Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
S karavanem na cestách i v zimě
campiri.cz
Volný čas / Cestování

S karavanem na cestách i v zimě

datum: 19. 11. 2022 11:00 autor: -vls-
Dovolená v obytném autě zdaleka není jen záležitostí letní sezóny. Pokud milujete zimní sporty, můžete si tentokrát místo hotelového střediska nebo apartmánu rezervovat karavan. Není totiž nic krásnějšího než přijet pod sjezdovku, užít si den na svahu a pak se po návratu do svého pojízdného domova zahřát svařeným vínem nebo horkým čajem.

Levná dovolená

Vzhledem ke skokovému růstu cen energií, jejichž promítnutí do zimních radovánek již některé zahraniční i domácí resorty potvrdily, se vypůjčení karavanu finančně vyplatí. S vyššími výdaji totiž musí lidé počítat nejen při platbě skipasu, v restauracích a bufetech, ale také při výběru ubytování. Na rozdíl od toho jsou však ceny pronájmů obytných aut v zimě nejnižší z celého roku.

„Mnoho zahraničních i českých středisek je pro obytné vozy dobře uzpůsobeno, některé z nich nabízí za malý poplatek také možnost přípojky elektřiny a dalšího zázemí. Navíc ceny výpůjček karavanů na rozdíl od hotelů zůstávají i v této zimě bez navýšení a není potřeba si je rezervovat několik měsíců dopředu. Díky tomu můžete ušetřit řádově i stovky až tisíce korun a vyjet na hory, když máte jistotu skvělých sněhových podmínek,“ vysvětluje Lukáš Janoušek z online platformy Campiri.

V případě, že si vybíráte karavan přes moderní půjčovny a zprostředkovatele, máte možnost si na stránkách obvykle vyfiltrovat vůz v zimní výbavě, který je připraven na celoroční provoz. Vedle dobrého zateplení a izolace by mu neměly chybět ani kvalitní zimní pneumatiky. Se zprostředkovatelem se případně domluvte také na zapůjčení řetězů, ideálně samonapínacích, které běžně ve standardní výbavě nebývají.


Advent na Vysočině

Uvnitř je teploučko

Pokud jde o vytápění, v zimě se doporučuje dát přednost plynové lahvi s čistým propanem, protože ten se vypaluje i v teplotách pod bodem mrazu, a tak dokáže vnitřek karavanu poměrně rychle a snadno vytopit,a to až na 22 °C!

Díky propanu vám navíc odpadne i riziko, že přestane fungovat vše na plyn, což v momentě, kdy nejste připojeni na elektřinu, znamená také ohřev vody či provoz lednice. Některé půjčovny včetně Campiri mají spotřebu plynu navíc zahrnutou již v základní ceně pronájmu. Druhou variantou je naftové topení. To sice bývá hlučnější, není ale nijak náročné na spotřebu. Za noc si vezme maximálně 1,5 litru.


10 důvodů, proč využít sdílený vůz

Teplota by ani ve vaší nepřítomnosti neměla klesnout pod 10 °C. Pokud se dostane ještě o pár stupňů níže, hrozí, že se automaticky vypustí voda, která má zabránit popraskání rozvodů v autě. Pozvolné vytápění je úspornější i z hlediska spotřebované elektrické energie než nastavení maximálního výkonu topení až při vašem návratu do auta.

I když se dá obytka bez problémů vyhřát, není radno podceňovat dostatek oblečení. Tím, že auto většinou nabízí velké množství prostoru, nebojte se sbalit si nejen náhradní věci, ale také teplé deky na noc. Kromě těch se podle zkušených cestovatelů vyplatí mít i dostatečné zásoby plynových lahví, balení pitné vody, startovací powerbanku, skládací kovovou lopatu nebo holínky na prošlapávání terénu kolem karavanu.


Umíte nasadit řetězy na kola?

Naše rada

Chemické WC zásadně nevypouštějte do přírody. Místo toho se domluvte s majiteli lyžařského areálu, stellplatzu nebo kempu. I tady však buďte obezřetní. Výlevku z karavanu je možné vyprázdnit pouze do veřejné kanalizace, pokud byste ji vylili do septiku, mohli byste ho nenávratně zničit. Četnost vylévání odpadní nádrže pak závisí na tom, jaký má nádržka objem, nejčastěji to bývá v rozmezí od tří až do pěti dnů.


Zdroj informací: campiri.cz


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Kam vyrazit na Velikonoce?

Kam vyrazit na Velikonoce?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 29. 3. 2023 0:05

Blížící se Velikonoce jsou první jarní vlaštovkou k cestování. Využijte čtyři dny volna a vydejte…

6 tipů na letní dovolenou v Turecku

6 tipů na letní dovolenou v Turecku

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 16. 3. 2023 0:05

Víte, že Turecko bude hitem léta 2023? Zájem raketově roste!

Do Vídně za pandami

Do Vídně za pandami

Autor: -vls-, Datum: 15. 3. 2023 17:00

Přesně před dvaceti lety, v polovině března 2003, se vídeňský Schönbrunn zařadil mezi pár desítek…

7 tipů na top lyžařské areály v Čechách

7 tipů na top lyžařské areály v Čechách

Autor: Hana Lorencová, Datum: 27. 2. 2023 0:05

Zima se vrátila! Krkonoše a zdejší lyžařské areály nabízí vysoký standard služeb, který snese…

10 tipů, kam vyrazit v březnu

10 tipů, kam vyrazit v březnu

Autor: -vls-, Datum: 24. 2. 2023 10:00

Březen láká k nové energii a zážitkům! Vyberte si z našich tipů na různé aktivity.

Nejromantičtější místa na světě

Nejromantičtější místa na světě

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 2. 2. 2023 0:05

Pokud Češi tráví den svatého Valentýna v zahraničí, nejčastěji je najdete v celoročně oblíbeném…

Dovolená podle horoskopu

Dovolená podle horoskopu

Autor: Hana Lorencová, Datum: 22. 1. 2023 0:05

Vysněná místa pobytu pro vás vybírala slavná věštkyně a astroložka Inbaal Honigmanová, která se…

5 míst, kam v zimě za teplem

5 míst, kam v zimě za teplem

Autor: -vls-, Datum: 10. 1. 2023 15:00

Přestože se přelom roku nesl ve znamení vysokých teplot, a dokonce padaly teplotní rekordy, ta…

Tip šéfredaktorky

SOUTĚŽ o přírodní doplnky stravy JOALIS – ACTIV-COL s laktobacily

30. 3. 2023 9:30 autor -mav-