
(Ne)mám si pořídit psa? 6 otázek a odpovědí vám napoví!
„Než si pořídíte psa, měli byste si zodpovědět celou řadu otázek, abyste si svým rozhodnutím byli opravdu jistí,” říká Zuzana Novotná ze Spokojeného psa. „Pejsek může být podobně náročný jako dítě, je potřeba, aby se o něj každý den někdo staral a věnoval mu pozornost,” dodává.
- Mám dost času? V první řadě pejsek vyžaduje spoustu pozornosti a je časově dost náročný. Hlavně na začátku budete muset být opravdu trpěliví a také důslední. Platí, že odnaučování čehokoliv je vždy těžší, než učení. Proto výchovu v začátcích nepodceňujte. Ale i dospělí psi jsou většinou velmi společenští a chtějí se svým páníčkem trávit co nejvíce času – ať už na procházce, hrou, nebo třeba i společným díváním na televizi. Pokud ho budete nechávat celé dny samotného, bude se trápit – raději si tedy jeho pořízení ještě rozmyslete.
- Jaké plemeno je nejvhodnější? Není pes, jako pes. Výběr správného plemene není jednoduché rozhodnutí, které byste si měli dobře promyslet. Každý pejsek je jiný, různě aktivní a vhodný do různého prostředí. Než si vyberete pejska měli byste si odpovědět na tyto otázky: Jakou by měl mít povahu? Bydlíte v bytě nebo v domě se zahradou? Co plánujete se psem dělat a budete mít čas s ním chodit na procházky denně, nebo spíš jen o víkendech. Na to všechno musíte při výběru myslet, abyste se netrápili vy, ani váš nový kamarád. Francouzský buldoček vyžaduje zcela jinou péči a podmínky než například český fousek.
- Skamarádí se s dětmi? Nezapomínejte ani na svou rodinu. Pokud máte doma děti, musíte myslet i na ně, ne každé plemeno děti miluje a ne každé dítě miluje psa. „Psí kamarád má pro dítě obrovskou výhodu v tom, že je skutečně bezpodmínečně miluje a přijímá takové, jaké je. Nehodnotí, nemoralizuje a neodsuzuje, jak to občas děláme my dospělí. Dítě s ním zažije spoustu legrace, fyzického kontaktu, her, pohybu i pobytu venku. Ve výsledku může pes u dítěte zvyšovat sebevědomí, rozvíjet empatii, snižovat stres a přinášet mu spoustu radosti,” říká psycholožka Pavla Koucká.
- Můžeme si ho dovolit? I peníze by měly ve vašem rozhodování hrát důležitou roli. Výchova psa vyžaduje nejen spoustu času a trpělivosti, ale občas také nemalé finanční výdaje. Řeč není jen o jednorázových nákladech za pořízení psa a všeho podstatného do začátku. Výdaje na psa nejsou ani jen pravidelné účty za krmivo. Je toho mnohem více, myslet musíte na pravidelné návštěvy veterináře a očkování, poplatky obci, nákup nezbytného vybavení domácnosti i venkovní výbavy, zapomenout nesmíte ani na občasnou péči o vzhled vašeho čtyřnohého kamaráda. Celkové roční náklady podle náročnosti vašeho pejska se mohou pohybovat mezi pěti až dvaceti tisíci korun!
- Co doma potřebuje? Žádnému pejskovi by neměla chybět miska na vodu a na jídlo, vodítko a obojek, případně postroj, nějaké hračky. A nezapomeňte ani na pelíšek, kde si může pejsek odpočinout a bude mu tam příjemně. „Pelíšek vybírejte tak, aby byl příjemný na dotek a pohodlný. Nezapomeňte ani na praktické hledisko a zvolte takový, který se dá prát v pračce. Výhodou koberce pro mazlíčky je, že vám hravě zapadne do interiéru, je skladný a nezabere tolik místa, takže ho můžete brát i na cesty,” doporučuje Marek Černý ze společnosti Mujkoberec.cz.
- Bude jezdit v autě? Zvažte také, jak budete pejska přepravovat. Pokud bude jezdit veřejnou dopravou, tak přepravka nebo náhubek. Auto je potřeba zajistit tak, aby bylo cestování s pejskem bezpečné nejen pro vás, ale i pejska. Vhodné jsou různé postroje, přepravky nebo oddělovací mříže. Každý budoucí pejskař by se měl vyzbrojit také pamlsky k výcviku a vzhůru za společným dobrodružstvím!
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky

Jak se má stravovat pejsek po kastraci?
Autor: redakce ve spolupráci s Jiřím Švihálkem, odborníkem na psí výživu, Yoggies.cz, Datum: 13. 4. 2023 0:05Kastrace je častým zákrokem (nejen) u mladých psů. Ta není narozdíl od očkování povinná a je tedy…

Čím krmit dospělé psy a štěňata?
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 5. 4. 2023 10:00Než se stal pes domestikovaným zvířetem, byl nucen lovit si potravu venku. Bohužel nebylo tomu tak,…

5 častých nemocí psů, které mohou vzniknout ze špatné stravy
Autor: redakce ve spolupráci s Jiřím Švihálkem, odborníkem na psí výživu, Yoggies.cz, Datum: 28. 2. 2023 10:00Za poslední léta se stále více chovatelů zajímá o složení a kvalitu potravy, kterou dává svým…

Zimní dovolená se psem
Autor: redakce ve spolupráci s Bedřichem Synkem, ředitelem společnosti PetExpert, Datum: 16. 2. 2023 15:00Brát s sebou svého psího parťáka na letní dovolenou je mezi Čechy čím dál běžnější. Je tedy dobrý…

I pejsci mohou nastydnout
Autor: redakce ve spolupráci se Zuzanou Sequensovou, Spokojený pes, Datum: 3. 2. 2023 10:00Naneštěstí se nachlazení a různé nemoci nevyhýbají ani našim čtyřnohým kamarádům. Jak poznat, že je…

Zimní radovánky s pejsky
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 27. 1. 2023 0:05Když napadne sníh, hned nás to táhne ven jít se kochat tou bílou nádherou. A o to víc, když máme…

6 rad, jak správně krmit kotě
Autor: redakce ve spolupráci s Jiřím Švihálkem, odborníkem na výživu koček, Yoggies.cz, Datum: 23. 1. 2023 10:00Máte doma malé koťátko? Nebo uvažujete o jeho pořízení? Pak je určitě velmi důležité se připravit…

5 nejčastějších chyb při krmení pejsků
Autor: -vls-, Datum: 16. 1. 2023 10:30Čas krmení bývá pro pejsky společně s venčením ta nejoblíbenější část dne. Často ale v krmení…
Komentáře