Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
7 rad, jak pečovat o rty
Blistex
Životní styl

7 rad, jak pečovat o rty

datum: 23. 1. 2022 10:08 autor: -ket-
Kůže na rtech je až pětkrát tenčí než okolní pokožka, tím pádem také mnohem více náchylná k různým kožním problémům. Ty mohou mít různé původy i projevy. Signalizovat vám mohou vážná onemocnění, špatnou životosprávu nebo třeba nesprávnou péči. Naučte se rozumět tomu, na co vás vaše rty upozorňují!
  1. Proč jsou rty červené Abyste lépe porozuměli svým rtům, je potřeba si říct základní fakta. Asi nejzásadnější věc je, že kůže na rtu je ve srovnání s tou okolní velmi tenká. Pokud je světlá, obsahuje méně buněk, které produkují pigment melanin, který dodává rtům barvu. Proto krevní cévy prosvítají přes kůži rtů, což vede k jejich červenému zbarvení. Rty nemají také žádné mazové a potní žlázy, nenajdete na nich také chloupky – to vše přispívá k jejich choulostivosti a nárokům na zvýšenou péči.
  2. Suché a popraskané rty Dopřejte sobě i rtům pořádnou dávku hydratace! Právě suché rty jsou jedním nejčastějších problémů, které nás trápí. Oba jevy, tedy suché i popraskané rty, jsou obvykle důsledkem dehydratace organismu, proto pijte čistou vodu a hydrataci rtům dodejte kvalitním balzámem. A pozor, nikdy ze rtů neodlupujte suchou kůži, nekousejte si je, a hlavně si je neolizujte. Namísto kýženého zvlhčení byste totiž dosáhli přesného opaku, tedy vysušení. Pokud už jsou vaše rty ve stavu, kdy vás bolí a jsou rozpraskané, použijte jako první pomoc balzámy, které obsahují hojivé a chladící složky. Rtům okamžitě uleví, a navíc poskytne potřebnou hydrataci.
  3. Zase ty koutky Popraskané koutky vysílají jasný signál, že v těle není něco v pořádku. Bohužel příčin může být opravdu mnoho například hormonální změny, alergie, užívání některých léků, povětrnostní vlivy, různé infekce a záněty v těle a často také nedostatečná výživa. Pokud vás trápí popraskané koutky doplňte tělu, železo, zinek, vitaminy skupiny B (zejména B₂ a B₆). A pokud se s tímto nepříjemným a často bolestivým jevem potýkáte často, zbystřete, může se jednat o předzvěst cukrovky.
  4. Šupinky a odlupující se kůže To nepřidá rtům na kráse. Tímto projevem se nám snaží tělo říct, že mu chybí vitaminy a hlavně spánek! Snažte se proto nastolit vyváženou stravu bohatou na vitaminy a minerály, doplňte vitamin C a jděte si lehnout. Dopřejte tělu i mysli regeneraci. Rty před usnutím ještě zvláčněte balzámem na rty, například  Blistex Lip Infusions® Hydration. Jeho unikátní složení, které obsahuje hyaluronové kuličky uzamykající hydrataci uvnitř rtů, vám zaručí dlouhotrvající hydrataci až na 24 hodin. Navíc, nanášení balzámu na rty před spaním by měla být každodenní součást vaší rutiny.
  5. Když rty brní Máte občas pocit mravenčení rtů? Pak si běžte odpočinout, je to totiž příznak dlouhodobého stresu a úzkosti. Rty mohou ale také natékat. Otoky jsou často ukazatelem alergií, ale také dalších onemocnění. S natékajícími rty může souviset také Cronhova choroba.
  6. Pozor na „oparové spouštěče“ Asi nejvíce bolestivou záležitostí, která může vaše rty v rámci kožních problému potkat, je opar. Způsobuje ho infekce virem nesoucí název Herpex simplex. Zákonitě vždy v tu nejméně vhodnou dobu se objeví známé brnění rtů, které je předzvěstí vzniku bolestivých puchýřků. Zkuste se zaměřit na prevenci vzniku, ačkoliv občas není jednoduché na spouštěč přijít. Posilujte imunitu, jak jen to půjde. Dobře jezte, spěte a nezapomínejte ani na duševní pohodu. Spoustě lidem totiž opar spouští stres. Do denních rituálů, zařaďte péči o jemnou pokožku vašich rtů.
  7. Zrádné sluníčko Věděli jste, že si rty můžete také spálit od sluníčka? Proto na ně myslete pokaždé, když se vydáte na sjezdovku. Vaše tělo je sice na lyžích chráněné oblečením, ale pleť čelí náporu větru, mrazu a nízké vlhkosti. Mějte proto vždy po ruce balzám s SPF 50+ a zajistěte si tak denní péči s vysokým ochranným faktorem. Pokud vás ale rty pálí i v běžném, nejen dovolenkovém, životě, pak to může být dáno nedostatkem vitaminu B₁₂, depresemi, nebo také i menopauzou.

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Saunování: Častou chybou je spojení odpočinku s plaváním v bazénu

Saunování: Častou chybou je spojení odpočinku s plaváním v bazénu

Autor: redakce ve spolupráci s redakce ve spolupráci s Mgr. Ivou Bílkovou, hlavní fyzioterapeutkou FYZIOkliniky, Datum: 2. 2. 2023 10:00

Jak se zbavit svalových potíží a chmurných myšlenek? Vypotit je! Pravidelné saunování zbavuje…

7 nových trendů, jak se hýbat

7 nových trendů, jak se hýbat

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 1. 2. 2023 0:05

Ne každý je fanouškem klasického cvičení ve fitku či běhání. Vyzkoušejte něco nového. Může vám to…

5 potravin, díky kterým si udržíte váhu

5 potravin, díky kterým si udržíte váhu

Autor: -an-, Datum: 30. 1. 2023 10:00

Podařilo se vám shodit pár zbytečných kilogramů a chcete si je udržet? Víme, co jíst!

5 nejčastějších novoročních předsevzetí. Proč je nedodržíme?

5 nejčastějších novoročních předsevzetí. Proč je nedodržíme?

Autor: Hana Lorencová, Datum: 29. 1. 2023 0:05

Zhubnu do plavek, začnu si hlídat stravu nebo konečně přestanu kouřit. Také patříte mezi ty, kteří…

Vsaďte na špenát

Vsaďte na špenát

Autor: -ket-, Datum: 26. 1. 2023 10:00

Začátkem roku se na vlně novoročních předsevzetí většina z nás snaží o zavedení zdravých návyků –…

Děti doplácejí na pandemická opatření, nemají imunitní paměť. Přijde masivnější šíření respiračních onemocnění

Děti doplácejí na pandemická opatření, nemají imunitní paměť. Přijde masivnější šíření respiračních onemocnění

Autor: MUDr. Richard Rýznar, pediatr, Datum: 26. 1. 2023 0:05

Aktuální masivní šíření koktejlu rozličných virů čekal podle známého pediatra MUDr. Richarda…

5+4 tipy na domácí tělocvičnu

5+4 tipy na domácí tělocvičnu

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 25. 1. 2023 0:05

Přemýšlíte, jak dodržet novoroční předsevzetí, že budete pravidelně cvičit? Pokud se vám nechce…

Víte, jak být na běžkách jako profesionál?

Víte, jak být na běžkách jako profesionál?

Autor: redakce ve spolupráci s bývalou biatlonistkou Evou Puskarčíkovou, Datum: 24. 1. 2023 10:00

Chystáte se na běžky a chcete být co nejlépe vybaveni? Ať už jste začátečník, nebo běžkař…

Tip šéfredaktorky

Frances Clevelandová (†83): Nejmladší americká první dáma

11. 1. 2023 0:05 autor Markéta Vavřinová