Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
John Richard Brinkley: Šarlatán a „kozlí doktor“
Wikimedia Commons
Volný čas / Krimi čtení

John Richard Brinkley: Šarlatán a „kozlí doktor“

datum: 20. 9. 2019 0:05 autor: Hana Lorencová
John Brinkley neměl žádné lékařské vzdělání a diplomy si koupil. Přesto provozoval několik klinik a ve 30. letech vydělal milióny dolarů na léčbě impotence. Rozhodně mu však nikdo nemůže upřít obchodní talent a marketingové schopnosti.

Narodil se 8. července 1885 v Betě (Severní Karolína) jako jediný syn Candance a Johna Brinkleyových. Otec byl sice téměř negramotný, ale během občanské války sloužil jako zdravotník v armádě. Po návratu „léčil“ místní horaly. Jak on, tak jeho žena brzy zemřeli a o malého Johna se starala teta.

Nedostatečné vzdělání

Chlapcovo vzdělání probíhalo v místní jednotřídce, kde se vyučovalo jen tři až čtyři měsíce během zimy. Teprve když mu bylo 13, byl školní rok prodloužen na standardních 10 měsíců. Základní vzdělání John ukončil o tři roky později a začal pracovat jako pošťák, pak jako telegrafista. Jeho tajným snem však bylo stát se lékařem.

Mezitím zemřela teta, která ho vychovávala, a malé dědictví po ní umožnilo Johnovi získat nezávislost. Oženil se a s novomanželkou Sally se usadili v Chicagu, kde se jim narodila první dcera a kde John začal navštěvovat Bennett Medical College – vysokou školu bez oficiálního certifikátu s pochybným studijním programem zaměřeným na eklektickou medicínu. Přes den studoval, po nocích pak pracoval jako telegrafista u Western Union. „Zapomněl“ platit školné a dluh postupně narůstal, k tomu se přidaly neshody v manželství. Jednou po návratu domů zjistil, že ho žena opustila i s dcerou.

Zázračné injekce

Odjel za manželkou a na chvíli se podařilo manželství zachránit, postupně se narodily další dvě dcery. John chtěl pokračovat ve studiu, ale Bennet Medical Collage dlužil a škola odmítla předat záznamy o jeho studiu jiné univerzitě, dokud nezaplatí. Pak se definitivně rozpadlo manželství, když Sally očekávala, že manžel začne pracovat, aby početnou rodinu uživil, ten se však nechtěl vzdát snu být lékařem.

Falešný doktor John Brinkley (zdroj Wikimeda Commons)

Spřátelil se s Jamesem Crawfordem, který právě vyšel z vězení, kde si odpykal trest za loupež. Společně roku 1913 otevřeli v Greenville v Jižní Karolíně Greenville Electro Medic Doctor, lékařské centrum, údajně zaměřené na léčbu mužské impotence. Pacientům dávali „speciální“ injekce s látkou prý dovezenou až z Německa, za které účtovali po 25 dolarech. Podnikání však vzkvétalo jen dva měsíce, a to do té doby, než si pacienti začali stěžovat, že zázračné injekce nemají žádný účinek.

Po dvojici dvojici zůstaly dluhy, nezaplacené nájemné a stížnosti na policii. Ta při vyšetřování zjistila, že povedení „lékaři“ v injekcích aplikovali obarvenou destilovanou vodu.

Koupený titul

Přestože se nestihl John se Sally rozvést, oženil se podruhé. Tou šťastnou byla Minnie Jones, dcera uznávaného lékaře, se kterou měl později syna Johna. Novomanžel však po svatbě putoval na nějakou dobu do vězení za praktikování medicíny bez licence a za podvody. Po návratu se mu podařilo koupit dokument o absolvování Eclectic Medical University v Kansasu.

V té době se konečně rozvedl a znovu si vzal Minnie, aby manželství bylo legální. Opatřil si několik padělaných doporučení a za pomoci svého tchána v kansaském Milfordu otevřel třípatrovou kliniku! Jediným opravdovým lékařem na klinice byl právě Johnův tchán.

To se psal rok 1916. Místní si Brinkley okamžitě získal nadstandardními platy zaměstnancům a tím, že se nebál navštěvovat pacienty postižené tehdejší pandemií smrtící chřipky. Údajně mnoho lidí vyléčil. To byl samozřejmě geniální marketingový tah, protože šlo o lidi, kteří se uzdravili díky tomu, že se nepřidaly žádné komplikace, tedy bez pomoci lékaře.  

V hlavní roli varlata z kozlů

Klinika se mj. opět specializovala na léčbu impotence. John na to ale šel tentokrát jinak. Za 750 dolarů implantoval mužům varlata z kozlů. Říká se, že jednoho z prvních pacientů, místního farmáře Stittsworthe uplatil, aby všem vyprávěl, jak mu zákrok pomohl.

Pacienti (a s nimi peníze) se jen hrnuly. Podnikavý Brinkley investoval do vlastní rozhlasové stanice, která pravidelně propagovala služby jeho klinik. Ne kliniky, ale klinik, protože postupně expandoval do okolních amerických států.

Navíc začal implantaci kozlích varlat uplatňovat jako lék snad na všechny nemoci od demence po nadýmání. Léky z kozlích žláz nabízel i na léčbu prostaty, k dostání byly pouze v síti lékáren Brinkley Pharmaceutical Association – tedy v jeho lékárnách! To už se na něj ale zaměřila Americká lékařská asociace, která nasadila na kliniku svého agenta. Ten tam mj. našel ženu, které byly voperovány vaječníky z kozy jako lék na nádor páteře! Nepřidalo ani to, že více než 40 pacientů krátce po zákroku zemřelo.

V necelých 40 letech se kdysi chudý venkovský chlapec stal boháčem. Jeho majetek byl odhadován na 12 milionů dolarů. Pořídil si soukromé letadlo, vlastnil 115 metrů dlouho jachtu, čtyři auta značky cadillac a Minnie se doslova koupala v drahých klenotech a špercích.

Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu...

...až se ucho utrhne. V případě Johna Brinkleye to bylo roku 1930. Tehdy mu byla zrušena lékařská licence, licenci mu po dalších šesti měsících odňala Federální rozhlasová komise také jeho rozhlasové stanici, protože „reklama, kterou stanice vysílala, porušovala mezinárodní smlouvy a vysílala obscénní informace a lékařská tematika byla v rozporu s veřejným zájmem“.

Aby se zachránil před soudem, vyhlásil bankrot a začal se ucházet o post guvernéra Kansasu. Sice nevyhrál, ale získal 30 procent hlasů.

Přestěhoval se do Texasu poblíž mexických hranic a přesunul své podnikání do Mexika. I tam však na něj dosáhla ruka zákona. V roce 1939 byl prohlášen za šarlatána a ztratil licenci i na rozhlasové vysíláni v Mexiku. Opět vyhlásil bankrot. Tou dobou už byl těžce nemocný. Měl za sebou tři infarkty a musel se podrobit amputaci nohy. Přesto ještě v roce 1941 neúspěšně kandidoval do Senátu.

Zemřel 26. května 1942 v texaském San Antoniu. Bylo mu 56 let.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Zabiják od Sprévy byl osvobozen

Zabiják od Sprévy byl osvobozen

Autor: Hana Lorencová, Datum: 19. 5. 2023 0:05

Vrah čtrnácti lidí byl v Německu shledán nevinným z důvodu nepříčetnosti. Zemřel v ústavu pro…

Franz Fuchs: Rakouský terorista, který posílal dopisové bomby

Franz Fuchs: Rakouský terorista, který posílal dopisové bomby

Autor: Hana Lorencová, Datum: 9. 5. 2023 0:05

Psychologové ho později charakterizovali jako vysoce inteligentního, ale společensky neobratného…

Catherine Monvoisinová: Francouzská čarodějnice

Catherine Monvoisinová: Francouzská čarodějnice

Autor: Hana Lorencová, Datum: 2. 5. 2023 0:05

I když od pálení čarodějnic uplynulo pár dnů, představíme vám jednu francouzskou „čarodějnici“ 17.…

Betty Broderick: Nešťastná podváděná žena, nebo chladnokrevná psychopatka?

Betty Broderick: Nešťastná podváděná žena, nebo chladnokrevná psychopatka?

Autor: Hana Lorencová, Datum: 22. 4. 2023 0:05

Neunesla odchod manžela k dlouholeté milence a následnou žádost o rozvod. Oba je zastřelila.…

Jennifer Bermanová: Zoufalá matka, která se nedokázala vypořádat s rozvodem

Jennifer Bermanová: Zoufalá matka, která se nedokázala vypořádat s rozvodem

Autor: Hana Lorencová, Datum: 17. 4. 2023 0:05

„Nehýbe se... Nemůžu uvěřit, že se to děje,“ zoufale volal na tísňovou linku Richard Berman. Známý…

Sharon Kinneová: Vražedkyně, která utekla z vězení a už se nikdy nenašla

Sharon Kinneová: Vražedkyně, která utekla z vězení a už se nikdy nenašla

Autor: Hana Lorencová, Datum: 11. 4. 2023 0:05

19. března 1960 ve městě Independence ve státě Missouri přijal zástupce šerifa hovor od rozrušené,…

Steen Viktor Christensen: Helsinský vrah

Steen Viktor Christensen: Helsinský vrah

Autor: Hana Lorencová, Datum: 2. 4. 2023 0:05

V úterní noci 22. října 1997 kolem druhé hodiny ranní zazvonil u dveří luxusního hotelu Palace v…

Juana Barraza: Vražedkyně starých žen byla odsouzena na 759 let

Juana Barraza: Vražedkyně starých žen byla odsouzena na 759 let

Autor: Hana Lorencová, Datum: 25. 3. 2023 0:05

Proč mexická profesionální zápasnice Juana Barraza okradla a uškrtila minimálně jedenáct starých…

Tip šéfredaktorky

SOUTĚŽ o doplňky stravy Proenzi 3 Plus, Magnetrans a Solarvit

4. 6. 2023 13:39 autor -mav-