Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Jak se starat o stříbro
www.moshna.cz
Životní styl

Jak se starat o stříbro

datum: 16. 10. 2018 9:00 autor: Pavla Poučová
Stříbro je cenově dostupné pro každého. Zlaté či platinové šperky bývají drahé, levná bižuterie je často zdraví nebezpečná. Stříbro je elegantní, nadčasové a nepodléhá příliš módním výstřelkům. Může nás provázet do školy, do zaměstnání, do společnosti, stejně tak na rodinné oslavy, za zábavou i sportem.

Starověcí klenotníci tvrdili, že stříbro pochází z kostí bohů, zatímco zlato jen z jejich svaloviny. A musíme si přiznat, že se stříbrem to dávní mistři uměli excelentně. Ze stříbra vyráběli šperky, nádobí, trůny, zbroj, koňské postroje i sarkofágy. Dnes už stříbrné poháry či lžičky k našemu uspěchanému životu tak nutně nepotřebujeme, a tak nejčastěji zůstávají výrobci u stříbrných šperků. My je milujeme hlavně pro jejich cenovou dostupnost, kvalitu, chladivý lesk a zdravotní nezávadnost. Jen pro zajímavost, šperk, z tzv. ryzího „sterlingového“ stříbra, má-li více než tři gramy, musí nést na dostupném a viditelném místě puncovní označení. Nejčastěji to je skupina čísel 925/1000. Je-li výrobek starší, nese i jiné platné puncovní znaky. Jejich seznam a vyobrazení najdete např. na www.moshna.cz

Pozor na to, co nosíte v uších

V tuzemsku je dost tradičních českých značek a výrobců, u nichž se nemusíte bát o kvalitu a pravost ryzích kovů. Ovšem zbystřete, pokud nakupujete na neznámém zahraničním webu či v náhodně navštívených zemích. Puncovní odpovědnost tamních řemeslníků může být diskutabilní. Nejednou se stalo, že zlatý prstýnek dovezený z Balkánu či z Orientu měl ke drahému kovu dost daleko. Ještě horší je to s bižuterií, ať už koupenou u nás v neznačkových obchodech či na e-shopech. Česká inspekce životního prostředí zjistila, že každý šestý bižuterní výrobek představuje zdravotní riziko. U nestandardní bižuterie se z těžkých kovů v nadlimitní míře objevují nejčastěji nikl, olovo a kadmium. Jak víme že školních lavic, je naše pleť a pokožka „propustná“, takže se přes ni dostávají tyto jedy do našeho organismu, kde mohou způsobit kožní problémy, genetické mutace i rakovinové bujení. Nejčastějším výrobcem takové bižuterie je východní Asie.

Důvěřuj, ale prověřuj

Ideální je mít svého výrobce šperků v regionu, tzv. „za humny“. Abyste si mohli ověřit jeho výrobní historii, ohlasy a reference, platné výrobní standardy, ocenění či kritiky. Renomovaní šperkaři dokážou nabídnout svým zákazníkům různé výhody, záruky, speciální servis a hlavně kontakty na sebe – na svoji dílnu či fabriku, a to na obalech výrobků, u prodejců i na sociálních sítích. Neschovávají se za značkou EU či PRC.

Budete překvapeni, že i čeští šperkaři nabízejí zcela neotřelý design a kvalitu. Ohromí vás hrou barevných krystalů a kabošonů, jemným filigránským zpracováním, florálními a exotickými motivy, symbolikou, lehkostí a nadčasovostí. Zajímavým zdrojem serióznosti výrobce je třeba jeho účast na veletrhu šperků v italské ráji klenotníků, Vicenze, kterého se pravidelně účastní nejvýznamnější světoví hráči ve šperkařském světě – tedy i ti čeští.

Jak se o stříbro starat?

Šperky ze stříbra jsou obecně křehké a měkké, takže jsou velmi choulostivé na jakékoliv mechanické poškození. Uchovávejte je vždy odděleně od jiných ozdob. Stříbro je náchylné k černání povrchu, což je vyvolané jeho oxidací na vzduchu či příliš kyselým pH faktorem naší pokožky a vylučovaného potu. Čistit jej můžete pomocí speciálních roztoků či vat na čištění stříbra, nebo je zaslat výrobci k pravidelné údržbě. Lidové rady sice mohou fungovat, ale v některých případech šperk i poškodí. Většina chemikálií je pro stříbro agresivní, proto se vyhněte dlouhodobému kontaktu s čisticími prostředky. Škodlivé mohou být i kosmetické přípravky, jako jsou krémy, parfémy, tělová mléka, odlakovače, odličovací přípravky, make-up či laky na vlasy.

Fenomén rodinného stříbra

Šperkaři doporučují nasazovat klenoty vždy až po dokončení líčení. Špatný vliv má na stříbro i chlor, do bazénu proto vstupujte bez ozdob. Šperkům mohou uškodit i minerální prameny. Stříbrné šperky renomovaných českých výrobců jsou kvalitní, navíc antibakteriální a alergicky neutrální, ovšem je třeba o ně náležitě pečovat, aby nám vydržely celý život a přinesly radost i našim potomkům. Nejen stříbrné příbory, ale také stříbrné šperky spadají do fenoménu „rodinné stříbro,“ které se po generace dětí z matky na dceru či z otce na syna. Nesmazatelně totiž nesou punc doby, ve které vznikly, její atmosféru, módní trendy i společenské postavení ženy. A samozřejmě své vypráví i ryzost a kvalita zpracování každého šperku, která je vždy příslibem věčnosti a trvanlivosti.

Napříč stoletími

Moderní technologie zasahují i do tak tradiční výroby, jako je šperkařství. Současní výrobci využívají vedle běžných řemeslných pomůcek i lasser, posledním hot trendem úpravy povrchu šperků je rhodiování. Je to nová antioxidační povrchová úprava, která přináší vylepšení vlastností a zvýšení odolnosti stříbrných šperků. Stříbro, jak již bylo řečeno, na vzduchu oxiduje, následkem toho potom černá, ztrácí svůj lesk a snižuje se jeho odolnost a kvalita. Díky technologii rhodiování, která je dražší než zlacení (rhodium je totiž jedním z nejdražších kovů), jsou šperky mnohem odolnější, mají vyšší lesk, nečernají ani nežloutnou.


Další články z rubriky

Chtěl bych darovat krevní plazmu, ale jsem kuřák. Vadí to?

Chtěl bych darovat krevní plazmu, ale jsem kuřák. Vadí to?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 20. 9. 2023 0:05

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Richard Král, ředitel sítě odběrových center Amber Plasma.

Světový den atopické dermatitidy

Světový den atopické dermatitidy

Autor: -an-, Datum: 13. 9. 2023 19:42

Prvních pět let po ustavení Světového dne atopické dermatitidy, který připadá na 14. září, přineslo…

Víte, co je to diastáza?

Víte, co je to diastáza?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 11. 9. 2023 0:05

Diastáza neboli rozestup přímých břišních svalů bývá přirozeným jevem po porodu. Většinou se ale po…

Superpotraviny pro děti

Superpotraviny pro děti

Autor: Hana Lorencová, Datum: 4. 9. 2023 11:00

S nadsázkou by se dalo říct, že řada dětí pluje prázdninami na cukrovém obláčku. Pokud jste v létě…

Devatero mýtů a pověr o klíšťatech

Devatero mýtů a pověr o klíšťatech

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 24. 8. 2023 0:05

Lidové léčitelství a rady babiček dokážou mnohdy užitečné. Někdy jde ale o vědecky stokrát…

Božsky skoro bosky aneb Začínáme s barefoot

Božsky skoro bosky aneb Začínáme s barefoot

Autor: -lym-, Datum: 21. 8. 2023 10:00

Barefoot obuv neboli „chůze naboso“ zahrnuje širokou škálu obuvi od sandálů po tenisky a baleríny.…

Nová SOUTĚŽ o 3 balíčky doplňků stravy Biopron v hodnotě 800 korun

Nová SOUTĚŽ o 3 balíčky doplňků stravy Biopron v hodnotě 800 korun

Autor: -red-, Datum: 2. 8. 2023 10:02

Střeva jsou branou k našemu fyzickému i psychickému zdraví. Co o nich víme a jak o ně správně…

9 tipů, jak rychle získat postavu do plavek

9 tipů, jak rychle získat postavu do plavek

Autor: -mav-, Datum: 1. 8. 2023 11:00

Rok lenošení a válení na gauči se u většiny z nás odrazil v kilech navíc a nelichotivých špíčcích.…

Tip šéfredaktorky

Vyhrajte LUXUSNÍ PARFÉM L´Exquis od GERnétic v hodnotě 1820 Kč

3. 9. 2023 10:12 autor -red-