Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Belle Sorenson Gunness: Černá vdova, která předstírala svou smrt
freepik.com
Volný čas / Krimi čtení

Belle Sorenson Gunness: Černá vdova, která předstírala svou smrt

datum: 29. 1. 2022 0:05 autor: Hana Lorencová
Její příběh patří k těm, které mají otevřený konec. Žena, která zřejmě stojí za podivným úmrtím svých pěti dětí, dvou manželů a několika nápadníků, předstírala smrt a vytratila se. Nebyla nikdy vypátrána a její smrt při požáru farmy se nikdy nepotvrdila.

Belle Gunness se narodila 11. listopadu 1859 poblíž norského Trondheimu jako Brynhild Størseth, nejmladší z osmi dětí chudých farmářů Berit a Paula Størsetových. Jako mladá otěhotněla, ale o dítě přišla, když ji její milenec kopl do břicha. Tehdy se její život zásadně změnil.

Americké štěstí, smrt manžela a dcer

V roce 1881 Belle odjela hledat štěstí do Ameriky. Tam pracovala jako služebná. V roce 1884 se provdala za krajana Madse Sorense. O rok později si manželé otevřeli v Chicagu cukrárnu, která ale neprosperovala. Po několika měsících však obchod z neznámých důvodů vyhořel a Sorensovi si koupili za peníze z pojistky menší dům.

V na první pohled normálním manželství se narodily čtyři holčičky – Lucy, Myrtle, Caroline a Axel. Každou z nich Belle pojistila na vysokou částku. Axel a Caroline zemřely v dětském věku údajně na těžkou akutní infekci trávicího traktu. Krátce po tragédii vyplatila pojišťovna Belle velkou částku peněz.

Belle Sorenson Gunness. (zdroj: murderpedia.org)

Nedlouho po smrti děvčátek, v červenci 1900, náhle zemřel Bellin manžel Mads. Pitva diagnostikovala otravu strychninem, ale podle místního lékaře za Madsovou smrtí stály potíže se srdcem. K druhé kontrolní pitvě tedy bohužel nedošlo. Belle tak mohla pokračovat v hrůzné činnosti. Za manželovu smrt dostala 8 500 dolarů, za které si koupila farmu na okraji La Porte, kde došlo k dalšímu požáru: do základů shořela stodola, kde byly uskladněny lodě.

Další manžel a nápadníci

V roce 1902 Belle znovu kráčela k oltáři. Řezník Peter Gunness byl vdovec a měl malou dcerku. Ta pár týdnů později tragicky zemřela poté, co na sebe strhla hrnec s horkou vodou. Shodou okolností s ní byla doma jen Belle. V prosinci 1902 na Petera údajně nešťastnou náhodou spadl stroj na mletí klobás. Belle se stala bohatší o dalších 4 000 dolarů. Ačkoli už tehdy policie měla podezření, že náhlá úmrtí jsou zvláštní a Belle putovala do vazby, chyběly důkazy. Těhotná Belle se vrátila domů a za několik měsíců se narodil syn Phillip.

Pak začala prostřednictvím inzerátů hledat nápadníky. Zájemci o sňatek s Bellou přijížděli, ale žádný z nich neodjel. Například Andrew Helgeline prodal všechen majetek a s několika tisíci dolary přijel na Bellinu farmu. V roce 1908 Helgelein náhle zmizel. Andrewův mladší bratr As Helgeline se snažil svého bratra najít, ale marně.

Čeledín Ray Lamphere, kterého si Belle najala na práci, se do vdovy zamiloval a dělal jí žárlivé scény. To Belle rozčílilo a propustila ho. Jenže on se jí dvořil dál. Aby se ho jednou provždy zbavila, vymyslela ďábelský plán.

Uhořela na farmě?

Koncem dubna 1908 se Joe Maxon, který nastoupil místo Lamphereho, probudil a zjistil, že v domě je hustý kouř. Joe se snažil křičet na děti i na samotnou Bellu, ale bylo to marné, pak vyskočil z prvního patra hořícího domu a běžel do města pro pomoc. Po uhašení požáru bylo v domě nalezeno několik těl a jedno bezhlavé tělo ve sklepě. V plamenech našly smrt zbývající dcery Myrtle a Lucy a nejmladší, teprve pětiletý Philip.

Ještě před požárem Belle několikrát navštívila místní policejní stanici a tvrdila, že ji Lamphere chce zabít. I proto byl okamžitě Lamphere zatčen. Ostatky, které měly patřit Belle, byly policii podezřelé. Výška ani váha neodpovídaly. Ohořelé tělo bez hlavy v sobě mělo pozůstatky strychninu.

Lamphere byl odsouzen na 20 let za žhářštví. Vyšetřovatelům pak vypověděl, že z lásky k Belle se podílel na mnoha zločinech, které Belle spáchala. Ta své oběti otrávila, těla rozřezala a spálila.

Získala čtvrt milionu dolarů

Vyšetřování ukázalo, že Belle si během let své trestné činnosti přišla na 250 000 dolarů. Mnozí se domnívají, že zemřela v den požáru na konci dubna 1908. Lamphere však tvrdil, že jednoduše utekla. Na farmě se našly pozůstatky mnoha lidí, ale jejich totožnost už nešlo prokázat. Počet Belliných obětí se údajně blížil čtyřiceti.

Belle Gunness patří mezi americké kriminalistické legendy. Prý byla spatřena na různých místech Spojených států. Někteří lidé věřili, že se vrátila do Norska. V roce 1931 byla v Los Angeles zatčena žena známá jako Esther Carlson, která kvůli penězům otrávila Augusta Lindsroma. Našli se lidé, kteří podle uveřejněných fotografií v ní poznali Belle Gunness. Tato žena zemřela během vazby ještě předtím, než začal soud.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Jack Rozparovač: Najde se někdy?

Jack Rozparovač: Najde se někdy?

Autor: Hana Lorencová, Datum: 20. 1. 2023 0:05

Jack Rozparovač v roce 1888 terorizoval Londýn, zabil nejméně pět žen a jejich těla zohavil…

Betty Lou Beets: Černá vdova, nebo týraná žena?

Betty Lou Beets: Černá vdova, nebo týraná žena?

Autor: Hana Lorencová, Datum: 14. 1. 2023 0:05

Za svůj život stála šestkrát za oltářem. Jednomu z manželů řekla své „ano“ dokonce dvakrát. Jménem…

Juliet Marion Hulme a Pauline Rieper-Parker: Vraždící puberťačky

Juliet Marion Hulme a Pauline Rieper-Parker: Vraždící puberťačky

Autor: Hana Lorencová, Datum: 13. 1. 2023 0:05

V první polovině 50. let byla spisovatelka kriminálních románů Anne Perry známá ještě jako Juliet…

Cecile Bombeeková: Vraždící jeptiška

Cecile Bombeeková: Vraždící jeptiška

Autor: Hana Lorencová, Datum: 8. 1. 2023 0:05

Byla to náhoda? Nebo se za vysokou úmrtností na geriatrickém oddělení veřejné nemocnice s 38 lůžky…

Raymond Fernandez a Martha Becková: Vraždící dvojice

Raymond Fernandez a Martha Becková: Vraždící dvojice

Autor: Hana Lorencová, Datum: 6. 1. 2023 0:05

Byl to divný pár. Drobný muž, který pleš zakrýval parukou, a obézní žena, která neměla problém…

Když se Santa nedíval aneb 5 amerických vánočních zločinů

Když se Santa nedíval aneb 5 amerických vánočních zločinů

Autor: Hana Lorencová, Datum: 23. 12. 2022 0:05

Vánoce jsou obdobím radosti, veselí a šťastných setkání. Přesto se i během nejkrásnějších svátků v…

Eric Borel: Teprve šestnáctiletý vrah

Eric Borel: Teprve šestnáctiletý vrah

Autor: Hana Lorencová, Datum: 17. 12. 2022 0:05

Bylo mu teprve šestnáct let, když Eric Borel 23. září 1995 vyvraždil svou rodinu, matku,…

Anna Månsdotter: Incestní vztah mezi matkou a synem vedl k vraždě

Anna Månsdotter: Incestní vztah mezi matkou a synem vedl k vraždě

Autor: Hana Lorencová, Datum: 16. 12. 2022 0:05

Byla poslední ženou, která byla ve Švédsku popravena. Příběh Anny Månsdotter měl ve své době velkou…

Tip šéfredaktorky

Frances Clevelandová (†83): Nejmladší americká první dáma

11. 1. 2023 0:05 autor Markéta Vavřinová