Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Život a smrt mafiánského bosse Johna Gottiho
freepik.com
Volný čas / Krimi čtení

Život a smrt mafiánského bosse Johna Gottiho

datum: 25. 3. 2022 0:05 autor: Hana Lorencová
Díky jeho dokonalému stylu byl také známý jako „švihák Don“. Zásadně se oblékal do dvouřadových italských obleků od Brioniho, ty doplňoval ručně malovanými hedvábnými kravatami.

Bruce Mouw, bývalý agent FBI, který velel jednotce, jež pomohla Gottiho v roce 1992 usvědčit, řekl: „Nikdy se nesnažil skrývat, že je superboss.“

Na veřejnosti se Gotti choval přátelsky a před kamerami se usmíval. V soukromí to byl tyran a narcis se vznětlivou povahou, jak vyplývá ze svědectví bývalých mafiánů a tajně pořízených nahrávek, které ho nakonec dostaly na zbytek života za mříže.

Syn z chudé rodiny

John Joseph Gotti se narodil 27. října 1940 v jižním Bronxu jako páté ze třinácti dětí, které vychovávali jeho rodiče John a Frannie, italští přistěhovalci. Gottiho otec se živil jako námezdní dělník a žil v těžkých podmínkách.

Rodina se často stěhovala, než se usadila ve východní části New Yorku v Brooklynu.

Už v době svého dospívání měl Gotti pletky se zákonem, když chodil na pochůzky pro Carmina Faticu, kápa mafiánské rodiny Gambino. V této době se poprvé setkal s Aniellem Dellacrocem, který se stal celoživotním mentorem budoucího bosse.

Brzy se zapletl s mafiány

Gotti v šestnácti letech odešel ze střední školy a ve své domovské newyorské čtvrti Queens vedl vlastní pouliční gang spojený s mafií, který si říkal Fulton-Rockaway Boys.

Slavný mafián John Gotti. (zdroj: Wikimedia Commons)

Několikrát se zapletl do pouličních bitek a krádeží aut. V roce 1968 byl spolu se svým bratrem Genem a kamarádem z dětství Ruggierem obviněn ze tří krádeží nákladu a únosu nákladního auta poblíž mezinárodního letiště JFK.

Všichni přiznali vinu ve zkráceném řízení a Gotti si odpykal tříletý trest. Po svém propuštění v roce 1971 byl Gotti Faticem pověřen řízením nelegálních hazardních heren.

První vraždu spáchal v roce 1973, když zastřelil představitele konkurenčního gangu, který zavraždil člena rodiny Gambino. V roce 1974 byl dopaden. Vyvázl pouze se čtyřletým trestem za pokus o zabití.

Rodinný život ve znamení mafie

Pokud zrovna nebyl za mřížemi, žil Gotti ve skromném domě na Howard Beach se svou ženou Victorií, třemi syny a dvěma dcerami. Gottiho dvanáctiletý syn Frank byl v roce 1980 zabit poté, co ho při jízdě na kole srazilo auto řízené sousedem Johnem Favarou.

Ačkoli to bylo označeno za nehodu, o čtyři měsíce později svědci viděli, jak Favara dostal obuškem přes hlavu a byl natlačen do dodávky. Gotti byl v té době s rodinou na Floridě. Favaru už nikdy nikdo neviděl a Gotti popřel, že by o jeho zmizení věděl.

Na vrcholu kariéry

V mafiánském žebříčku postoupil na šéfa rodiny Gambino, a to v době, kdy měla 23 aktivních skupin, asi 300 členů a více než 2000 spolupracovníků. Vyšetřovatelé v té době podle deníku The New York Times odhadovali, že syndikát ročně vydělával kolem 500 milionů dolarů.

Gottiho deklarované příjmy podle něj pocházely z platu 100 000 dolarů ročně, který pobíral jako prodejce instalatérských potřeb, a z práce pro společnost vyrábějící oděvní doplňky.

Mafiánští informátoři prokurátorům řekli, že Gotti dostával každý rok více než 10 milionů dolarů v hotovosti jako svůj podíl na Gambinově trestné činnosti.

Newyorská celebrita

Gotti, který se díky soudním procesům dostal na titulní stránky novin, se v New Yorku stal snadno rozpoznatelnou postavou a proslul bezvadnými obleky a dokonalými účesy. Dokonce se proslýchalo, že má k dispozici náhradní oblek, do kterého se převléká během poledních přestávek u svých soudních procesů.

Tím, že byl veřejně známý, byl Gotti snadno sledovatelný. Koncem osmdesátých let instalovala FBI v bytě nad společenským klubem, který Gotti navštěvoval, odposlouchávací zařízení, které nahrávalo rozhovory usvědčující ho z trestné činnosti.

Konec hry

Gotti byl zatčen v prosinci 1990. Úřady měly k dispozici nejen nahrávky, ale i kolegu Gravana, který se rozhodl svědčit ve prospěch obžaloby. Soudní proces se stal mediální senzací a před soudní budovou se v různých obdobích shromáždilo asi tisíc příznivců, kteří Gottiho podporovali.

„Byl posedlý vlastní důležitostí,“ řekl vyšetřovatel FBI Bruce Mouw po vynesení rozsudku. „Byl přesvědčen, že ho žádná porota nikdy neodsoudí, protože on je John Gotti, císař, císař....“

Tentokrát se však Gotti nevyhnul rozsudku o vině. Byl odsouzen ve všech bodech obžaloby včetně federálních obvinění z lichvy, vydírání, několikanásobné vraždy, ovlivňování poroty a hazardních her – Gotti byl odsouzen na doživotí, zatímco informátor Gravano dostal pouze pětiletý trest.

„Tento rozsudek měl velký symbolický význam,“ řekl Rudolph Giuliani, bývalý státní zástupce na Manhattanu a pozdější starosta New Yorku. „Nemůžete si říct jako Gotti: ‚Poruším zákon a budu zabíjet‘. To je výzva, kterou zákonná moc nemůže ignorovat.“

Ve vězení od roku 1992 do roku 2000 byl Gotti držen prakticky na samotce. V roce 1998 mu byla diagnostikována rakovina krku a hlavy, kvůli které byl operován a která si nakonec vyžádala jeho život.

Pohřeb hodný bosse

John Gotti zemřel 10. června 2002 ve federální vězeňské nemocnici ve Springfieldu ve státě Ohio. Bylo mu 61 let.

Gottiho pohřeb byl velký a okázalý. Dvaadvacet černých limuzín, devatenáct vozů s květinami a stovky soukromých vozidel se ploužily ulicemi Ozone Parku, Howard Beach a částí Queensu. Spolu se svým synem Frankem byl Gotti pohřben na hřbitově svatého Jana, který je místem posledního odpočinku mnoha známých newyorských mafiánů.

Příběh šéfa podsvětí Johna Gottiho převedl v roce 2018 na filmové plátno režisér Kevin Connolly. Hlavní roli ztvárnil John Travolta.


John Travolta: Myšlenky mu létají mezi nebem a zemí

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Colin Campbell Ross: Nespravedlivě odsouzený a popravený muž

Colin Campbell Ross: Nespravedlivě odsouzený a popravený muž

Autor: Hana Lorencová, Datum: 21. 4. 2024 0:05

V květnu 2008 byl v Austrálii omilostněn muž, který byl v roce 1922 oběšen za znásilnění a uškrcení…

Cecile Bombeeková: Vraždící jeptiška

Cecile Bombeeková: Vraždící jeptiška

Autor: Hana Lorencová, Datum: 12. 4. 2024 0:05

Byla to náhoda? Nebo se za vysokou úmrtností na geriatrickém oddělení veřejné nemocnice s 38 lůžky…

Gu Kailai: Prominentní Číňanka zavraždila britského podnikatele

Gu Kailai: Prominentní Číňanka zavraždila britského podnikatele

Autor: Hana Lorencová, Datum: 22. 3. 2024 0:05

Takový typicky čínský případ. Kde je vlastně pravda? Byla Gu u soudu, nebo ji nahradila dvojnice?

William King Hale: Muž bez citu vraždil kvůli ropě

William King Hale: Muž bez citu vraždil kvůli ropě

Autor: Hana Lorencová, Datum: 19. 3. 2024 0:05

Když William King Hale kolem roku 1902 dorazil do Oklahomy, byl tak chudý, že musel bydlet ve stanu…

Raymond Fernandez a Martha Becková: Vraždící dvojice

Raymond Fernandez a Martha Becková: Vraždící dvojice

Autor: Hana Lorencová, Datum: 16. 3. 2024 0:05

Byl to divný pár. Drobný muž, který pleš zakrýval parukou, a obézní žena, která neměla problém…

Jennifer Bermanová: Zoufalá matka, která se nedokázala vypořádat s rozvodem

Jennifer Bermanová: Zoufalá matka, která se nedokázala vypořádat s rozvodem

Autor: Hana Lorencová, Datum: 15. 3. 2024 0:05

„Nehýbe se... Nemůžu uvěřit, že se to děje,“ zoufale volal na tísňovou linku Richard Berman. Známý…

Mary Batemanová: Čarodějnice z Yorkshiru otrávila sousedku pudinkem

Mary Batemanová: Čarodějnice z Yorkshiru otrávila sousedku pudinkem

Autor: Hana Lorencová, Datum: 21. 2. 2024 0:05

Mary Batemanová na přelomu 18. a 19. století nechvalně proslula jako zlodějka a travička. Říkalo se…

Metod Trobec: Netvor z bývalé Jugoslávie

Metod Trobec: Netvor z bývalé Jugoslávie

Autor: Hana Lorencová, Datum: 7. 2. 2024 0:05

V květnu 2006 spáchal sebevraždu v cele ve věznici Dob pri Mirni na jihovýchodě Slovinska Metod…

Tip šéfredaktorky

Hans Christian Andersen: Autor Malé mořské víly byl podivín a možná i pedofil

3. 4. 2024 0:05 autor Anna Vágnerová