Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Phúlan Déví: Královna banditů
Pixabay
Volný čas / Krimi čtení

Phúlan Déví: Královna banditů

datum: 6. 5. 2022 0:05 autor: Hana Lorencová
Poté, co ji někteří muži z její vesnice hromadně znásilnili, se Phúlan Déví postavila do čela gangu, který zabil 22 lidí. Po tomto činu se stala známou po celé Indii.

Někteří lidé se domnívají, že většinu svých zločinů spáchala ve snaze pomstít utrpení žen, zejména těch nešťastných z nejnižších kast. Indické úřady to však považují za mýtus. Usilovala o to, aby ti, kdo se podíleli na jejím znásilnění, byli souzeni za své zločiny.

Vzpurná dívka

Phúlan Déví (psáno také Phoolan Devi) se narodila do kasty mallah v malé vesnici Ghura Ka Purwa (psáno také Gorha ka Purwa) v okrese Džaláun v Uttarpradéši. Byla čtvrtým dítětem Déví Dína a Múly. Phúlanin otec vlastnil akr půdy, na které rostl obrovský strom neem (zederach indický). Doufal, že cenné dřevo stromu mu umožní zaplatit věno při sňatcích svých dcer.

Phúlan Deví. (zdroj: murderpedia.org)

Když bylo Phúlan jedenáct let, její prarodiče během krátké doby zemřeli a otcův bratr se prohlásil hlavou rodiny. Podvodem se zmocnil dědictví a zanechal rodinu v chudobě. Strýc měl syna Mayadina. Ten pokácel strom neem a dřevo prodal s úmyslem ponechat si výtěžek pro sebe.

Přestože se Phúlanin otec po mírném protestu podvolil, Phúlan se svému bratranci postavila. Posmívala se mu, veřejně ho nazvala zlodějem a napadla ho.

Spolu se starší sestrou uspořádala na jeho pozemku stávku. Ani poté, co ji bratranec udeřil cihlou do hlavy, neustoupila.

V jedenácti letech provdána

Ve snaze zbavit se vzpurné dívky zařídil Mayadin její sňatek s třicetiletým mužem jménem Putti Lal Déví. Phúlan později ve své autobiografii tvrdila, že to byl muž „velmi špatného charakteru“.

Po několika pokusech od násilnického muže opravdu utekla. Odchod ženy od manžela byl na venkově vážným tabu a Phúlan se stala společenským vyděděncem.


Nasra al-Enezi: Nešťastná vražedkyně

Urputně bojovala za práva své rodiny, svého bratrance Mayadina dokonce dala k soudu za nezákonné držení otcova pozemku, ale případ prohrála.

V roce 1979 Mayadin obvinil Phoolan z krádeže drobných předmětů ze svého domu a zařídil její zatčení policií. Během tří dnů ve vězení ji policisté několikrát zbili a znásilnili. Z nespravedlnosti obviňovala svého bratrance a vypěstovala si nenávist k mužům, kteří běžně znevažují ženy.

Její rodinou se stali bandití

Když byla propuštěna z vězení, neměla kam jít, protože se jí stranila i její rodina. Tak se přidala ke gangu zlodějů a banditů. Tam se zamilovala do vůdce Vikrama a společně vyplenili vesnici, kde žil její tyranský manžel. Phúlan ho osobně ubodala.

S bandity se účastnila plenění bohatších vesnic, únosů majitelů půdy kvůli výkupnému nebo vlakových loupeží.

Mezi členy gangu došlo k roztržce, během níž byl Vikram zabit a Phúlan unesena a držena v domácím vězení ve vesnici Behmai. Věznitelé ji mučili a znásilňovali. Mladé ženě se nakonec povedlo utéct a shromáždila kolem sebe skupinu banditů, kterým velela.

Behmaiský masakr

Sedmnáct měsíců po svém útěku se Phúlan do Behmai vrátila, aby se pomstila těm, co ji ponižovali. Na základě jejího rozkazu bylo zastřeleno celkem místních 22 mužů.

Po tomto masakru následovalo rozsáhlé policejní pátrání, Phúlan Déví se nepodařilo najít. Tehdy se jí začalo mezi lidmi říkat Královna banditů. Na trzích v Uttarpradéši se prodávaly panenky Phúlan Déví oblečené jako hinduistická bohyně Durga. Velká část indických médií ji oslavovala.

Přistoupila na kompromis

Policie Phúlan nedopadla ani po dalších dvou letech. Vláda Indiry Gándhíové se rozhodla vyjednat kapitulaci. V té době byla Phúlan ve špatném zdravotním stavu a většina členů jejího gangu byla mrtvá.


Indira Gándhí (†66): Dala přednost politice před manželem

V únoru 1983 Phúlan souhlasila s tím, že se vydá úřadům. Kladla si čtyři podmínky: ona ani její spolubojovníci nesmějí být odsouzeni k trestu smrti, komplicové ve vězení zůstanou maximálně osm let, její rodina dostane pozemek a ten jim bude předán za asistence policie a místních úřadů.

Phúlan Déví byla obviněna ze 48 trestných činů. Za mřížemi zůstala 11 let, během nichž se však podrobila několika operacím. V roce 1994 byla propuštěna a veškerá obvinění proti ní byla stažena.

Poslankyně i hvězda filmu

Negramotná Phúlan v roce 1996 úspěšně kandidovala ve volbách do indického parlamentu za sociálně demokratickou stranu.

Smrt jí přinesly kulky třech maskovaných mužů 25. července 2001 před jejím domem v Dillí. Hlavní obviněný z vraždy, Sher Singh Rana alias Pankaj, se později sám vzdal policii. Rana vypověděl, že ji zavraždil proto, aby se pomstil za 22 mužů zabitých při masakru v Behmai.

Ještě před její smrtí za pomoci dvou novinářů vyšla autobiografická kniha Královna banditů z Indie. V roce 1994 byl podle jejího příběhu natočen i film Královna banditů. Phúlan ale ostře kritizovala jeho přesnost a bojovala za zákaz promítání filmu v Indii. Dokonce vyhrožovala, že se před kinem upálí, pokud film nebude vyřazen z distribuce. Nakonec své námitky stáhla poté, co jí producent Channel 4 zaplatil 40 000 liber. Film jí přinesl mezinárodní uznání.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Jack Ruby: Muž, který zastřelil vraha Johna Kennedyho

Jack Ruby: Muž, který zastřelil vraha Johna Kennedyho

Autor: Hana Lorencová, Datum: 21. 3. 2023 0:05

Dvaapadesátiletý provozovatel nočního klubu v Dallasu Jack Ruby ohromil Ameriku, když 24. listopadu…

Oldřich Filipín: Zahradník, který vraždil kvůli čtyřem korunám

Oldřich Filipín: Zahradník, který vraždil kvůli čtyřem korunám

Autor: Hana Lorencová, Datum: 17. 3. 2023 0:05

Brutálního trojnásobného vraha z Náměšti nad Oslavou hledal i slavný jasnovidec Jan Eric Hanussen.…

John Martin Crawford: Vrah domorodých žen

John Martin Crawford: Vrah domorodých žen

Autor: Hana Lorencová, Datum: 11. 3. 2023 0:05

Podle poznatků FBI většina sériových vrahů pochází z problematických rodin, v dětství byli…

Mathias Kneissl: Nejznámější bavorský lupič

Mathias Kneissl: Nejznámější bavorský lupič

Autor: Hana Lorencová, Datum: 10. 3. 2023 0:05

Životní příběh Mathiase Kneissla byl zaznamenán v mnoha knihách a bylo o něm natočeno několik filmů…

Peter Lundin: Psychopat, který do konce života zůstane v dánském vězení

Peter Lundin: Psychopat, který do konce života zůstane v dánském vězení

Autor: Hana Lorencová, Datum: 5. 3. 2023 0:05

Měl neshody s matkou, tak ji zabil. Milenku Marianne Pederson a její dva syny zavraždil a rozřezal.…

Willem van Eijk: Bestie z Harkstede

Willem van Eijk: Bestie z Harkstede

Autor: Hana Lorencová, Datum: 3. 3. 2023 0:05

Holandský sériový vrah byl dvakrát odsouzen za celkem pět vražd.

Dvojnásobná smrt „Na konci světa“

Dvojnásobná smrt „Na konci světa“

Autor: Hana Lorencová, Datum: 19. 2. 2023 0:05

Dlouhých 37 let čekaly rodiny Helen Scottové a Christina Eadieové na spravedlnost. Dívkám bylo…

Martina Posch (†17): Odešla na autobus a už se nikdy nevrátila

Martina Posch (†17): Odešla na autobus a už se nikdy nevrátila

Autor: Hana Lorencová, Datum: 18. 2. 2023 0:05

Vražda mladičké Martiny patří k nejznámějším dosud nevyřešeným případům rakouské policie. Mezi…

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o 5 poukázek na boty barefoot

20. 3. 2023 15:00 autor -red-