Mnoho lidí navíc po tom, co jsou v práci a v krátkosti psa vyvenčí, ho opět nechají samotného doma a jdou za večerní zábavou. Pejsek totiž nepotřebuje jen pravidelnou potravu a venčení, ale také socializaci se svým pánem.
Rozhodně není dobré, aby pejsek byl sám více než 7 či 8 hodin. Je to špatné pro jeho psychiku, ale i ze zdravotního hlediska, protože se nemůže vyprázdnit.
Dlouhodobé zadržování moči může psům přivodit nemoci ledvin, močové kameny i oslabení svalů močového měchýře, což vede k pozdější inkontinenci.
Předtím než ho necháte delší dobu samotného, pořádně pejska vyvenčete. Dobré je aspoň 30 minut aktivní vycházky, kdy se pejsek i pořádně unaví. Zkuste ho co nejvíce zabavit, hrát si s ním, trochu mu vynahradit, to, že bude mnoho hodin sám.
Pokud odcházíte do práce nebo se z ní naopak po mnoha hodinách vracíte, zkuste se dramaticky se zvířetem neloučit či vítat. Psi jsou velmi citlivá stvoření, a pokud se s nimi emocionálně loučíte, ještě více u nich podpoříte to, že budou mít pocit, že jde o něco mimořádného.
Spíše při odchodu dělejte, že se nic neděje, psovi to časem přijde běžné, že jdete pryč. Pejska si tak nejlépe 5 až 10 minut před vaším odchodem vůbec nevšímejte a nemazlete se s ním. Dobré je také psům těsně při odchodu říkat, aby šli na své místo.
Jakmile přijdete domů, je nutné vzít pejska hned ven. Nezanedbávejte pravidelné vycházky (alespoň 1x denně) i v případě, že máte psa na zahradě. Potřebuje pořádně proběhnout, což často na zahradě nelze.
Rozhodně pejskovi doma nechte čerstvou vodu. Někteří pejskaři se obávají, že pes bude hodně pít, resp. bude potřebovat víc čůrat, takže pejskům nenechávají doma moc vody.
A to je velká chyba! Pes potřebuje přístup k vodě celý den. Také si rozvrhněte venčení a krmení. Důležité je, aby byl pejsek po venčení chvilku v klidu, než dostane krmivo.
„Pokud tedy spěcháte do práce, tak na toto myslete, že pes by měl po venčení být alespoň 30 minut odpočívat, než dostane potravu. Předejdete tak potencionální torzi žaludku. Ta je nebezpečná a bohužel velmi častá u větších plemen. V misce by měl mít pejsek jen tolik krmiva, kolik víte, že opravdu sní. Především v letních měsících si dávejte pozor, aby pes neměl misku na sluníčku. Mohlo by dojít ke zkažení potravy. Především, pokud krmíte mokrým krmivem a víte, že zvíře bude mnoho hodin o samotě,“ říká odborník na výživu psů Jiří Švihálek z Yoggies.cz a dodává:
„Před odchodem se také ujistěte, že máte ‚schované‘ i ostatní jídlo či zbytky. Pejsci velmi rádi například vyjídají jídlo ze špatně zavřeného odpadkového koše či některá hbitá plemena mohou vyskočit i na kuchyňskou linku a zde spořádat něco, co jejich žaludku neprospěje.“
Pokud žijete v bytě, před tím, než odejdete, nechte pejskovi (bezpečně) otevřené okno, aby byl na čerstvém vzduchu a mohl poslouchat ruch ulice. Máte-li zabezpečený balkón, nechte ho také otevřený, aby se mohl jít pozorovat ven, ukrátí se mu tím čas.
Můžete také nechat zapnuté rádio nebo televizi, aby měl pes zvukovou kulisu a nepřipadal si tak sám. Především pokud si rádio, televizi a hudbu běžně doma pouštíte.
Například na YouTube najdete mnoho kanálů, kde jsou k dispozici speciální hudební mixy pro psy. Než odejdete je dobré dát čtyřnohému kamarádovi pamlsek, který ho zabaví, a vy můžete v klidu odejít do práce.
Naučte vašeho psa hrát si s různými speciálními hračkami, které ho zabaví. Například ty, ve kterých jsou pamlsky, a zvíře si tak krátí čas tím, že se je snaží dostat ven.
V dnešní době je již možné mít svého mazlíka pod dohledem i na dálku. Stačí internetové připojení a kamera.
Dnes se dá již koupit nejrůznější vybavení, které vám umožní na dálku (například pomocí mobilního telefonu a připojení k internetu) sledovat, co doma váš pejsek dělá nebo něj dokonce i skrze kameru s mikrofonem mluvit. To se může hodit např. u pejsků, se kterými odloučení teprve trénujete.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Za poslední léta se stále více chovatelů zajímá o složení a kvalitu potravy, kterou dává svým…
Brát s sebou svého psího parťáka na letní dovolenou je mezi Čechy čím dál běžnější. Je tedy dobrý…
Naneštěstí se nachlazení a různé nemoci nevyhýbají ani našim čtyřnohým kamarádům. Jak poznat, že je…
Když napadne sníh, hned nás to táhne ven jít se kochat tou bílou nádherou. A o to víc, když máme…
Máte doma malé koťátko? Nebo uvažujete o jeho pořízení? Pak je určitě velmi důležité se připravit…
Čas krmení bývá pro pejsky společně s venčením ta nejoblíbenější část dne. Často ale v krmení…
Mezi časté civilizační choroby patří také alergie. Je rozšířená nejen u lidí, ale i u našich…
Udeřilo na nás mrazivé a sněhové počasí. Zima bývá často náročná nejen pro lidi, ale i pro pejsky,…
Komentáře