Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
7 rad, jak zvládnout vedra se psem
Freepik, freepik
Volný čas / Mazlíčci

7 rad, jak zvládnout vedra se psem

datum: 18. 7. 2023 10:00 autor: -ava-
Horké letní teploty mohou být nebezpečné nejen pro člověka, ale stejně tak pro vašeho zvířecího přítele. Němá tvář si nedokáže říci o vodu ani upozornit, že jej v tom rozžhaveném autě nemáte nechávat. Buďte ke svému mazlíčkovi vnímavější a všímejte si jeho potřeb.

Jakými problémy můžou mazlíčci v létě trpět?

  1. Pes potřebuje pitný režim Voda, voda a zase ta voda. Zabezpečte svému pejskovi dostatečný přísun čerstvé a čisté vody. Po celý den by měl mít k dispozici misku s čerstvou a čistou vodou, aby byl dostatečně hydratovaný. Pokud máte misky s vodou nejen doma, ale třeba i na zahradě, dbejte, aby byly vždy pečlivě umyté a čisté, než do nich vodu nalejete. V horkém počasí se totiž rychleji množí bakterie. Zamezte psovi pití vody z kaluží či z nečistých vodních toků nebo nádrží. „Vhodné je mít s sebou vždy cestovní misku, kterou snadno kdekoliv naplníte čistou vodou, a psovi tak zajistíte dostatečný přísun tekutin,“ doporučuje Martin Pučálka ze společnosti Krmiva Pučálka.
  2. Procházky jen ráno a večer Horko se během dne může vyšplhat k vysokým, až tropickým teplotám. V tu dobu je nejlepší omezit jakoukoliv aktivitu a nechat psa v klidu doma. Přemýšlíte-li, že ho vezmete na procházku, raději ji odložte na podvečer, kdy už nebude vše rozžhavené. Vhodné je venčit v brzkých ranních hodinách okolo 6.–7. hodiny ranní a pak až na večer okolo 19–20 hodin. Jestliže ale je nutné psa vzít v mezičase ven, vyvenčete ho jen na pár minut a ideálně na trávníku.
  3. Pejska je třeba ochlazovat Někdy se stane, že i doma má člověk nesnesitelné horko, a ani pejskovi to nemusí dělat dobře. Skvělou volbou jak jej ochladit je mokrý studený ručník nebo speciální podložka, kterou vložíte do mrazáku a v případě potřeby rozprostřete na zem. Pes na ní může spokojeně odpočívat a ochlazovat se. Pokud je váš pes milovník vody a koupání, pořiďte mu psí bazének, který se pohodlně vejde na zahradu, ale i třeba na terasu či větší balkón. Když nemáte dostatečný prostor, postačí napuštění vany či ochlazení pejska lehkým osprchováním. Vždy začněte ale sprchovat příjemnou vlažnou vodou, nikdy ne studenou, nebo dokonce ledovou! na to, abyste pro svého mazlíčka měli vodu i když jste mimo domov. „Vhodnou pomůckou jsou cestovní láhve na vodu. Jsou jednoduché na údržbu a díky zabudované misce je i jejich použití snadné. Svému psovi tak zajistíte potřebný přísun tekutin kdykoli a kdekoli,“ dodává Alena Bartoníčková, produktová specialistka Super zoo.
  4. Cestování s ním omezte a dodržuje dopručení Pes a auto v letních měsících nemusí být přílišní parťáci. Psovi rozhodně neprospívají otevřená okna, ale často ani zapnutá klimatizace. Vhodné je omezit přesuny autem, ale i třeba vlakem. Když už ale nebudete moci jinak, vždy když automobil opustíte, vezměte psa s sebou. Nikdy, ale opravdu nikdy jej v něm nenechávejte! Během pár minut se z auta stane rozžhavená klec, kde může dojít až k úmrtí psa. Pokud cestujete autem a máte zapnutou klimatizaci, dbejte, aby na něj chladný vzduch nefoukal přímo, mohl by nastydnout.
  5. Chraňte mu tlapky Pejsek je vaším parťákem a berete jej vždy, kamkoliv vyrazíte? V horkých letních měsících se to snažte omezit. Důvod je prostý – teplota u chodníku je mnohem vyšší než ve vaší výšce, a to nemluvíme o rozžhaveném asfaltu či dlažbě. Ty by mohly psovi popálit polštářky na tlapkách. To je pak pro něj extrémně bolestivé a velice náročné na léčbu i rekonvalescenci.
  6. Raději omezte aktivitu Horko a zase to horko. V takových dnech omezte aktivitu se psem, a to nejen na sluníčku, ale i celkově, zvláště v případě, že s vámi společně cestuje na dovolenou. „Zatímco vy si užijete slunce a polehávání u bazénu, váš pes bude spokojený spíše v lese a na čerstvém vzduchu. U moře si přijdou na své vodní plemena. Pokud jste fanoušky dlouhých horských túr, dejte si pozor, abyste ho nevyčerpali,” říká Zuzana Sequensová , odbornice na výchovu psů ze Spokojeného psa. Pro zvířecí organismus je tento čas velice náročný, a tak se mu ho snažte spíše zpříjemnit. Pokud ale máte akční rasu nebo štěně, vyrazte s ním někam do stínu, někam, kde bude příjemný chládek. Nezapomeňte ovšem s sebou čerstvou vodu a misku, aby bylo postaráno o dostatečný příjem tekutin.
  7. Rozpoznejte příznaky přehřátí včas Někdy se může stát, že přes všechnu snahu dojde k přehřátí psa. Důležité je rozpoznat tyto příznaky včas a zakročit. Nejběžnějšími příznaky jsou nadměrné slinění, zmatenost a dezorientace, zvýšená teplota, zvracení, průjem, zrychlený a obtížný dech, zarudlé dásně a sliznice. „Pokud si všimnete těchto příznaků, začněte okamžitě jednat. Psa přesuňte na chladné a klidné místo, dejte mu k dispozici čerstvou vodu, ale nenuťte ho do ní. Postupně přikládejte chladivé obklady na tlapky, břicho, krk a podpaží. Pokud se situace dále zhoršuje, vydejte se neprodleně na nejbližší veterinu,” nabádá Pučálka. Letní teploty bývají někdy náročnější pro organismus, a tak se snažte mazlíčka mít více pod dohledem, abyste předešli případnému nebezpečí.

5 tipů na dovolenou se psem

Zdroje informací: krmiva-pucalka.cz, spokojenypes. cz a superzoo.cz.

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Jak si poradit s podzimním línáním domácích mazlíčků?

Jak si poradit s podzimním línáním domácích mazlíčků?

Autor: -vls-, Datum: 14. 9. 2023 10:00

Milujeme chlupatá zvířata, ale někdy jen do té doby, dokud nezanechají pár chlupů v naší právě…

Cestujeme s pejskem

Cestujeme s pejskem

Autor: redakce ve spolupráci se Zuzanou Sequensovou, Spokojený pes, Datum: 19. 6. 2023 19:30

Letní prázdniny se blíží a s nimi čas dovolených a výletů. A co když chceme vzít s sebou i naše…

Jak se má stravovat pejsek po kastraci?

Jak se má stravovat pejsek po kastraci?

Autor: redakce ve spolupráci s Jiřím Švihálkem, odborníkem na psí výživu, Yoggies.cz, Datum: 13. 4. 2023 0:05

Kastrace je častým zákrokem (nejen) u mladých psů. Ta není narozdíl od očkování povinná a je tedy…

Čím krmit dospělé psy a štěňata?

Čím krmit dospělé psy a štěňata?

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 5. 4. 2023 10:00

Než se stal pes domestikovaným zvířetem, byl nucen lovit si potravu venku. Bohužel nebylo tomu tak,…

5 častých nemocí psů, které mohou vzniknout ze špatné stravy

5 častých nemocí psů, které mohou vzniknout ze špatné stravy

Autor: redakce ve spolupráci s Jiřím Švihálkem, odborníkem na psí výživu, Yoggies.cz, Datum: 28. 2. 2023 10:00

Za poslední léta se stále více chovatelů zajímá o složení a kvalitu potravy, kterou dává svým…

Zimní dovolená se psem

Zimní dovolená se psem

Autor: redakce ve spolupráci s Bedřichem Synkem, ředitelem společnosti PetExpert, Datum: 16. 2. 2023 15:00

Brát s sebou svého psího parťáka na letní dovolenou je mezi Čechy čím dál běžnější. Je tedy dobrý…

I pejsci mohou nastydnout

I pejsci mohou nastydnout

Autor: redakce ve spolupráci se Zuzanou Sequensovou, Spokojený pes, Datum: 3. 2. 2023 10:00

Naneštěstí se nachlazení a různé nemoci nevyhýbají ani našim čtyřnohým kamarádům. Jak poznat, že je…

Zimní radovánky s pejsky

Zimní radovánky s pejsky

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 27. 1. 2023 0:05

Když napadne sníh, hned nás to táhne ven jít se kochat tou bílou nádherou. A o to víc, když máme…

Tip šéfredaktorky

Romány, od kterých neodtrhnete oči

14. 9. 2023 15:00 autor -mav-