Působivý a napínavý prequel ke krimirománu Hluboký sníh. Bájné příšery mívají různá jména: Yetti, Vasitri, Čučuna… V okrese Černého vlka jí říkají Ursulina. A pro většinu jeho obyvatel není tahle obluda bájná, ale reálná. Protože za sebou nechává rozpárané mrtvoly a jejich krví u nich pokaždé napíše vzkaz: Jsem Ursulina. Zástupkyně šerifa Rebecca Toddová se společně se svými kolegy snaží tohle monstrum zastavit. Aby se to podařilo, musí odhalit jeho tajemství. Temné tajemství, které nakonec Rebeccu postaví před nesnesitelně bolestnou volbu, jež navždy změní (nejen) její život. (Vydává nakladatelství Kalibr.)
Jmenoval se Alfredo Ballí Treviño. A novinář a spisovatel Thomas Harris se s ním setkal zhruba před šedesáti lety v mexickém vězení Monterrey vlastně náhodou.
Třiadvacetiletý novinář tehdy pracoval na příběhu o jiném vězni, Dykesovi Askewovi Simmonsovi, který byl odsouzen k smrti za trojnásobnou vraždu. Američan Simmons se znervózňujícíma očima a „špatnou plastikou rozštěpu rtu“ jistě odpovídal profilu vraha, ale Harrise více zaujal doktor, který se staral o tohoto vězně po nepovedeném útěku z vězení.
Harris se setkal s „Dr. Salazarem“, jak ho nazýval, v lékařské ordinaci a popsal ho jako „malého, pružného muže s tmavě rudými vlasy“ a „vybranou elegancí“.
Alfredo Ballí Treviño. (zdroj Wikimedia Commons, Internet. Fair Use)
-Doktora zaujal Harrisův zájem o vraha Simmonse a sám měl spoustu otázek. Zajímalo ho, jak vypadaly oběti a zda je vrah mučil. Následoval rozhovor děsivě podobný tomu nechvalně známému mezi Hannibalem Lecterem, kterého hraje Anthony Hopkins, a mladou agentkou FBI Clarice Starlingovou představovanou Jodie Foster.
Treviño položil Harrisovi řadu otázek, které poukazovaly na jeho tajemnou osobnost a komplikovanou psychiku. Jak se Harris cítil, když se podíval na Simmonse? Všiml si znetvoření Simmonsovy tváře? Viděl fotky obětí?
Později toho dne Harrise překvapilo, když zjistil, že doktor Salazar není zaměstnancem věznice, jak předpokládal, ale odsouzencem, který čelí dlouhému pobytu za mřížemi. „Doktor je vrah,“ řekl mu ředitel věznice. „Nikdy toto místo neopustí. Je šílený.“
Narodil se do prominentní rodiny v Méndez, Tamaulipas. Jako začínající lékař se Treviño v roce 1959 dostal do hádky se svým milencem Jesúsem Castillo Rangelem, také lékařem.
Hádka vyústila v to, že Treviño podřízl Rangelovi hrdlo skalpelem. Tělo opatrně rozřezal na kusy, aby se vešlo do krabice, a pokusil se krabici zakopat na opuštěném místě. Přitom si ho všiml náhodný kolemjdoucí, který zavolal policii.
Treviño byl v roce 1961 původně odsouzen k smrti, rozsudek byl pak změněn na doživotí. Údajně byl také podezřelý ze zabíjení a rozřezávání stopařů, ačkoli tato obvinění se nikdy neprokázala.
Během pobytu ve vězení se Treviño zajímal o módu a vyčníval svými světlými obleky i zlatými hodinkami Rolex. Udržoval také neformální lékařskou praxi a pečoval o ostatní vězně.
Po dvaceti letech za mřížemi byl propuštěn, zůstal v Monterrey a aby léčil nemocné a chudé, často zdarma. V roce 2008 souhlasil s rozhovorem pro noviny, ale odmítl mluvit o své násilnické minulosti a řekl: „Nechci znovu prožívat svou temnou minulost. Nechci probouzet své duchy, je to velmi těžké. Minulost je těžká a pravdou je, že můj pocit úzkosti je nesnesitelný.“
Trevino zemřel na rakovinu prostaty v roce 2009. Bylo mu 81 let.
Zdroje informací: allthatsinteresting.com a biography.com
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Kolem 21. hodiny 4. února 1974 se ozvalo zaklepání na dveře bytu č. 4 na 2603 Benvenue Street v…
Na konci února 1987 proběhla v amerických médiích následující zpráva: Vražedkyně na útěku Audrey…
Dvaapadesátiletý provozovatel nočního klubu v Dallasu Jack Ruby ohromil Ameriku, když 24. listopadu…
Byla mu diagnostikována antisociální porucha osobnosti. Počet obětí Rodneyho Alcaly není přesně…
Smrt vynálezce Diesela, vynálezce motoru, který nese jeho jméno, je opředena vlákny tajemství.
Velma Barfieldová se dostala na titulní stránky nejen amerického, ale i světového tisku poté, co se…
Mentálně retardovaný recidivista Antti Veikko Ilmari Siltavuori nikdy neuvedl žádné podrobnosti k…
Když se významný vědec v oblasti výzkumu DNA Robert Schwartz v pondělí 10. prosince 2001 nedostavil…