Nejvíc Čechů v létě míří „tradičně“ za sluncem a mořem do Chorvatska. Když už zde k nějaké zdravotní komplikaci dojde, není potřeba panikařit. Tamější zdravotnictví je na dobré úrovni, která není příliš odlišná od situace v Česku.
Síť ambulantních lékařů (ordinacije) je v turistických destinacích poměrně hustá, ordinační hodiny bývají různé, často mají otevřeno do devatenácti hodin.
Přestože se pohybujeme v rámci Evropské unie a měli bychom být ošetřeni za stejných podmínek jako místní občané a lékaři by měli akceptovat Evropský průkaz zdravotního pojištění, tak se s tím u ambulantních lékařů lze setkat spíše zřídka. Cestovní pojištění tak i pro tuto destinaci dává jednoznačně smysl.
Další vyšší úrovní lékařského zařízení jsou polikliniky (domovi zdravlja), kde funguje více ambulantních lékařů. Nicméně nebývají v nich často k dispozici potřebné zobrazovací vyšetřovací metody, případně laboratoř.
Avšak základní ošetření jednoduchého onemocnění nebo úrazu typu řezná rána či poranění mořským ježkem jsou zde schopni vyřešit. Se složitějšími obtížemi nebo v případě nutnosti nějakých vyšetření je třeba vyhledat nemocnice – chorvatsky bolnice, které jsou ve velkých městech jako Pula, Rijeka, Zadar nebo Split.
Chorvatsko má z pohledu cestování a zdravotní péče jedno specifikum – řada turisticky oblíbených míst se nachází na některém z mnoha chorvatských ostrovů, což v případě zdravotních problémů komplikuje transport k lékaři.
Někde například trajekty mezi ostrovem a pevninou jezdí jen několikrát denně. Je vhodné s tím počítat a vycestovat do takové destinace s vybavenou cestovní lékárničkou.
V případě řešení vážných situací se pacienti na pevninu transportují buď letecky vrtulníkem, nebo záchranářskou lodí. S velmi malými dětmi nebo u starších, případně chronicky nemocných pacientů je lepší volit dovolenou na pevnině, kde je péče rychleji dostupná.
Cestovní pojištění by mělo být při cestách do ciziny standardem. A to i do zemí v rámci EU. Například v Chorvatsku je potřeba s úhradou za ošetření počítat vždy. Přístup tamějších lékařů k akceptování úhrady za ošetření prostřednictvím pojišťovny je spíše výjimečný.
Pokud ošetření uradíte v hotovosti, vždy si vyžádejte a uschovejte lékařskou zprávu a účet. O proplacení lze požádat pomocí chytrého telefonu i rovnou ze zahraničí. Pokud nemáte možnost uhradit ošetření v hotovosti, lze za pomoci asistenční služby a prostřednictvím jejích partnerů uhradit náklady na místě hotově.
V Chorvatsku je kromě toho navíc potřeba počítat s poplatky, které je nutné uhradit i v případě, že zdravotnické zařízení uzná Evropský průkaz zdravotního pojištění. Obvykle se jde o spoluúčast, kde za ambulantní ošetření se pohybuje v řádech několika EUR. V případě hospitalizace se odvíjí od její délky, maximálně je to cca 260 EUR. Tuto spoluúčast lze uhradit z cestovního pojištění.
Ošetření u praktického lékaře – 40 EUR
Ošetření u specialisty ORL, gynekolog apod. – 70 EUR
Diagnostické vyšetření RTG – 20 EUR jeden snímek
Ošetření u zubaře – 50 EUR
Sádrová dlaha, ortéza – 30 až 120 EUR
Antibiotika – 15 EUR
Den hospitalizace v nemocnici – 15 EUR
Maximální doplatek při hospitalizaci – 260 EUR
Ošetření v nemocnici – 10 EUR
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Chystáte svatbu? Firemní akci? Chcete si užít rodinnou oslavu a využít hotelového zázemí? Pobavit…
Letoviska u Baltského moře v Polsku se letos řadí mezi nejoblíbenější cíle českých turistů.
Léto v Dubaji je dokonalým spojením zábavy, odpočinku a kultury. Připravte se na nezapomenutelnou…
Jarní prázdniny jsou ideální příležitostí, jak si s dětmi naplno užít zimu, sníh a společné chvíle…
Chystáte se na lyže do Itálie? Italské Alpy patří k tradičním destinacím českých lyžařů. Mnoho z…
Chystáte se na hory? Máte nachystané lyže, snowboard a veškeré další vybavení, ale nevíte, jak vše…
Teploměr nezadržitelně klesá a z oblohy padají první sněhové vločky. Milovníci tepla ale nemusí…
Andalusie, perla jižního Španělska, je regionem, který láká svou bohatou historií, dechberoucí…