Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
John Martin Scripps: Nebezpečný „turista“
freepik.com
Volný čas / Krimi čtení

John Martin Scripps: Nebezpečný „turista“

datum: 29. 5. 2020 0:05 autor: Hana Lorencová
„Domů se vrátím do 12. března,“ řekl své ženě před odletem na služební cestu Gerard George Lowe. To bylo naposledy, kdy Vanessa svého dvaatřicetiletého manžela viděla živého.

Jihoafrický inženýr jel do Singapuru nakupovat elektronická zařízení pro pivovar. Na letiště Changi přiletěl 8. března 1995. V příletové hale se seznámil s příjemným chlapíkem, který se mu představil jako Simon Dawis. Protože ani jeden z nich neměl zajištěné ubytování, dohodli se, že si na těch pár nocí najdou společný pokoj, aby ušetřili. Pronajali si pokoj číslo 1511 v River View Hotel. Druhý den Dawis spolubydlícího odhlásil.

River View Hotel v Singapuru. (zdroj: Wikipedia)

Když se 12. března Gerard nevrátil domů do Johannesburgu, žena Vanessa se znepokojeně vydala na policii. Bylo jí divné, že manžel se ze služební cesty vůbec neozval, ačkoli z jiných zámořských služebních cest volal rodině každý den. Vyšetřování prokázalo, že prostřednictvím Loweovy kreditní karty bylo z jeho účtu vybráno 8400 dolarů v hotovosti a že kartou bylo několikrát placeno.

13. března plaval blízko mola Clifford Pier černý plastový pytel, ve kterém byly profesionálně odříznuté lidské nohy a trup. Vanessa, která po dohodě s policií 28. března do Singapuru přiletěla, v nich identifikovala ostatky svého manžela. To už byl muž podezřelý z vraždy za mřížemi!

Pologramotný zloděj a drogový dealer

John Martin Scripps, který použil falešný pas na jméno Simon Dawis, měl za sebou pestrou minulost jako zloděj a drogový dealer. Narodil se 9. prosince 1959 v Letchworthu ve Velké Británii barmance Jean a řidiči Leonardovi, ke kterému měl malý chlapec blízký vztah. Otec ale zemřel, když mu bylo pouhých deset let. Ve škole měl Scripps potíže údajně kvůli dyslexii, špatně četl i psal, v patnácti letech opustil školu jako pologramotný.

Krátce na to se vydal na zločineckou dráhu. Mezi roky 1974 až 1992 byl odsouzen za více než dvacet trestných činů, a to krádeží, vloupání, prodeje drog a další. Nejprve vyfasoval podmíněné tresty. Za peníze, které získal většinou prodejem drog a z krádeží, se vydal na cesty. V mexickém Cancúnu se seznámil se šestnáctiletou Márií a v roce 1980 se s ní oženil. Mária ze své lásky brzy vystřízlivěla, když soud manžela poslal na tři roky do vězení za majetkovou trestnou činnost. S povedeným mužem se rozvedla a poté brzy znovu provdala – tenktokrát za policejního důstojníka. 

Šestileté vězení

Jen co opustil brány vězení, vrátil se Scripps ke své „profesi“. Živil se jako pašerák drog – převážel drogy mezi Velkou Británii a Jižní Asií. Za to byl v roce 1990 v Británii odsouzen na šest let. Během trestu se podle záznamů choval klidně a bezproblémově. Nejprve vykonával pomocné práce ve vězeňské kuchyni, pak začal pomáhat vězeňskému kuchaři a řezníkovi. Naučil se tak dobře bourat a zpracovávat maso. Údajně vyprávěl, že si po propuštění otevře řeznictví.

John Martin Scripps. (zdroj: Wikipedia)

V říjnu 1994 se Scripps nevrátil z dovolené do vězení. Se 200 librami od matky a s rodným listem spoluvězně Simona Jamese Dawise, na jehož jméno si nechal vystavit pas, utekl ze země. V Mexiku se mu podařilo prostřednictvím velvyslanectví ještě získat další pas na jméno John Martin. Pod tímto jménem přiletěl do Singapuru.

Britský turista 

Vydával se za turistu a poměrně lehce se seznamoval s dalšími cestovateli a dovolenkáři. Většinou bydlel ve stejných hotelech jako jeho noví známí, aby je mohl obrat o peníze.

Tak si také vyhlédl již zmíněného jihoafrického obchodníka Gerarda, aby ho v noci z 8. na 9. března udeřil v hotelovém pokoji několikrát do hlavy kladívkem. Prý mu Gerard údajně dělal homosexuální návrhy. Tělo pak odborně rozřezal, dal do plastových pytlů a do kufru a hodil do vody blízko hotelu. Pod jménem John Martin za pár dnů odletěl do Thajska.

Od 15. března se pohřešují kanadští turisté – devětačtyřicetiletá Sheila Mae Damude a její dvaadvacetiletý syn Darin. Shodou okolností byli ubytováni ve stejném hotelu v Phuketu jako Scripps. A podle ostatních hotelových hostů s ním byli ve velmi přátelském vztahu. O několik dní později se blízko nepoužívaného cínového dolu našly odborně rozřezané části jejich těl.

Spadla klec!

To již po Scrippsovi alias Dawisovi pátrá singapurská policie. Což on naštěstí netuší a z Thajska se vrací zpátky do Singapuru. Na letišti je zatčen. Policie u něho najde nože, kladivo, pouta, Loweovy věci a kreditní karty, ale i karty a pasy matky a syna Damudeových! Fotku Darina nahradil svou a zřejmě chtěl pas používat. 

V průběhu vyšetřování se ještě objevila další podezření na vraždy, které však už nebyly nikdy prokázány. Scripps totiž používal kreditní karty osmadvacetiletého Timothy MacDowala, který byl stejným způsobem zavražděn v Mexiku. Přisuzují se mu i další vraždy, a to v Belize i Mexiku.

Singapurský soud odsoudil Johna Martina Scrippse k trestu smrti oběšením. Rozsudek byl vykonán 9. května 1996.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Tommy Lynn Sells: „Potulný“ vrah

Tommy Lynn Sells: „Potulný“ vrah

Autor: Hana Lorencová, Datum: 9. 10. 2020 0:05
Beverley Allitt: „Anděl smrti“ z granthamské nemocnice

Beverley Allitt: „Anděl smrti“ z granthamské nemocnice

Autor: Hana Lorencová, Datum: 2. 10. 2020 0:05
Heinrich Pommerencke: Schwarzwaldská bestie

Heinrich Pommerencke: Schwarzwaldská bestie

Autor: Hana Lorencová, Datum: 25. 9. 2020 0:05
Harvey Glatman: Vraždící fotograf

Harvey Glatman: Vraždící fotograf

Autor: Matěj Vavřina, Datum: 11. 9. 2020 0:05
Klaus Gossman: „Polední“ vrah

Klaus Gossman: „Polední“ vrah

Autor: Hana Lorencová, Datum: 4. 9. 2020 0:05
Irina Gajdamačuková: Něžná dívka s kladivem v ruce

Irina Gajdamačuková: Něžná dívka s kladivem v ruce

Autor: Hana Lorencová, Datum: 28. 8. 2020 0:05
Tip šéfredaktorky

Černucha zvaná „smrkačka“ byla medicínou faraonů

15. 10. 2020 10:00 autor -red-