Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Ostrov císařovny Sissi
Slip, VisualHunt.com
Volný čas / Cestování

Ostrov císařovny Sissi

datum: 2. 9. 2018 0:59 autor: Jitka Vlasáková
Chcete si prodloužit léto? Vyzkoušejte Korfu, řecký ostrov, který měla v oblibě evropská šlechta. Spoustu času tu trávila manželka rakouského císaře Františka Josefa I., Sissi. A prvních osm let života tady prožil manžel britské královny Alžběty II., princ Filip.

Historie ostrova se začala psát v osmém století před naším letopočtem, kdy tu Korinťané založili první kolonie. Až do 14. století bylo Korfu střídavě pod nadvládou Římské či Byzantské říše a často muselo odolávat nájezdům kočovných kmenů. Velkou roli sehrál ostrov v průběhu 14. – 18. století, kdy se stal klíčovým bodem pro obchodní plavby a důležitou námořní základnou. Na počátku 19. století se Korfu stalo britským protektorátem, což mu vydrželo až do roku 1864, kdy bylo oficiálně připojeno k Řecku.

Na skok v hlavním městě

Stejnojmenné hlavní město se nachází na pevninském výběžku východního pobřeží. Jeho hlavními dominantami jsou Stará a Nová pevnost. Ta první z 10. století, ta druhá byla vybudována Benátčany v roce 1576. Dominující benátská architektura je doplněna francouzskými a anglickými stavbami z přelomu 18. a 19. století. Město je vlastně jakýmsi bludištěm úzkých uliček a zaklenutých průchodů, které jsou lemovány stánky a krámky s nejrůznějšími suvenýry a výrobky typickými pro tamější kulturu (výrobky z olivového dřeva, hrnčířské zboží, stříbrotepecké práce…).

Srdcem města je Esplanada, široká zelená plocha, která odděluje Starou pevnost od zbytku města. Je to oblíbené místo pro vycházky milenců či rodin s dětmi. Můžete zde obdivovat Jónský monument s mramorovými reliéfy, impozantní Palác sv. Michala a sv. Jiří neboli Královský palác (bývalé sídlo řecké královské rodiny), kostel sv. Spiridona (patrona ostrova) či z jiného soudku – kriketové hřiště (tento sport Korfu zdědilo po dřívějších britských vládcích), jedno z nejvýznamnějších sportovních hřišť na světě. Kdo se chce v letním žáru zchladit, měl by zajít do Archeologického muzea, které nabízí skvosty nalezené na území ostrova. Centrum města pak lemuje nepřeberné množství restaurací a barů, které dlouho do noci lákají svou přívětivou atmosférou.

Na jih od hlavního města vybíhá do moře poloostrov Kanóni, z nějž lze spatřit jeden z nejznámějších symbolů ostrova – bělostný klášter Bohorodičky a kapličku Spasitele.

Jdeme na pláž!

Přes den se turisté nejraději uchylují na písčité nebo oblázkové pláže, z jejichž pestré nabídky si jistě každý vybere podle svého gusta. Na severu ostrova jsou ideální podmínky pro surfing, vodní lyžování a jiné vodní sporty. Tam se také nachází nejdelší ostrovní pláž mezi městy Róda a Acharávi, měří asi dvanáct kilometrů. Potápěčský ráj představují menší a hůř dostupné pláže na severovýchodě ostrova (u měst Barbáti, Kouloúra a Kassíopi) a na druhém konci, tedy severozápadně (Paleokastritsa).

Kouloúra patří k nejmalebnějším zákoutím ostrova, a tak není divu, že si ho vybral i spisovatel Gerald Durrell, který napsal několik svých knih. Odtud je na dosah ruky spoře osídlené pobřeží Albánie. Netoužíte-li zocelovat své tělo sportem ani objevovat mořské hlubiny, pak se pravděpodobně spokojíte s jakoukoli pláží, jež se vinou podél celého pobřeží.

Cesta do nikam

Od pláží a přímořských městeček se směrem do vnitrozemí zdvíhají vysoké hory (nejvyšší je Pantokrator s 906 m n. m.). Lemují je úzké serpentiny, které nejednou vedou do „nikam“. Kde nejsou hory, tam se krajina postupně mění ve vysušenou a vyprahlou zem, jen zřídkakdy tu narazíte na menší vesničky skryté v olivových hájích. Proto jsou turistická střediska jen při pobřeží. Chcete-li však poznat, jak vypadá opravdový život a vrátit se v čase o několik desítek let zpět, určitě si některé z míst, která často ani nejsou zanesena na mapě, projděte.

Typický obrázek: muži posedávají v kafenionu. (Wikipedia Commons)

Domov boha moře Poseidona

Za návštěvu rozhodně stojí severozápadní pobřeží. V okolí Paleokastritsi jsou k vidění jedny z nejkrásnějších scenérií ve Středozemí, na vrcholu útesu pak i klášter Nejsvětější bohorodičky s typickou zvonicí. Můžete odsud spatřit i masivní hradby Agelokastra, středověké stavby ze 13. století na sousedním útesu. Západní pobřeží je proslulé komplexem mořských jeskyní, přičemž ta největší je podle legendy domovem boha moře Poseidona, s ideálními podmínkami pro potápění.

Praktické rady

⇒ Ostrov Korfu (řecky Kerkyra) je jedním ze sedmi Jónských ostrovů. Měří na délku 65 km a v nejširším místě 30 km. Žije tu něco málo přes sto tisíc obyvatel, jejichž hlavní příjmy tvoří především turistický ruch a produkce oliv a olivového oleje.

⇒ Pokud budete na Korfu z některou z cestovních kanceláří, využijte nabídku výletů – pohodlně a bez starostí tak můžete absolvovat celodenní výlet autobusem kolem ostrova nebo lodní výlety Paxi a Antipaxi.

⇒ Nejekonomičtěji se po ostrově cestuje hromadnou dopravou, pro větší pohodlí a mobilitu si lze pronajmout i auto či skútr.

⇒ Korfu si oblíbila rakouská císařovna Alžběta (Sissi), manželka Franze Josefa I., která si 16 kilometrů od metropole Korfu dala vybudovat sídlo Vila Achilleion. 


Další články z rubriky

Jak správně vozit kolo na autě?

Jak správně vozit kolo na autě?

Autor: -ava-, Datum: 13. 5. 2024 13:06

Sezóna cyklovýletů začíná! Milujete dlouhé výlety na kole, ale děsí vás představa, že byste měli…

Multigenerační hotely právě frčí

Multigenerační hotely právě frčí

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 6. 5. 2024 0:05

Rodinná dovolená, během které si užijete i zasloužený klid a odpočinek. Zdá se vám to jako něco, o…

Místo moře k jezeru?

Místo moře k jezeru?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 3. 5. 2024 0:05

Místo moře jezero, místo letišť pohodlné auto nebo vlak. Pokud každý rok létáte k moři, možná…

Co zažít v rakouském Leogangu?

Co zažít v rakouském Leogangu?

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 30. 4. 2024 0:05

Ráj pro turisty, cyklisty, ale také pro milovníky kultury a kvalitního wellness. To je největší…

Léto v Dubaji: Tipy pro turisty i přestupující

Léto v Dubaji: Tipy pro turisty i přestupující

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 13. 4. 2024 0:05

Všichni, kdo plánují letošní letní dovolenou v Dubaji, i ti, kdo zde stráví své mezipřistání na své…

Jednoduchý návod, jak se naučit podélně parkovat

Jednoduchý návod, jak se naučit podélně parkovat

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 9. 4. 2024 0:05

Za volantem jste jako doma, hravě zvládnete každý terén, každou zatáčku i složitou dopravní situaci…

Velikonoce v teple: Načerpejte energii tam, kde slunce hřeje

Velikonoce v teple: Načerpejte energii tam, kde slunce hřeje

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 23. 3. 2024 0:05

Rádi byste tento rok prožili Velikonoce jinak? Místo pečení tradičního beránka, generálního úklidu…

Hudební procházka Vídní

Hudební procházka Vídní

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 12. 3. 2024 0:05

Vídeň by měl každý Čech vidět a trošku taky znát. Byla mekkou českých muzikantů. Spojení je dodnes…