Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
(Ne)mám si pořídit psa? 6 otázek a odpovědí vám napoví!
freepik.com
Volný čas / Mazlíčci

(Ne)mám si pořídit psa? 6 otázek a odpovědí vám napoví!

datum: 26. 4. 2021 10:00 autor: -vls-
Pes i kočka nejsou jen příjemní společníci, ale také obrovská zodpovědnost, na kterou byste měli být dobře připraveni. Vždyť pes není hračka, ale parťák na 15 let! Pejsek vám přinese spoustu radosti, zároveň na vás bude ale stoprocentně závislý. Na co byste měli myslet, než si nového mazlíčka pořídíte?

„Než si pořídíte psa, měli byste si zodpovědět celou řadu otázek, abyste si svým rozhodnutím byli opravdu jistí,” říká Zuzana Novotná ze Spokojeného psa. „Pejsek může být podobně náročný jako dítě, je potřeba, aby se o něj každý den někdo staral a věnoval mu pozornost,” dodává. 

  1. Mám dost času? V první řadě pejsek vyžaduje spoustu pozornosti a je časově dost náročný. Hlavně na začátku budete muset být opravdu trpěliví a také důslední. Platí, že odnaučování čehokoliv je vždy těžší, než učení. Proto výchovu v začátcích nepodceňujte. Ale i dospělí psi jsou většinou velmi společenští a chtějí se svým páníčkem trávit co nejvíce času – ať už na procházce, hrou, nebo třeba i společným díváním na televizi. Pokud ho budete nechávat celé dny samotného, bude se trápit – raději si tedy jeho pořízení ještě rozmyslete.
  2. Jaké plemeno je nejvhodnější? Není pes, jako pes. Výběr správného plemene není jednoduché rozhodnutí, které byste si měli dobře promyslet. Každý pejsek je jiný, různě aktivní a vhodný do různého prostředí. Než si vyberete pejska měli byste si odpovědět na tyto otázky: Jakou by měl mít povahu? Bydlíte v bytě nebo v domě se zahradou? Co plánujete se psem dělat a budete mít čas s ním chodit na procházky denně, nebo spíš jen o víkendech. Na to všechno musíte při výběru myslet, abyste se netrápili vy, ani váš nový kamarád. Francouzský buldoček vyžaduje zcela jinou péči a podmínky než například český fousek.
  3. Skamarádí se s dětmi? Nezapomínejte ani na svou rodinu. Pokud máte doma děti, musíte myslet i na ně, ne každé plemeno děti miluje a ne každé dítě miluje psa. „Psí kamarád má pro dítě obrovskou výhodu v tom, že je skutečně bezpodmínečně miluje a přijímá takové, jaké je. Nehodnotí, nemoralizuje a neodsuzuje, jak to občas děláme my dospělí. Dítě s ním zažije spoustu legrace, fyzického kontaktu, her, pohybu i pobytu venku. Ve výsledku může pes u dítěte zvyšovat sebevědomí, rozvíjet empatii, snižovat stres a přinášet mu spoustu radosti,” říká psycholožka Pavla Koucká.
  4. Můžeme si ho dovolit? I peníze by měly ve vašem rozhodování hrát důležitou roli. Výchova psa vyžaduje nejen spoustu času a trpělivosti, ale občas také nemalé finanční výdaje. Řeč není jen o jednorázových nákladech za pořízení psa a všeho podstatného do začátku. Výdaje na psa nejsou ani jen pravidelné účty za krmivo. Je toho mnohem více, myslet musíte na pravidelné návštěvy veterináře a očkování, poplatky obci, nákup nezbytného vybavení domácnosti i venkovní výbavy, zapomenout nesmíte ani na občasnou péči o vzhled vašeho čtyřnohého kamaráda. Celkové roční náklady podle náročnosti vašeho pejska se mohou pohybovat mezi pěti až dvaceti tisíci korun! 
  5. Co doma potřebuje? Žádnému pejskovi by neměla chybět miska na vodu a na jídlo, vodítko a obojek, případně postroj, nějaké hračky. A nezapomeňte ani na pelíšek, kde si může pejsek odpočinout a bude mu tam příjemně. „Pelíšek vybírejte tak, aby byl příjemný na dotek a pohodlný. Nezapomeňte ani na praktické hledisko a zvolte takový, který se dá prát v pračce. Výhodou koberce pro mazlíčky je, že vám hravě zapadne do interiéru, je skladný a nezabere tolik místa, takže ho můžete brát i na cesty,” doporučuje Marek Černý ze společnosti Mujkoberec.cz.
  6. Bude jezdit v autě? Zvažte také, jak budete pejska přepravovat. Pokud bude jezdit veřejnou dopravou, tak přepravka nebo náhubek. Auto je potřeba zajistit tak, aby bylo cestování s pejskem bezpečné nejen pro vás, ale i pejska. Vhodné jsou různé postroje, přepravky nebo oddělovací mříže. Každý budoucí pejskař by se měl vyzbrojit také pamlsky k výcviku a vzhůru za společným dobrodružstvím!

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Malý „velký“ psí kámoš aneb 3 kila psa

Malý „velký“ psí kámoš aneb 3 kila psa

Autor: -vls-, Datum: 29. 4. 2021 15:00

Plánujete si pořídit zvířecího společníka, kterého můžete brát s sebou do práce nebo na oběd s…

Jak bránit domácí mazlíčky před klíšťaty?

Jak bránit domácí mazlíčky před klíšťaty?

Autor: -vls-, Datum: 15. 4. 2021 10:00

S přicházejícím teplem se probouzí k aktivitě také klíšťata, která jsou rok od roku odolnější a…

Když má láska dlouhé uši aneb Jak pečovat o králíčka?

Když má láska dlouhé uši aneb Jak pečovat o králíčka?

Autor: redakce ve spolupráci s Martinem Kvášem, krmivo Brit, Datum: 25. 3. 2021 10:00

Králík, ušatý symbol Velikonoc, se díky učenlivé povaze a rozkošnému vzhledu těší stále větší…

Lockdown a pes

Lockdown a pes

Autor: redakce ve spolupráci se Zuzanou Novotnou, Spokojený pes, Datum: 11. 3. 2021 15:00

Dnešní doba už nepřeje ani pejskařům. Opatření jsou čím dál přísnější, a abychom se ze současné…

Mlsná jako kočka!

Mlsná jako kočka!

Autor: -vls-, Datum: 6. 2. 2021 11:00

Ať už si kočku pořizujete anebo ji doma máte, měli byste se zajímat o její krmivo. Tak jako u sebe…

5 rad: Co dělat, aby byl pejsek v zimě zdravý?

5 rad: Co dělat, aby byl pejsek v zimě zdravý?

Autor: -vls-, Datum: 23. 1. 2021 11:00

Psi totiž potřebují pohyb a kromě pravidelného venčení s nimi navíc můžete v zimě podniknout i…

5 rad, na co se připravit před pořízením štěněte

5 rad, na co se připravit před pořízením štěněte

Autor: -vls-, Datum: 13. 1. 2021 15:00

Štěňátka jsou neodolatelná, ale jejich pořízení vyžaduje časovou náročnost a vysokou míru nasazení…

Jak zastavit zbytečné línání psů

Jak zastavit zbytečné línání psů

Autor: -vls-, Datum: 7. 1. 2021 15:00

Máte pocit, že váš chlupáč začal více línat anebo bývá častěji nastydlý?

Tip šéfredaktorky

Nový zábavný kvíz na téma: České filmové maminky

9. 5. 2021 11:00 autor -jav-