Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Ostrov císařovny Sissi
Slip, VisualHunt.com
Volný čas / Cestování

Ostrov císařovny Sissi

datum: 2. 9. 2018 0:59 autor: Jitka Vlasáková
Chcete si prodloužit léto? Vyzkoušejte Korfu, řecký ostrov, který měla v oblibě evropská šlechta. Spoustu času tu trávila manželka rakouského císaře Františka Josefa I., Sissi. A prvních osm let života tady prožil manžel britské královny Alžběty II., princ Filip.

Historie ostrova se začala psát v osmém století před naším letopočtem, kdy tu Korinťané založili první kolonie. Až do 14. století bylo Korfu střídavě pod nadvládou Římské či Byzantské říše a často muselo odolávat nájezdům kočovných kmenů. Velkou roli sehrál ostrov v průběhu 14. – 18. století, kdy se stal klíčovým bodem pro obchodní plavby a důležitou námořní základnou. Na počátku 19. století se Korfu stalo britským protektorátem, což mu vydrželo až do roku 1864, kdy bylo oficiálně připojeno k Řecku.

Na skok v hlavním městě

Stejnojmenné hlavní město se nachází na pevninském výběžku východního pobřeží. Jeho hlavními dominantami jsou Stará a Nová pevnost. Ta první z 10. století, ta druhá byla vybudována Benátčany v roce 1576. Dominující benátská architektura je doplněna francouzskými a anglickými stavbami z přelomu 18. a 19. století. Město je vlastně jakýmsi bludištěm úzkých uliček a zaklenutých průchodů, které jsou lemovány stánky a krámky s nejrůznějšími suvenýry a výrobky typickými pro tamější kulturu (výrobky z olivového dřeva, hrnčířské zboží, stříbrotepecké práce…).

Srdcem města je Esplanada, široká zelená plocha, která odděluje Starou pevnost od zbytku města. Je to oblíbené místo pro vycházky milenců či rodin s dětmi. Můžete zde obdivovat Jónský monument s mramorovými reliéfy, impozantní Palác sv. Michala a sv. Jiří neboli Královský palác (bývalé sídlo řecké královské rodiny), kostel sv. Spiridona (patrona ostrova) či z jiného soudku – kriketové hřiště (tento sport Korfu zdědilo po dřívějších britských vládcích), jedno z nejvýznamnějších sportovních hřišť na světě. Kdo se chce v letním žáru zchladit, měl by zajít do Archeologického muzea, které nabízí skvosty nalezené na území ostrova. Centrum města pak lemuje nepřeberné množství restaurací a barů, které dlouho do noci lákají svou přívětivou atmosférou.

Na jih od hlavního města vybíhá do moře poloostrov Kanóni, z nějž lze spatřit jeden z nejznámějších symbolů ostrova – bělostný klášter Bohorodičky a kapličku Spasitele.

Jdeme na pláž!

Přes den se turisté nejraději uchylují na písčité nebo oblázkové pláže, z jejichž pestré nabídky si jistě každý vybere podle svého gusta. Na severu ostrova jsou ideální podmínky pro surfing, vodní lyžování a jiné vodní sporty. Tam se také nachází nejdelší ostrovní pláž mezi městy Róda a Acharávi, měří asi dvanáct kilometrů. Potápěčský ráj představují menší a hůř dostupné pláže na severovýchodě ostrova (u měst Barbáti, Kouloúra a Kassíopi) a na druhém konci, tedy severozápadně (Paleokastritsa).

Kouloúra patří k nejmalebnějším zákoutím ostrova, a tak není divu, že si ho vybral i spisovatel Gerald Durrell, který napsal několik svých knih. Odtud je na dosah ruky spoře osídlené pobřeží Albánie. Netoužíte-li zocelovat své tělo sportem ani objevovat mořské hlubiny, pak se pravděpodobně spokojíte s jakoukoli pláží, jež se vinou podél celého pobřeží.

Cesta do nikam

Od pláží a přímořských městeček se směrem do vnitrozemí zdvíhají vysoké hory (nejvyšší je Pantokrator s 906 m n. m.). Lemují je úzké serpentiny, které nejednou vedou do „nikam“. Kde nejsou hory, tam se krajina postupně mění ve vysušenou a vyprahlou zem, jen zřídkakdy tu narazíte na menší vesničky skryté v olivových hájích. Proto jsou turistická střediska jen při pobřeží. Chcete-li však poznat, jak vypadá opravdový život a vrátit se v čase o několik desítek let zpět, určitě si některé z míst, která často ani nejsou zanesena na mapě, projděte.

Typický obrázek: muži posedávají v kafenionu. (Wikipedia Commons)

Domov boha moře Poseidona

Za návštěvu rozhodně stojí severozápadní pobřeží. V okolí Paleokastritsi jsou k vidění jedny z nejkrásnějších scenérií ve Středozemí, na vrcholu útesu pak i klášter Nejsvětější bohorodičky s typickou zvonicí. Můžete odsud spatřit i masivní hradby Agelokastra, středověké stavby ze 13. století na sousedním útesu. Západní pobřeží je proslulé komplexem mořských jeskyní, přičemž ta největší je podle legendy domovem boha moře Poseidona, s ideálními podmínkami pro potápění.

Praktické rady

⇒ Ostrov Korfu (řecky Kerkyra) je jedním ze sedmi Jónských ostrovů. Měří na délku 65 km a v nejširším místě 30 km. Žije tu něco málo přes sto tisíc obyvatel, jejichž hlavní příjmy tvoří především turistický ruch a produkce oliv a olivového oleje.

⇒ Pokud budete na Korfu z některou z cestovních kanceláří, využijte nabídku výletů – pohodlně a bez starostí tak můžete absolvovat celodenní výlet autobusem kolem ostrova nebo lodní výlety Paxi a Antipaxi.

⇒ Nejekonomičtěji se po ostrově cestuje hromadnou dopravou, pro větší pohodlí a mobilitu si lze pronajmout i auto či skútr.

⇒ Korfu si oblíbila rakouská císařovna Alžběta (Sissi), manželka Franze Josefa I., která si 16 kilometrů od metropole Korfu dala vybudovat sídlo Vila Achilleion. 


Další články z rubriky

6 tipů, jak zachytit svět pod hladinou

6 tipů, jak zachytit svět pod hladinou

Autor: redakce ve spolupráci s fotografkou Lucií Drlíkovou, Datum: 4. 8. 2021 10:00

Letní měsíce lákají k potápění, které otevírá kouzlo podvodní říše. Stojí za to jej zvěčnit!…

8 rad pro cestování se psem

8 rad pro cestování se psem

Autor: redakce ve spolupráci s Jiřím Švihálkem, odborníkem na psí výživu, Yoggies.cz, Datum: 1. 8. 2021 11:00

Chystáte dovolenou se psem? Cestování se zvířecími mazlíčky může být náročné nejen pro samotné psy…

Zase to Chorvatsko!?

Zase to Chorvatsko!?

Autor: redakce ve spolupráci s HoppyGo, Datum: 18. 7. 2021 11:00

Nedokážete si představit letní dovolenou bez Chorvatska? Pokud se chystáte k Jadranu vyrazit i…

Karavanem do kempu, nebo na divoko?

Karavanem do kempu, nebo na divoko?

Autor: -vls-, Datum: 16. 7. 2021 15:00

Obliba obytných vozů a karavanů u nás v posledních letech stoupala, avšak ten pravý rozmach zažil…

Všechny cesty vedou do Itálie! Na co dát pozor, když vyrazíme autem

Všechny cesty vedou do Itálie! Na co dát pozor, když vyrazíme autem

Autor: redakce ve spolupráci s HoppyGo, Datum: 15. 7. 2021 10:00

Řady lidí, kteří v létě vyrazí na dovolenou autem, se letos ještě rozšířily. Mohou za to především…

Pohodové léto na „Mácháči“

Pohodové léto na „Mácháči“

Autor: -vls-, Datum: 30. 6. 2021 10:00

Sezóna dovolených začíná. I v Česku můžete zažít nefalšované letní dobrodružství u vody. Máchovo…

5 rad, jak cestovat se stále nabitým telefonem

5 rad, jak cestovat se stále nabitým telefonem

Autor: -ava-, Datum: 29. 6. 2021 15:00

Na cestách se často dostáváme do situace, kdy není možné dobít smartphone nebo jiné elektronické…

8 tipů na výlet

8 tipů na výlet

Autor: -vls-, Datum: 15. 6. 2021 15:00

Kam vyrazit za nejkrásnějšími, ale méně známými hrady a zámky? Léto bývá plné výletů, a proto…

Tip šéfredaktorky

Nemocné ledviny nebolí. Otestujte se 16. a 17. září!

1. 9. 2021 15:00 autor -an-