Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Víte, že pes nemá být sám doma víc než 7 hodin?
freepik.com
Volný čas / Mazlíčci

Víte, že pes nemá být sám doma víc než 7 hodin?

datum: 24. 6. 2021 10:00 autor: -vls-
Pejsek je smečkové zvíře a nerad tráví „volný čas“ o samotě. Samozřejmě ale není v moci žádného pejskaře být se svým čtyřnohým kamarádem 24 hodin denně. Často tak musíme nechávat pejsky doma či na zahradě na dlouhou dobu. Jak je nejlépe zabavit? A kolik hodin pejsek vydrží sám?

Psi nemají rádi samotu. Dokážou být doma sami, ale může to být náročné pro jejich psychiku i zdraví. Především opakovaná mnohohodinová samota jim nesvědčí.

Zvažte, jestli na něj budete mít čas

Je tedy ke zvážení u těch, kteří si nemohou brát zvíře do zaměstnání, jestli je vůbec dobré si psa pořizovat s vědomím, že bude každý den mnoho hodin sám.


Kupujeme štěně

Mnoho lidí navíc po tom, co jsou v práci a v krátkosti psa vyvenčí, ho opět nechají samotného doma a jdou za večerní zábavou. Pejsek totiž nepotřebuje jen pravidelnou potravu a venčení, ale také socializaci se svým pánem.

Zadržování moči vede ke zdravotním komplikacím

Rozhodně není dobré, aby pejsek byl sám více než 7 či 8 hodin. Je to špatné pro jeho psychiku, ale i ze zdravotního hlediska, protože se nemůže vyprázdnit.

Dlouhodobé zadržování moči může psům přivodit nemoci ledvin, močové kameny i oslabení svalů močového měchýře, což vede k pozdější inkontinenci.

Předtím než ho necháte delší dobu samotného, pořádně pejska vyvenčete. Dobré je aspoň 30 minut aktivní vycházky, kdy se pejsek i pořádně unaví. Zkuste ho co nejvíce zabavit, hrát si s ním, trochu mu vynahradit, to, že bude mnoho hodin sám.


(Ne)mám si pořídit psa? 6 otázek a odpovědí vám napoví!

Délka toho, jak pes může zůstat sám, je také daná jeho věkem a tím, jak je naučený. Pokud máte psa například z útulku, tak ho musíte na samotu učit postupně, mohla by se u něj rychleji vybudovat tzv. separační úzkost.
Štěně také musíte učit samotě postupně, a to mj. i proto, že malý pejsek ještě neumí udržet dlouho moč.

„Dramatické“ loučení i vítání může být chyba

Pokud odcházíte do práce nebo se z ní naopak po mnoha hodinách vracíte, zkuste se dramaticky se zvířetem neloučit či vítat. Psi jsou velmi citlivá stvoření, a pokud se s nimi emocionálně loučíte, ještě více u nich podpoříte to, že budou mít pocit, že jde o něco mimořádného.

Spíše při odchodu dělejte, že se nic neděje, psovi to časem přijde běžné, že jdete pryč. Pejska si tak nejlépe 5 až 10 minut před vaším odchodem vůbec nevšímejte a nemazlete se s ním. Dobré je také psům těsně při odchodu říkat, aby šli na své místo.

Jakmile přijdete domů, je nutné vzít pejska hned ven. Nezanedbávejte pravidelné vycházky (alespoň 1x denně) i v případě, že máte psa na zahradě. Potřebuje pořádně proběhnout, což často na zahradě nelze.

Pozor na zkažené krmivo

Rozhodně pejskovi doma nechte čerstvou vodu. Někteří pejskaři se obávají, že pes bude hodně pít, resp. bude potřebovat víc čůrat, takže pejskům nenechávají doma moc vody.

A to je velká chyba! Pes potřebuje přístup k vodě celý den. Také si rozvrhněte venčení a krmení. Důležité je, aby byl pejsek po venčení chvilku v klidu, než dostane krmivo.


5 rad, jak správně skladovat granule pro psa

„Pokud tedy spěcháte do práce, tak na toto myslete, že pes by měl po venčení být alespoň 30 minut odpočívat, než dostane potravu. Předejdete tak potencionální torzi žaludku. Ta je nebezpečná a bohužel velmi častá u větších plemen. V misce by měl mít pejsek jen tolik krmiva, kolik víte, že opravdu sní. Především v letních měsících si dávejte pozor, aby pes neměl misku na sluníčku. Mohlo by dojít ke zkažení potravy. Především, pokud krmíte mokrým krmivem a víte, že zvíře bude mnoho hodin o samotě,“ říká odborník na výživu psů Jiří Švihálek z Yoggies.cz a dodává:

„Před odchodem se také ujistěte, že máte ‚schované‘ i ostatní jídlo či zbytky. Pejsci velmi rádi například vyjídají jídlo ze špatně zavřeného odpadkového koše či některá hbitá plemena mohou vyskočit i na kuchyňskou linku a zde spořádat něco, co jejich žaludku neprospěje.“

Zabavte pejska

Pokud žijete v bytě, před tím, než odejdete, nechte pejskovi (bezpečně) otevřené okno, aby byl na čerstvém vzduchu a mohl poslouchat ruch ulice. Máte-li zabezpečený balkón, nechte ho také otevřený, aby se mohl jít pozorovat ven, ukrátí se mu tím čas.


5 rad, co dělat, aby se pejsek nenudil

Můžete také nechat zapnuté rádio nebo televizi, aby měl pes zvukovou kulisu a nepřipadal si tak sám. Především pokud si rádio, televizi a hudbu běžně doma pouštíte.

Například na YouTube najdete mnoho kanálů, kde jsou k dispozici speciální hudební mixy pro psy. Než odejdete je dobré dát čtyřnohému kamarádovi pamlsek, který ho zabaví, a vy můžete v klidu odejít do práce.

Naučte vašeho psa hrát si s různými speciálními hračkami, které ho zabaví. Například ty, ve kterých jsou pamlsky, a zvíře si tak krátí čas tím, že se je snaží dostat ven.

Moderní technologie

V dnešní době je již možné mít svého mazlíka pod dohledem i na dálku. Stačí internetové připojení a kamera.

Dnes se dá již koupit nejrůznější vybavení, které vám umožní na dálku (například pomocí mobilního telefonu a připojení k internetu) sledovat, co doma váš pejsek dělá nebo něj dokonce i skrze kameru s mikrofonem mluvit. To se může hodit např. u pejsků, se kterými odloučení teprve trénujete.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Patří pes do kanceláře?

Patří pes do kanceláře?

Autor: -vls-, Datum: 19. 7. 2021 10:00

Češi jsou národem pejskařů. Psa tu má přes 40 % domácností. A s vlastnictvím domácích zvířat často…

8 rad pro začínající akvaristy

8 rad pro začínající akvaristy

Autor: -vls-, Datum: 14. 7. 2021 10:00

Pomocí akvária lze v obývacím pokoji vytvořit malý ekosystém s tropickými rostlinami a rybičkami.…

4 tipy pro bezproblémové soužití psa a kočky

4 tipy pro bezproblémové soužití psa a kočky

Autor: -red-, Datum: 13. 7. 2021 15:00

Mít doma kočku i pejska nemusí být jen souboj, útěky, prskání, vrčení, štěkání. Naopak, mohou se z…

7 rad, jak cestovat se psem na dovolenou

7 rad, jak cestovat se psem na dovolenou

Autor: -vls-, Datum: 3. 7. 2021 11:00

Ne nadarmo se říká, že jsou Češi národem pejskařů. Stále více lidí si totiž nedovede představit bez…

Pes „zahradníkem”?

Pes „zahradníkem”?

Autor: redakce ve spolupráci se Zuzanou Novotnou, Spokojený pes, Datum: 28. 6. 2021 15:00

Říká se, že pes je nejlepším přítelem člověka. Platí to i pro zahradníky? Když se pejsek pustí do…

6 tipů, jak pečovat o psa v létě

6 tipů, jak pečovat o psa v létě

Autor: redakce ve spolupráci s Jiřím Švihálkem, odborníkem na psí výživu, Yoggies.cz, Datum: 20. 6. 2021 11:00

Vedra mohou být náročná nejen pro lidi, ale také pro pejsky. Musíme být ostražití, aby se…

5 letních nástrah, které čekají na psy

5 letních nástrah, které čekají na psy

Autor: redakce ve spolupráci s Martinem Pučálkou ze společnosti Krmiva Pučálka, Datum: 30. 5. 2021 11:00

Na teplé letní počasí se zpravidla více těší více lidé než jejich mazlíčci. I když se může zdát, že…

5 rad, jak správně krmit koťata

5 rad, jak správně krmit koťata

Autor: -vlas-, Datum: 27. 5. 2021 10:00

Máte doma malé kotě? Nikdy mu nedávejte kravské mléko a hlídejte jeho imunitu.

Tip šéfredaktorky

Příběh Jany (33): Pes nám zachránil život!

17. 7. 2021 0:05 autor podle příběhu Jany V. napsala Jana Hradilová