – na svoji dílnu či fabriku, a to na obalech výrobků, u prodejců i na sociálních sítích. Neschovávají se za značkou EU či PRC.

Budete překvapeni, že i čeští šperkaři nabízejí zcela neotřelý design a kvalitu. Ohromí vás hrou barevných krystalů a kabošonů, jemným filigránským zpracováním, florálními a exotickými motivy, symbolikou, lehkostí a nadčasovostí. Zajímavým zdrojem serióznosti výrobce je třeba jeho účast na veletrhu šperků v italské ráji klenotníků, Vicenze, kterého se pravidelně účastní nejvýznamnější světoví hráči ve šperkařském světě – tedy i ti čeští.

Jak se o stříbro starat?

Šperky ze stříbra jsou obecně křehké a měkké, takže jsou velmi choulostivé na jakékoliv mechanické poškození. Uchovávejte je vždy odděleně od jiných ozdob. Stříbro je náchylné k černání povrchu, což je vyvolané jeho oxidací na vzduchu či příliš kyselým pH faktorem naší pokožky a vylučovaného potu. Čistit jej můžete pomocí speciálních roztoků či vat na čištění stříbra, nebo je zaslat výrobci k pravidelné údržbě. Lidové rady sice mohou fungovat, ale v některých případech šperk i poškodí. Většina chemikálií je pro stříbro agresivní, proto se vyhněte dlouhodobému kontaktu s čisticími prostředky. Škodlivé mohou být i kosmetické přípravky, jako jsou krémy, parfémy, tělová mléka, odlakovače, odličovací přípravky, make-up či laky na vlasy.

Fenomén rodinného stříbra

Šperkaři doporučují nasazovat klenoty vždy až po dokončení líčení. Špatný vliv má na stříbro i chlor, do bazénu proto vstupujte bez ozdob. Šperkům mohou uškodit i minerální prameny. Stříbrné šperky renomovaných českých výrobců jsou kvalitní, navíc antibakteriální a alergicky neutrální, ovšem je třeba o ně náležitě pečovat, aby nám vydržely celý život a přinesly radost i našim potomkům. Nejen stříbrné příbory, ale také stříbrné šperky spadají do fenoménu „rodinné stříbro,“ které se po generace dětí z matky na dceru či z otce na syna. Nesmazatelně totiž nesou punc doby, ve které vznikly, její atmosféru, módní trendy i společenské postavení ženy. A samozřejmě své vypráví i ryzost a kvalita zpracování každého šperku, která je vždy příslibem věčnosti a trvanlivosti.

Napříč stoletími

Moderní technologie zasahují i do tak tradiční výroby, jako je šperkařství. Současní výrobci využívají vedle běžných řemeslných pomůcek i lasser, posledním hot trendem úpravy povrchu šperků je rhodiování. Je to nová antioxidační povrchová úprava, která přináší vylepšení vlastností a zvýšení odolnosti stříbrných šperků. Stříbro, jak již bylo řečeno, na vzduchu oxiduje, následkem toho potom černá, ztrácí svůj lesk a snižuje se jeho odolnost a kvalita. Díky technologii rhodiování, která je dražší než zlacení (rhodium je totiž jedním z nejdražších kovů), jsou šperky mnohem odolnější, mají vyšší lesk, nečernají ani nežloutnou.


Další články z rubriky

9 rad pro lepší spánek

9 rad pro lepší spánek

Autor: -gul-, Datum: 26. 7. 2021 10:00

V horkých letních nocích, kdy se rtuť teploměru šplhá přes dvacet stupňů, může být těžké oddávat se…

Víte, co je to granola?

Víte, co je to granola?

Autor: -ava-, Datum: 24. 7. 2021 11:00

Základem zdraví bývá vyvážená a na živiny bohatá strava. Co ale pořád jíst? A jaké jídlo hned z…

Dostaňte se do kondice chůzí!

Dostaňte se do kondice chůzí!

Autor: redakce ve spolupráci s FISAF.cz, Datum: 23. 7. 2021 15:00

V poslední době jsme z nedostatku jiných sportovních příležitostí začali víc chodit. Odborníci…

Andropauza vs. menopauza aneb Co trápí ženy a muže „v přechodu“?

Andropauza vs. menopauza aneb Co trápí ženy a muže „v přechodu“?

Autor: -gul-, Datum: 10. 7. 2021 11:00

S přibývajícími léty klesá hladina pohlavních hormonů nejen u žen, ale také u mužů. Menopauzu i…

5 rad pro dříve narozené, jak se udržet v dobré kondici

5 rad pro dříve narozené, jak se udržet v dobré kondici

Autor: -an-, Datum: 17. 6. 2021 10:00

Šedesátka dnes v podstatě není žádný věk a lidé, které označujeme jako seniory, jsou mnohem…

Proč jsme v létě méně nemocní?

Proč jsme v létě méně nemocní?

Autor: redakce ve spolupráci s celostním lékařem MUDr. Bohumilem Ždichyncem, Datum: 14. 6. 2021 15:00

A to nejen díky vyšším dávkám vitaminu D, lepšímu spánku, méně stresu a více pohybu!

9 tipů, jak rychle získat postavu do plavek

9 tipů, jak rychle získat postavu do plavek

Autor: -mav-, Datum: 13. 6. 2021 11:00

Rok lenošení a válení na gauči se u většiny z nás odrazil v kilech navíc a nelichotivých špíčcích.…

5 letních záludností

5 letních záludností

Autor: -an-, Datum: 10. 6. 2021 10:00

Letní měsíce jsou především ve znamení slunce a odpočinku. Je tu ale i druhá strana dovolených a…

Tip šéfredaktorky

Příběh Jany (33): Pes nám zachránil život!

17. 7. 2021 0:05 autor podle příběhu Jany V. napsala Jana Hradilová