Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Phúlan Déví: Královna banditů
Pixabay
Volný čas / Krimi čtení

Phúlan Déví: Královna banditů

datum: 6. 5. 2022 0:05 autor: Hana Lorencová
Poté, co ji někteří muži z její vesnice hromadně znásilnili, se Phúlan Déví postavila do čela gangu, který zabil 22 lidí. Po tomto činu se stala známou po celé Indii.

Někteří lidé se domnívají, že většinu svých zločinů spáchala ve snaze pomstít utrpení žen, zejména těch nešťastných z nejnižších kast. Indické úřady to však považují za mýtus. Usilovala o to, aby ti, kdo se podíleli na jejím znásilnění, byli souzeni za své zločiny.

Vzpurná dívka

Phúlan Déví (psáno také Phoolan Devi) se narodila do kasty mallah v malé vesnici Ghura Ka Purwa (psáno také Gorha ka Purwa) v okrese Džaláun v Uttarpradéši. Byla čtvrtým dítětem Déví Dína a Múly. Phúlanin otec vlastnil akr půdy, na které rostl obrovský strom neem (zederach indický). Doufal, že cenné dřevo stromu mu umožní zaplatit věno při sňatcích svých dcer.

Phúlan Deví. (zdroj: murderpedia.org)

Když bylo Phúlan jedenáct let, její prarodiče během krátké doby zemřeli a otcův bratr se prohlásil hlavou rodiny. Podvodem se zmocnil dědictví a zanechal rodinu v chudobě. Strýc měl syna Mayadina. Ten pokácel strom neem a dřevo prodal s úmyslem ponechat si výtěžek pro sebe.

Přestože se Phúlanin otec po mírném protestu podvolil, Phúlan se svému bratranci postavila. Posmívala se mu, veřejně ho nazvala zlodějem a napadla ho.

Spolu se starší sestrou uspořádala na jeho pozemku stávku. Ani poté, co ji bratranec udeřil cihlou do hlavy, neustoupila.

V jedenácti letech provdána

Ve snaze zbavit se vzpurné dívky zařídil Mayadin její sňatek s třicetiletým mužem jménem Putti Lal Déví. Phúlan později ve své autobiografii tvrdila, že to byl muž „velmi špatného charakteru“.

Po několika pokusech od násilnického muže opravdu utekla. Odchod ženy od manžela byl na venkově vážným tabu a Phúlan se stala společenským vyděděncem.


Nasra al-Enezi: Nešťastná vražedkyně

Urputně bojovala za práva své rodiny, svého bratrance Mayadina dokonce dala k soudu za nezákonné držení otcova pozemku, ale případ prohrála.

V roce 1979 Mayadin obvinil Phoolan z krádeže drobných předmětů ze svého domu a zařídil její zatčení policií. Během tří dnů ve vězení ji policisté několikrát zbili a znásilnili. Z nespravedlnosti obviňovala svého bratrance a vypěstovala si nenávist k mužům, kteří běžně znevažují ženy.

Její rodinou se stali bandití

Když byla propuštěna z vězení, neměla kam jít, protože se jí stranila i její rodina. Tak se přidala ke gangu zlodějů a banditů. Tam se zamilovala do vůdce Vikrama a společně vyplenili vesnici, kde žil její tyranský manžel. Phúlan ho osobně ubodala.

S bandity se účastnila plenění bohatších vesnic, únosů majitelů půdy kvůli výkupnému nebo vlakových loupeží.

Mezi členy gangu došlo k roztržce, během níž byl Vikram zabit a Phúlan unesena a držena v domácím vězení ve vesnici Behmai. Věznitelé ji mučili a znásilňovali. Mladé ženě se nakonec povedlo utéct a shromáždila kolem sebe skupinu banditů, kterým velela.

Behmaiský masakr

Sedmnáct měsíců po svém útěku se Phúlan do Behmai vrátila, aby se pomstila těm, co ji ponižovali. Na základě jejího rozkazu bylo zastřeleno celkem místních 22 mužů.

Po tomto masakru následovalo rozsáhlé policejní pátrání, Phúlan Déví se nepodařilo najít. Tehdy se jí začalo mezi lidmi říkat Královna banditů. Na trzích v Uttarpradéši se prodávaly panenky Phúlan Déví oblečené jako hinduistická bohyně Durga. Velká část indických médií ji oslavovala.

Přistoupila na kompromis

Policie Phúlan nedopadla ani po dalších dvou letech. Vláda Indiry Gándhíové se rozhodla vyjednat kapitulaci. V té době byla Phúlan ve špatném zdravotním stavu a většina členů jejího gangu byla mrtvá.


Indira Gándhí (†66): Dala přednost politice před manželem

V únoru 1983 Phúlan souhlasila s tím, že se vydá úřadům. Kladla si čtyři podmínky: ona ani její spolubojovníci nesmějí být odsouzeni k trestu smrti, komplicové ve vězení zůstanou maximálně osm let, její rodina dostane pozemek a ten jim bude předán za asistence policie a místních úřadů.

Phúlan Déví byla obviněna ze 48 trestných činů. Za mřížemi zůstala 11 let, během nichž se však podrobila několika operacím. V roce 1994 byla propuštěna a veškerá obvinění proti ní byla stažena.

Poslankyně i hvězda filmu

Negramotná Phúlan v roce 1996 úspěšně kandidovala ve volbách do indického parlamentu za sociálně demokratickou stranu.

Smrt jí přinesly kulky třech maskovaných mužů 25. července 2001 před jejím domem v Dillí. Hlavní obviněný z vraždy, Sher Singh Rana alias Pankaj, se později sám vzdal policii. Rana vypověděl, že ji zavraždil proto, aby se pomstil za 22 mužů zabitých při masakru v Behmai.

Ještě před její smrtí za pomoci dvou novinářů vyšla autobiografická kniha Královna banditů z Indie. V roce 1994 byl podle jejího příběhu natočen i film Královna banditů. Phúlan ale ostře kritizovala jeho přesnost a bojovala za zákaz promítání filmu v Indii. Dokonce vyhrožovala, že se před kinem upálí, pokud film nebude vyřazen z distribuce. Nakonec své námitky stáhla poté, co jí producent Channel 4 zaplatil 40 000 liber. Film jí přinesl mezinárodní uznání.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Ľubomír Harman: Samotář, který během tři čtvrtě hodiny zavraždil osm lidí

Ľubomír Harman: Samotář, který během tři čtvrtě hodiny zavraždil osm lidí

Autor: Hana Lorencová, Datum: 30. 9. 2022 0:05

Byl předposlední prázdninový den roku 2010. Školáci se pomalu chystali na návrat do lavic.…

Rosemarie Nitribitt: Neobjasněná smrt luxusní prostitutky

Rosemarie Nitribitt: Neobjasněná smrt luxusní prostitutky

Autor: Hana Lorencová, Datum: 23. 9. 2022 0:05

Vždy vkusně oblečenou atraktivní ženu doprovázel bílý pudl Joe. Jezdila v drahém Mercedesu, ruce jí…

Phoebe Veitchová: Novozélandská vražedkyně 19. století

Phoebe Veitchová: Novozélandská vražedkyně 19. století

Autor: Hana Lorencová, Datum: 16. 9. 2022 0:05

Osud jí nadělil samé rány. Poprvé otěhotněla v patnácti letech, na partnery měla smůlu. Musela se…

Sophie Ursinusová: Vražedkyně, která pořádala ve vězení večírky

Sophie Ursinusová: Vražedkyně, která pořádala ve vězení večírky

Autor: Hana Lorencová, Datum: 3. 9. 2022 0:05

Německá sériová vražedkyně měla s největší pravděpodobností na svědomí smrt svého manžela, tety a…

Grete Beier: Tvář anděla, srdce ďábla

Grete Beier: Tvář anděla, srdce ďábla

Autor: Hana Lorencová, Datum: 2. 9. 2022 0:05

Pro peníze otrávila a poté fingovala sebevraždu zámožného snoubence, aby mohla žít se svým…

Júlia Fazekasová a spolek „míchaček“ jedů

Júlia Fazekasová a spolek „míchaček“ jedů

Autor: Hana Lorencová, Datum: 28. 8. 2022 0:05

„Míchačky“ jedů se zbavovaly manželů pomocí roztoku arzénu, která získávaly vařením mucholapek!…

John Martin Scripps: Nebezpečný „turista“

John Martin Scripps: Nebezpečný „turista“

Autor: Hana Lorencová, Datum: 27. 8. 2022 0:05

„Domů se vrátím do 12. března,“ řekl své ženě před odletem na služební cestu Gerard George Lowe. To…

Jesse James: Legenda Divokého západu

Jesse James: Legenda Divokého západu

Autor: Hana Lorencová, Datum: 19. 8. 2022 0:05

Nebyl žádný hrdina ani americký Robin Hood, jak popisovali autoři tzv. šestákových románů. Jesse…

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o 5 balíčků kosmetiky DERMEDIC

27. 9. 2022 15:00 autor -mav-