Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
5 potravin, které by kočka nikdy neměla sníst
Pikwizard
Volný čas / Mazlíčci

5 potravin, které by kočka nikdy neměla sníst

datum: 8. 10. 2019 15:00 autor: -vls-
Víte, že po kynutém těstě se může kočka „opít“? Kočky mají mlsný jazýček, a na rozdíl od psů si při výběru toho, co sní, více vybírají.

I tak bychom ale měli hlídat co konzumují, protože jejich žaludek může být velmi „delikátní“ a méně „tolerantní“. Na pozoru je potřeba být především při krmení lidskou stravou. Ta může kočkám ublížit – způsobit nemalé zažívací potíže nebo astmatické záchvaty. V krajním případě může zavinit i smrt.

  1. Alkohol a kynuté těsto Asi málokoho by napadlo dávat své kočce alkohol, ale je důležité zmínit, že může být pro kočky fatální. Jeho požití v mnoha případech způsobuje zvracení, průjem, třes, dezorientaci, potíže s dýcháním i kóma. Velmi nebezpečná je u koček také konzumace kynutého těsta, které díky činnosti kvasinek a cukru uvolňuje etanol. Zvířeti tak hrozí otrava alkoholem. Kynuté těsto navíc bolestivě a nebezpečně nafukuje střeva a žaludek.
  2. Potraviny obsahující sladidla Pro kočky je ze sladidel nebezpečný především Xylitol, který je často ve žvýkačkách, nápojích či bonbónech. Xylitol zvyšuje u kočky hladinu inzulínu v krvi, což vede k rychlému snížení hladiny glukózy, které může způsobit hypoglykemický šok nebo velmi poškodit játra.
  3. Toxická čokoláda Čokoláda je toxická nejen pro psy, ale také pro kočky. „Kvůli obsahu alkaloidů je u zvířete životu nebezpečná, protože může způsobit i zástavu srdce. V menší míře pak poruchy močení, zvracení či dezorientovanost. Smrtelnou dávku může představovat konzumace celé tabulky čokolády (100 g). Přistihnete-li svoji kočku při konzumaci čokolády, zkuste rychle vyvolat zvracení a podávat aktivní uhlí. Pokud má kočka příznaky otravy, rychle vyhledejte veterináře,“ říká odborník na výživu koček a psů Martin Pučálka.
  4. Mléčné výrobky způsobují zvracení K častým mýtům i díky animovaným pohádkám a dětským malovánkám patří to, že kočky milují mléko. Opak je ale pravdou. Kravské mléko obsahuje laktózu, na kterou má kočka intoleranci. Mléko i jiné mléčné výrobky jako například sýr kočky špatně tráví, mohou tak způsobit nehezké zažívací potíže v podobě zvracení či průjmu. Mléko je vhodné pouze pro koťata v době kojení. Toto mléko má specifické složení, které nevyvolá zažívací potíže.
  5. Rozinky a hrozny Majitelé koček by si ve své kuchyni měli dobře zabezpečit také rozinky či hrozny, protože obsahují nebezpečné toxiny, které útočí především na funkci ledvin. Při požití většího množství mohou způsobit jejich selhání.

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další podobné články

Jak pečovat o kočičího seniora?

Jak pečovat o kočičího seniora?

Autor: -an-, Datum: 5. 8. 2018 14:42

Kočky stejně jako psi stárnou mnohem rychleji než lidé. Divoké kočky se dožívají v průměru devíti…

Jak se správně starat o chrup kočky

Jak se správně starat o chrup kočky

Autor: -an-, Datum: 18. 10. 2018 14:00

O chrup kočky se sice nemusíme starat tak pečlivě, jako o ten svůj, ale měli bychom dbát na to, aby…

Když má kočka chřipku

Když má kočka chřipku

Autor: -vls-, Datum: 26. 9. 2019 10:00

I kočky mohou onemocnět chřipkou. Ta „kočičí“ je ale ještě nebezpečnější než lidská.

Kočičí kamarádi

Kočičí kamarádi

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 1. 12. 2018 10:45

Kočky jsou silné individuality, mají „svůj“ názor, hrají si jen, když chtějí ony. Přesto na ně…

Tip šéfredaktorky

KVÍZ: Znáte francouzskou kuchyni?

14. 1. 2024 14:50 autor -jav-