Policejní portrét hledaných lupičů. (zdroj: Wikipedie)
Spoutané hlídače našli ráno jejich kolegové, kteří okamžitě volali policii.
Podle prvních odhadů bylo z muzea ukradeno 13 uměleckých děl v hodnotě 200 milionů dolarů, později byla škoda vyčíslena na 500 milionů dolarů! Mimo jiné zloději odcizili tři Rembrandtovy obrazy, pět děl od Degase, po jednom od Vermeera, Maneta a Flincka. Největší hodnotu má obraz nizozemského malíře Jana Vermeera Koncert z roku 1663. Podle odborníků jde o vůbec nejcennější ukradený umělecký objekt na světě!
V podstatě náhodný výběr předmětů krádeže a brutální způsob, jakým s nimi pachatelé manipulovali (vyřezávali plátna z rámů), vedly vyšetřovatele k domněnce, že rozhodně nešlo o odborníky.
Po zlodějích nezůstaly na místě žádné stopy, nezanechali ani vlasy. Případ této loupeže převzala FBI. Vyslýchali Ricka Abatha kvůli podezřelému chování – krátce otevřel a zavřel boční dveře, podle policistů mohl tak dát signál zlodějům. Neprokázalo se však, že by měl s loupeží něco společného.
V souvislosti s případem pak byla vyslýchána řada vytipovaných lidí. Do hledáčku vyšetřovatelů se dostal také místní boss podsvětí Whitey Bulger. Ten měl údajně vazby na bostonskou policii a FBI se domnívala, že přes něj mohli lupiči získat uniformy. Měl napojení i na irskou republikánskou armádu (IRA), která byla zapojena do několikaa+ loupeží uměleckých děl. Vyšetřování ovšem uvízlo na mrtvém bodě.
V roce 1994 obdržela ředitelka muzea Anne Hawley anonymní dopis od někoho, kdo se pokoušel vyjednávat o návratu uměleckých děl. Pisatel uváděl, že je pouze vyjednávač a že identitu zlodějů nezná. Požadoval pro sebe a ostatní zúčastněné beztrestnost a 2 600 000 dolarů za navrácení uměleckých děl. Peníze měly být zaslány na zahraniční bankovní účet v den předání. Vedení muzea mělo v případě, že má o tuto dohodu zájem, uveřejnit kódovaný inzerát v The Boston Globe. V dopise od neznámého člověka byly informace, které věděla FBI a mohli je znát jen lupiči. Proto byla tato stopa brána vážně.
Po dohodě s FBI vyšel v The Boston Globe požadovaný inzerát. Ředitelka pak obdržela druhý dopis, ve kterém se pisatel obával masivního vyšetřování ze strany FBI, které by mohlo vést k odhalení jeho totožnosti. Uvedl, že potřebuje čas k vyhodnocení situace. Pak už o něm nikdy nikdo neslyšel.
Závažnou stopou se zdálo vyšetřování tzv. Marlinova gangu, zločinecké organizace, která kradla umělecká díla a obchodovala s nimi. Poslední šetření proběhlo v roce 2013. Opět nic neprokázalo.
FBI pracovala se stovkami verzí, ale dodnes bez úspěchu. Na člověka, který policii přivede na stopu, stále čeká tučná odměna slíbená vedením muzea. Původních pět milionů dolarů bylo v roce 2017 zdvojnásobeno na deset milionů.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Jak se stalo, že nahé, těžce pohmožděné tělo malého chlapce bylo umístěno do kartonové krabice a…
Hlavní roli v příběhu, který se stal roku 1847, hrají čtrnáctiletá Cecile, její zaměstnavatel…
Sériová vražedkyně Rosemary Westová spolu s manželem Fredem zavraždili nejméně deset mladých žen a…
Provedla jednu z nejkrutějších a nejznámějších vražd v Anglii 19. století. Hlava oběti se našla až…
Začátek března 2014 byl v italské Lombardii docela chladný. Ranní teploty se v neděli 9. března…
Jejich smrt otřásla New Jersey a okolím. Lorraine Kelly a Mary Ann Pryor byly brutálně zavražděny v…
Ve skutečnosti to žádný hodný strýček nebyl. Přezdívka „strýček Tik ťak“ odkazovala k jeho povolání…
Bylo 1. října 1957. Když se nad Paříží rozednilo, vstoupil štíhlý tmavovlasý mladík dveřmi na…