Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
5 nepříjemnosti, které způsobuje suchý vzduch
Dyson
Životní styl

5 nepříjemnosti, které způsobuje suchý vzduch

datum: 19. 11. 2020 15:00 autor: -gul-
Napadlo vás někdy, že až 90 % času trávíme uvnitř budov? A protože v době koronavirové krize pobýváme většinu doby doma, měli bychom v naší domácnosti dbát na správné ovzduší. Je důležité se zaměřit nejen na správnou teplotu a čistotu vzduchu, ale také na optimální vlhkost. To vše ovlivňuje naše zdraví.

V zimních měsících je otázka zdravého vzduchu ještě palčivější než během zbytku roku, jelikož se méně větrá, a navíc chladný vzduch, proudící zvenčí při otevřeném okně, ale i špatně utěsněnou fasádou či dveřmi, pojme méně vlhkosti než ten teplý. Vše potom zpečetí zapnuté topení, přispívající k dalšímu vysušování.

Ideální vlhkost se pohybuje okolo 50 %, pokud klesne pod 40 %, je již vzduch považován za suchý. V přetopené domácnosti tato hodnota může dosahovat dokonce pouhých 20 %. To s sebou přináší celou řadu potíží.

  1. Snížení imunity Přesušený vzduch během topné sezóny škodí lidskému tělu v mnoha směrech, obzvláště citliví jsou na něj alergici a děti. Nedostatečné zvlhčení dýchacích sliznic dráždí ke kašli a může snižovat obranyschopnost organismu. V době, kdy na nás navíc útočí viry a bakterie, je proto potřeba brát na tento fakt zřetel. Zvláště, pokud již onemocnění propukne, je zvýšení vlhkosti vzduchu důležitou součástí léčebného procesu, protože podporuje vykašlávání a uvolňuje hlen.
  2. Syndrom suchého oka Problematika suchého vzduchu se může odrazit i při potížích s očima. „Pobyt ve vytápěných prostorách se suchým vzduchem může nadměrně narušovat tvorbu slzného filmu. Pokud trpíte syndromem suchého oka, vaše potíže se mohou v zimě násobit,“ upozorňuje doc. MUDr. Šárka Skorkovská, CSc., primářka Oční kliniky NeoVize Brno. Syndrom suchého oka se projevuje pocitem suchých, unavených, červených očí, oteklých víček, pocitu písku či jiného cizího tělíska v oku, svrběním či pálením očí. „Paradoxně se syndrom suchého oka často projevuje také zvýšeným slzením, kdy slzy z oka nadměrně odcházejí slznými kanálky místo toho, aby oko zvlhčovaly,“ doplňuje MUDr. Lucie Valešová, primářka pražské Oční kliniky DuoVize. Očím pomohou takzvané umělé slzy, v případě větších obtíží lze implantovat do oka takzvané plugy, tedy ucpávky slzných kanálků, které zabraňují odtoku slz. A samozřejmě dbát na prevenci a udržovat v místnostech optimální vlhkost vzduchu.
  3. Pokožka i vlasy trpí Suchý vzduch neprospívá ani pokožce. Může být jednou z příčin, proč během zimních měsíců dochází ke zhoršování stavu atopického ekzému. Vysušená pleť má navíc i negativní dopad na krásu – zvýrazňují se vrásky, narušuje se přirozená ochranná vrstva a dochází k dehydrataci pokožky. Zároveň dochází také k popraskání rtů nebo vysušování vlasů. „Vlasy v zimě slábnou, třepí se, lámou a ztrácejí lesk. Dobře jim nedělají ani výkyvy teplot, kdy z chladného počasí venku přicházíme do vyhřátých místností se suchým vzduchem,“ upozorňuje kadeřnice Martina Přívratská. Pomoci můžou různé kosmetické přípravky, zaměřené na hydrataci – v případě pleti například řada Hydro Active od Phyris, u vlasů zase přípravky Purify Hydra od Kaaral. „Zdraví vlasů a nehtů je však možné podpořit i zevnitř prostřednictvím vhodných potravinových doplňků, jako je třeba GS Eladen. Při pravidelném dlouhodobém užívání – ideálně po dobu alespoň tří měsíců – se zesiluje a zpevňuje struktura vlasů a zvyšuje se jejich odolnost,“ radí Přívratská.
  4. Vysoká vlhkost je líhní plísní i roztočů Dříve lidé zvlhčovali suchý vzduch za pomoci různých „babských rad“ – například rozprostírali v místnosti mokré ručníky či prostěradla nebo na radiátory zavěšovali nádoby s vodou. Nevýhodou však je, že tímto způsobem nelze vlhkost vzduchu jednoduše regulovat a může docházet k opačnému extrému – přílišné vlhkosti. Pokud v domácnosti přesáhne 65 %, může se nejen poškozovat vybavení bytu, ale také v místnostech hrozí riziko vzniku plísní. Vlhké prostředí je rovněž líhní pro roztoče, kteří se hydratují absorpcí vody ze vzduchu. Roztoči sami o sobě nejsou nebezpeční, škodlivý je alergen přítomný v jejich fekáliích a fragmentech těla.
Tip redakce

Řešením je čistička vzduchu kombinovaná se zvlhčovačem. Na trhu je takových přístrojů spousta. Při výběru je důležité, co od nich očekáváme.

Vhodné řešení představují inteligentní zvlhčovače vzduchu, jež dokážou přesně regulovat vlhkost a držet ji v optimální výši. Ideální jsou takové přístroje, které zároveň umí vzduch vyčistit od nebezpečných škodlivin v podobě prachu, bakterií, roztočů, plísní a dalších nečistot. Mikroskopické částice a plyny od velikosti 0,1 mikrometru dokáže díky uzavřenému filtračnímu systému odstranit například čistička vzduchu kombinovaná se zvlhčovačem Dyson Pure Humidify+Cool.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Berberin: Nový hit na hubnutí působí přímo na buňky v těle

Berberin: Nový hit na hubnutí působí přímo na buňky v těle

Autor: PharmDr. Kamila Horníčková, specialistka na zdraví a přírodní medicínu v Lékárna.cz, Datum: 3. 4. 2025 9:40

Před rokem o něm téměř nikdo nevěděl, dnes patří mezi nejprodávanější doplňky stravy. Berberin,…

Strašák jménem stárnutí

Strašák jménem stárnutí

Autor: Ondřej Spilka, denatura, Datum: 20. 3. 2025 10:08

Ačkoliv je stárnutí přirozenou součástí lidského života, pro mnoho žen bývá obávaným strašákem.…

Dobré ráno! Jak začít den, aby bylo dobré nejen ráno? Nezaspěte na startovní čáře

Dobré ráno! Jak začít den, aby bylo dobré nejen ráno? Nezaspěte na startovní čáře

Autor: Vendula Presserová, Datum: 14. 3. 2025 0:05

Jaká jsou vaše rána? Hektická? V jedné ruce káva, která vám opaří rty, v druhé ruce školní svačina…

Jaké jsou příspěvky zdravotních pojišťoven v mateřství?

Jaké jsou příspěvky zdravotních pojišťoven v mateřství?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 11. 3. 2025 0:05

Říká se, že těhotenství a mateřství by měly být nejkrásnějšími obdobími v životě. Ale ruku na srdce…

Co je hlavním benefitem online lékáren?

Co je hlavním benefitem online lékáren?

Autor: -red-, Datum: 10. 3. 2025 9:00

Na otázky čtenářů odpovídá PharmDr. Kamila Horníčková, odbornice na přírodní medicínu v Lékárna.cz

Obezita je nemoc, kterou je bez odborné pomoci prakticky nemožné vyléčit

Obezita je nemoc, kterou je bez odborné pomoci prakticky nemožné vyléčit

Autor: MUDr. Kateřina Šédová, Loono, Datum: 4. 3. 2025 10:56

Každoročně připadá na 4. března Světový den obezity. V Česku přibližně 25 % dospělých obyvatel…

7 rad, jak zvládat cukrovku

7 rad, jak zvládat cukrovku

Autor: Jarmila Pohorná, bylinkářka, Naděje, Datum: 4. 3. 2025 0:05

Počet diabetiků v Česku překročil jeden milion, a to je číslo, které nelze ignorovat. Cukrovka je…

Jak se zbavit lupů?

Jak se zbavit lupů?

Autor: -mav-, Datum: 28. 2. 2025 16:40

Zbavte se lupů jednou pro vždy! Důležitá je kvalitní péče, dostatečná hydratace a zdravý životní…

Tip šéfredaktorky

Hody, hody, doprovody: 4 skvělé recepty na velikonoční pohoštění

1. 4. 2025 14:20 autor Vendula Presserová