Tou vůbec první svého druhu na území Čech je Kutnohorská vinařská stezka, která je primárně navržena jako značená naučná vinařská cyklotrasa.
Dlouhá je necelých 6 km, takže se pohodlně dá ujít i pěšky a propojuje historické jádro Kutné Hory se sedmihektarovým vinohradem pod kopcem Sukov.
Trasa začíná na kutnohorském Palackého náměstí a vede do vinice pod kopcem Sukov na severním okraji města. Cestou vinohrady se pak otevírá nádherný výhled na město Kutná Hora a dovedevás postupně zpět do centra města.
Vinařství má na Kutnohorsku sice staletou tradici, nejstarší záznam o něm je v Kosmově kronice z roku 1101, novodobá obnova vinic pod Sukovem ale začala až v roce 1977. Na jeho středně těžkých, kamenito-písčitých půdách se nejlépe daří odrůdám Tramín červený a Svatovavřinecké.
Zašlou slávu zdejšího vinařství se snaží vzkřísit společnost Vinné sklepy Kutná Hora, jejichž celý provoz je certifikován značkou BIO a jako jediné vinařství v České republice i na Slovensku je držitelem prestižní biodynamické certifikace DEMETER.
Vína můžete ochutnat v krásných prostorách barokního kláštera sv. Voršily, kde má společnost své sídlo a kdezároveň také končí stezka. Další vinařství v Kutné Hoře jsou třeba Víno Hanuš, vinařství Žáček nebo vinařství Kocián.
Druhá stezka, která nese název Polabská, již kombinuje Mělnickou a Litoměřickou vinařskou podoblast. Oba tyto vinařské regiony lze spojit při cyklovýletu do jediného putování se začátkem v Mělníku a koncem ve Velkých Žernosekách kousek za Litoměřicemi.
Polabská stezka samotná je určena hlavně cyklistům, na své si ale přijdou i ti, kteří by se chtěli jen projít.
Mělník je hlavním městem českého vinařství a poděkovat za to můžeme zejména Karlu IV.
Podívat se zde můžete do Regionálního muzea s vinařskou expozicí a degustačním místem, na mělnickém zámku navštívit historické vinné sklepy, nebo zajít do některého z vinařství, např. Mělnické vinařství Kraus, které založil prof. Ing. Vilém Kraus CSc., nestor vinařství v České republice.
Dále pak třeba vinařství Bettina Lobkowicz, Vondrák, Chateau Mělník, Školní statek Mělník, Vinařské středisko ČZU a mnohé další. Z jedinečné vyhlídky před zámkem lze vidět za jasného počasí Říp, Prahu i velký kus Českého středohoří.
A hned pod vámi se přitom rozkládají legendární Vinice sv. Ludmily, jejíž krásu oceníte hlavně při pohledu od soutoku Labe a Vltavy. Samotná cyklostezka pod Mělníkem vede až na pár výjimek po rovině podél břehu Labe. Je velmi pohodlná, vyasfaltovaná, proto jde o ideální výlet i pro sváteční cyklisty nebo rodiny s dětmi.
Další zastávky, již ale mimo území středních Čech, mohou být významná česká vinařská města Roudnice nad Labem nebo Litoměřice a cesta podél řeky vás pak zavede až do vinařské obce Velké Žernoseky.
Tato trasa, v celkové délce asi 55 km, na které se můžete seznámit s historií i současností českého vinařství, je výjimečně jednosměrná a netvoří tak ucelený okruh. Zpátky do Mělníka se však můžete z žernoseckého nebo litoměřického nádraží dostat snadno a rychle vlakem.
Zdroj informací a fotek: Vína z Moravy, vína z Čech
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
S příchodem chladných a kratších dnů je ideální čas naplánovat únik do teplejších krajin.
Pokud už vás omrzely šedivé dny v Česku, jih Španělska může být skvělou únikovou destinací.…
Chorvatsko postupně přestává být doménou letních dovolených pro období od června do září. Stále…
Mnichovský Oktoberfest, známý také jako „Wiesn“, každoročně přiláká milióny návštěvníků z celého…
Letos v létě to v hlavním městě Francie opravdu žije. Po sto letech do metropole zase zavítali…
Z původně jednoduchých míst pro trempy se stala moderní rekreační střediska, která odpovídají…
V naší republice se nachází hned šest vinařských podoblastí, dvě v Čechách a čtyři pak na Moravě.…
Výroba vína už dávno není jen obrázkem krojovaných pamětníků bodře se objímajících kolem cimbálu.…