
Sezóna klíšťat přichází
Klíšťata se už po zimě probudila, a proto po každé procházce musíme prohlédnout zvířatům srst.
Obojky i tablety
„Ne všichni majitelé psů a koček myslí na fakt, že klíšťata jsou přenášeči závažných onemocnění, kterými se mohou nakazit i lidé. Majitelé by neměli podceňovat včasnou aplikaci antiparazitik. Chrání tak sebe i své zvíře,“ doporučuje veterinářka Jitka Tahadlová, podle které ochranu proti klíšťatům zanedbává asi třetina majitelů.
Výběr prostředků proti klíšťatům je poměrně pestrý. Existují antiparazitní obojky, které zvíře chrání až tři čtvrtě roku, nebo přípravky ve spreji či pipetě, které jim naneseme přímo na kůži. K dostání jsou i antiparazitika v tabletách a kapslích, které dáme psovi či kočce spolknout.
Výměna srsti
Příchod jara se v domácnosti se psy a kočkami bezpečně poznají podle zvýšeného množství chuchvalců chlupů v rozích místností a na sedačkách. Výměna zimní srsti za letní je sice nevyhnutelná, ale existují tipy, jak průběh línání zmírnit.
„Zdravá a vyvážená strava je nejlepší cesta, jak línání omezit. Chovatelé by měli podávat krmivo bohaté na zinek a vitamíny skupiny B, díky kterým mají zvířata lesklou a hustou srst a také se jim méně vysušuje pokožka,“ doporučuje Petr Wagner z internetového obchodu Astoreo.
Pročesávat každý den
V období línání bychom měli psí nebo kočičí srst pročesávat každý den, zatímco běžně to stačí jednou týdně. Pročesávání zachytí odpadávající chlupy a také pomáhá roztírat maz po pokožce, která se tak brání vysušování.
Hrubosrstí psi se upravují vytrháním, kdy se stará srst odstraňuje nejčastěji trimovacím nožem. Na hladkosrsté psy stačí kartáč nebo pročesávací rukavice. Přebytečná srst se dá odstranit i při koupání, ale musíme dát pozor, aby chuchvalce chlupů neucpaly odtok.
Pokud bude mít zvíře suchou kůži, jarní línání se ještě zhorší. Měli bychom proto dbát na to, aby psi a kočky vypili dostatek tekutin. Pokud zvíře nemá na obyčejnou vodu chuť, můžeme ji zkusit nahrazovat masovým vývarem bez soli a koření, který zvláště psům hodně chutná.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky

Jak se má stravovat pejsek po kastraci?
Autor: redakce ve spolupráci s Jiřím Švihálkem, odborníkem na psí výživu, Yoggies.cz, Datum: 13. 4. 2023 0:05Kastrace je častým zákrokem (nejen) u mladých psů. Ta není narozdíl od očkování povinná a je tedy…

Čím krmit dospělé psy a štěňata?
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 5. 4. 2023 10:00Než se stal pes domestikovaným zvířetem, byl nucen lovit si potravu venku. Bohužel nebylo tomu tak,…

5 častých nemocí psů, které mohou vzniknout ze špatné stravy
Autor: redakce ve spolupráci s Jiřím Švihálkem, odborníkem na psí výživu, Yoggies.cz, Datum: 28. 2. 2023 10:00Za poslední léta se stále více chovatelů zajímá o složení a kvalitu potravy, kterou dává svým…

Zimní dovolená se psem
Autor: redakce ve spolupráci s Bedřichem Synkem, ředitelem společnosti PetExpert, Datum: 16. 2. 2023 15:00Brát s sebou svého psího parťáka na letní dovolenou je mezi Čechy čím dál běžnější. Je tedy dobrý…

I pejsci mohou nastydnout
Autor: redakce ve spolupráci se Zuzanou Sequensovou, Spokojený pes, Datum: 3. 2. 2023 10:00Naneštěstí se nachlazení a různé nemoci nevyhýbají ani našim čtyřnohým kamarádům. Jak poznat, že je…

Zimní radovánky s pejsky
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 27. 1. 2023 0:05Když napadne sníh, hned nás to táhne ven jít se kochat tou bílou nádherou. A o to víc, když máme…

6 rad, jak správně krmit kotě
Autor: redakce ve spolupráci s Jiřím Švihálkem, odborníkem na výživu koček, Yoggies.cz, Datum: 23. 1. 2023 10:00Máte doma malé koťátko? Nebo uvažujete o jeho pořízení? Pak je určitě velmi důležité se připravit…

5 nejčastějších chyb při krmení pejsků
Autor: -vls-, Datum: 16. 1. 2023 10:30Čas krmení bývá pro pejsky společně s venčením ta nejoblíbenější část dne. Často ale v krmení…
Komentáře