
5 svalových problémů ze stresu (a jak na ně)
„Špatná psychika a nedostatek pohybu jsou spojité nádoby, které stojí za častými zdravotními problémy v moderní populaci. Běžně má až 50 procent vertebrogenních poruch (bolestí zad) psychosociální příčinu. Většinou jde o kombinaci pracovního a osobního stresu a bolesti se nevyhýbají ani třicátníkům. Po nouzovém stavu lze předpokládat, že se počet takových případů krátkodobě zvýší. Stres se může na organismu projevit okamžitě, například urputnou bolestí hlavy, ale i po několika měsících blokádou bederní páteře,“ upozornila hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky Iva Bílková.
A jak se stres nejčastnějí projevuje?
- Chronické bolesti zad, krční páteře, zablokovaná krční páteř Ve stresu dochází k zatuhlosti trapézových svalů, krátkých extenzorů šíje, ve svalech se tvoří na dotek nepříjemné trigger pointy (spouštěcí body, ve kterých sval ztrácí elasticitu a poddajnost, zhoršuje se jeho prokrvení), které bývají zdrojem bolesti.
- Bolesti hlavy Stres může být příčinou přetížení žvýkacích svalů a blokády čelistního kloubu (říká se, že člověk ve stresu zatíná zuby). Obě funkční poruchy často vedou k sužujícím bolestem hlavy a migrénám, hučení v uších nebo drobným světélkům v zorném poli, která nelze zrakem zaměřit – jako by neustále uhýbala vždy, když se na ně chceme přímo podívat.
- Bolesti v kříži spojené s pocitem ztuhlosti v bederní krajině S tím je někdy spojené také brnění nebo pálení dolních končetin, ve vážných případech může jít až ke snížení svalové síly z důvodu útlaku nervu a podklesnutí/nespolehlivosti dolních končetin.
- Dechové potíže, zablokovaná žebra Dlouhodobý psychický stres působí na zvýšení napětí hladké svaloviny bronchů (plicní cesty). Vzniklá svalová nerovnováha posturálního (nosného) systému v důsledku negativního psychického ladění člověka nedovoluje provést správnou dechovou vlnu (nádech-výdech) a dechové obtíže jako následek stresu se prohlubují.
- Erektilní dysfunkce Za většinou potíží stojí somatické příčiny – špatný životní styl, stres, přepracovanost, alkohol, pracovní či osobní problémy. V současnosti existují široké možnosti léčby a ve včasném stádiu, pokud nejsou topořivá tělíska a jejich cévní zásobení nenávratně poškozena, je léčba s pomocí planární rázové vlny relativně jednoduchou a rychlou záležitostí.
Co pomáhá?
Účinnou prevencí proti stresu je zpomalit, naučit se odpočívat a uvolnit se. Pravidelně cvičit a nalézt si aktivitu, která člověka přiměje „vypnout mozek“. Někomu bude vyhovovat běh, jóga, procházky v přírodě, cyklistika, jinému relaxační techniky jako dechová cvičení. Při mnoha potížích spojených se stresem pomáhá fyzioterapie, různé masážní techniky a protahovací cvičení.
Důležitá je pravidelná pohybová aktivita, pitný režim a pestrá strava. Eliminovat stresový stav pomáhá také břišní dýchání. Odbourání skutečné příčiny problémů je však běh na dlouhou trať a pomoci by měla také psychoterapie. Není možné léčit jen stránku tělesnou. Je nutné, aby přístup k našim obtížím byl komplexní, což zahrnuje i změnu postoje k sobě samému a ke světu, pozitivní myšlení a přiměřenost.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky

Jablečný ocet v kapslích pro lepší trávení i ladné křivky
Autor: -red-, Datum: 2. 7. 2025 9:52Usnadňuje trávení, podporuje metabolismus a pomáhá s udržením normální hladiny cukru v krvi.…

Vidíme, čemu věříme? Zaostřeno na 10 nejčastějších mýtů o zraku
Autor: Šárka Pelcová, Datum: 1. 7. 2025 0:00„Nečti ve tmě, zkazíš si oči!“ Anebo „Brýle raději nenos, tím se ti zhorší zrak“. Jsou vám podobné…

Karel Dvořáček: Nová generace konzumentů preferuje nižší obsah alkoholu nebo nealkoholické koktejly
Autor: Jana Nováková, Datum: 30. 6. 2025 0:05K létu neodmyslitelně patří letní míchané drinky. O tom, jaké chuťové variace jsou letos trendy,…

Pavla Horáková: Za tárou i online. Farmaceut má vždy stejnou odpovědnost
Autor: Jana Nováková, Datum: 25. 6. 2025 0:05Farmaceut je často první, na koho se lidé obracejí, když je něco bolí, když si nejsou jistí…

Co jíst a pít, když teploty lámou rekordy
Autor: Mgr. Kristýna Kubíková, nutriční poradkyně, Datum: 17. 6. 2025 0:05Vysoké letní teploty kladou na tělo speciální nároky, včetně těch stravovacích... Víte, jak se v…

Výkon, energie, soustředění. Přerušovaný půst má víc než jednu výhodu
Autor: Hana Lorencová, Datum: 14. 6. 2025 0:05Přerušovaný půst už dávno není jen o hladovění s vidinou rychlého úbytku kil. Dnes víme, že jde o…

Víte, že vitamin D může zpomalit stárnutí?
Autor: Ondřej Spilka, denatura, Datum: 12. 6. 2025 0:05Vitamin D hraje v celkovém zdraví organismu důležitou roli. Zatímco v létě jej čerpáme hlavně ze…

7 kroků k přirozené ochraně před sluncem
Autor: Jaroslav Lachký, EasyLight - Mitochondriak®, Datum: 11. 6. 2025 11:54Slunce, moře a pohoda… ale také spáleniny, podrážděná pokožka a hektolitry opalovacích krémů?…