Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Konec amerického snu: Proč bratři Menendezovi zabili své rodiče?
Public Domain Picture, Kevin Phillips
Volný čas / Krimi čtení

Konec amerického snu: Proč bratři Menendezovi zabili své rodiče?

datum: 30. 11. -0001 0:00 autor: Hana Lorencová
Dne 20. srpna 1989 byli José a Mary „Kitty“ Menendezovi zastřeleni ve svém domě v Beverly Hills. Po téměř sedmi letech, třech soudních procesech a mnoha tisících hodin televizního vysílání byli jejich synové Lyle a Erik Menendezovi shledáni vinnými z jejich vraždy a odsouzeni k doživotnímu trestu bez možnosti podmínečného propuštění.

Nabouraný americký sen

Vraždy Menendezových se mezitím staly jedním z nejslavnějších kriminálních případů konce 20. století. Rodina Menendezových se zdála být dokonalým vzorem amerického snu, alespoň podle měřítek 80. let.

José se narodil na Kubě, po kubánské revoluci v 50. letech emigroval do Spojených států a žil v podkroví domu svého bratrance, dokud nezískal vysokoškolské stipendium. Oženil se s Kitty, královnou krásy, a pak se z umývače nádobí stal úspěšným mladým manažerem zábavního průmyslu.


Genevieve Lhermitte: Chladnokrevná vražedkyně, nebo nemocná a nešťastná žena?

Na začátku 80. let José působil jako šéf RCA Records a podílel se na podpisu smluv s kapelami jako Duran Duran a The Eurythmics. Dům, v němž byli José a Kitty zabiti, se nacházel v jednom z nejexkluzivnějších bloků v Beverly Hills a v různých obdobích v něm bydleli Michael Jackson a Elton John. Menendezovi se do Los Angeles přestěhovali jen několik let před vraždou, aby José mohl přijmout práci ve filmovém průmyslu.

Tvrdý otec

Jejich synové Lyle a Erik, kterým bylo v době vražd 21 a 18 let, také vypadali jako ztělesnění amerického snu. Lyle byl hvězdný tenista, který navštěvoval Princeton a zdálo se, že je předurčen ke kariéře v byznysu; Erik se ukázal být ještě lepším tenistou, a skončil jako celostátní hráč ve své věkové kategorii. Neměli jinou možnost než být úspěšní. José byl tvrdý otec, který své děti dřel do úmoru v atletice i ve všem ostatním.


Florence Bravo: Otrávila svého manžela?

„Vypadalo to, že José je tak soutěživý, že dělá všechno pro to, aby se snažil být lepší,“ řekl v roce 1990 deníku Los Angeles Times jejich bývalý trenér plaveckého týmu. „Ale byl tak panovačný, že to mělo opačný účinek. Erik měl mnohem menší sebevědomí, protože všechno, co dělal, nikdy nebylo dost dobré.“

Jakmile se přestěhovali do Kalifornie, Erik se dostal do party, která za sebou měla několik vloupání. Lyle se zapsal na Princetonskou univerzitu, ale byl na rok vyloučen za plagiátorství.

Reakce synů

Tu noc, kdy byly brutální vraždy spáchány, bratři policii řekli, že si ten večer vyšli do kina, ale museli se zastavit pro Erikovy doklady. Tehdy objevili těla svých rodičů a vytočili číslo 911. Policisté, kteří na tísňové volání reagovali, našli Erika vzlykajícího na trávníku, než vstoupili na místo činu.


Betty Broderick: Nešťastná podváděná žena, nebo chladnokrevná psychopatka?

V měsících, které následovaly po vraždě, se ani jeden z bratrů Menendezových nechoval jako mladí muži, kteří nedávno našli oba své rodiče mrtvé na místě brutální krvavé vraždy.

Drahé nákupy

Místo toho se chovali jako dva kluci, kteří právě vyhráli v loterii. José měl v době své smrti jmění v hodnotě 14 milionů dolarů a během šesti měsíců bratři utratili odhadem 700 000 dolarů.

Lyle si koupil rolexky, porsche, spoustu oblečení a restauraci v Princetonu, kde žil před vraždou, zatímco Erik byl praktičtější a rozhodl se pro džíp Wrangler, osobního tenisového trenéra za 50 000 dolarů a investici 40 000 dolarů do rockového koncertu, který se nikdy neuskutečnil.

Jezdili také na exotické dovolené, protože si mysleli, že jim přijde ještě víc peněz. Měli také životní pojistku na otce v hodnotě 5 milionů dolarů, i když jim technické důvody bránily ve výběru peněz.

Přiznal se terapeutovi?

Po sérii vloupání Erik musel na základě rozhodnutí soudu docházet k terapeutovi jménem Dr. Jerome Oziel.

Terapeut Erika brzy po vraždách oslovil a začal se s mladším bratrem Menendezem scházet a zanedlouho se Erik k vraždě rodičů přiznal. Oziel se svěřil své milence Judalon Smythové, která nakonec sehrála v případu velkou roli.

Terapeutická sezení pokračovala a Oziel nakonec Erika i Lylea nahrál na kazetu, kde se k vraždám přiznali. Erik řekl, že to udělali, aby matku „zbavili utrpení“, zatímco Lyle dal jasně najevo, že v tom jeli oba.

Terapeutova přítelkyně je udala

Smythová kontaktovala beverlyskou policii a odhalila, že se bratři Menendezovi k vraždě svých rodičů přiznali. Dokonce měla i audionahrávku s jejich přiznáním.

Lyle byl brzy poté zatčen. Erik, který byl v té době v Izraeli, odletěl do Miami a poté do L. A., kde se sám přihlásil na policii.


 Fotografické záznamy policejního oddělení Beverley Hills. (Wikimedia Commons, Fair use)


Zjišťování, zda nahrávky s přiznáním spadají pod lékařskou mlčenlivost, nebo jsou přípustné jako důkaz u soudu, trvalo celé dva roky, kdy mezi obžalobou a Menendezovými právníky létaly žaloby a odvolání.

Nakonec Nejvyšší soud Kalifornie rozhodl, že dvě ze tří nahrávek mohou být použity v procesu, včetně jedné, která obsahovala Lyleovo přiznání viny.

Týral je otec?

Soudní proces začal v roce 1993 a byl vysílán na relativně nové kabelové televizní stanici Court TV.

Lyle a Erik, kteří nemohli dokázat svou nevinu, tvrdili, že otcova hrůzovláda sahala mnohem dál než k citovému zneužívání a tlaku vysokých očekávání. José je podle nich zneužíval od dětství, což bylo tvrzení plné názorných popisů, které šokovalo národ a rozdělilo přátele a rodinné příslušníky.

Podle jejich advokátky Leslie Abramsonové, oba jednali v sebeobraně poté, co vyrůstali v tak násilném a traumatizujícím prostředí. Lyle podal názorné svědectví. Obhajoba také uvedla, že Kitty byla alkoholička, narkomanka, zlomená manželka a nepoužitelná matka, kterou zničily Josého četné aféry.

Dva procesy

První soudní proces trval čtyři a půl měsíce a jeho výsledkem byly dvě poroty – pro každého z bratrů jedna – které se nedokázaly shodnout na tom, zda jsou vinni z vraždy, nebo jednali v sebeobraně. Okamžitě bylo oznámeno, že budou souzeni znovu.

Druhý proces se konal v roce 1995 a byl mnohem méně senzační, protože soudce nepustil do soudní budovy televizní kamery.

Místo toho si lidé, které osud bratrů Menendezových stále zajímal, museli počkat na písemné zpravodajství o událostech. Kupodivu tentokrát svědčila ve prospěch obhajoby Judalon Smythová, která trvala na tom, že doktor Oziel bratry zmanipuloval, aby se přiznali.

Doživotí pro oba

Snaha nevyšla; Lyle i Erik byli v roce 1996 odsouzeni za vraždu prvního stupně. Byli odsouzeni na doživotí bez možnosti podmínečného propuštění. Byli posláni do oddělených věznic až do roku 2018, kdy byli znovu spojeni a mohli si odpykat trest ve stejném zařízení.

I nyní, více než 30 let od vraždy, zločin bratrů nepřestává fascinovat a vyvolávat otázky. O vraždách bylo natočeno několik televizních filmů, minisérií a dokumentů.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Gary a Thaddeus Lewingdonovi: Vraždící bratři

Gary a Thaddeus Lewingdonovi: Vraždící bratři

Autor: Hana Lorencová, Datum: 13. 5. 2024 0:05

Koncem 70. let se ve městě Columbus ve státě Ohio stala řada brutálních vražd, které si vyžádaly…

Catherine Monvoisinová: Francouzská čarodějnice

Catherine Monvoisinová: Francouzská čarodějnice

Autor: Hana Lorencová, Datum: 7. 5. 2024 0:05

I když od pálení čarodějnic uplynulo pár dnů, představíme vám jednu francouzskou „čarodějnici“ 17.…

Jack Henry Abbott: Vraždící spisovatel

Jack Henry Abbott: Vraždící spisovatel

Autor: Hana Lorencová, Datum: 2. 5. 2024 0:05

11. února 2002 byl v The New York Times otištěn článek „Spisovatel, kterému pomohl z vězení Norman…

Dvojnásobná smrt „Na konci světa“

Dvojnásobná smrt „Na konci světa“

Autor: Hana Lorencová, Datum: 26. 4. 2024 0:05

Dlouhých 37 let čekaly rodiny Helen Scottové a Christina Eadieové na spravedlnost. Dívkám bylo…

Vera Renczi: Oběti schovávala ve sklepě v pozinkovaných rakvích

Vera Renczi: Oběti schovávala ve sklepě v pozinkovaných rakvích

Autor: Hana Lorencová, Datum: 23. 4. 2024 0:05

Pětatřicet vražd ji řadí mezi nejbrutálnější sériové vrahy. Přestože oni najdeme spoustu článků,…

Colin Campbell Ross: Nespravedlivě odsouzený a popravený muž

Colin Campbell Ross: Nespravedlivě odsouzený a popravený muž

Autor: Hana Lorencová, Datum: 21. 4. 2024 0:05

V květnu 2008 byl v Austrálii omilostněn muž, který byl v roce 1922 oběšen za znásilnění a uškrcení…

Cecile Bombeeková: Vraždící jeptiška

Cecile Bombeeková: Vraždící jeptiška

Autor: Hana Lorencová, Datum: 12. 4. 2024 0:05

Byla to náhoda? Nebo se za vysokou úmrtností na geriatrickém oddělení veřejné nemocnice s 38 lůžky…

Gu Kailai: Prominentní Číňanka zavraždila britského podnikatele

Gu Kailai: Prominentní Číňanka zavraždila britského podnikatele

Autor: Hana Lorencová, Datum: 22. 3. 2024 0:05

Takový typicky čínský případ. Kde je vlastně pravda? Byla Gu u soudu, nebo ji nahradila dvojnice?

Tip šéfredaktorky

Kvíz: Jak dobře znáte Bedřicha Smetanu?

11. 5. 2024 9:58 autor -jav-