Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Belle Sorenson Gunness: Černá vdova, která předstírala svou smrt
freepik.com
Volný čas / Krimi čtení

Belle Sorenson Gunness: Černá vdova, která předstírala svou smrt

datum: 29. 1. 2022 0:05 autor: Hana Lorencová
Její příběh patří k těm, které mají otevřený konec. Žena, která zřejmě stojí za podivným úmrtím svých pěti dětí, dvou manželů a několika nápadníků, předstírala smrt a vytratila se. Nebyla nikdy vypátrána a její smrt při požáru farmy se nikdy nepotvrdila.

Belle Gunness se narodila 11. listopadu 1859 poblíž norského Trondheimu jako Brynhild Størseth, nejmladší z osmi dětí chudých farmářů Berit a Paula Størsetových. Jako mladá otěhotněla, ale o dítě přišla, když ji její milenec kopl do břicha. Tehdy se její život zásadně změnil.

Americké štěstí, smrt manžela a dcer

V roce 1881 Belle odjela hledat štěstí do Ameriky. Tam pracovala jako služebná. V roce 1884 se provdala za krajana Madse Sorense. O rok později si manželé otevřeli v Chicagu cukrárnu, která ale neprosperovala. Po několika měsících však obchod z neznámých důvodů vyhořel a Sorensovi si koupili za peníze z pojistky menší dům.

V na první pohled normálním manželství se narodily čtyři holčičky – Lucy, Myrtle, Caroline a Axel. Každou z nich Belle pojistila na vysokou částku. Axel a Caroline zemřely v dětském věku údajně na těžkou akutní infekci trávicího traktu. Krátce po tragédii vyplatila pojišťovna Belle velkou částku peněz.

Belle Sorenson Gunness. (zdroj: murderpedia.org)

Nedlouho po smrti děvčátek, v červenci 1900, náhle zemřel Bellin manžel Mads. Pitva diagnostikovala otravu strychninem, ale podle místního lékaře za Madsovou smrtí stály potíže se srdcem. K druhé kontrolní pitvě tedy bohužel nedošlo. Belle tak mohla pokračovat v hrůzné činnosti. Za manželovu smrt dostala 8 500 dolarů, za které si koupila farmu na okraji La Porte, kde došlo k dalšímu požáru: do základů shořela stodola, kde byly uskladněny lodě.

Další manžel a nápadníci

V roce 1902 Belle znovu kráčela k oltáři. Řezník Peter Gunness byl vdovec a měl malou dcerku. Ta pár týdnů později tragicky zemřela poté, co na sebe strhla hrnec s horkou vodou. Shodou okolností s ní byla doma jen Belle. V prosinci 1902 na Petera údajně nešťastnou náhodou spadl stroj na mletí klobás. Belle se stala bohatší o dalších 4 000 dolarů. Ačkoli už tehdy policie měla podezření, že náhlá úmrtí jsou zvláštní a Belle putovala do vazby, chyběly důkazy. Těhotná Belle se vrátila domů a za několik měsíců se narodil syn Phillip.

Pak začala prostřednictvím inzerátů hledat nápadníky. Zájemci o sňatek s Bellou přijížděli, ale žádný z nich neodjel. Například Andrew Helgeline prodal všechen majetek a s několika tisíci dolary přijel na Bellinu farmu. V roce 1908 Helgelein náhle zmizel. Andrewův mladší bratr As Helgeline se snažil svého bratra najít, ale marně.

Čeledín Ray Lamphere, kterého si Belle najala na práci, se do vdovy zamiloval a dělal jí žárlivé scény. To Belle rozčílilo a propustila ho. Jenže on se jí dvořil dál. Aby se ho jednou provždy zbavila, vymyslela ďábelský plán.

Uhořela na farmě?

Koncem dubna 1908 se Joe Maxon, který nastoupil místo Lamphereho, probudil a zjistil, že v domě je hustý kouř. Joe se snažil křičet na děti i na samotnou Bellu, ale bylo to marné, pak vyskočil z prvního patra hořícího domu a běžel do města pro pomoc. Po uhašení požáru bylo v domě nalezeno několik těl a jedno bezhlavé tělo ve sklepě. V plamenech našly smrt zbývající dcery Myrtle a Lucy a nejmladší, teprve pětiletý Philip.

Ještě před požárem Belle několikrát navštívila místní policejní stanici a tvrdila, že ji Lamphere chce zabít. I proto byl okamžitě Lamphere zatčen. Ostatky, které měly patřit Belle, byly policii podezřelé. Výška ani váha neodpovídaly. Ohořelé tělo bez hlavy v sobě mělo pozůstatky strychninu.

Lamphere byl odsouzen na 20 let za žhářštví. Vyšetřovatelům pak vypověděl, že z lásky k Belle se podílel na mnoha zločinech, které Belle spáchala. Ta své oběti otrávila, těla rozřezala a spálila.

Získala čtvrt milionu dolarů

Vyšetřování ukázalo, že Belle si během let své trestné činnosti přišla na 250 000 dolarů. Mnozí se domnívají, že zemřela v den požáru na konci dubna 1908. Lamphere však tvrdil, že jednoduše utekla. Na farmě se našly pozůstatky mnoha lidí, ale jejich totožnost už nešlo prokázat. Počet Belliných obětí se údajně blížil čtyřiceti.

Belle Gunness patří mezi americké kriminalistické legendy. Prý byla spatřena na různých místech Spojených států. Někteří lidé věřili, že se vrátila do Norska. V roce 1931 byla v Los Angeles zatčena žena známá jako Esther Carlson, která kvůli penězům otrávila Augusta Lindsroma. Našli se lidé, kteří podle uveřejněných fotografií v ní poznali Belle Gunness. Tato žena zemřela během vazby ještě předtím, než začal soud.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Heinrich Pommerencke: Schwarzwaldská bestie

Heinrich Pommerencke: Schwarzwaldská bestie

Autor: Hana Lorencová, Datum: 3. 7. 2022 0:05

Série vražd a pokusů o ně od února do června 1959 děsila obyvatele Bádenska-Württemberska, a to…

Konec amerického snu: Proč bratři Menendezovi zabili své rodiče?

Konec amerického snu: Proč bratři Menendezovi zabili své rodiče?

Autor: Hana Lorencová, Datum: 2. 7. 2022 0:05

Dne 20. srpna 1989 byli José a Mary „Kitty“ Menendezovi zastřeleni ve svém domě v Beverly Hills. Po…

Edme-Samuel Castaing (†27): Lékař, který pro peníze otrávil dva kamarády

Edme-Samuel Castaing (†27): Lékař, který pro peníze otrávil dva kamarády

Autor: Hana Lorencová, Datum: 1. 7. 2022 0:05

Do dějin kriminalistiky se zapsal neslavným prvenstvím: je považován za první osobu, která ke…

Nevyřešený případ: Neznámý chlapec v krabici od kočárku

Nevyřešený případ: Neznámý chlapec v krabici od kočárku

Autor: Hana Lorencová, Datum: 24. 6. 2022 0:05

Jak se stalo, že nahé, těžce pohmožděné tělo malého chlapce bylo umístěno do kartonové krabice a…

Ourang Medan: Co se stalo s tajemnou lodí?

Ourang Medan: Co se stalo s tajemnou lodí?

Autor: Hana Lorencová, Datum: 19. 6. 2022 0:05

Lodě duchů nejsou zobrazovány jen v legendách a ve filmu Piráti z Karibiku. Ve skutečném příběhu…

Tara Calicová: Kam zmizela mladá studentka na silnici 47?

Tara Calicová: Kam zmizela mladá studentka na silnici 47?

Autor: Hana Lorencová, Datum: 17. 6. 2022 0:05

Ráno 20. září 1988 v Belenu v Novém Mexiku bylo ideální počasí pro cyklisty. Tara Calicová si v půl…

Záhada muže ze Somertonu aneb Případ Tamán Shud

Záhada muže ze Somertonu aneb Případ Tamán Shud

Autor: Hana Lorencová, Datum: 10. 6. 2022 0:05

Ani po více než sedmi desetiletích se nepodařilo vypátrat totožnost muže, který byl nalezen na…

Nejznámější vězni Alcatrazu (2. část)

Nejznámější vězni Alcatrazu (2. část)

Autor: Hana Lorencová, Datum: 5. 6. 2022 0:05

Osudy čtyř „slavných“ nájemníků nejtvrdšího a nejproslulejšího vězení ve Spojených státech.

Tip šéfredaktorky

„Pod svícnem” bývá tma aneb O domácím násilí

29. 6. 2022 10:00 autor -red-