Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Martha Needle: Australská černá vdova
freepik.com
Volný čas / Krimi čtení

Martha Needle: Australská černá vdova

datum: 8. 1. 2021 0:05 autor: Hana Lorencová
Mladá žena, která nemilosrdně otrávila manžela a tři vlastní děti, byla podle dobových zpráv velice krásná a atraktivní. Nikdy se nepřiznala a motiv vražd není známý.

Dnes by jí zřejmě byla diagnostikována vážná psychická porucha. V druhé polovině 19. století se pouze uvádělo, že „...od útlého věku vykazovala známky duševní nestability“. Není divu, protože rozhodně nepřišla na svět do rodiny, která by byla ideální pro vývoj malé dívky. Narodila se 9. dubna 1863 v Morganu v jižní Austrálii. Rodiče byli velmi chudí, hádky a domácí násilí byly na denním pořádku.

Šťastné roky

Bylo jí teprve dvanáct, když nastoupila jako služebná do rodiny v Port Adelaide. Tam později potkala tesaře jménem Henry Needle, za kterého se v sedmnácti letech provdala a společně se přestěhovali do Melbourne. Manželům se narodily postupně tři dcerky – Mabel, Elsey a May. Dalo by se říct, že dívka z problematické rodiny měla nakonec štěstí.

První léta manželství byla zřejmě v pohodě. Podle sousedů šlo o na první pohled šťastný a spokojený pár, navíc díky Henrymu finančně zajištěný. Pak se ale něco pokazilo. Martha stále častěji chodila ven bez doprovodu manžela a užívala si společnosti jiných mužů. A Henry se z plachého muže pomalu proměnil v žárlivého násilníka, který prý svou ženu často bil.

Rodinná tragédie

V únoru 1885 onemocněla nejstarší dcera Mabel a přivolaný místní lékař už mohl jen konstatovat smrt. Tehdy Henry odjel do Sydney za prací a po jeho návratu se manželská krize očividně prohloubila.

Pár měsíců po návratu Henry onemocněl. Martha se o něj starala a lékař, který tam docházel, nemohl pochopit, proč Henry odmítá všechno jídlo připravené manželkou. Možná něco tušil. Nicméně v říjnu 1885 zemřel, aniž před někým vyslovil jakékoli podezření. 

Na první pohled by nikdo nevěřil, že tato pohledná mladá žena zavraždila pět lidí. (zdroj: murderpedia.com)

Za peníze, které Martha dostala ze životních pojistek po Mabel a po Henrym, nechala vybudovat nákladný a okázalý rodinný hrob, k němuž na hřbitov pak pravidelně chodila.

Během následujících dvanácti měsíců onemocněly a zemřely Elsey a May. Stejně jako otec a starší sestra měly bolestivé křeče v žaludku a vysokou horečku. Martha inkasovala další peníze ze životních pojistek.

Nová láska

Do prázdného domu si pak vzala nájemníky – bratry Louise a Ottu Junckenovi, kteří provozovali sedlářství. Brzy jim nabídla i možnost za úplatu se u ní stravovat. Po několika letech se Otto do Marthy zamiloval a plánoval si ji vzít. S tím nesouhlasil Louis i další jejich bratr Herman. Měli pochybnosti, jestli to mladá vdova myslí upřímně.

V roce 1894 náhle onemocněl Louis a zemřel s podezřením na tyfus. Když pak přijel na návštěvu Herman a povečeřel s Marthou a Ottou, udělalo se mu nevolno. Do rána se trochu vzpamatoval a po snídani připravené Marthou opět dostal silné žaludeční křeče.

Protože měl podezření, že to není samo sebou, zašel za lékařem. Doktor Boyd poslal vzorek jeho zvratků do laboratoře. Odborníci v něm našli arzen.

Odhalila ji nastražená past

Doktor Boyd neprodleně informoval policii. Ta požádala Hermana o pomoc a na Marthu nastražili společně past. Herman k ní zašel na šálek čaje, a když ho dostal, zapískal na píšťalku a do domu vtrhli nedaleko čekající detektivové. Martha se snažila šálek s čajem rozlít, ale to se jim podařilo překazit. Čaj obsahoval jed na krysy s arzenem, a to v množství, které by zabilo pět dospělých lidí!

Policie nechal exhumovat těla Louise Junckena, Henryho Needla i tří děvčátek. V ostatcích všech byly nalezeny stopy arzenu.

Proč vraždila?

Martha putovala do vězení. U výpovědi uvedla, že je nevinná. K ničemu se nepřiznala, nikdo neví, proč vraždila. Příčinou zřejmě byla duševní nemoc. Všechny peníze z životních pojistek dala do zvelebování rodinného hrobu.

Po čtyřdenním soudním procesu byla odsouzena k trestu smrti. Otto Juncken ji celou dobu litoval. „Nevěděla, co dělá,“ uvedl na její obhajobu.

Ona mu před popravou napsala dopis, kde se mj. uvádí: „Drahý Otto, musím se s tebou na chvíli rozloučit, ale buď si jistý, že až se znovu setkáme, budu na tebe čekat.“

Martha Needle byla oběšena v melbournské věznici 22. října 1894. Na otázku, jestli nechce před popravou něco vysvětlit, odpověděla: „Nemám co říct.“


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Elizabeth Smart: Devět měsíců v zajetí šílence

Elizabeth Smart: Devět měsíců v zajetí šílence

Autor: Hana Lorencová, Datum: 20. 5. 2022 0:05

Bylo jí teprve čtrnáct let, když ji přímo z ložnice unesl fanatik Brian David Mitchell. Dnes je…

Volker Eckert: Řidič, který vozil smrt

Volker Eckert: Řidič, který vozil smrt

Autor: Hana Lorencová, Datum: 13. 5. 2022 0:05

Listopad 2006. V německém Kolíně nad Rýnem byl na základě španělského zatykače po šestiletém…

Mariette Bosch: Zločin z vášně v horké Africe

Mariette Bosch: Zločin z vášně v horké Africe

Autor: Hana Lorencová, Datum: 7. 5. 2022 0:05

Když policie objevila Marii (Riu) Wolmarans zastřelenou na chodbě jejího domu v Botswaně, neměla…

Phúlan Déví: Královna banditů

Phúlan Déví: Královna banditů

Autor: Hana Lorencová, Datum: 6. 5. 2022 0:05

Poté, co ji někteří muži z její vesnice hromadně znásilnili, se Phúlan Déví postavila do čela gangu…

Neobvyklý únos Niny Gallwitz

Neobvyklý únos Niny Gallwitz

Autor: Hana Lorencová, Datum: 29. 4. 2022 0:05

Tehdy osmiletá dívka Nina Gallwitz byla roku 1981 unesena v Kolíně nad Rýnem a držena skoro pět…

Antoinette Scieri: Vraždící zdravotní sestra

Antoinette Scieri: Vraždící zdravotní sestra

Autor: Hana Lorencová, Datum: 22. 4. 2022 0:05

Měla výjimečnou příležitost, jak nemocným lidem podat smrtelnou kombinaci léků. Zdravotní sestra…

Genevieve Lhermitte: Chladnokrevná vražedkyně, nebo nemocná a nešťastná žena?

Genevieve Lhermitte: Chladnokrevná vražedkyně, nebo nemocná a nešťastná žena?

Autor: Hana Lorencová, Datum: 20. 4. 2022 0:05

Proč Belgičanka Genevieve Lhermitte, která do té doby fungovala jako úplně obyčejná žena v…

Scott Peterson: Vrah těhotné manželky

Scott Peterson: Vrah těhotné manželky

Autor: Hana Lorencová, Datum: 16. 4. 2022 0:05

K vraždě se nikdy nepřiznal. Přesto na základě důkazů byl odsouzen k trestu smrti, který mu byl…

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o L.O.L. Surprise!

25. 5. 2022 13:13 autor -red-