
Anna Margaretha Zwanzigerová: Nikdo neví, proč zabíjela
Život se s ní rozhodně nemazlil. Narodila se jako Anna Schönleben 7. srpna 1760 v Norimberku. Od pěti let byla sirotkem a stěhovala se od jednoho příbuzného ke druhému.
Měla štěstí, že se v deseti letech dostala do bohaté pěstounské rodiny a na svou dobu – a navíc jako dívka – získala dobré vzdělání. Kromě náboženství a ručních prací se také na vlastní žádost učila čtení, psaní a počty.
Sňatek bez lásky
V pouhých patnácti letech přijala žádost o ruku a provdala se za dvaatřicetiletého notáře Zwanzigera. Manžela pro ni vybrali pěstouni.
Dívka od dětství toužila po lásce a bezpečí. K tomu ale mělo její manželství daleko. Zwanziger byl víc v hospodě než doma, kvůli pití přišel o práci. Dědictví po otci, které Nannette dostala v jednadvaceti letech, se rychle rozkutálelo. To už byly na světě dvě děti.
Skončila u prostituce
Zwanziger pil stále víc. Zoufalá Nannette začala provozovat prostituci, aby rodinu uživila. Klienty si prý vybírala jen z „lepších“ vrstev. S jedním z nich dokonce od manžela odešla. Ten ji však přemluvil, aby se vrátila. Rozcházeli se, scházeli, až v roce 1796 Zwanziger zemřel.
Mladá vdova se pokusila začít nový život. Otevřela si obchod, jenže se jí nedařilo. Znovu tak skončila u prostituce.
Když otěhotněla, přestala. Jenže uživit další krk nezvládala. Dítě, které se narodilo, putovalo do sirotčince.
Hospodyně u soudce
Nannette si vydělávala úklidem domácností a pletením svetrů. To stačilo jen na přežití.
Pak přišla nabídka, která se neodmítá. Soudce Wolfganga Glasera opustila manželka a on hledal hospodyni do svého domu v bavorském Pegnitzu. Být neomezenou vládkyní domu se Nannette zamlouvalo. Jenže to netrvalo dlouho. Paní Glaserová se po několika měsících vrátila.
To Nannette překazilo plány. Doufala, že se s ní Glaser časem ožení.
Jeho manželka, do té doby zdravá a silná žena, najednou onemocněla. Svíjela se bolestmi břicha, měla silný průjem a zvracela. Po pěti týdnech, 26. srpna 1808, zemřela. Glaser se zřejmě po smrti ženy neměl k tomu, aby si Nannette vzal. Tak se sebrala a odešla.
Další úmrtí
Její další štací byl dům soudce Grohmanna. Osmatřicetiletý muž měl chatrné zdraví a byl Nannette vděčný za její péči. Na jaře 1809 bojoval s nevolností a prudkými bolestmi v břiše.
Po pár dnech zemřel. Vzhledem k tomu, že se dlouhodobě potýkal se zdravotními problémy, jeho smrt vlastně nikoho nepřekvapila.
Smrt paní Gebharadové
Bez práce ale Nannette nezůstala. Manželka dalšího bavorského soudce Gebharda se doslechla o šikovné hospodyni a ihned ji zaměstnala.
Paní Gebhardová byla těhotná a potřebovala, aby jí někdo pomohl s domácností. 13. května 1809 se jí narodila dcera. Porod proběhl bez problémů a žena se cítila dobře, po pár dnech však zemřela po prudkých záchvatech průjmu a zvracení. Nannette v domě zůstala.
Proč je všem špatně?
Přestože se stalo několik podezřelých věcí, Nannette nikdo nepodezíral. 25. srpna 1809 soudce Gebhard pozval k obědu dva hosty. Všem včetně něho pak bylo špatně.
Portýr Johann Krause vypil sklenici portského, které mu Nannette nalila, a všiml si bílého sedimentu na dně. Jedna z kuchyňských pomocnic Barbara onemocněla poté, co jí Nannette uvařila kávu.
1. září 1809 si Gebhard pozval domů pět přátel, aby si zahráli kuželky. Po pivu, které jim Nannette přinesla, měli všichni včetně Gebharda žaludeční nevolnost doprovázenou silným průjmem a zvracením.
Možná byla nemocná
Na popud služebné Barbary pak soudce Gebhard Nannette propustil. Ještě předtím, než dům opustila, šla do sklepa, kde byl sud se solí. Netušila, že ji Barbara sleduje. Do mléka, které podala Gebhradově dcerce, trochu soli ze sudu nasypala.
Přivolaná policie zjistila, že ve všem byl arsen. Po exhumaci těl paní Glaserové a Gebhardové a soudce Grohmanna byl v jejich ostatcích nalezen arsen.
Nannette, tedy Anna Zwanzigerová, byla zatčena. Ke všem třem vraždám se přiznala. „Ano, všechny jsem zabila. A zabila bych jich víc, kdybych měla příležitost.“ Důvod nesdělila. Nabízí se vysvětlení, že trpěla psychickou poruchou.
17. září 1811 byla popravena. Před smrtí řekla, že je to tak dobře, protože by asi nebyla schopná přestat.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky

Kate Websterová: Vydávala se za svou oběť
Autor: Hana Lorencová, Datum: 4. 4. 2025 0:05Provedla jednu z nejkrutějších a nejznámějších vražd v Anglii 19. století. Hlava oběti se našla až…

Edlira Dobrusci: Trpěla zoufalá matka duševní poruchou?
Autor: Hana Lorencová, Datum: 10. 3. 2025 0:05Začátek března 2014 byl v italské Lombardii docela chladný. Ranní teploty se v neděli 9. března…

Lorraine Kelly (†16) a Mary Ann Pryor (†17): Vrah mladých dívek byl dopaden až po 45 letech
Autor: Hana Lorencová, Datum: 21. 2. 2025 0:05Jejich smrt otřásla New Jersey a okolím. Lorraine Kelly a Mary Ann Pryor byly brutálně zavražděny v…

Adolf Seefeldt: „Strýček Tik ťak“ své oběti nechával v borovém lese
Autor: Hana Lorencová, Datum: 18. 2. 2025 0:05Ve skutečnosti to žádný hodný strýček nebyl. Přezdívka „strýček Tik ťak“ odkazovala k jeho povolání…

Jacques Fesch: „Zbývá mi jen pět hodin života! Za pět hodin uvidím Ježíše."
Autor: Hana Lorencová, Datum: 14. 2. 2025 0:05Bylo 1. října 1957. Když se nad Paříží rozednilo, vstoupil štíhlý tmavovlasý mladík dveřmi na…

Jill Behrmanová: Její pozůstatky byly objeveny až po třech letech
Autor: Hana Lorencová, Datum: 4. 2. 2025 0:05Devatenáctiletá Jill Behrmanová byla ve špatnou dobu na špatném místě. Pachatel ji zastřelil…

Catrine da Costa: Vrah mladé švédské prostitutky zůstal neznámý
Autor: Hana Lorencová, Datum: 31. 1. 2025 0:05Pod dálničním nadjezdem v Solně nedaleko Stockholmu 18. července 1984 byly objeveny v plastových…

Patrice Alègre: Sériový vrah s policejní ochranou?
Autor: Hana Lorencová, Datum: 25. 1. 2025 0:055. září 1997 byl v Paříži zatčen Patrice Alègre, pohledný 32letý muž z jihofrancouzské Toulouse.…