Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
(Ne)mám si pořídit psa? 6 otázek a odpovědí vám napoví!
freepik.com
Volný čas / Mazlíčci

(Ne)mám si pořídit psa? 6 otázek a odpovědí vám napoví!

datum: 26. 4. 2021 10:00 autor: -vls-
Pes i kočka nejsou jen příjemní společníci, ale také obrovská zodpovědnost, na kterou byste měli být dobře připraveni. Vždyť pes není hračka, ale parťák na 15 let! Pejsek vám přinese spoustu radosti, zároveň na vás bude ale stoprocentně závislý. Na co byste měli myslet, než si nového mazlíčka pořídíte?

„Než si pořídíte psa, měli byste si zodpovědět celou řadu otázek, abyste si svým rozhodnutím byli opravdu jistí,” říká Zuzana Novotná ze Spokojeného psa. „Pejsek může být podobně náročný jako dítě, je potřeba, aby se o něj každý den někdo staral a věnoval mu pozornost,” dodává. 

  1. Mám dost času? V první řadě pejsek vyžaduje spoustu pozornosti a je časově dost náročný. Hlavně na začátku budete muset být opravdu trpěliví a také důslední. Platí, že odnaučování čehokoliv je vždy těžší, než učení. Proto výchovu v začátcích nepodceňujte. Ale i dospělí psi jsou většinou velmi společenští a chtějí se svým páníčkem trávit co nejvíce času – ať už na procházce, hrou, nebo třeba i společným díváním na televizi. Pokud ho budete nechávat celé dny samotného, bude se trápit – raději si tedy jeho pořízení ještě rozmyslete.
  2. Jaké plemeno je nejvhodnější? Není pes, jako pes. Výběr správného plemene není jednoduché rozhodnutí, které byste si měli dobře promyslet. Každý pejsek je jiný, různě aktivní a vhodný do různého prostředí. Než si vyberete pejska měli byste si odpovědět na tyto otázky: Jakou by měl mít povahu? Bydlíte v bytě nebo v domě se zahradou? Co plánujete se psem dělat a budete mít čas s ním chodit na procházky denně, nebo spíš jen o víkendech. Na to všechno musíte při výběru myslet, abyste se netrápili vy, ani váš nový kamarád. Francouzský buldoček vyžaduje zcela jinou péči a podmínky než například český fousek.
  3. Skamarádí se s dětmi? Nezapomínejte ani na svou rodinu. Pokud máte doma děti, musíte myslet i na ně, ne každé plemeno děti miluje a ne každé dítě miluje psa. „Psí kamarád má pro dítě obrovskou výhodu v tom, že je skutečně bezpodmínečně miluje a přijímá takové, jaké je. Nehodnotí, nemoralizuje a neodsuzuje, jak to občas děláme my dospělí. Dítě s ním zažije spoustu legrace, fyzického kontaktu, her, pohybu i pobytu venku. Ve výsledku může pes u dítěte zvyšovat sebevědomí, rozvíjet empatii, snižovat stres a přinášet mu spoustu radosti,” říká psycholožka Pavla Koucká.
  4. Můžeme si ho dovolit? I peníze by měly ve vašem rozhodování hrát důležitou roli. Výchova psa vyžaduje nejen spoustu času a trpělivosti, ale občas také nemalé finanční výdaje. Řeč není jen o jednorázových nákladech za pořízení psa a všeho podstatného do začátku. Výdaje na psa nejsou ani jen pravidelné účty za krmivo. Je toho mnohem více, myslet musíte na pravidelné návštěvy veterináře a očkování, poplatky obci, nákup nezbytného vybavení domácnosti i venkovní výbavy, zapomenout nesmíte ani na občasnou péči o vzhled vašeho čtyřnohého kamaráda. Celkové roční náklady podle náročnosti vašeho pejska se mohou pohybovat mezi pěti až dvaceti tisíci korun! 
  5. Co doma potřebuje? Žádnému pejskovi by neměla chybět miska na vodu a na jídlo, vodítko a obojek, případně postroj, nějaké hračky. A nezapomeňte ani na pelíšek, kde si může pejsek odpočinout a bude mu tam příjemně. „Pelíšek vybírejte tak, aby byl příjemný na dotek a pohodlný. Nezapomeňte ani na praktické hledisko a zvolte takový, který se dá prát v pračce. Výhodou koberce pro mazlíčky je, že vám hravě zapadne do interiéru, je skladný a nezabere tolik místa, takže ho můžete brát i na cesty,” doporučuje Marek Černý ze společnosti Mujkoberec.cz.
  6. Bude jezdit v autě? Zvažte také, jak budete pejska přepravovat. Pokud bude jezdit veřejnou dopravou, tak přepravka nebo náhubek. Auto je potřeba zajistit tak, aby bylo cestování s pejskem bezpečné nejen pro vás, ale i pejska. Vhodné jsou různé postroje, přepravky nebo oddělovací mříže. Každý budoucí pejskař by se měl vyzbrojit také pamlsky k výcviku a vzhůru za společným dobrodružstvím!

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Víte, že chřipku může mít i váš pes?

Víte, že chřipku může mít i váš pes?

Autor: -vls-, Datum: 15. 9. 2021 10:00

Blíží se podzim a s ním často přichází i sezona častějších nachlazení. Chřipkou a nachlazením…

Kočka (ne)jde vychovat

Kočka (ne)jde vychovat

Autor: redakce ve spolupráci se Zuzanou Sequensovou, Spokojený pes, Datum: 9. 9. 2021 10:00

Říká se, že se svět dělí na dva neslučitelné tábory: milovníky psů a milovníky koček. Ten první…

Společný zážitek. To nejlepší, co pro svého psa můžete udělat

Společný zážitek. To nejlepší, co pro svého psa můžete udělat

, Datum: 26. 8. 2021 15:00

Méně věcí, víc zážitků. V duchu tohoto hesla se snaží žít stále více lidí. Zážitky jsou totiž tím…

Co byste měli vědět, než začnete „BARFovat“?

Co byste měli vědět, než začnete „BARFovat“?

Autor: redakce ve spolupráci s Jiřím Švihálkem, odborníkem na psí výživu, Yoggies.cz, Datum: 25. 8. 2021 15:00

Mezi časté důvodu pejskařů ke krmení psa syrovou potravou je to, že syrová potrava u psů předejde…

5 častých mýtů o psím stravování

5 častých mýtů o psím stravování

Autor: redakce ve spolupráci s Jiřím Švihálkem, odborníkem na psí výživu, Yoggies.cz, Datum: 18. 8. 2021 15:00

Jsou psi po syrovém masu opravdu agresivní? Zdravá strava a správné krmení je klíčem ke…

Víte, jak správně pečovat o zuby psa?

Víte, jak správně pečovat o zuby psa?

Autor: -vls-, Datum: 11. 8. 2021 15:00

Napadlo vás někdy, že skoro každého druhého pejska trápí záněty dásní? A ty mohou mít nehezké…

Psí zlozvyky a jak se jich zbavit

Psí zlozvyky a jak se jich zbavit

Autor: redakce ve spolupráci se Zuzanou Sequensovou, Spokojený pes, Datum: 8. 8. 2021 11:00

Každý má své mouchy. To platí i o našich čtyřnohých kamarádech. Pokud jde o drobnosti, je snadné je…

8 rad pro cestování se psem

8 rad pro cestování se psem

Autor: redakce ve spolupráci s Jiřím Švihálkem, odborníkem na psí výživu, Yoggies.cz, Datum: 1. 8. 2021 11:00

Chystáte dovolenou se psem? Cestování se zvířecími mazlíčky může být náročné nejen pro samotné psy…

Tip šéfredaktorky

Nemocné ledviny nebolí. Otestujte se 16. a 17. září!

1. 9. 2021 15:00 autor -an-