
Jak pečovat o kočičího seniora?
Jsou i případy, kdy se kočka dožije v domácím prostředí i dvaceti let. Stárnutí koček začíná samozřejmě individuálně, ale obecně se dá o kočičím důchodu mluvit od devátého až desátého roku. Vitalitu kočky ve starším věku ovlivňuje samozřejmě dědičnost, plemeno, správná strava a životní styl. A jak se nejlépe starat o kočku seniorském věku?
Žijí déle
Díky tomu, že se kočky z venku „nastěhovaly“ do domácností, se jejich délka života za posledních padesát let skoro zdvojnásobila. Nejdelšího věku se dožívají většinou siamská plemena. Starší kočky více spí a je jim dobře na teplých místech. Výrazným signálem důchodového věku je i ztráta apetitu, protože již tolik nefungují čichové vjemy, které jsou u koček při jídle velmi důležité.
„Pro podporu chuti je dobré krmivo mírně ohřát. Dávejte ho na více míst v bytě či domu. Pokud má kočka již problémy s pohybem, podložte misku, aby zvíře nemuselo při jídle tolik ohýbat krk,“ říká odborník na výživu psů a koček Martin Pučálka.
Kočkám necháváme potravu v miskách po celý den, protože potřebují jíst několikrát denně v menších dávkách. Důležité je krmivo, které obsahuje dostatek vlákniny. Ta pomáhá u kočky proti zácpě. Krmivo by také nemělo mít příliš vysokou energetickou hodnotu, aby příliš netloustla, protože má v pokročilém věku výrazně méně pohybu. „Starším kočkám je důležité podávat potravu s vysokým obsahem lehce stravitelných bílkovin. Jídlo s nekvalitními bílkovinami způsobuje celkové oslabení
Krmivo měnit opatrně
„Pokud se potravu rozhodnete měnit, tak zejména u kočky je důležité udělat přechod pozvolna. Vždy do starého krmiva dávejte i nové a podíl postupně změňte, až budete kočce dávat novou potravu. Takovýto přechod může trvat i deset dní,“ dodává Martin Pučálka.
U koček platí stejné pravidlo jako u starších psů. Je-li zvíře i ve vyšším věku v dobré kondici, není potřeba měnit krmivo, pokud se zásadně nemění zdraví a stav kočky či kocoura.
Další články z rubriky

Jak se má stravovat pejsek po kastraci?
Autor: redakce ve spolupráci s Jiřím Švihálkem, odborníkem na psí výživu, Yoggies.cz, Datum: 13. 4. 2023 0:05Kastrace je častým zákrokem (nejen) u mladých psů. Ta není narozdíl od očkování povinná a je tedy…

Čím krmit dospělé psy a štěňata?
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 5. 4. 2023 10:00Než se stal pes domestikovaným zvířetem, byl nucen lovit si potravu venku. Bohužel nebylo tomu tak,…

5 častých nemocí psů, které mohou vzniknout ze špatné stravy
Autor: redakce ve spolupráci s Jiřím Švihálkem, odborníkem na psí výživu, Yoggies.cz, Datum: 28. 2. 2023 10:00Za poslední léta se stále více chovatelů zajímá o složení a kvalitu potravy, kterou dává svým…

Zimní dovolená se psem
Autor: redakce ve spolupráci s Bedřichem Synkem, ředitelem společnosti PetExpert, Datum: 16. 2. 2023 15:00Brát s sebou svého psího parťáka na letní dovolenou je mezi Čechy čím dál běžnější. Je tedy dobrý…

I pejsci mohou nastydnout
Autor: redakce ve spolupráci se Zuzanou Sequensovou, Spokojený pes, Datum: 3. 2. 2023 10:00Naneštěstí se nachlazení a různé nemoci nevyhýbají ani našim čtyřnohým kamarádům. Jak poznat, že je…

Zimní radovánky s pejsky
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 27. 1. 2023 0:05Když napadne sníh, hned nás to táhne ven jít se kochat tou bílou nádherou. A o to víc, když máme…

6 rad, jak správně krmit kotě
Autor: redakce ve spolupráci s Jiřím Švihálkem, odborníkem na výživu koček, Yoggies.cz, Datum: 23. 1. 2023 10:00Máte doma malé koťátko? Nebo uvažujete o jeho pořízení? Pak je určitě velmi důležité se připravit…

5 nejčastějších chyb při krmení pejsků
Autor: -vls-, Datum: 16. 1. 2023 10:30Čas krmení bývá pro pejsky společně s venčením ta nejoblíbenější část dne. Často ale v krmení…
Komentáře