Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Ostrov císařovny Sissi
Slip, VisualHunt.com
Volný čas / Cestování

Ostrov císařovny Sissi

datum: 2. 9. 2018 0:59 autor: Jitka Vlasáková
Chcete si prodloužit léto? Vyzkoušejte Korfu, řecký ostrov, který měla v oblibě evropská šlechta. Spoustu času tu trávila manželka rakouského císaře Františka Josefa I., Sissi. A prvních osm let života tady prožil manžel britské královny Alžběty II., princ Filip.

Historie ostrova se začala psát v osmém století před naším letopočtem, kdy tu Korinťané založili první kolonie. Až do 14. století bylo Korfu střídavě pod nadvládou Římské či Byzantské říše a často muselo odolávat nájezdům kočovných kmenů. Velkou roli sehrál ostrov v průběhu 14. – 18. století, kdy se stal klíčovým bodem pro obchodní plavby a důležitou námořní základnou. Na počátku 19. století se Korfu stalo britským protektorátem, což mu vydrželo až do roku 1864, kdy bylo oficiálně připojeno k Řecku.

Na skok v hlavním městě

Stejnojmenné hlavní město se nachází na pevninském výběžku východního pobřeží. Jeho hlavními dominantami jsou Stará a Nová pevnost. Ta první z 10. století, ta druhá byla vybudována Benátčany v roce 1576. Dominující benátská architektura je doplněna francouzskými a anglickými stavbami z přelomu 18. a 19. století. Město je vlastně jakýmsi bludištěm úzkých uliček a zaklenutých průchodů, které jsou lemovány stánky a krámky s nejrůznějšími suvenýry a výrobky typickými pro tamější kulturu (výrobky z olivového dřeva, hrnčířské zboží, stříbrotepecké práce…).

Srdcem města je Esplanada, široká zelená plocha, která odděluje Starou pevnost od zbytku města. Je to oblíbené místo pro vycházky milenců či rodin s dětmi. Můžete zde obdivovat Jónský monument s mramorovými reliéfy, impozantní Palác sv. Michala a sv. Jiří neboli Královský palác (bývalé sídlo řecké královské rodiny), kostel sv. Spiridona (patrona ostrova) či z jiného soudku – kriketové hřiště (tento sport Korfu zdědilo po dřívějších britských vládcích), jedno z nejvýznamnějších sportovních hřišť na světě. Kdo se chce v letním žáru zchladit, měl by zajít do Archeologického muzea, které nabízí skvosty nalezené na území ostrova. Centrum města pak lemuje nepřeberné množství restaurací a barů, které dlouho do noci lákají svou přívětivou atmosférou.

Na jih od hlavního města vybíhá do moře poloostrov Kanóni, z nějž lze spatřit jeden z nejznámějších symbolů ostrova – bělostný klášter Bohorodičky a kapličku Spasitele.

Jdeme na pláž!

Přes den se turisté nejraději uchylují na písčité nebo oblázkové pláže, z jejichž pestré nabídky si jistě každý vybere podle svého gusta. Na severu ostrova jsou ideální podmínky pro surfing, vodní lyžování a jiné vodní sporty. Tam se také nachází nejdelší ostrovní pláž mezi městy Róda a Acharávi, měří asi dvanáct kilometrů. Potápěčský ráj představují menší a hůř dostupné pláže na severovýchodě ostrova (u měst Barbáti, Kouloúra a Kassíopi) a na druhém konci, tedy severozápadně (Paleokastritsa).

Kouloúra patří k nejmalebnějším zákoutím ostrova, a tak není divu, že si ho vybral i spisovatel Gerald Durrell, který napsal několik svých knih. Odtud je na dosah ruky spoře osídlené pobřeží Albánie. Netoužíte-li zocelovat své tělo sportem ani objevovat mořské hlubiny, pak se pravděpodobně spokojíte s jakoukoli pláží, jež se vinou podél celého pobřeží.

Cesta do nikam

Od pláží a přímořských městeček se směrem do vnitrozemí zdvíhají vysoké hory (nejvyšší je Pantokrator s 906 m n. m.). Lemují je úzké serpentiny, které nejednou vedou do „nikam“. Kde nejsou hory, tam se krajina postupně mění ve vysušenou a vyprahlou zem, jen zřídkakdy tu narazíte na menší vesničky skryté v olivových hájích. Proto jsou turistická střediska jen při pobřeží. Chcete-li však poznat, jak vypadá opravdový život a vrátit se v čase o několik desítek let zpět, určitě si některé z míst, která často ani nejsou zanesena na mapě, projděte.

Typický obrázek: muži posedávají v kafenionu. (Wikipedia Commons)

Domov boha moře Poseidona

Za návštěvu rozhodně stojí severozápadní pobřeží. V okolí Paleokastritsi jsou k vidění jedny z nejkrásnějších scenérií ve Středozemí, na vrcholu útesu pak i klášter Nejsvětější bohorodičky s typickou zvonicí. Můžete odsud spatřit i masivní hradby Agelokastra, středověké stavby ze 13. století na sousedním útesu. Západní pobřeží je proslulé komplexem mořských jeskyní, přičemž ta největší je podle legendy domovem boha moře Poseidona, s ideálními podmínkami pro potápění.

Praktické rady

⇒ Ostrov Korfu (řecky Kerkyra) je jedním ze sedmi Jónských ostrovů. Měří na délku 65 km a v nejširším místě 30 km. Žije tu něco málo přes sto tisíc obyvatel, jejichž hlavní příjmy tvoří především turistický ruch a produkce oliv a olivového oleje.

⇒ Pokud budete na Korfu z některou z cestovních kanceláří, využijte nabídku výletů – pohodlně a bez starostí tak můžete absolvovat celodenní výlet autobusem kolem ostrova nebo lodní výlety Paxi a Antipaxi.

⇒ Nejekonomičtěji se po ostrově cestuje hromadnou dopravou, pro větší pohodlí a mobilitu si lze pronajmout i auto či skútr.

⇒ Korfu si oblíbila rakouská císařovna Alžběta (Sissi), manželka Franze Josefa I., která si 16 kilometrů od metropole Korfu dala vybudovat sídlo Vila Achilleion. 


Další články z rubriky

Dovolená ve znamení babího léta

Dovolená ve znamení babího léta

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 23. 9. 2022 16:20

Podzim už docela rázně nastoupil. Přesto není důvod, proč si ještě neužít dovolenou. Vyzkoušejte…

Neokoukaný Egypt: Nová destinace Marsa Matrouh

Neokoukaný Egypt: Nová destinace Marsa Matrouh

Autor: -vls-, Datum: 15. 9. 2022 15:00

Pokud jste si mysleli, že už vás Egypt nemůže ničím překvapit, protože jste tu byli několikrát a…

6 zajímavých vinařských obcí na Velkopavlovicku

6 zajímavých vinařských obcí na Velkopavlovicku

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 13. 9. 2022 0:05

Velkopavlovická vinařská podoblast je se svými bezmála 500 hektary vinic druhou největší na Moravě.…

5 menších, ale zajímavých vinobraní na Moravě i v Čechách

5 menších, ale zajímavých vinobraní na Moravě i v Čechách

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 5. 9. 2022 0:05

Po celé republice se ale koná mnoho menších vinobraní, která se za roky svého konání stala v mnoha…

3 věci, na které si dát pozor při pronajímání bytu

3 věci, na které si dát pozor při pronajímání bytu

Autor: -ket-, Datum: 31. 8. 2022 10:00

Láká vás výdělek z krátkodobého pronájmu? Krátkodobé pronájmy mohou být skvělým zdrojem dalších…

3 největší vinobraní u nás aneb Jak se slaví svátek vína

3 největší vinobraní u nás aneb Jak se slaví svátek vína

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 27. 8. 2022 11:00

Vinobraní bývá největším svátkem vína jak pro samotné vinaře, tak pro milovníky jejich vín. Dříve…

5 tipů, jak cestovat sama bezpečně taxíkem

5 tipů, jak cestovat sama bezpečně taxíkem

Autor: redakce ve spolupráci se Štěpánem Šindelářem, Uber, Datum: 25. 8. 2022 10:00

Zábava, noční život, návštěvy přátel, ale i častější cesty do práce, vyzvedávání z dětských kroužků…

Vydejte se k sousedům do Rakouska – autem a bez stresu

Vydejte se k sousedům do Rakouska – autem a bez stresu

Autor: -vls-, Datum: 14. 8. 2022 11:00

Toužíte vyrazit ještě na podzim někam za zážitky, ale odrazuje vás chaos na letištích? Tak sedněte…

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o 5 balíčků kosmetiky DERMEDIC

27. 9. 2022 15:00 autor -mav-