Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Jak se starat o stříbro
www.moshna.cz
Životní styl

Jak se starat o stříbro

datum: 16. 10. 2018 9:00 autor: Pavla Poučová
Stříbro je cenově dostupné pro každého. Zlaté či platinové šperky bývají drahé, levná bižuterie je často zdraví nebezpečná. Stříbro je elegantní, nadčasové a nepodléhá příliš módním výstřelkům. Může nás provázet do školy, do zaměstnání, do společnosti, stejně tak na rodinné oslavy, za zábavou i sportem.

Starověcí klenotníci tvrdili, že stříbro pochází z kostí bohů, zatímco zlato jen z jejich svaloviny. A musíme si přiznat, že se stříbrem to dávní mistři uměli excelentně. Ze stříbra vyráběli šperky, nádobí, trůny, zbroj, koňské postroje i sarkofágy. Dnes už stříbrné poháry či lžičky k našemu uspěchanému životu tak nutně nepotřebujeme, a tak nejčastěji zůstávají výrobci u stříbrných šperků. My je milujeme hlavně pro jejich cenovou dostupnost, kvalitu, chladivý lesk a zdravotní nezávadnost. Jen pro zajímavost, šperk, z tzv. ryzího „sterlingového“ stříbra, má-li více než tři gramy, musí nést na dostupném a viditelném místě puncovní označení. Nejčastěji to je skupina čísel 925/1000. Je-li výrobek starší, nese i jiné platné puncovní znaky. Jejich seznam a vyobrazení najdete např. na www.moshna.cz

Pozor na to, co nosíte v uších

V tuzemsku je dost tradičních českých značek a výrobců, u nichž se nemusíte bát o kvalitu a pravost ryzích kovů. Ovšem zbystřete, pokud nakupujete na neznámém zahraničním webu či v náhodně navštívených zemích. Puncovní odpovědnost tamních řemeslníků může být diskutabilní. Nejednou se stalo, že zlatý prstýnek dovezený z Balkánu či z Orientu měl ke drahému kovu dost daleko. Ještě horší je to s bižuterií, ať už koupenou u nás v neznačkových obchodech či na e-shopech. Česká inspekce životního prostředí zjistila, že každý šestý bižuterní výrobek představuje zdravotní riziko. U nestandardní bižuterie se z těžkých kovů v nadlimitní míře objevují nejčastěji nikl, olovo a kadmium. Jak víme že školních lavic, je naše pleť a pokožka „propustná“, takže se přes ni dostávají tyto jedy do našeho organismu, kde mohou způsobit kožní problémy, genetické mutace i rakovinové bujení. Nejčastějším výrobcem takové bižuterie je východní Asie.

Důvěřuj, ale prověřuj

Ideální je mít svého výrobce šperků v regionu, tzv. „za humny“. Abyste si mohli ověřit jeho výrobní historii, ohlasy a reference, platné výrobní standardy, ocenění či kritiky. Renomovaní šperkaři dokážou nabídnout svým zákazníkům různé výhody, záruky, speciální servis a hlavně kontakty na sebe – na svoji dílnu či fabriku, a to na obalech výrobků, u prodejců i na sociálních sítích. Neschovávají se za značkou EU či PRC.

Budete překvapeni, že i čeští šperkaři nabízejí zcela neotřelý design a kvalitu. Ohromí vás hrou barevných krystalů a kabošonů, jemným filigránským zpracováním, florálními a exotickými motivy, symbolikou, lehkostí a nadčasovostí. Zajímavým zdrojem serióznosti výrobce je třeba jeho účast na veletrhu šperků v italské ráji klenotníků, Vicenze, kterého se pravidelně účastní nejvýznamnější světoví hráči ve šperkařském světě – tedy i ti čeští.

Jak se o stříbro starat?

Šperky ze stříbra jsou obecně křehké a měkké, takže jsou velmi choulostivé na jakékoliv mechanické poškození. Uchovávejte je vždy odděleně od jiných ozdob. Stříbro je náchylné k černání povrchu, což je vyvolané jeho oxidací na vzduchu či příliš kyselým pH faktorem naší pokožky a vylučovaného potu. Čistit jej můžete pomocí speciálních roztoků či vat na čištění stříbra, nebo je zaslat výrobci k pravidelné údržbě. Lidové rady sice mohou fungovat, ale v některých případech šperk i poškodí. Většina chemikálií je pro stříbro agresivní, proto se vyhněte dlouhodobému kontaktu s čisticími prostředky. Škodlivé mohou být i kosmetické přípravky, jako jsou krémy, parfémy, tělová mléka, odlakovače, odličovací přípravky, make-up či laky na vlasy.

Fenomén rodinného stříbra

Šperkaři doporučují nasazovat klenoty vždy až po dokončení líčení. Špatný vliv má na stříbro i chlor, do bazénu proto vstupujte bez ozdob. Šperkům mohou uškodit i minerální prameny. Stříbrné šperky renomovaných českých výrobců jsou kvalitní, navíc antibakteriální a alergicky neutrální, ovšem je třeba o ně náležitě pečovat, aby nám vydržely celý život a přinesly radost i našim potomkům. Nejen stříbrné příbory, ale také stříbrné šperky spadají do fenoménu „rodinné stříbro,“ které se po generace dětí z matky na dceru či z otce na syna. Nesmazatelně totiž nesou punc doby, ve které vznikly, její atmosféru, módní trendy i společenské postavení ženy. A samozřejmě své vypráví i ryzost a kvalita zpracování každého šperku, která je vždy příslibem věčnosti a trvanlivosti.

Napříč stoletími

Moderní technologie zasahují i do tak tradiční výroby, jako je šperkařství. Současní výrobci využívají vedle běžných řemeslných pomůcek i lasser, posledním hot trendem úpravy povrchu šperků je rhodiování. Je to nová antioxidační povrchová úprava, která přináší vylepšení vlastností a zvýšení odolnosti stříbrných šperků. Stříbro, jak již bylo řečeno, na vzduchu oxiduje, následkem toho potom černá, ztrácí svůj lesk a snižuje se jeho odolnost a kvalita. Díky technologii rhodiování, která je dražší než zlacení (rhodium je totiž jedním z nejdražších kovů), jsou šperky mnohem odolnější, mají vyšší lesk, nečernají ani nežloutnou.


Další články z rubriky

Co jíst a pít, když teploty lámou rekordy

Co jíst a pít, když teploty lámou rekordy

Autor: Mgr. Kristýna Kubíková, nutriční poradkyně, Datum: 17. 6. 2025 0:05

Vysoké letní teploty kladou na tělo speciální nároky, včetně těch stravovacích... Víte, jak se v…

Výkon, energie, soustředění. Přerušovaný půst má víc než jednu výhodu

Výkon, energie, soustředění. Přerušovaný půst má víc než jednu výhodu

Autor: Hana Lorencová, Datum: 14. 6. 2025 0:05

Přerušovaný půst už dávno není jen o hladovění s vidinou rychlého úbytku kil. Dnes víme, že jde o…

Víte, že vitamin D může zpomalit stárnutí?

Víte, že vitamin D může zpomalit stárnutí?

Autor: Ondřej Spilka, denatura, Datum: 12. 6. 2025 0:05

Vitamin D hraje v celkovém zdraví organismu důležitou roli. Zatímco v létě jej čerpáme hlavně ze…

7 kroků k přirozené ochraně před sluncem

7 kroků k přirozené ochraně před sluncem

Autor: Jaroslav Lachký, EasyLight - Mitochondriak®, Datum: 11. 6. 2025 11:54

Slunce, moře a pohoda… ale také spáleniny, podrážděná pokožka a hektolitry opalovacích krémů?…

Střeva jsou „druhý mozek“

Střeva jsou „druhý mozek“

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 11. 6. 2025 0:05

Věděli jste, že váš „druhý mozek“ sídlí v břiše? Právě tak se dnes mluví o střevech – orgánu, který…

Zapomeňte na olej nebo mast – klíště musíte zmrazit

Zapomeňte na olej nebo mast – klíště musíte zmrazit

Autor: -red-, Datum: 26. 5. 2025 15:58

Na otázky čtenářů odpovídá Mgr. Zdenka Morvai, odborná farmaceutka online poradny Lékárna.cz.

5 bylin, které nakopnou mužské libido v andropauze aneb Zaměřeno na muže po 50

5 bylin, které nakopnou mužské libido v andropauze aneb Zaměřeno na muže po 50

Autor: redakce ve spolupráci s gynekologem a sexuologem MUDr. Pavlem Turčanem,, Datum: 19. 5. 2025 0:05

Jak dostat partnera do formy po padesátce? Pokles energie, horší soustředění, náladovost nebo…

Aby vás stres nevyřadil z provozu: Generace Z v ohrožení?

Aby vás stres nevyřadil z provozu: Generace Z v ohrožení?

Autor: redakce ve spolupráci s fyziologem Radimem Šlachtou, Datum: 24. 4. 2025 0:05

Se stresem se potkal v životě každý z nás. Ale když začne ovládat naše každodenní fungování, je na…

Tip šéfredaktorky

5 zajímavostí o medu, které jste (ne)věděli

13. 6. 2025 15:40 autor redakce ve spolupráci s Kamilou Horníčkovou, Lékárna.cz