
Když má kočka chřipku
Je vysoce nakažlivá pro jiné kočky, ale není přenosná na člověka. Naopak ovšem člověk může nakazit kočku!
Jak ji poznáme?
Příznaky s projevují zhruba 5 dnů po nákaze. Kočka začne kýchat, rýma je nejdřív vodnatá, pak hlen zhoustne. Je unavená, nemá chuť k jídlu. Z nosu a očí může vytékat hnisavý výtok, na jazyku a sliznicích se objeví malé puchýřky a lymfatické uzliny má zvíře na pohmat oteklé.
Chlupáč má zvýšenou teplotu a je celkově „nenaložený“ – hračky ho nezajímají, jen apaticky leží. Podle toho poznáme, že jde ochřipku, ne o pouhé nachlazení, při kterém si kočka normálně hraje a má chuť k jídlu.
Rychle k veterináři
Veterinář kočku vyšetří a předepíše vhodné léky. Důležité je zajistit dostatek vody (ideálně dát misku vedle nemocného zvířete). Pokud nechce pít, podávejte jí vodu za pomoci malé lahvičky. K jídlu jí nabídněte to, co má ráda, a spíš aromatičtější stravu, aby dostala chuť a něco snědla. Protože může mít problémy s polykáním a zánět v krku, potrava by měla být měkká (kapsičky).
Držte ji doma v teple, umístěte ji tak, aby nebyla v průvanu. Průběžně odstraňujte hlen z nosu. Snažte se, aby v průběhu nemoci nepřišla do kontaktu s jinými kočkami, mohla by je totiž nakazit. Vás kočičí kamarád se uzdraví tak zhruba do dvou týdnů. Ale i tak buďte opatrní a nechte ho pro jistotu ještě pár dní v teple.
Očkovat?
Až se kočka uzdraví, nezapomeňte vydezinfikovat její pelíšek, kočičí záchod, misku a hračky, případně místa, kde se zdržovala. Kočičí chřipka je nakažlivá a snadno by mohli onemocnět jiní kocourci.
Kočičí chřipku většinou lehce chytí koťata nebo kočky se slabou imunitou. Nešetřete proto na kvalitním krmivu, ve kterém jsou potřebné živiny a vitaminy. Je také možné dát kočičku očkovat. Podrobnosti se dozvíte v ordinaci veterináře, kde vám poradí, zda je pro vaši kočku vhodné a kdy.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky

Minimálně třetina zaměstnanců zažívá symptomy syndromu vyhoření
Autor: redakce ve spolupráci s Barborou Pšenicovou, ředitelkou neziskové organizace Nevypusť duši, která se v Česku věnuje osvětě a prevenci týkající se duševního zdraví, Datum: 9. 11. 2023 0:05Duševní zdraví zaměstnanců a zaměstnankyň ve firmách je stále podceňováno. Nadměrným pracovním…

Život s kočkou aneb Kdo je vlastně pán?
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 26. 10. 2023 13:30Bez přátel, společenského života, v pokročilém věku a většinou žena. Takové jsou nejčastější…

Jak si poradit s podzimním línáním domácích mazlíčků?
Autor: -vls-, Datum: 14. 9. 2023 10:00Milujeme chlupatá zvířata, ale někdy jen do té doby, dokud nezanechají pár chlupů v naší právě…

7 rad, jak zvládnout vedra se psem
Autor: -ava-, Datum: 18. 7. 2023 10:00Horké letní teploty mohou být nebezpečné nejen pro člověka, ale stejně tak pro vašeho zvířecího…

Cestujeme s pejskem
Autor: redakce ve spolupráci se Zuzanou Sequensovou, Spokojený pes, Datum: 19. 6. 2023 19:30Letní prázdniny se blíží a s nimi čas dovolených a výletů. A co když chceme vzít s sebou i naše…

Jak se má stravovat pejsek po kastraci?
Autor: redakce ve spolupráci s Jiřím Švihálkem, odborníkem na psí výživu, Yoggies.cz, Datum: 13. 4. 2023 0:05Kastrace je častým zákrokem (nejen) u mladých psů. Ta není narozdíl od očkování povinná a je tedy…

Čím krmit dospělé psy a štěňata?
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 5. 4. 2023 10:00Než se stal pes domestikovaným zvířetem, byl nucen lovit si potravu venku. Bohužel nebylo tomu tak,…

5 častých nemocí psů, které mohou vzniknout ze špatné stravy
Autor: redakce ve spolupráci s Jiřím Švihálkem, odborníkem na psí výživu, Yoggies.cz, Datum: 28. 2. 2023 10:00Za poslední léta se stále více chovatelů zajímá o složení a kvalitu potravy, kterou dává svým…
Komentáře