Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Nejmodřejší moře ...
Wikimedia Commons
Volný čas / Cestování

Nejmodřejší moře ...

datum: 17. 8. 2018 16:36 autor: Markéta Vavřinová
...je na Maltě! A Malťané své tvrzení opírají o šmolkově modrou barvu vody v blízkosti dnes už bohužel bývalé skalní brány Azure Window na ostrově Gozo.

Určitě budete souhlasit, že většina středomořských ostrovů, ať už jde o španělské Mallorku a Ibizu, či Kypr s řeckými i tureckými prvky, nebo řecké Kréta, Rhodos, Korfu, se sice v mnohém od sebe liší, ale převládá i řada společných rysů. Výjimkou však rozhodně je Malta.

Svět sám pro sebe

Nejmenší stát Evropské unie, souostroví Malta, Gozo, Comina a neobydlené Cominotto, Filfla a Ostrov sv. Pavla (dohromady asi 450 000 obyvatel na 316 km²) představují svérázný a nikam nezařaditelný svět sám pro sebe. Stopy tu zanechaly mnohé starověké národy, nejvíc se ale na způsobu života ostrovanů podepsal řád maltézských rytířů, který tu po několik století našel své útočiště. Ostatně, osmihrotý kříž řádu Johanitů má Maltská republika i ve státním znaku a najdete ho i na všech možných suvenýrech.

Britská koloniální nadvláda zase mj. přinesla anglické poštovní schránky, červení telefonní budky a vysloužilé autobusy, které donedávna jezdily na pravidelných místních linkách a které rozhodně nesplňovaly bezpečnostní pravidla pro cestující. Přesto všechno však Malta zůstala svá.

Kde šla historie

Malta, nejužší místo mezi Evropou a Afrikou, měla vždy strategický význam. Féničané, Arabové, Kartaginci, Římané, johanité, Španělé, Francouzi i Britové měli každý po určitou dobu maltské ostrovy v držení. Křesťanství sem v šestém desetiletí našeho letopočtu přinesl svatý Pavel. Nejsilnější stopy tu – jak již bylo řečeno, samozřejmě nechali johanité (později řád maltézských rytířů), kteří sem z ostrova Rhodos připluli v roce 1530. Do roku 1798, kdy se po příchodu Napoleonových vojsk musel řád vystěhovat do Říma, prošlo maltské souostroví největším rozkvětem. Z té doby se také dochovalo nejvíce památek. Říká se, že Malta má 366 kostelů – na každý den jeden včetně přestupného roku. Ve skutečnosti je jich prý ještě víc!

Typické maltské lodě luzzu s očima, které chrání námořníky. (Wikimedia Commons)

Stopy Mimozemšťanů

A kdy se vypravit za maltskými památkami? Určitě na jaře nebo na podzim, kdy tu není tolik turistů a neobtěžují nesnesitelná letní vedra. A kam se na Maltě vydat? Je až neuvěřitelné, co všechno je na 27 kilometrů dlouhém a 14 kilometrů širokém ostrově k vidění. Každého jistě zaujmou nádherné přírodní útvary, mezi něž patří modrá jeskyně Blue Grotto na jihu Malty. Za vidění stojí i tajemné chrámové megalitické komplexy. Ještě před tím, než Egypťané vybudovali pyramidy, neznámý národ na Maltě a sousedním Gozu v době kamenné uctíval Velkou matku (její soška se podobá naší Věstonické Venuši) a stavěl na její počest z velkých skalních bloků obrovské chrámy. Nejasný původ těchto staveb – Hagar Qim, Mnajdra či Tarxien – zmiňuje ve Vzpomínkách na budoucnost také Erich Däniken, který jejich vznik připisuje mimozemské civilizaci.

Valletta i další města

Hlavní město Valletta se pyšní katedrálou sv. Jana z dob maltézských rytířů, pojmenovaná po velmistru Jeanu de la Vallette. V samém srdci ostrova je starodávná pevnost „mlčící město“ – dřívější hlavní město Mdina s přilehlým Rabatem. Zhruba ve středu ostrova také leží Mosta, pro kterou je typický farní kostel sv. Marie (Mosta Dome) s kruhovým půdorysem. Kopule chrámu je údajně třetí největší na světě. Návštěvníky mj. zaujme bohatá výzdoba uvnitř. V sakristii je vystavena replika bomby, kterou sem svrhla německá letadla v dubnu 1942. Bomba sice prorazila kopuli, ale nevybuchla.

Vnitřek katedrály sv. Jana ve Vallettě (Wikipedia Commons)

Ostrov víly Kalypso

Všechny turistické příručky tvrdí, že druhý největší maltský ostrov Gozo je zelený. Je sice pravda, že je o něco zelenější než zcela vyprahlá Malta bez jediného sladkovodního zdroje, ale bujnou vegetaci tu rozhodně nečekejte. Na Gozo je možné se z Malty za půl hodiny dostat trajektem, movitější turisté mohou využít i vrtulník.

Azure Windov, jedinečný přírodní úkaz, obdivovaná skalní brána, se bohužel nedávno zřítila do moře. Její podobu už návštěvníci znají jen z fotek.

Gozo se také chlubí jeskyní, kde údajně víla Kalypso po sedm let zadržovala bájného Odyssea při jeho návratu z Tróji. Pokud na toto místo zavítáte, asi budete zklamaní. Je to jen malá jeskyně nad menší písečnou pláží a v okolí rostou keře kapary. Místní i turisté hojně navštěvují architektonický skvost, katedrálu Ta Pinu, která stojí osamoceně na kopci mezi městečky Gharb a Ghammar.

Kroky návštěvníků směřují i k největšímu dochovalému megalitickému chrámu souostroví, Ghantija, který neznámí stavitelé vybudovali ve č. tisícilettí před naším letopočtem.

V největším městě na Gozu, Viktorii, stojí za povšimnutí mj. důmyslně vybudovaná pevnost – Citadela.

Nejdochovanější megalitický chrámový komplex na maltském soustroví - Ghantija (Wikipedia Commons)

Nejen krásné moře

Malta není pro turisty zvyklé se jen opalovat. Písečné pláže jsou na Maltě pouze dvě, na Gozu jedna. Dostat se k nim je však možné všudypřítomnými místními autobusy z kteréhokoli místa za 15 až 30 minut.

Přístup do moře je jinde na skalnatých plážích poměrně obtížný a je dobré mít boty do vody. Odměnou pak je neuvěřitelně čisté modré moře s nesmírně bohatým podmořským životem.

Nezapomeňte ochutnat znamenitou kuchyni – pokrmy z ryb, velmi oblíbený je králík.

Malta nikdy nebude cílem masové letní turistiky. Vždycky bude spíš pro ty, kteří nechtějí svou dovolenou strávit jen převalováním na pláži, ale chtějí současně něco zajímavého vidět a poznat.

Ovšem nejen obdivuhodná příroda, zachovalé památky, ale především nesmírně srdeční, vlídní a pohostinní Malťané jsou hlavním důvodem, proč se lidé na Maltu tak rádi vracejí!

Ještě před dvaceti léty v místní hromadné dopravě jezdily tyto autobusy po britské armádě. (Wikipedia Commons)

Praktické informace

⇒ V letní sezóně na Maltu dvakrát týdně létají pravidelné linky Air Malta. Mimo sezónu je možné s touto společností letět například z Vídně. Pozor, jezdí se vlevo jako ve Velké Británii, což může být problém při zapůjčení auta.

⇒ Maltština je stará arabština, psaná latinkou, kterou časem obohatily výrazy z italštiny a angličtiny. Malťané se tak bez problémů dorozumí se svými severoafrickými sousedy. Druhým oficiálním jazykem je angličtina, kterou bez problémů hovoří všichni obyvatelé.


Další články z rubriky

Velikonoce u nás a ve světě

Velikonoce u nás a ve světě

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 22. 2. 2024 0:05

Do Velikonoc zbývá víc než měsíc. Nejvyšší čas naplánovat si na tyto dny prodloužený víkend nebo…

5 romantických míst, kam vyrazit

5 romantických míst, kam vyrazit

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 15. 2. 2024 0:05

Proč hledat romantiku jen na Valentýna? I jindy můžete prožít krásné chvilky a prodloužený víkend…

Všechny cesty vedou do Itálie

Všechny cesty vedou do Itálie

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 28. 1. 2024 0:05

I když by se mohlo zdát, že první měsíce roku nejsou k cestování příznivé, opak je pravdou. Pro…

Kam za sluníčkem? Prohřejte se v Egyptě

Kam za sluníčkem? Prohřejte se v Egyptě

Autor: -vls-, Datum: 23. 1. 2024 10:31

Země, kterou vydavatel průvodců Lonely Planet označil za destinaci s nejlepším poměrem ceny a…

5 důvodů, proč neodkládat nákup letní dovolené na poslední chvíli

5 důvodů, proč neodkládat nákup letní dovolené na poslední chvíli

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 22. 1. 2024 0:05

Řecko, Kapverdy nebo snad Egypt? Ať už letos plánujete strávit dovolenou v říši gastronomických…

Valentýn u moře, nebo na sněhu? Nejvyšší čas vybrat si valentýnský pobyt

Valentýn u moře, nebo na sněhu? Nejvyšší čas vybrat si valentýnský pobyt

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 10. 1. 2024 0:05

Valentýn je skvělá příležitost zpestřit si druhou polovinu zimy a společně podniknout něco…

Výlet či víkend na českých horách?

Výlet či víkend na českých horách?

Autor: -vls-, Datum: 2. 1. 2024 10:00

Pokud patříte k milovníkům lyžování a dalších zimních radovánek a nemáte na letošní zimu ještě…

Nádherné pobřeží a fascinující památky na dosah ruky. Vyrazte se ohřát do Egypta

Nádherné pobřeží a fascinující památky na dosah ruky. Vyrazte se ohřát do Egypta

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 22. 12. 2023 0:05

Egypt. Země, kudy kráčela historie lidstva a která i dnes nabízí autentický pohled na velkolepé…

Tip šéfredaktorky

KVÍZ: Znáte francouzskou kuchyni?

14. 1. 2024 14:50 autor -jav-